Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

pes 2008de savunma

Llama

Öne çıkan mesajlar

S-H said:
Mumu said:

ayrıca analogla oynamayana pes oynuyor demem ben. en basit mantıkla yaklaşmışsınız zaten eli acıtıyor diye. bir de istediğim her yöne pas atabiliyorum analogla. çalım falan daha basit. yön tuşları otistik gibi ya. yani bana öyle geliyor. oynayan seven vardır bilemem.

yeni başlayanlara tuşlar daha basit,rahat geliyor tabi sonra baş parmakta kraterler oluşmaya başlayınca zor oluyor.Ben tuşlarla oynarken güzel bir gamepad almıştım parmakları acıtmıyordu yön hassasitide çok daha iyiydi.
imo analog rulz

aldıın gamepad logitech miydi?
Sosyal ağlarda paylaş

Mumu said:
o oyuncular defanssa geride kalır. forvetse geriye gelir kale önünde durmazlar. oku yukarı falan yaparsan forvetler ataklarda kanatlara doğru açılır ama o kadar da efektif bi olay değil yani.

peki o zaman aynı anda hem ileri hem geri ok cıkarmanın olayı nedir? ozellikle side back'ler icin soyluorum.
Sosyal ağlarda paylaş

Ofansif oyunla, durmadan kontra çalışan adama karşı oynarsan burnundan getiriyo adam. Atak-defans arasını iyi tutturmak lazım. Hani hep "su gibi" derler ya, sürekli değiştirecen dengeleri, bi ara atağa abanman, gerektiğinde de defansa abanman lazım.
Ayrıca topik boyunca söylenmiş, X tuşuna basılı tutmak yerine adamın önüne geçebilecek şekilde koşmak lazım peşinden. Kare tuşuna basarak da top sizde değilken, kontrolün sizde olmadığı en yakın adamın topa press yapmasını sağlıyosunuz.
Karşıdaki adam pek dikkatli değilse, forvetteki 2 adamınızı birini kare, birini X ile press yaptırarak çok çok rahat alabiliyosunuz topu. Sonrası gol zaten.
Tabii kare tuşunu kullanmanın da bi dezavantajı var, o da kare ile çağırdığınız adam o sırada birini markaja aldıysa, çağırdığınızda onun tutmakda olduğu adam boşta oluyo ve muhtemelen de ofsaytta olmuyo. Çok büyük ve önemli bi açık vermiş oluyosunuz defansta.
Sosyal ağlarda paylaş

Xelee said:
S-H said:
Mumu said:

ayrıca analogla oynamayana pes oynuyor demem ben. en basit mantıkla yaklaşmışsınız zaten eli acıtıyor diye. bir de istediğim her yöne pas atabiliyorum analogla. çalım falan daha basit. yön tuşları otistik gibi ya. yani bana öyle geliyor. oynayan seven vardır bilemem.

yeni başlayanlara tuşlar daha basit,rahat geliyor tabi sonra baş parmakta kraterler oluşmaya başlayınca zor oluyor.Ben tuşlarla oynarken güzel bir gamepad almıştım parmakları acıtmıyordu yön hassasitide çok daha iyiydi.
imo analog rulz

aldıın gamepad logitech miydi?

hayır kontorland gibi bişeydi sanırım 20ytl ye almıştım. 1.5 yıl kullandım,durup dururken bozuldu anlayamadım ama tavsiye ederim gayet temiz rahat uzun süre kullanılabilecek bir gamepad.
Sosyal ağlarda paylaş

ilk olarak herkesin dediği gibi r1+x e basılı tutma önerisi bende veriyorum.

kötü defans yapan oyuncuların 90% ı ya r1+x ya da r1+x+kare basılı tutarak koşturuyorlar. Hucüm presi ve ortasaha da işe yarıyor gibin ama defans da oyunun olmayan yapay zekası sebebiyle bir anda stoperini orta saha da bulabilirsin. sonrası gol...

kanat akınlarını engellemek gibin bir şansın yok. en balta oyuncu bile kanattan saldırıp orta yapabilir. olay orta yaptığıdna içerde kafa attırmaman. Onun için de ilk olarak defansın göbeğini hiç kontrol ettirip hareket ettirme. Mesela kontra yedin adam kaanttan koşuyor ve o sırada L1 e basınca stoperin kontrolüne geçti. ve adamı kovalamaya başladın. o sırada senin bek in gereçek futbol olsa kademeye girerdi.
Ne yazık ki pes de senin bek oyuncuların kendi kontrolün dışıdna kafası kesilmiş tavuklar gibin koşuyorlar.

nerde kalmıştık? rakip eleman kanattan yardırıyor senstoperinle paralel ilerliyorsun. bir de bakıyorsun bek oyuncun da gelmiş stoperinin yanına orta koridor bomboş adam içeri arapası yolluyor ve "GG"...

tavsiyem kontra atak yediğidne sakin ol. nickine bakamadıım ama biri bahsetmiş adamın pozisyonunu boz rahat şut çekemesin ya da yönünü değiştirmek zorunda kalsın. o sırada sen de radardan kontrol et ortası boş mu değil mi diye. orta boş ise kontrolündeki adamı ortaya çek. yanında koşan başka bir defans oyuncusu varsa bırak o otomatik takip etsin.(kareye basarak oluyordu sanırım o :P )

2. en iyi tavsiye belirttiğim gibi adamın pozisyonunu bozmak. Çünkü bazı oyunculardan kolay kolay topu alamazsınız. ne yapın edin kaleyle arasını boş bırakmayın. oyunda yapay zeka rakip oyuncuyla kale arasına girmenin önemli olduğunun farkında değil.

3. olarak yapay zeka etkisini sıfıra indirin. ne kadar yararlı oluyor bilemeyecem ama ben hep manual oynuoyorum. defansta 1sn lik bir duraksama da bile rakibiniz 2 oyuncunuzu geçip gol atabilir. bunun genel sebebi L1 ile oyuncu seçimi ve o sırada diğer oyuncunun yanlış yere koşu yapması. Kendi defansımın forvetin önünün açan çapraz koşular yaptığını çoooook gördüm. (evet çapraz koşu)

bir konuda şansınız var o da pes 2008 i en yüksek seviyede ve oyuncu kondisyonlarını hepsini kırmızı oynamıyorsanız (alınamyın ama sadece nooblar hepsini kırmızı oynar) biraz da defans yapma konusunda tecrübeli iseniz. oyun sizin abartı gol yemenize izin vermiyor.

oyunun yapay zekası sankim oyuna biraz çekişme gelsin diye bazı şeyleri yapmıyor. mesela pes4 de kanattan her bindirmede ön direğe orta ile (alçaktan orta) gol atabilirdiniz. bunun en büyük sebebi forvetinizin o sırada doğru yerde olmasıydı. Sonra konami bunu değiştirdi. artık 10 tane kenardan orta yapsanız bile forvetiniz anca 1 inde doğru yerde olabiliyor. ve kaleci ile karşı karşıya pozisyonlar da kalecilerin çalım yeme şansını bayaa düşürmüşler. aışrtma vuruşu da zorlaştırmışlar. pes 6 daki gibin adriano oyunun bug ı değil (bunu pes 6 oynayan herkes anlamıştır :P )

4. olarak tavsiyem tecrübe. uzun süre pes oynadıktan sonra oyunun her türlü mekaniğine alışıyorsunuz. hani adamınızın adımlarını bilem hissedecek duruma geliyorsunuz ondan sonra rakibin de yapabileceği şeyleri çözüp doğru anda doğru müdaheleyi çözüyorsunuz.
Sosyal ağlarda paylaş

bi de soyle bi sey var ekliyim onu da. L1+X veya kosturup X yapmaktansa adamın nereye gideceini tahmin edebiliosanız (ki edemeseniz bile jaan'ın dedii gibi kaleyle arasına girmek cogu zaman ise yarıo) kendiniz manuel yon belirleyip kosunca X'e basarken ki topa vurup yerinde durma sendromu yasamıo oyuncu. topu alıp surmeye devam edebiliosunuz. (tabii bu karsıdaki adamın ronaldinho veya onun klasında adamlar olmadıgını varsayarak)

uzun karmasık bi tek cumle olmus. kusura bakmayınız efenim...
Sosyal ağlarda paylaş

ok çıkarmak olayı individual'dan attack şeysini ayarlıyorsun ya llama onu diyor arkadaş.

ileri geri çıkarırsan o oyuncu side back se mesela atağa çıkar ileri koşar geri de döner ama bunu neye göre yaptığını ben tam anlayamıyorum. random sanırım. bazen ileri bazen geri. yani hem ileri hem geri yapıyor adam.

ayrıca ne bileyim yani aslında taktik vermek de saçma ama yani her oyunda olduğu gibi bu oyunda da belli goller belli pozisyonlar mevcut. ayrıca oyun stilinizi condition u nasıl ayarladığınıza göre değiştirmeniz de şart. eğer oklar kırmızı dik değilse alınan bonuslar düştüğünden benim oyun taktiğim direk sıçıyor açıkcası. çünkü defanstan uzun top atamamaya başlıyorum ki bu oyunu okları dikmeden oynamamanı gerektiren baş sebep de bu. özürlü mü bu defanstaki adamlar da normal statlarıyla uzun top atamıyorlar bi türlü. bırak uzunu kısa pas da atamıyor ki.

o yüzden nasıl oynadığınıza bağlı. iyi taktik önemli. iyi oyuncuları kullanmak önemli. bir de ben ps3 ten bahsetmiyorum bu arada hiç bi şekilde. başarısız iğrenç bi oyun çünkü ps3 teki pes 2008. ben ps2 de oynamaya devam ediyorum o yüzden. hem dağa eğlenceli hem daha dengeli.

bu söylediklerim de tamamen ps2 için geçerlidir.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...