Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Ebayden veya yurtdışından alınan ürünlerin gümrüğü..

Reumer

Öne çıkan mesajlar

İncelediğim kadarıyla bayram,yılbaşı vs de 300 euroluk olan sınır normal zamanlarda 100 euro.

bu limitin alında olan ürünlerden gümrük vergisi alınmıyor.

fakat öğrenmek istediğim diyelim ben 300 euroya birşey aldım ebayden.kargo dahil 350 euro ödedim.gümrük vergisi bunun ne oluyor max?

yani tutupta bana 300 euroluk bir vergi çıkartma ihtimalleri yoktur herhalde dimi?

bilgisi ve tecrübesi olan arkadaşlar varsa ve yardım ederse sevinirim.
türkiyede 1100 1200 euroya satılan deniz akvaryumu için bilgisayar kontrol üniteleri almak istiyorumda.ebayde falan çok çok daha ucuza bulabiliyorum.

şimdiden teşekkür ettim.
Sosyal ağlarda paylaş

ne kadar yardımcı olur emin değilim ama, şimdi 300ün altı gümrük vergisinden muafsa sen de350lik bişi aldıysan gümrük vergisi 50lik kısımdan hesaplanıyor yani limiti geçti diye 350den hesaplanmıyor. bir yerde değerinin %10u kadar vergi alınır diye duydum ama emin değilim
Sosyal ağlarda paylaş

alete değer biçip ona göre hesaplıyorlar.

eğer yanında fatura olursa direkt fatura'ya bakarlar diye düşünüyorum. sallıyor olabilirim, hatta salladım.

hee aklıma gelmişken, burada (hollanda) bir arkadaşım amerika'dan aldığı kameralarla yakalanınca yüzde 3-4 gibi bir yanılmayla amerika'dan aldığı fiyatı bulmuşlardı. hollanda değeri üzerinden vergilendirmediler.
Sosyal ağlarda paylaş

ya aldığım fiyat üzerinden vergilendiriliyorsa problem değil fakat burdaki satış fiyatından yapıyolarsa problem.

Dediğim gibi alet almanyada yada avrupada zaten sıfırı 200 300 euroya gidiyo modülleri 50 euroya gidiyo.

burda aletin kendisi 500 600 euro modülleri 200 euro falan.

yani adamdan 300 euroya alsam ondan vergilendirseler razıyım ama tutupta bana "bu alet türkiyede 2 milyar o yüzden 400 vericeksiniz extra" derlerse kötü tabi :)
Sosyal ağlarda paylaş

Fistan öyle değil 70 80 dolarlık en az 10 tane eşya almışımdır kapıma kadar geldi ebayden aldığım.dalga motoruydu carttı yemdi hede hödö.

küçük meblağlarda problem olmuyo.

Fakat dediğim gibi vergilendiriliyor ama neye göre vergilendiriliyor?Ödediğim paraya göreyse eywallah ama türkiyedeki satışına göreyse problem var orda.
Sosyal ağlarda paylaş

Ebaydan degilde, ben daha cok araba parcaasi getirtiyorum normal firmalardan. Eger getirdigin urun CE sertifikasi veya tse sertifikasi istiyen cinsten ise bu kuruluslara gitmesi gerek buralarda ne kadar masraf cikarirlar bilmiyorum. Cunku bana parcalar hep almanya'dan geliyor. Dolasiyla orada sertifikasiz urun bulmak zor. Diyelimki bu sertifikalar mevcut veya bu sertifikalara dahil olmayan parca getirttin. Urunun fiyati 500euro kargoda 50 euro olursa, %18kdv oduceksin 550 euro icin. %3 de gumruk vergisi. Cogunlukla gumrukteki elemanlar beyanname isticekler senden, dolasiyla bir beyanname hazirlatman gerekecek. Forumlarda takip ettigim kadari ile beyanname hazirlamak icin 70 80 diyolar fakat ben minumum 150 ytl ye bulabildim. Unutma kdv alinirken kargodanda aliniyor. onun icin burada cok ince bi cizgi var cabuk gelsin dersen otomatik olarak kargo fiyati yukseliyor ve dolasiyla kdv de. Ucuz olsun diyorsan ortalama 3 hafta beklemen gerekebilir. Elektronik parcalarin gumrukte tse veya ce sertifikasi istiyebilirler. Masrafin cok yukselebilir... Iyi bir gumrukcu bulup once bir konusmani oneririm.
Sosyal ağlarda paylaş

Ayrica 100 euro uzeri mutlaka aldigin kisiden fatura iste. Veya ebayda nasil bir yol ciziliyor bilmiyorum ama o urunun bedelinin dogru oldugunu belirten mutlaka bir belge kargonun icine konulsun. Ayrica oturdugun sehir istanbul degil ise kargo firmalari senin oldugun sehire getirmek icin extra bir ucret isticekler. Bu ucrete navlum parasi deniyor. 500euro luk bir urunde bu bedel 170 milyon gibi birsey. Ben genellikle ups ile getirtiyorum. 4 gunde geliyor ama kargo parasi toplamda urun kadar oluyor neredeyse. Turkiye'de bulamayacagin urunleri getirtmeni oneririm. Yoksa neredeyse ayni fiyati buluyor. Alacaklari vergiler malin turkiye'deki fiyati uzerinden degil, fatura da belirtilen fiyat uzerinden alinir. Ama sen gidip 40 kiloluk bir elektronik cihaza 200 euro yazarsan kimse inanmaz. Hemen incelemeye alirlar. Masraf cok abartiya bile kacabilir. Iyice incelemeden sakin alisveris yapma. Fiyatta oynama yaptiracaksan atiyorum 600 euroluk bir urunu 450 euro gosterebilirsin. Ama sakin 200 euro 300 euro felan gostertme gumrukte cakarlarsa basin cok agrir.
Sosyal ağlarda paylaş

Reumer said:
Fistan öyle değil 70 80 dolarlık en az 10 tane eşya almışımdır kapıma kadar geldi ebayden aldığım.dalga motoruydu carttı yemdi hede hödö.

küçük meblağlarda problem olmuyo.

Fakat dediğim gibi vergilendiriliyor ama neye göre vergilendiriliyor?Ödediğim paraya göreyse eywallah ama türkiyedeki satışına göreyse problem var orda.

ben onu demek istemedim ben de aldım cok.
100 dolar altı sorun olmuyor, 100 dolar üstü olursa arkadaslar 100 doların üstündeki meblaga vergi kesiliyor sadece demişlerde bende tamamının fiyatına vergi kesildigini belirttim.
150 dolarlık malın 50 dolarına değilde 150 dolar üstünden kesiliyor demek istemiştim.umarım anlatabilmişimdir.
Sosyal ağlarda paylaş

http://forum.kanka.net/archive/index.php/t-234119.html

Mevcut mevzuata göre, yurt dışından gelen bir yolcu, toplam değeri 300 Euro'ya kadar hediyelik eşyayı, yolcu beraberi, gümrük vergisinden muaf olarak yurda getirilebiliyor. Eğer yolcu, cep telefonu dahil 300 Euro'nun üzerinde hediyelik eşya getirmişse, 300 Euro'yu aşan kısmı için gümrük vergisi ödüyor.
Cep telefonlarının ve diğer eşyaların değer tespiti gümrük idareleri tarafından yapılıyor. Yetkililer, yurt dışında hat alanlara 1-2 Euro bedelle cep telefonu verildiğine dikkati çekerek, yolcunun 1-2 Euro'luk bu faturayı ibraz etmesinin bir önemi olmadığını, piyasa değerine göre değer tespiti yapıldığını belirtti.

http://www.gumrukforum.com/forum/POSTA-ve-YOLCU-REHBERi-t-845.html

Hediyelik Eşyada Kaç EURO luk Muafiyet Uygulanır

Gerçek kıymeti 300 EURO’yu geçmeyen eşya için uygulanır. Eşyanın birden fazla kalemden oluşması halinde toplam değerinin 300 EURO’yu geçmemesi gerekir.

İki ya da daha fazla kalemden oluşan bir sevkiyatın toplam kıymetinin 300 EURO’yu aşması halinde, toplam değerin 300 EURO tutarındaki kısmı için muafiyet uygulanır.
Sosyal ağlarda paylaş

peki ne kadar uğraştınız?yani sadece gümrük vergisi ödeyip çıktınızmı?

örneğin PTT nın kargo ambarına gidiyorum ordan alıyorum.

eğer gümrük çıkacak olursa falan orda halledebiliyomuyuz herşeyi?beyannamme falan gerekse mesela orda halledebiliyomuyuz?yoksa bürokrasi kurbanımı oluyoruz koşturarak sağa sola?
Sosyal ağlarda paylaş

http://216.239.59.104/search?q=cache:CCmGMbhmIdAJ:www.gumrukler.gov.tr/E-Mevzuat-PublicAccess/Default.aspx%3Fdosya_id%3D1939+hediyelik+e%C5%9Fya+vergi+muafiyet&hl=tr&ct=clnk&cd=5&gl=tr
madde 11 der ki
Madde 11- İki ya da daha fazla kalemden oluşan eşyanın yolcu başına toplam kıymetinin bu Tebliğin 10 uncu maddesinde belirtilen değerleri aşması halinde muafiyet sözkonusu eşyanın yalnızca toplam değerı 300 veya 145 EURO tutarındaki kısmına uygulanır.
Sosyal ağlarda paylaş

Madde 12- Bu Tebliğin 5 ve 11 inci maddeleri hükümleri çerçevesinde gümrük vergileri ödenmeksizin ithal edilebilecek toplam gerçek kıymeti 300 EUROyu geçmeyen eşya saklı kalmak üzere, yabancı bir ülkeden posta veya hızlı kargo taşımacılığı yoluyla gönderilen ya da 18 ve daha yukarı yaştaki yolcuların beraberlerinde veya kendilerinden iki ay önceki veya altı ay sonraki Süreler içerisinde gelip ticari miktar ve mahiyet arz etmeyen ve her bir sevkiyat ya da yolcu başına kıymeti 1500 EUROyu geçmeyen eşyadan sabit oranlı vergi tahsil edilir.

Bu maddede bahsi geçen sabit oran, eşyanın kıymeti üzerinden % 10 olarak uygulanır.

Madde 13- Bu Tebliğin 12 nci maddesinde sözü edilen limit dahilinde getirilen eşya,

a) Türkiye’deki kişilere posta veya hızlı kargo taşımacılığı yoluyla gönderilen,

b) Yolcuların beraberlerinde getirdikleri,

c) Hediye edilmek üzere getirilen ya da gönderilen,

d) Kişinin şahsına veya ailesinin kullanımına mahsus,

e) Karşılığında alıcı tarafından herhangi bir ödeme yapılmamış,

f) Ticari miktar ve mahiyet arz etmeyen,

nitelikte olmalıdır.

kalın olan yerleri anlamadım :F

+
edik:
2 3 kez okudum anladığım kadarıyla belirlenen limitin altında bişi alırsak ve adam faturayı kargonun içine koymazsa ve kargonun üzerine gift fln yazarsa geçer gibi gibi...
Sosyal ağlarda paylaş

• 3 hafta sonra ...
Reumer said:
peki ne kadar uğraştınız?yani sadece gümrük vergisi ödeyip çıktınızmı?

örneğin PTT nın kargo ambarına gidiyorum ordan alıyorum.

eğer gümrük çıkacak olursa falan orda halledebiliyomuyuz herşeyi?beyannamme falan gerekse mesela orda halledebiliyomuyuz?yoksa bürokrasi kurbanımı oluyoruz koşturarak sağa sola?

kusura bakma biraz geç yazıyorum :) adım adım anlatayım nasıl aldığımı,

Şimdi PTT gürmük bölümüne gittiğin zaman ordaki görevli elimdeki e-faturaya bakıp paketimi çıkardı beni başka bir ofise yolladı ordaki gümrük memuru o günlük tarife üzerinde vergiyi hesapladı sonra vezneye yönlendirdi vezneden parayı ödedim paketimi aldım fazla uğraştırcaklarını sanmam ama önemli nokta eğer elinde o pakete ait fatura yoksa ödemeni yaptğın kredi kartının extresini istiyorlar ki oradan ne kadar fiyat ödediğini öğreniyorlar.

Senin yapman gereken, paketini almaya giderken yanına eğer yaptıysan bulunduğun bankaya ait o harcamayı gösteren bir extre, ürünü aldığın yere ait bir fatura. Başka birşeye ihtiyacın yok en azından benim olmamıştı.

P.S.:arada kıllık çıkarabilirler o konuda birşey yapamıyoruz :)
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...