Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

WoW Vs AoC (önyargısız ve tarafsız lütfen)

solidhammer

Öne çıkan mesajlar

solidhammer said:
Yani AoC umarımki Kalite olarak wow a yakındır.

O konuda gerçekten hiç şüphen olmasın. LoTR'da AoC'da son derece kaliteli yapımlar. 1 yıl kadar sonra bu 3 oyundan hangisini oynadığın farketmeecek , aldığın kalite hissi ve zevk aynı olacaktır.

Sorun şu ki; sen ne istiyorsun, sonuçta amacın populer bir oyun oynamaksa ne LoTR ne AoC kullanıcı sayısı milyonları bulmayacak, tek şansın WoW o zaman. Yok derdin populerlik değilse tek yapman gereken hangi evreni daha çok sevdiğine karar vermek.
Sosyal ağlarda paylaş

said:
İşin aoc tarafına gelirsek bence de çok kötü başladı. Wowu rakip alan, ona kafa tutmak isteyen bir oyun ancak 32131 tane bugla çıkmasaydı, tamamen hazır ve oturmuş olsaydı, supportta blizzard kadar iyi olsaydı ve hepsinden önemlisi hayvan gibi bir sistem istemeseydi bunu gerçekleştirebilirdi bence. Crom cesetleri değil ekran kartına harcadığım paraları say yani. Bir mmo için böyle gereksinimler olmamalı ne olursa olsun, piyasadaki en sistem canavarı fpslerden daha fazla sistem istiyor.

acın wowun ılk patch notlarını okuyun. milyon tane bug wow baslangıcındada vardı. wow support demıssınızde wow support hıcbırzaman ıyı olmadı. US keylerinizi EUya cevirecez diyipte keylerimizi kitledigi 1 ay oynamyamazıdıgımız gunlerı unutmadık. ha su var wowu seviyorum. wow mukemmel bir oyun sadece 3 senedır tekduzeltıkten sıkıldım. Lich king gelene kadar aoc bir tad degısıklıgı olacak benım ıcın ve acıkcası bu kadar keyıf alcagımıda zannetmıordum. wowa rakip olacak tek mmo warhammer. ha o da olamazsa zaten bundan sonra baska bir mmoyu sans tanımaya bile gerek yok.

aoc combat sıstemı oalyına gelınce ılk basta sacma ve "bide boyle birsey olsun" dıye eklenmıs oldugunu dusunebılıo ınsan ama alıstıkca ve vakıt gecırdıkce sıstemle zevk verio. defans sıstemının kullanıssız oldugundan bahsedılmıs ama emın olun oyunu hakkını vererek oynarsanız defans sıstemının bıle mantıklı kullanımı mevcut oyunda..
Sosyal ağlarda paylaş

aoc nin en çok eleştirilmesi gereken yanı benim fikrimce , bu bug ve hataları , eksikleri ile piyasaya sürülmesine karar verilmesidir yada bunların senelerdir yetiştirilememesidir.

wow da ilk çıktığında böyleydi... iyi peki ok doğru çok da matah değildi , nature's grasp atıp immobilize edemediğim günleri bilirim druidle wow da ama wow un piyasaya cıktığı günkü piyasa ile bugün kü bir mi?

wow çıktığı gün onca problemle bile başarılıydı çünkü piyasa bunu anlayabiliyordu kaldırıyordu, şuan mmorpg camiasının standartları belli seviyelere gelmişken bunca eksikle piyasaya çıkmak ne derece mantıklı onu bilmiyorum ben

aldım aoc yi kenarda duruo cd si oynamiorm bile hehe

seneye dioruz da , seneye kadar wrath of the lich king gelcek bomba bomba modunda , wrath oynarken biz blizzard aptal değil pat dicek

XXX ONLINE! (Starcraft?) sonra hobarey dalıcaz buna , yapmadımı bunu blizzard? yaptııı :p
o yüzden 1 yıl bekleyelim sonra süpr olcak demekte pek ii niyetli bi yaklaşım kurtlar sofrası için , hele herkes pay kapmaya çalışırken funcom 1 yıl gibi geniş bir zmanı olduğunu sanmıyrum =)
Sosyal ağlarda paylaş

scorch said:
wow çıktığı gün onca problemle bile başarılıydı çünkü piyasa bunu anlayabiliyordu kaldırıyordu, şuan mmorpg camiasının standartları belli seviyelere gelmişken bunca eksikle piyasaya çıkmak ne derece mantıklı onu bilmiyorum ben

katılıyorum.

official forumlarda da hep görüyorum rezalet bug mug of bırakıyorum hede hödö diye söylenen insanları, bunun nedeni wow bence.

her oyun (hadi mmo diyeyim, daha spesifik olarak) buglarla dolu çıkabilir, gayet normal bir olay bu. aoc için "buglarla dolu bir oyun of rezalet" tarzı yorumlar yapmak yanlış şimdiden, öte yandan, buglar da katlanılacak gibi değil ilk ay oluşu yüzünden görmemezlikten gelmeye çalışsanız da.

female karakterler erkeklerden daha yavaş saldırı animasyonuna sahip oluşları sonucu daha az dps yapıyor mesela, böyle güzide bir bugımız var :P

mesela shadowbane vardı, çıktığında oyun inanılmaz seviyede buglarla doluydu (günde 4-5 defa durduk yere oyun hata veriyordu mesela, sakin sakin sb.exe sorry diyip geri giriyorduk, artık o derece olağan bir olay olmuştu)(ve de o oyundaki buglar hızlıca düzeltilseydi şu andaki -göreceli olarak- rezil konumuna düşmezdi kesinlikle) ama zevk alabiliyordunuz.

bunun nedeni de wow ve ardından hızlıca artan bir online oyuncu nüfusu bence ; hem mmoların yapısını daha iyi bilen bir oyuncu kitlesi vardı ve bugdır odur budur daha anlayışla karşılıyorlardı, hem de standartlar bu kadar yüksek değildi.

ama artık herhangi bir oyunun betasında bile bug bulup bu oyun patlar kkthxbb diyebilen insanlar var wow yüzünden, oyun çıktığı zaman mümkün olduğunca pürüzsüz olmalı malesef.

tl;dr : aoc için 2-3 ay bekleyin , buglar temizlensin.
Sosyal ağlarda paylaş

Valla alt char kasmaktan ve haftada 5-6 saat arena yapmaktan başka bişi kalmadı şuan wowda benim için. Omuzluk hariç full venge bi rogue'um var + 6x diğer classlardan 70 charım. instanceların anlamı kalmadı pek ve hardcore oynayıp aşırı zaman ayırmıyorsan Raidlerden item almakta çok zor ki alsam napıcam diye düşünüyor insan pvp de kullanamıyosun genelde o itemları :S wow Wotl gelene kadar haftada 10 saat oynancak veya alt char kasılcak bir oyun olarak kaldı bana
Sosyal ağlarda paylaş

NeL said:
şunu iyi biliyorum aoc da hiçbirzaman pvp'de denge olmuyacak. wow tayfası dengeye alışkın oldugu icin aoc ta sürekli şu class a eziliyoruz buff layın bizi diye ağlayıp durcaklar ..

hahaha Nel...Wow oynadığına eminmisin sen...Tam tersi olmasın.

////
Kaç yıl oldu wow çıkalı aynı döngü.

Bir yandan Aoc yeni bir destur diyelim.

ama kısaltma seven gençlerin bir numaraları oyunu wow kkqqthnxbye.

AOC yürür kendi yolunda..eğer yeni wow exp den sonra ki planlar oyuncuları sarmazsa zaten git gitde knight online façalısı haline geldi.
Sosyal ağlarda paylaş

walla aynı konuşmalar belki bu forumda olmadı ama bir çok yabancı forumda EQ2 çıktığında olmuştu. üff süper oyun biraz bug war ama mükemmel grafik, çok gerçekci grafikler akıo yakıyo yıkıyo vsvs uzayıp gitmişti konuşmalar. bir çok kişide EQ2 alıp (hatta wow acc larını dondurmuştu şimdi insanlar bunu yapmıyo mesela iki acc uda açık tutuyo ne olur ne olmaz diye) haldır haldır lvl kasmaya başlamıştı. ama sonuçta hepsi o kapattık ları wow acc larını geri açtırdı. Bu benim temennim değil olan bişey ama bende AoC'u beğenmeyen tayfadanım. Bir diğer konu eğer sizin için pve pvp den onde geliyosa (ki benim için oyle) o combat sistemi ile pve YAPAMAZSINIZ (daha doğrusu yaptığınız pve den wow daki kadar zevk alamazsınız, pvp konusunda bişi diyemicem). Bunun sebebide combat akmayacak çok durağan geçicek ve bu ağırlık sizi tüketicek, ayrıca bu combat sistemine uygun pve encounterlarıda doğru orantılı olarak durağan geçicek. Ve q yaparken bile bu kadar pc yoran bi oyunu birde wow daki bol aoe li bol npc li bir 25 man boss encounter ında düşünün ne demek istediğimi anlayacaksınız...
Sosyal ağlarda paylaş

rogue > caster > warrior > rogue şeklinde dengeden bahsettim normal de bu şekilde olması lazım

wow da class lar arası ezici üstünlük anlayışı yoktu hep arasındaki dengeyi nerf lerle buff larla saglamaya calıstılar ne kadar basarılı oldular orası tartısılır ama adamların felsefesi o şekilde oldu herzaman..
Sosyal ağlarda paylaş

solidhammer said:
Valla alt char kasmaktan ve haftada 5-6 saat arena yapmaktan başka bişi kalmadı şuan wowda benim için. Omuzluk hariç full venge bi rogue'um var + 6x diğer classlardan 70 charım. instanceların anlamı kalmadı pek ve hardcore oynayıp aşırı zaman ayırmıyorsan Raidlerden item almakta çok zor ki alsam napıcam diye düşünüyor insan pvp de kullanamıyosun genelde o itemları :S wow Wotl gelene kadar haftada 10 saat oynancak veya alt char kasılcak bir oyun olarak kaldı bana

Zaten biçok oyuncu için dediklerin geçerli olduğu için artık yeni expansionun vakt gelmişti. Yeni ada BT vs vs patchleri gelmeyip, expansion açıklanmasaydı sen o zaman görseydin curcunayı...

Açıkcası bende burdaki fikirlerine sahibim. UO ya döndüm eğleniyorum o nebze WotLK gelene kadar...
Sosyal ağlarda paylaş

raistlinthewiz said:
NeL said:
şunu iyi biliyorum aoc da hiçbirzaman pvp'de denge olmuyacak. wow tayfası dengeye alışkın oldugu icin aoc ta sürekli şu class a eziliyoruz buff layın bizi diye ağlayıp durcaklar ..

warlock sun demı? loll daha cok soyle aocta hıcbırzman easy mode combat olmucak wow da oldugu gıbı

roguesun dimi olacaktı o heralde
Sosyal ağlarda paylaş

Herhangi bir dungeonun ve benzerinin solo olması bir mmorpg'nin en büyük ayıbıdır bence. Sonuçta beraber birşeyler yapabilmek oyunun amacı. Eğer wowda solo ilerleyebilecek olsaydım oynamazdım zaten, gider Arcanum, Fallout vs. oynarım. Yeşil gearlı adam konusuna gelirsek, onlar her oyunda mevcut olan insanlar (bkz. newbie ve günümüzdeki noob kavramları xD)

Bu arada evet bir rogue için WoW pvpsi gayet dengeli, çünkü her classa karşı eşit şansınız var. (Priestleri ve warriorları ayırıyorum kendileri bence iki uç nokta rogueda)
Sosyal ağlarda paylaş

Ben de bir pri bir lock mgt:heroicte kael kestim gravity lapse başladığı andan itibaren :P

Zevkli olmazdı bence, gerçi elemental farm da zevkli bir şey değil ama o dungeon olsa orada da farm yapacaktın sonuçta. Bir kere keyif alırsın iki kere bilemedin üç kere sonrası yine angarya gelecektir. Ayrıca 100-300k arası eden item demişsin, eğer o kadar yüksek fiyata satılıp da solo farmlanan bir item olsaydı oyunun ekonomisi de ona göre dengeye gelirdi bir süre sonra.
Sosyal ağlarda paylaş

solidhammer said:

Raidden aldığın itemları da raidde kullanıcan işte. Pve ve Pvp iki dal. PvPden aldığın arena eşyalarını nasıl pvpde kullanıyorsan raidlerden topladığın eşyalar senin dpsni veya heal kabiliyetini(hps, hpm falan)arttıracak. Oyunun pve yönüne dalmadıysan bence çok şey kaçırıyorsun.

(Ayrıca çoğu rogue pveden kaptıklarını venqle birleştirip karma bir set yapıyor şu sıralar, gerçi s4 gelince değişir bu durum :))
Sosyal ağlarda paylaş

Sage yazdıklarımı okumuyosun herhalde pve de kalıp item almak çok zaman gerektirdiğinden yani illa her raide girip dkpni yüksek tutmak gerektirdiğinden bi süre sonra baydım ve bıraktım benim pve anlayışım her allahın günü saat 8 gece 2 arası aynı ve tek instance a girip kalmayı kabul etmiyor. Ssc cleared gördükten sonra pve yi bıraktım pvp ye döndüm. hadi dedin android gibi inandın bütün raidlere girdin pve itemlarını topladın onlarla pvp itemlarını hybirdlerdin arenalara girdin. Geçen hafta bize gelen takımı söliyim sana 2rogue(2 sindede çift warglar vardı) + Druid 1850-1900 aralığında 5 defa geldiler 5indede kestikç (bizim setup shamy+rog+warr) Bende biliyorum pve ile pvp yi ayırdıklarını ki bana göre bu kadarda ayırmaları iyi olmadı.
Sosyal ağlarda paylaş

Review

Adam hiç yalakalık yapmadan bütün eksiklerini çatır çatır söylüyor, diğer review ların ve oyun hakkındaki yorumların çoğunun temel sorunu oyunu ilk 20 level (Tortage) bazında değerlendirmeleri, oysa sonrasında oyunda kalite cidden düşüyor, seslendirmeler gidiyor, alanlar bir quest yapmak için tekrar tekrar mobları keserek geçmeniz gereken ince uzun invisible wallarla kapalı yerler haline geliyor ve en önemlisi instance sistemi. Bu oyunda her dış alanın belli sayıda instanceının olmasını anlarım ancak, bu oyunun serverları Pentium 3 üzerinde değilse şu andakinden fazla kişiyi aynı anda kaldırabilmeliydi. Şu an bakarsanız dışarda quest yapılan alanlara daracık olduğunu ve en fazla 8-10 kişiyi bir arada görebileceğinizi göreceksiniz. WoW un kesintisiz dünyasına alışan biri için boğucu bir oyun AoC.

Ve dedikleri gibi o combo sistemini PvP de uygulamak ciddi anlamda zor, şu anda review da da yazdığı gibi herkes aman combo yapamasın diye birbirinin etrafında dönüyor ve bunun adı PvP oluyor.

Ben recurring subscription umu iptal ettim şahsen, WotLK u bekliyorum. (Bir başka neden de caster karakter sevmem ve AoC da casterların inanılmaz ezik olması, geçen gün necronun biri yakınıyordu elimdeki silah büyümden fazla vuruyo diye). Bizzat oyunun developer i açıkladı şu an hiçbir item stat çalışmıyor, strength dexterity filan, her türlü bug u anlarım ama alpha dan beta dan geçmiş oyunda böyle bir bug u anlayamam. (Cevat abi zırhı giyiyorum ama hiç bir şey olmuyor? Nası olmuyor olm g.tünü örtüyor işte şükret haline)
Sosyal ağlarda paylaş

Hmm ilginç okudum linkteki incelemeyi ama biraz fazla yerden yere vurmuş gibi geldi gerçi oynamadığım için bişi diyemiycem tam olarak ama yaptığım araştırma ve okudurklarıma göre söğlüyorum. O bir alanda fazla oyuncu koyulmamasının sebebi pvp serverlarında milletin deli gibi birbirini kesip heryerde oyuncu olupta kaos olmasını engellemek olabilir belki.

Bide oyunu illa wow gibi görmek gerekiyormu bilmiyorum ben şöyle düşünüo biraz heyecanlandım Nasıl olsa şuan eksikleri var yavaşça yarı single yarı multiymiş gibi belli bir seviyeye kadar atmosferin ve görselliğin tadını çıkarark oynarım sonrada yüksek lvlda sağlam bi guildde etkileşimli olarak oynarım. Ama bilmiyorum belkide aylık 20+ ytl almasına değmeyebilir bu. Gerçekten merak ettim oyunu ama belkide kimilerinin gördüğü gibi vasattır oyun. Deneyip görmek lazm :S
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...