Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

ışık hızını geçmek

Hagii

Öne çıkan mesajlar

muzcu said:

mesela bir örnek vercem patlatın az kafaları, yeni fikirler gelsin. buradan vega ya da sirius'a kadar sonsuz uzunlukta bir sopa var diye düşünün. bu sopa mükemmel şekilde, pürüssüz ve bütün atomları izotop yani atom dizilimi falan da mükemmel, dümdüz ve iletimi kusursuz bir tahta sopa :D biz bunun ucunu dünyadan hafifçe ittirdik, aynı anda diğer ucu hareket eder mi. ederse bu ne demektir ;)

Böyle bir sopa yok ama evet yeterince uzun olursa ışık hızını geçeceğini sanıyorsun ama sen bir sopayı döndürdüğün zaman da sopanın parçalarına bu "bilgi"nin ulaşması bir miktar süre alıyor diyelim bunlar da atomik etkileşimler boyutunda yani kuvvetle muhtemel o sopa ışık hızından hızlı dönmesini beklediğin noktadan sonra kırılır belki de daha önce (hani başka bir nedenden kırılmadı diyelim). dediğin olması için sopanın bir ucundan diğer ucuna da kuvvetin iletim hızının ışıktan hızlı olması lazım
Sosyal ağlarda paylaş

arkadaşın bahsettiği durumda ışık hızını geçebilmek için bildiğimiz bir çok fizik kuralını değiştirmen gerekiyor ki, atomlar kendi aralarındaki etkileşimleri ışık hızından hızlı aktarabilsin. teorik örnek dediğimiz bu olmuyor ama malesef d: teoride var sayılan birşey bilindik fizik kurallarını yıkıyorsa bunun sebep ve mantığını da açıklamalıdır
Sosyal ağlarda paylaş

kırılır demek yanlış oldu sanırım ama şu kesin sopanın bütün parçaları aynı anda hareket etmeye başlamayacak kuvvetin iletim hızı ışık hızından yavaş olduğu için ve muhtemelen senin ışık hızından hızlı hareket etmesini beklediğin mesafedeki noktalar da başta bir süre boyunca hareket etmeyecektir bunu hesaplamak çok zor olmasa gerek
Sosyal ağlarda paylaş

veyr10 said:
O halde Ardeth crits you with his magical sub-atomic sabre 1401309 damage tarzı birşey oldu ben GG oldum.

Geyiği birakıcak olursak peki bu mümkün mü yani bilinen fizik yasalariyla? K-Pax de mümkündü de :P

eğer ışık hızından hızlı giden bir cisim veya parçacık ortaya çıkarsa bilinen görecelilik yasalarının geliştirilmesi gerekir önce zira işin içine kök(-1) gibi saçma fiziksel manası olmayan değerler girer eski kurallarla. tabi bu da en temelde bizim yaptığımız "ışık her referansa göre aynı hızda gider" kabulümüzde bir yanlışlık olduğunu gösterir. Aslında ilginç konu ama yurt dışındaki fizik bölümlerinin araştırma konularına bakarken fazla ışıkla çalışan kimseye rastlayamadım. Ama bir rus vardı suyun içine elektron enjekte ederek suda elektronları ışıktan bir an için bile olsa hızlı götürtmeye çalışıyordu ne oldu bilmiyorum. Biyofizik çalışıyor olmasam bu konuda çalışırdım herhalde çok ilginç konu sdf
Sosyal ağlarda paylaş

Ya bi de tüm bu ışık hızı geçilemez gibi var sayımlar deneysel bir kabulden çıkıyor o da ışık hızının her referansa göre sabit hızda olması. ama tabi bu bence bir kanıt değil ve tabi olayı anlamak kesinlikle değil dolayısıyla insanlar bu konuda her türlü spekülasyonu üretebilir şu an. Hoş gerçi fiziğin temelini meydana getiren bir çok şey deneysel ve gözlemsel sonuçlar zaten fizikte nerden geldiği belli olmayan sabitlerde bunu gösteriyor ama "artı yükün eksi yükü çekmemesi" başlıklı bir bilim kurgu, "ışık hızını geçip zamanda yolculuk yapan insan" konulu bilim kurguya kıyasla sönük kalacağı için spekülasyonlar bazı konularda birikiyor sadece d: yoksa artı yük eksi yükü neden çekiyor ki? ya da yük kütleden bağımsız bir özellik mi yoksa illa kütle mi lazım (sanırım kütlesiz yük henüz gözlemlenemedi) eğer öyle is kütle ile yük arasındaki ilişki ne? gibi soruların cevabı olduğunu sanmıyorum olabilir de tabi benim duymamış olmam olmadığı anlamına gelmiyor d:
Sosyal ağlarda paylaş

ufak bir hint vereyim, olayı daha anlaşılabilir kılmak için. bu sopa yerine dünyadan sirius'a kadar pendilumlar düşünelim. hani şu 5 tane bilya vardır, bir taraftakine vurursun diğer uçtaki hareket eder. orada biraz anlaşılıyor ki anında oynamıyor diğer taraftaki (bu benim gözlemim). ancak şunu gözden kaçırmayın, o bilyalar ne kadar mükemmel ve birbirine ne kadar bitişik, acaba ortamda ters yönde süregelen ufak da olsa bir salınım var mı falan. bunlar hep etki eden şeyler.

sopa örneğinde de şunu söylemek lazım ki, cisim ne kadar büyük geniş olursa olsun kuvvet lineer doğrultuda en kısa çizgi ile gidicek. eğer atomlar başta da dediğim gibi izotop ise, tamamı dolu, dop dolu. nasıl diyim yani yoğunluğu mükemmel düzeyde olan bir sopa. atomlar olarak düşünürsek, heissenberg'in veya planck'ın dediği mi olucak elektron yörüngelerinde. ondan sonra empty space denen manyak yer olucak e ile çekirdek arasında. orası enerjiyi ışık hızından daha hızlı iletir mi. elektron'un da ışık hızını geçtiği düşünülmüyor değil.

ayrıca şunu da düşünebiliriz: bu sopa'nın tamamı nötrondan oluşmuş veya proton-elektrondan oluşmuş. bunun iletimi sanki daha mükemmel olur.

ps: beyler bu sorunun cevabını bulsam ben yazardım :) fikir muhim olan.
Sosyal ağlarda paylaş

said:
ancak şunu gözden kaçırmayın, o bilyalar ne kadar mükemmel ve birbirine ne kadar bitişik, acaba ortamda ters yönde süregelen ufak da olsa bir salınım var mı falan. bunlar hep etki eden şeyler.

sopa örneğinde de şunu söylemek lazım ki, cisim ne kadar büyük geniş olursa olsun kuvvet lineer doğrultuda en kısa çizgi ile gidicek. eğer atomlar başta da dediğim gibi izotop ise, tamamı dolu, dop dolu. nasıl diyim yani yoğunluğu mükemmel düzeyde olan bir sopa. atomlar olarak düşünürsek, heissenberg'in veya planck'ın dediği mi olucak elektron yörüngelerinde. ondan sonra empty space denen manyak yer olucak e ile çekirdek arasında. orası enerjiyi ışık hızından daha hızlı iletir mi. elektron'un da ışık hızını geçtiği düşünülmüyor değil.

...ayrıca şunu da düşünebiliriz: bu sopa'nın tamamı nötrondan oluşmuş veya proton-elektrondan oluşmuş. bunun iletimi sanki daha mükemmel olur....

Anlatımında fiziksel açıdan hiç bir bilgi vermeyen sıfatlar var ama altını çizdim. Mükemmel iletim ne demek yahu? Ayrıca nörton ve proton-elektrondan başka birşeyle oluşmuş sopa var mı? (anti elektron, proton, nötronu geçtim) neye göre daha mükemmel oluyor bunun iletimi, mükemmel dediğin ışık hızından hızlı mı iletiyor kuvveti?

Elektronun kendi orbitalinde dönerken ışık hızını geçtiğine dair birşey duymamıştım ben daha önce öyle olmasını da beklemem açıkçası yoksa o orbitalde durması zor olur gibi geliyor heh.

Ayrıca benim kimyadan bildiğim izotop tanımı bir elementin farklı ağırlıktaki formları sopanın iletimi ile alakası ne, yine yoğunluğun mükemmel olması demişsin o ne demek heh.
Burda bahettiğimiz enerjiyi ileten şeyler elektrostatik itim çekim kuvvetleri en temelinde (en azından benim bahsettiklerim), bunu kuvveti ileten parçacıklarında hareket etmek için bir ortama ihtiyacı var mı emin değilim, arada boşlukların olması çok birşey ifade etmeyebilir. Bu kadar derinlere girersen zaten bu soruları burdaki kimsenin cevaplayabileceğini sanmıyorum :p
Sosyal ağlarda paylaş

Ayrıca olayı kuvvet değil de moment iletimi açısından düşünürsek o kadar uzun bir sopada kuvvet iletimini ışıktan hızlı yapmak için, her momentin iletilmesi için verilen süreyi çok azaltman gerekecek dolayısıyla dp/dt yani kuvvet sonsuza gidecek gibi geliyor. bunun tam anlamını şuan aklımda oluşturamadım ama böyle de bir gerçek var :p

hoş gerçi kuvvet ışıktan yavaş da iletilse de, en uca iletilecek elbet ondan sonra ne olur ondan da emin değilim fakat sopa'nın origine yakın olan noktaları çoktan almış başını gitmiş olacak dolayısıyla sopa düz çizgisel yapısını kaybetmiş olacak. fakat böyle olduğu zaman eğer sopa esnek değilse kırılır diyesim geliyor içimden fakat kuvvet iletimi henüz gerçekleşmemiş bir noktada kırılma olması da bir o derece mantıksız oluyor. Dolayısıyla bu sorunun başka bir cevabı da olabilir
Sosyal ağlarda paylaş

bu kadar bahsettiniz bare bu işin babalarını bir kareye sokalım, bildiğim tüm büyük fizikçiler bir karede

A. Piccard
, E. Henriot, P. Ehrenfest, Ed. Herzen, Th. De Donder, E. Schrödinger, J.E. Verschaffelt, W. Pauli, W. Heisenberg, R.H. Fowler, L. Brillouin;
P. Debye, M. Knudsen, W.L. Bragg, H.A. Kramers, P.A.M. Dirac, A.H. Compton, L. de Broglie, M. Born, N. Bohr;
I. Langmuir, M. Planck, M. Curie, H.A. Lorentz, A. Einstein, P. Langevin, Ch. E. Guye, C.T.R. Wilson, O.W. Richardson

Sosyal ağlarda paylaş

bende resmi ilk fiziko bölüm başkanlığında duvarda görmüştüm şöle einsteini görüp azcık merak kesildim sonra kim kimdir açıklamalarını görünce şok olmuştum..

Bir kongre düzenleniyor ve bu kongreye katılanların isimlere bak, sen onları sadece prensiplerden, teorilerinden, yasalardan duyuyorsun, ürettiklerini anlamaya kafa patlatıyorsun, ama ordakiler senin anlamaya çalıştığın şeyleri
kurgulayıp hayal edip önüne sermişler, yoktan var etmişler, teorileri yıkıp yeni teoriler ortaya atmışlar, var olan kısırlıklara son vermişler, bakış açıları yaratmışlar.. Konusu da geçmişti, bu resimdeki kişlerin açtığı ana yolların ara sokak kazıları dahhi binlerce kişiyi prof yaptı bazılarının isimlerini tarihe kazıdı, bu ne büyük bir şereftir ne büyük bir onurdur ne büyük bir hazdır aklım almıyor..
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...