Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

ışık hızını geçmek

Hagii

Öne çıkan mesajlar

Her maddenin bi kütlesi var, ve bu kütlelerin çıkabileceği "maximum" hızlar var diye hatırlıyorum. said:

bu demeye çalıştığın terminal velocity senin, ortam sürtünmesi yüzünden cisimlerin ulaşabileceği maksimum hız. yanlış hatırlamıyorsam akışkan bir medya içersinde hissedilen kuvvet hızın karesi ve cismin geometrik özelliklerine dayanan bir sabitle orantılıydı. serbest düşüş durumunda bu kuvvet yer çekimne eşit olursa o zaman cisim daha fazla ivmelenmiyor ve serbest halinde maksimum hızına ulaşmış oluyor.

ama bu dediğimiz olay vakümde de geçerli, yani vakümde de kütleli cisimler c hızına ulaşamaz. ama vakümde terminal velocity diye bir kavram söz konusu değil hava vs sürtünmesi olmadığı için.
Sosyal ağlarda paylaş

Yok yok, nası desem.
Sürtünmesiz ortamda da dediğin gibi maddenin kütlesi yüzünden belirli bir hızın ustune cıkamayacagını soylemeye calıstım.

İlk dediğin daha bi oturdu sanki =).

Bide, ışığın ivmelenmesine dair bir formül vs var mı? yoksa direk ışık hızından mı başlıyor?
Sosyal ağlarda paylaş

Suark said:
Yok yok, nası desem.
Sürtünmesiz ortamda da dediğin gibi maddenin kütlesi yüzünden belirli bir hızın ustune cıkamayacagını soylemeye calıstım.

İlk dediğin daha bi oturdu sanki =).

Bide, ışığın ivmelenmesine dair bir formül vs var mı? yoksa direk ışık hızından mı başlıyor?

güzel soru, düşünmüştüm zamanında ama oturup araştırmadım. Işık ışık hızından başlamıyor muhtemelen, photon'u yaratan olay sırasında meydana gelen enerji değişikliği ile hızlanıyordur diye düşünüyorum. Zira photonu artı ya da eksi yönde ivmelendirmek mümkün olduğuna göre, hayatına ivmelenerek başlıyor olması muhtemel :p formülü var mı demişsin photonun ivmelenmesi için özel bir formül var mı onu bilmiyorum

O zaman dediğin şey terminal velocity değil evet, sadece kütle ile ilgili ise. ma kütleye öyle inertia, eylemsizlik falan gibi yaklaşımlar biraz felsefeleşiyor bir süre sonra "cisim hareket etmek istemiyor" falan gibi hehe. Kütle de olsa enerji enerjidir en nihayetinde sdf.
Sosyal ağlarda paylaş

suyun camı sevmesi açıklanabilir benzer ve farklı moleküller arasındaki çekim kuvvetleri (temel olarak van der waals çekim kuvvetleri) dikkate alarak. Su polar bir molekül olduğu için kendi içersindeki van der waals kuvvetleri, yüzeylerle yaptıklarından daha kuvvetli oluyor çoğu zaman, suyun ilginç hareketlerinin sebeplerinden biri bu. Eğer yüzeyde suyla rahat etkileşime giren tipte bir yüzey ise bu sefer yüzeyle arasındaki çekim kuvvetleri artınca damla olarak kalamıyor ve dağılıyor yüzeyde. Misal bunun için dizayn edilmiş "yağlı" ya da apolar yüzeylere düşen damlalar, o yüzeylerde dağılmadan damla olarak akar gider şemsiyelerde, yağmurluklarda falan görülür bu etki.

Ama tabi bu anlattığım suyun özelliklerinin anca binde birini falan açıklar herhalde hehe. Sırf bu polar-polar etkileşimi sebebiyle kurduğu hidrojen bağları ve küçük bir molekül olması sebebiyle suyun kazandığı onca entersan özellik henüz tam anlaşılabilmiş değil, özellikle moleküler boyutta. Misal bildiğimiz hayat sudan daha az polar veya daha büyük bir çözücü mümkün olmazdı çünkü bu iki parametre de hücredeki proteinlerin işleyişini büyük ölçüde etkiliyor, ben de son zamanlarda (1-2 senedir) bunun üzerine çalışıyorum hayat konularımdan biri bu sdf.
Sosyal ağlarda paylaş

Suark said:
Bu "istememe" olayları da pek ilginç.
Hani su camı "seviyorda" yukarı tırmanmak istiyor ondan bole bi eğik duruyor ya yuzeyde.
heh

nese oftopik oldu bu =)
ardeth güzel açıklamış suyun öle durmasını, yüzey etkileşimine göre su ıslatan yada ıslatmayan bir sıvı olabiliyor etkileştiği yüzeye göre, iç kuvvetler ardehtin dediği gibi molekülleri bir arada tutan kuvvetler genel olarak (kohezyon) güçlüyse ıslatmaz eğer yüzeyle made molekülleri arasındaki kuvvetler (adhezyon) daha güçlüyse ıslatır. camın yada kapiler boruda yükselmenin sebebi de bu kuvvetler arası dengenin sonucudur..

su ile sölenen mucizeler hep doğru, eğer su şöle olmasaydı hayat ..diyerek başlayacak bir sürü cümle kurulur. mesela cam, cam gösterdiği fiziksel özellikleri göstermese , bu kadar ucuz olmasa, bilim belkide yüz yıl geriden geliyor olurdu. cam da bir mucize
Sosyal ağlarda paylaş

• 2 hafta sonra ...
Şimdi şöyle bir şey olabilir, ışık hızına yaklaşamıyoruz madem, onu bize yaklaştırırız. Yani sudan oluşan bir ortam hazırlarız o zaman :D Suyun hızı düşer böylece. Parçacığı da manyetik alan ile hızlandırırsak olur gider ki olmuş zaten. Cerenkov radiation adı veriliyor.
Sosyal ağlarda paylaş

buğra said:
Şimdi şöyle bir şey olabilir, ışık hızına yaklaşamıyoruz madem, onu bize yaklaştırırız. Yani sudan oluşan bir ortam hazırlarız o zaman :D Suyun hızı düşer böylece. Parçacığı da manyetik alan ile hızlandırırsak olur gider ki olmuş zaten. Cerenkov radiation adı veriliyor.
ışık hızının değeri mi düşer demek istedin. öle bile olsa kandırmaca olur, sayılmaz.
Sosyal ağlarda paylaş

byzasz said:
buğra said:
ışık hızının değeri mi düşer demek istedin. öle bile olsa kandırmaca olur, sayılmaz.

Evet, ışığın sudaki hızının değeri düşer demek istemiştim siz anlayın işte:D
Hem niye sayılmasın, bal gibi geçtik işte:)o
Sosyal ağlarda paylaş

Şu mucize olayına kıl oluyorum aslında.

Hii, aman allaahıım yarıiletkenlerin yapısı bir mucizee, bu sayede küçücük transistörler yapabiliyoruz bunlar olmasa teknoloji 100 yıl geriden gelirdi!!

Değil abi, biz insanoğlu olarak bulduk çoğunu. Evet şans mans ama, cam olmazsa başka bişey olurdu. Su olmasa hayat olmazdı, e peki başka şekillerde canlıların olmadığını nerden biliyoruz? Evrende gayet de suyun zehirli bile olduğu canlılar olabilir. Su olmasaydı belki şu anda metan ne kadar kral bir madde diye tartışıyor olabilirdik.

Sıvı metan içinde büyümüş bir zeki canlı formunu düşünelim mesela (bkz. Titan), su ile alakalı bile olmadıklarından su molekülünün ve yapısını bilseler bile yüksek ihtimalle bizim su ile ilgili bilgimizden çok az şey bilecekler. Neden, çünkü adamların pratik hayatlarında yeri yok. Kimse abuk subuk bir molekülün her detayını inceleyemez, özelliklerini görmeden bilemez de. Bildigimiz cogu sey, zaten gözlemlediklerimizin açıklaması; ortaya attığımız yeni tezleri de zaten denemeden kanıtlayamayacagımızdan biraz da kısır döngü. Elimizde ne varsa o, ve olan şey de hep "tek" ihtimal oldugundan mucize gelecek bize.

Bilim biraz da gerçek hayatta gördüklerimizin açıklamasıdır. Adam bakıyor bardaktaki suyun durumuna ve inceliyor. Cam olmasaydı bilmeyecekti bile. Ama cam yerine başka bişey olsun belki farklı ve bizim şu anda bilmediğimiz birşeyleri farkedecekti ve öğrenecekti.

Kısacası, mucize değil. Dünyada silisyum gayet yaygın o yüzden sahillerde yakılan ateşlerin sonucunda kum->cam değişiminin farkedilmesi gayet normal. O kadar çok şey "şans eseri" bulunuyor ama bize uygun gelmiyor ki istatistiksel olarak doğru birşeyi bulduğunuzda şaşırtmamalı.

Ayrıca ışık hızı sabittir c= 1/kök(permittivty*permeability) dir bu ikisi de materyale göre değişir ama zaten herşey c'ye göredir c azalırsa limit de düşer haliyle.

Manyetik olarak birşeyi ışık hızından fazla yapamazsın zira elektromanyetik dalga'nın alabileceği maksimum hızda gider zaten ışık. Bu tip "ışıktan hızlı gitti" tipi deneyleri dumuştum ama bilim dünyasını sarsmadığına göre ya çok özel ve genel olmayan deneyler ya da bir kısımları doğru değil.
Sosyal ağlarda paylaş

bazen hayatınızda yapmanız gereken şeylerle karşılaşırsınız.

işte bu benım için onlardan biri.

şimdi venator'um, stardestoyer'ım victory class heavy imperial cruiser'ım.

relativite cok fantastik bi olay ve ben bunu akıl eden akla fikre mucize demezsem kafa dersem benımki kafa değil odun olur o yüzden kendimi daha iyi hissetmek için mucize diyorum.

aha dedim.

aynı şekilde, bonzoyada john paul jones'a dan milligan'a falanda mucize diyorum. sonuncuya pek demiyorum aslında onda vamakoyıyım diye yetiniyorum.
Sosyal ağlarda paylaş

Mucize olayı biraz yalan. Yani insanlara şöyle anlatıyorlar misal hayatı, "dünya güneşten şu şu uzaklıkta olmasa, su bu büyüklükte şu polarlıkta olmasa, dünyanın ağırlığı şu kadar olmasa" diye bir sürü şey sayıp "..bunlar olmasa hayat olmazdı. Düşünebiliyor musunuz bunların hepsinin olma ihtimali kaçtır kaç milyarda bir". Da zaten bunların olmadığı bir milyar tane gezegen var, ortada tek bir gezegen olsa koca uzayda ve onda hayat olsa bu gerçekten şaşırtıcı olurdu, amma velakin bilmem kaç milyar gezegen arasında en az bir tanesinde uygun koşulların olup hayatın başlamış olması (hatta işin içine evrimsel olasılıkları falan da katın) o kadar da şaşırtıcı değil misal. Bana hep böyle gelir bu olay.

Ama yine de amaç uğur'u (venator) gıcık etmek olduğu için:

"Amaqn tanrıaaam bu bir mucizeeeğ"
Sosyal ağlarda paylaş

Hah işte bu da onlardan biri zaten, böyle böyle olmasaydı hayat da olmazdı diye merak etmeyin belli marjlar içinde olsaydı olurdu :) Daha soğuk olurdu daha sıcak olurdu şöyle olurdu böyle olurdu bildigimiz gibi olmazdı ama yüksek ihtimalle olurdu.

Cücecim amaç oysa o zaman ayrı tabi :) Slayers_BoxerS da bir mucizedir. Mesela :P
Sosyal ağlarda paylaş

ne kadar uzağa bakarsan okadar geçmişi görüyosun diye biliyorum x gezegenindeki ışığın dünyadaki teleskopa ulaşması 1 milyon yıl sürüyosa doğal olarak 1 milyon yıl öncesini görmüş oluyosun.heralde derin uzay şuan bizim gördüğümüz gibi değildir..ilginç bi mevzu
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...