Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Wow ve İslam

Odinn

Öne çıkan mesajlar

Bizim guildde pakistan asıllı ingiliz bi çocuk vardı. Raidlerde bazen 5 dakika falan izin isterdi; beklerdik. Çocuk 5 vakit namaz kılarmış meğer. Raide denk gelince de çabuk çabuk işini halleder gelirdi. 2 küsür sene hiç de sorun çıkmadı. Üstelik ozaman raidler 25 kişi değil 40 kişiydi. Eğer beraber olduğunuz insanlar anlayışlıysa hiç de sorun olmaz zaten. Linkte ki eleman kendine dert aramış belli.
Sosyal ağlarda paylaş

Sylian said:
Guild leader'i olsam atardım, şimdi neden diyeceksiniz

Bu 23 kişinin müslüman olmadığı belli, burada yemek içmek mıçmak gibi yaşamak için mecburi şeylerden bahsetmiyoruz madem namaz kılman lazım o zaman raid'e girme arkadaşım ya da müslüman guild'i bul. Bu kadar zor mu yani bunları yapmak.

Ha ama birisi çıkıp raid'de müslüman birine hakaret ederse onu da atardım şonuçta din ve guild işleri birbirinden ayrı olmak zorunda.

Tuvalete gitmek isteyene, karnı acıkana, telefonu çalana, kapısı çalana hoş görü varda, 5dk namaz kılmak isteyene neden yok bende onu anlamıyorum; zaten namaz kılmak bazı insanlar için yemek yemekten bile daha önemli bir ihtiyaçtır. Çünkü manevi bir gerekliliktir. Sonuçta bir oyun, 25 kişi bir arada oynuyorsunuz, biriniz gitse 5dk 24 kişi idare etseniz çok mu kötü olur?

Adamın zaten guild işleri ile din işlerini karıştırdığı yokki. Wipe'a neden olanın kolunu mu keselim diyor? Hayır. Bütün raid'e namaz mı kıldırıyor? Hayır.

5dk yemek yiyeceğim diye sizi kekleyip namaz kılsa daha mı iyi yani?
Sosyal ağlarda paylaş

Şahsen guild leader tek tek oyunculara sorsa namaza izin verelim mi diye ben "Tamam sorun yok" derdim.

Ama burada izin vermek istemeyecek diğer insanlar olabilir e o zaman raid leader'in yapabileceği 2 şey var:

Ya demokratik bi şekilde oylama yapacak çoğunluk sorun yok diyorsa namaza izin verilecek(Ki bu olayda çoğunluk istemiyormuş)

Ya da adama ilk namazında mecburen izin verecek namazını kıldıktan sonra /tell ile olayı doğru düzgün anlatacak adama müslüman bir guild bulmasını söylecek(Bunun din düşmanlığıyla alakası yok guild leader raid'i engelleyecek her durumu azaltmak isteyebilir)

Ek olarak: Her insan için namaz kılmak manevi bir ihtiyaç değil oyunu hristiyanlar da yahudiler de ateistler de oynuyor doğal olarak bu insanlar 5dk ayırmak istemeyebilir bunları hesaba katmıyorsunuz.
Sosyal ağlarda paylaş

Yooo herşeyi çok güzel hesaba katıyorum. Guild'da bulunan diğer oyuncuların hangi dine inandıklarının bununla hiçbir alakası yok ki. Bu tamamen insanlık ve hoşgörü ile alakalı. Eğer ki bir adamın gidip "sıçmasına" izin veriyorsan 10dk boyunca, bir diğerinin de manevi ihtiyacını yapmasına da izin vermelisin. Aksi taktirde ben bir bozukluk ararım böyle raid leader'de.

Devlet Bakanı ile toplantı yapmıyorsun, dünyayı kurtarmıyorsun, milli maça çıkmıyorsun. Sadece oyun oynuyorsun.

İnsanların bir birine hoşgörü ile yaklaşması için aynı dine inanmalarına gerek yok. Raid Leader'in de diktatörlük yapmasına gerek yok. 2 yıl boyunca raid yaptım WOW+TBC, ve daima 5-10dk molalara bulunduğum guildlarda izin verildi. Progress olarak da hiç sorunumuz olmadı.

Aynı guild'da olduğun oyunculara karşı hoş görülü davranmak gerek, yoksa ertesi gün yemek yiyecem dediğinde, namazına izin vermediğin oyuncu "Beni bağlamaz. Benim gibi hamburger alıp, niye bilgisayar başında yemiyosun." der, "cuk" diye oturtur lafı.
Sosyal ağlarda paylaş

Cuk diye oturması için çoğunluğun o lafı diyen adamı desteklemesi lazım, wow forumlarındaki topic için bu geçerli değil açıkca guild kıllık yapmış yani adamın namaz kılmasına izin vermemişler. Bu durumda hoşgörü göstermesi gereken o adam oluyor guild değil.

Neyse abi tartışmak yararsız çünkü ben de seni destekliyorum wow'daki raid hayatımda gerek oruç tutanlara gerek namaz kılanlara izin verdim ama burada topic'deki adamın durumu çok daha farklı, guild'e kızmanız bence saçma.
Sosyal ağlarda paylaş

adama özelden müslüman guild bul demek nedir ya
wowda hristiyan yahudi budist guildler falanmı var.

bariz bi şekilde 2 redneck malın prezervatifsiz sevişmesinden ortaya cıkmış gerikafalı veletlerin aşırı tepkisinden bu noktaya gelmiş olay. islam iz evil diyen adamlar bunlar
şu forumdaki yazılar yüzünden blizz nası yaptırım uygulamıyor anlamadım.
Sosyal ağlarda paylaş

bizdede vardı bi tane baba-oğul iran'dan oynuyordu veelt çok fırlamaydadı,işin boyutunu kaçırıyorlar bazen namaz kılıyordu flm tmm babası ssc-tk raidlerini lead ediyordum haziran gibi
-where is your father obie
-he is praying
gibi bi cvp almıstım
bi daha da almadım raide o adamı ben.
Sosyal ağlarda paylaş

Daesu said:
adama özelden müslüman guild bul demek nedir ya
wowda hristiyan yahudi budist guildler falanmı var.

bariz bi şekilde 2 redneck malın prezervatifsiz sevişmesinden ortaya cıkmış gerikafalı veletlerin aşırı tepkisinden bu noktaya gelmiş olay. islam iz evil diyen adamlar bunlar
şu forumdaki yazılar yüzünden blizz nası yaptırım uygulamıyor anlamadım.

report edildiği takdirde ilk önce geçici sonrada kalıcı ban sebebi ırkçı postlar.
Sosyal ağlarda paylaş

Fin said:
bizdede vardı bi tane baba-oğul iran'dan oynuyordu veelt çok fırlamaydadı,işin boyutunu kaçırıyorlar bazen namaz kılıyordu flm tmm babası ssc-tk raidlerini lead ediyordum haziran gibi
-where is your father obie
-he is praying
gibi bi cvp almıstım
bi daha da almadım raide o adamı ben.

anlamadım ben bunu? raidin ortasında bos keserken mi yaptı adam bunu?
Sosyal ağlarda paylaş

Cuce said:
Daesu said:
din ve raid işleri birbirinden ayrılmalı

buna bi isim bulalım.

yalnız shamanlarla paladinler napıcak?

biri şamanist takılıyo diğeri light'a tapıyo raid sırasında.

shaman totem dikmemeli direk olarak dini sembol
paladinler sadece düz atak vermeli holyspiritten yardım almamalı
Sosyal ağlarda paylaş

Evet din ile raid işlerini birbirinden ayırmalı.
Wowda da Laiklik istiyoruz kardeşim.
Hatta türban vs ile raide girmek bglere girmek yasak olsun.
Raid leader raidden önce webcam ile gear check yapsın.

ahaahauheehe, neyse çok geyik oldu.
işin aslı akşam max 1 vakit namaz için mola vermen gerekir. onu da çok rahat 5dk afk deyip trash mobda halledersin. hususen sorulmadıkça kimseye ne yaptığını sölemene gerek yok.
Ha bi arkadaş vardı, adam 1 sene önce curator denemesinde afk feeding sheeps diyodu yarılıyoduk, gerçekmiş....
Sosyal ağlarda paylaş

Bilgisayar başında da oturdugumuz yerden namaz kılabiliriz, nasıl ucakta, arabada bilmemnerde kılınabiliniyosa acil durumlarda raid durumunda da uydum raid leader e döndüm black temple a şeklinde başlayıp bi yandan macro spam bi yandan da icimizden duaları yardırarak kılınır .. tabi yerse ..

ha bi de raide girmeden önce 2 rekat namaz da kılınmalı raidin hayırlı geçmesi için .. en az 1 yıl played times ı doldurmuş tauren kesilmeli bereketli olması icin .. charınızda ki mal varlıgınızın %? ını zekat olarak fakir gnome lara vermeli, tabi en önemlisi wow hayatı boyunca bir player vakti yerindeyse 1 kere de olsa black temple a gitmeli orda illidian taşlamalı, holy water alıp cevredekilere dagıtmalı onlarıda umdurmalı...

Zekeriya Beyaz hocamıza da sormak lazım tabi bütün bunları :P
Sosyal ağlarda paylaş

Misafir
Bu konu yeni mesajlara artık kapalıdır.
  • Yeni Oluştur...