Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Yeni Star Wars: Knights of the Old Republic

Lopeth

Öne çıkan mesajlar

kotor mmo su olmicak beyler bu dunyada boyle guzel seyler olmaz hehehehe
olsun mass effectin 2 sini yaptintan sonra belki mmo sunu yaparlar ama oda 2012 yi bulur gibime geliyo bide 3 yildir devam ediyo ama sanirim cok kararsizlar... kotor 3 olcak ve x360 la ayni anda pc de olcak nedenmi? cunku ea adli yuce bi firma biowareyi satinalmisti yoksa mass effect pc ye cikmazdi
bu arada lucars in yanlis hatirlamayiosam 4-5 tane daha oyun gelistiriyordu pek satcaklarii sanmiyorum satsalarda umarim ea alir :)
Sosyal ağlarda paylaş

kotor 3'ü obsidian'a fason yaptırmazlar inşallah. Kotor 2 iyiydi hoştu ama çok kolay bir oyundu. Darkside Consular/Sithlord karakterimle god modunda geziyordum oyunun sonunda. Hikayede pek doyurucu değildi. Karakterler de kotor1'e oranla zayıf kalıyorlardı ve muhtemelen oynun en büyük sorunu da buydu.

Kreia, handmaiden ve visas'ı toplasan bir Bastila etmezler, hatta mission bile etmezler. Özetle Bastila rulez :D :D
Sosyal ağlarda paylaş

Yeni star wars mmo'su kotor adıyla çıkarsa ağlarım. kotor sp seridir, harikadır, senaryoludur yaptıklarımız dünyayı etkiler bunu izleriz.

Milletin level kasıp birbirini kestiği, raid yaptığı birşey değildir.

Republic döneminde geçen başka isimli moo star wars oyunu olsun işte ama kotor olmasın.

Kototr 3 10 sene sonra da olsa single player rpg olarak çıksın :)
Sosyal ağlarda paylaş

Kaede said:
Ne Obisidian ne BioWare ne Black Isle asla denge üstüne single player oyun yapmadıki? Veya patchlerle class tweak ?
Single playerda denge değil eğlence faktörüne bakar firmalar.

Yok hocam katılmıyorum. Aşırı basit olunca bir yerden sonra zevk almamaya başlıyor insan. Kotor 1 deki Darth Malak savaşı son derece zevkli ve bir consular için zor bir savaştı. kotor 2 nin sonlarına yaklaştıkça oyun aşırı basit bir hal almaya başladı.

İşin ilginç tarafı, oyun boyunca Darth Nihilius'u "şöyle jedi öldürür, böyle dünya yıkar" diye acayip pohpohladılar. Doğal olarak oyuncuda bir beklenti oluşuyor. Karşı karşıya gelince bir bakıyorsun, meğerse iki force lightning'lik işi varmış. Ulan bu adam mı öldürdü bir dünya dolusu jedi'i diye düşünmeden edemiyor insan. Dünyaları yutan koca bir sith lordunu sıradan bir sith'i keser gibi kesmek, oyuncuya galaksiyi kurtarmış hissini yaşatmıyor

Kaede said:

Ayrıca Visas > Bastila açık ara

Zevk meselesi :) Ben, Bastilanın oyunun ortalarındaki "we shouldn't think about our mutual attraction" diye başlayan diyaloğuna bayılıyorum. Ağzından Darth Revan'ı beğendiğini kaçırdığı zamanlarda çok sevimli oluyordu Bastila

Cuce said:

daha cok wookie koysunlar gerisi np

Hatta fantazi yapsalar, dişi bir wookie karakter koysalar oyuna. Sonra onunla romantizm yaşasak. Kıllı kıllı melez çocuklarımız olsa :D
Sosyal ağlarda paylaş

Kotor vs kotor2 tartışmalarında hep aynı şeyleri tekrarlamaktan sıkılmadım, aynen devam edelim.
Archdruid_tr said:
Hikayede pek doyurucu değildi.

...

İşin ilginç tarafı, oyun boyunca Darth Nihilius'u "şöyle jedi öldürür, böyle dünya yıkar" diye acayip pohpohladılar. Doğal olarak oyuncuda bir beklenti oluşuyor. Karşı karşıya gelince bir bakıyorsun, meğerse iki force lightning'lik işi varmış. Ulan bu adam mı öldürdü bir dünya dolusu jedi'i diye düşünmeden edemiyor insan. Dünyaları yutan koca bir sith lordunu sıradan bir sith'i keser gibi kesmek, oyuncuya galaksiyi kurtarmış hissini yaşatmıyor

Kotor2nin hikayesini biraz eksik biliyorsun benim anladığım. Exile, Mandalorian savaşının sonunda malachorda milyonlarca kişinin ölmesi sonucu çok büyük bir acı yaşıyor, sonuçta mass shadow generator'ın çalışma emrini veren general o. Obi wan nasıl death star alderanı yokettiğinde güçteki dalgalanmayı hissettiyse Exile da benzer şekilde ölen herkesi güçte hissediyor ve bu acıyı yaşamamak içim istemli olarak güçle bağını kesiyor. Ne olduğundan bi haber konseye dönüyor, suçlu bulunuyor ve sürgüne yollanıyor.

Nihilusun gücü, Kreianın çok eski sith tekniklerinden birini canlandırmasıyla ortaya çıkan bi çeşit force antimatterı. Yani karşısında ne kadar çok force ve force sensitive varsa yok edici gücü o kadar artıyor. Bu gücün exileı etkilememe sebebi zamanında güçle olan bağını kesmiş olması. Kreianın bütün bi evreni exile ı arayarak gezinmesinin sebebi de bu zaten. Nihilusun karşısında exiledan başka çıkabilecek kimse yok. Kreianın eski çırağıyla yüzleşmek yerine ondan kaçmasının ve exileı aramasının nedeni de bu.

Kotora baktığında aklı formatlanan bi adam var, eskiden kötüymüş sonra iyi miyim kötü müyüm derdine düşüyor. Sonra çok kötü biri olduğunu öğreniyor sonra bastila belediye çukuruna düşer gibi dark sidea düşüyor sonra ordan beraber tırmanıyorlar falan force ve dark/light side olayını ilkokul piyesi havasında işleyen bi genel senaryo

Kotor2ye baktığında ahlaki çelişkilerin ötesinde geçmişte yaptıklarım doğru muydu yanlış mıydı bugün olsa aynı kararları verir miydim diye sorgulatan, dark/light side ı bilinçli bi şekilde oyuncuya tercih ettiren bi senaryosu var. Kotor1de Revanın izlerini takip ederken revanın niye konseye isyan ettiğini bile adam gibi anlatılmamış. Yapboz parçaları birleştirir gibi starforge izinden gidip side questlerle light yada dark side oluyoruz.

Gelelim companionlara. Beni en çok
said:
Karakterler de kotor1'e oranla zayıf kalıyorlardı ve muhtemelen oynun en büyük sorunu da buydu.
demen şaşırttı. Kotor1de hangi karakterin derinliği vardı ki? Ailesini kaybeden huysuz ama içi kaymak pilot Onasi? Ayağım takıldı ay ay düşüyorum diyip dark side a düşen bastila? Mission? Kankası wookie? Zenci jedila hk47 ilginçti biraz o kadar. Canderous bile inanılmaz potansiyeline rağmen yüzeysel olarak anlatılmıştı.

Kotor2de Darth Trayayı direk geçiyorum, Atton rendin karakter dönüşümü başlı başına bir hikaye. Baodur seninle aynı dertlerden muzdarip ve her dialogda bunu hissettiriyor. Canderousun bu defa mandalorian olduğu duruşundan belli. Keza Visas Marrın yalnızlığı çok iyi işlenmiş. Kotor2nin lineer senaryosunda en büyük artı companionlardan ve seninle ilişkilerinden geliyor bence.

said:
Kreia, handmaiden ve visas'ı toplasan bir Bastila etmezler, hatta mission bile etmezler. Özetle Bastila rulez :D :D

Bi tarafta Darth Traya var bi tarafta istememesine rağmen dark side a geçen? bi bastila. Starwars tarihinin gelmiş geçmiş en salak jedi ı bastiladır idda ediyorum :P Mission da sebil sübyanın teki, sırf love intrest olduğu için biraz sönük kalan handmaidenla yarışabilir. Belki.

Kotor dersinden kaldın, otur 0 8-)
Sosyal ağlarda paylaş

axedice said:

Kotora baktığında aklı formatlanan bi adam var, eskiden kötüymüş sonra iyi miyim kötü müyüm derdine düşüyor. Sonra çok kötü biri olduğunu öğreniyor sonra bastila belediye çukuruna düşer gibi dark sidea düşüyor sonra ordan beraber tırmanıyorlar falan force ve dark/light side olayını ilkokul piyesi havasında işleyen bi genel senaryo

Aslında oyunun başından itibaren Bastila'nın dark side'a meyilli olduğu oyuncuya belli ediliyor. Bastila hiç bir zaman light side'ı tamamen özümsemiş bir karakter olmamıştır bence. Bastila daha çok Jedi Konsülünün gözüne girip, aferin almak için iyi işler yapan küçük bir kızdır. Ne zaman ki Darth Malak Bastila'ya zincirlerini kırmayı öğretmiştir, işte o zaman Bastila "bir dark side var bende, benden içerü" deyip gerçek Bastila olmuştur. Tekrar light side'a dönme kısmının yetersiz bir şekilde işlendiği fikrine katılıyorum ama zaten kotor'u Dark Lord of the Sith olmak için oynayan biri olduğum için bana çok koymadı orası.

Darth Revan, SW evreninde en çok sevdiğim karakter. Ne "ben kötüyüm, nihaha" diye gezen piskopat bir sith'dir, ne de "durumu biraz daha inceleyelim, harekete geçmeyelim, gerçi bu arada outer rim'de taş üstünde taş kalmadı ama olsun" diyen pasifist bir jedi'dır. Revan "dalımızı kıranın, ağacını kökünden sökeriz" diyen delikanlı bir abimizdir.

Kotor 1'in başındaki dark/light ayrımlarının biraz çocuksu olduğunu kabul ediyorum. Çocuğun elinden şekerini çalarsan dark oluyorsun, kabadayılardan koruyup fazladan bir şeker verince light oluyorsun ama bu açıdan kotor2 de benim gözümde sınıfta kalmıştır. Nedir o Telos kantini önündeki dark/light ayrımının içler acısı hali?

axedice said:

Kotor2ye baktığında ahlaki çelişkilerin ötesinde geçmişte yaptıklarım doğru muydu yanlış mıydı bugün olsa aynı kararları verir miydim diye sorgulatan, dark/light side ı bilinçli bi şekilde oyuncuya tercih ettiren bi senaryosu var. Kotor1de Revanın izlerini takip ederken revanın niye konseye isyan ettiğini bile adam gibi anlatılmamış. Yapboz parçaları birleştirir gibi starforge izinden gidip side questlerle light yada dark side oluyoruz.

Dediğin doğru, Revan'ın hikayesi Kotor 1'de yeterince anlatılmadı. Kotor 2'de biraz daha derinlik katıldı Revan'ın hikayesine ama gene de bir sürü eksik parça bırakıldı.Bu açıdan Exile biraz daha şanslı. Onun hakkında çoğu şeyi biliyoruz.
Sorun şu ki Exile, Revan kadar karizmatik değil. Savaşta doğru şeyi yaptığı halde, bunu kaldıramamış bir karakter Exile. Özünde light yani. Eğer dark side oynuyorsan, yapılması gerekli olan bir fedanın yükünü taşıyamayan zayıf bir kişi olduğunu kabul etmiş oluyorsun :S

axedice said:

Gelelim companionlara. Beni en çok
said:
Karakterler de kotor1'e oranla zayıf kalıyorlardı ve muhtemelen oynun en büyük sorunu da buydu.
demen şaşırttı. Kotor1de hangi karakterin derinliği vardı ki? Ailesini kaybeden huysuz ama içi kaymak pilot Onasi? Ayağım takıldı ay ay düşüyorum diyip dark side a düşen bastila? Mission? Kankası wookie? Zenci jedila hk47 ilginçti biraz o kadar. Canderous bile inanılmaz potansiyeline rağmen yüzeysel olarak anlatılmıştı.

Sanırım bu biraz zevk meselesi.

Ben aldatılmaya mahkum cengaver Carth'ın hikayesini beğeniyorum. Adam önce akıl hocası tarafından satılıyor, sonra oğlu satıyor, sonra bir bakıyor galaksiyi kurtarmak için onca yol teptiği adam meğerse eski bir Sith lorduymuş. Kotor 1 oynayıpta "yazık ya bu adama" demeyen yoktur heralde
Mission zaten daha çok eğlence amaçlı konmuştu, 16 yaşındaki küçük bir kızın sahip olabileceği maksimum karakter derinliğine sahipti :) Ben mission'ın hikayesinden çok, çocuksu diyaloglarını seviyordum. Bir de hikayenin sonunda dark side'a geçmesinin bir yolu olsaydı tadından yenmezdi. Genel olarak wookie'leri sevmiyorum. Kotor2 deki wookie dark side olmasına rağmen sevmemiştim. O yüzden Zaalbar hakkında yorum yapmıyım.

Bu arada senin atladığım bir noktaya dikkat çekmek istiyorum. Kotor 1'de yan karakterlerin birbiriyle olan diyalogları kat kat daha eğlenceliydi. Carth'ın Mission'la sen çocuksun diye dalga geçmesi, Canderous'un "az kalsın Republic'i yenecektik ama sayımız azdı" gibisinden sözü üzerine "eminim her gece kendine bunu söylüyorsun" diyip ayar vermesi, Bastila'yla "sen ne biçimsin Jedi'sın, ışın kılıcını düşürüyorsun" deyip dalga geçmesi, Bastila'nın mission'a çelme takması vs

Bu açıdan Kotor 2'deki karakterler birbirlerine karşı daha soğuklar. Traya'nın Atton'u "eziksin sen,ezik" diye aşağılaması Disciple'a mind trick atıp, "beni tanımıyorsun" diye artistlik yapması, handmaiden'a ve visas'a ajan muamelesi yapması vs özetle ağız tadıyla galakside gezdirmediler bir türlü.

axedice said:

Kotor2de Darth Trayayı direk geçiyorum, Atton rendin karakter dönüşümü başlı başına bir hikaye. Baodur seninle aynı dertlerden muzdarip ve her dialogda bunu hissettiriyor. Canderousun bu defa mandalorian olduğu duruşundan belli. Keza Visas Marrın yalnızlığı çok iyi işlenmiş. Kotor2nin lineer senaryosunda en büyük artı companionlardan ve seninle ilişkilerinden geliyor bence.

Darth Traya sağlam bir sithdir, sith felsefesini özümsemiştir. Dark side olacağım diye piskopatlık yaparsan fırçayı çeker fakat galakside gezerken ebon hawk'a almayı isteyeceğim son kişidir. Ya arkadaş bırakmadı ki doğru düzgün bir romantik ilişki yaşayalım. Vay efendim visas'dan çoçuk yapmamalıymışım, handmaiden ajanmış ilk durakta indirmeliymişim. Romantik bir ilişki yaşamayacaksam ne anladım galaksiyi kurtarmaktan ya da Dark Lord olmaktan. En iyisi Traya'nın akademisinde öğreneceğini öğrenip ilk fırsattan şutu çekmek :D

Baoduru severim, saygıda kusur etmez, general diye dört dolaşır

Gördüğüm kadarıyla Visas'ın hayranı çok fazla burda. E tabi zevk meselesi bir şey diyemem ama ben sevmiyorum Visas'ı. Biraz fazla sorunlu bir gençlik yaşamış. Gerçi Darth Nihilius'un yanında ne kadar sağlıklı bir gençlik yaşanabilir, orası da ayrı bir nokta :D

Ailemizin sevimli assasin droidi HK-47 bu oyunda da var ama sanki diyaloglarının saysı daha az. Birde tabi ilk oyunda Darth Revan olduğumuz ortaya çıkınca "Patron şimdi hatırlıyorum, ben senin eski droidindim, hey gidi günler" temalı diyaloğuna benzer bir diyalog kotor 2'de yoktu doğal olarak yoktu.

axedice said:

said:

Bi tarafta Darth Traya var bi tarafta istememesine rağmen dark side a geçen? bi bastila. Starwars tarihinin gelmiş geçmiş en salak jedi ı bastiladır idda ediyorum :P Mission da sebil sübyanın teki, sırf love intrest olduğu için biraz sönük kalan handmaidenla yarışabilir. Belki.

Kotor dersinden kaldın, otur 0 8-)

Bastila bi kere özünde sith'dir. İstemeden dark side'a geçtiğine inanmıyorum ben. Romantizm diyaloglarında pot kırıp utanması, Revan'a olan aşkından kendini feda etmesi vs ile gönüllerimizin prensesidir. Ayrıca elinizde bir filo gemi varsa galaksiyi ele geçirme konusunda oldukça da işe yarayan bir yardımcıdır :D

Mission çocuktur ama sevimlidir, Galakside tur atarken yanıma kesinlikle alacağım karakterlerden biridir. kotor1 sonunda Revan, "karanlık tarafa geç, bizim kurabiyelerimiz var" demeyi akıl etseydi süper sevimli bir sith assassin bile olabilirdi :)
Sosyal ağlarda paylaş

for the greater good demsitir belki?

o diilde kotor 2 partiyi mantikli bulmus axe lol dedim

SWG yi elestirmislerdi zamaninda cok kolay jedi olunuyor diye kotor 2 onuda asti

3 guzel soz sec arkadasini jedi yap!
butun gemi jedi olabilen eleman dolu

kotor2 prestige class i olsun genel oynanis olsun takim olsun vs vs direk powerplay di
Sosyal ağlarda paylaş

Evil demiyelim aslında revana dark side diyelim. Malak gibi yok edicem yöneticem mantığında bi adam değil, ancient sithlere karşı mücadele etmeye çalışıyor. De onu bile ikinci oyunda anlıyoruz birinci oyun sağolsun revanın ne yaptığını anlatma zahmetine girmiyor.

Viktor handmaiden, mira, baodur, disciple falan hepsi hayvan gibi force sensitive. Keza Atton. Zaten o yüzden sana doğru çekiliyorlar. Aslında MCA direk tormenttaki konseptin aynısını kullanmış, orda nasıl azap içindeki karakterler nameless one a çekiliyorsa burda da exile a geliyorlar force sensitive olanlar. Jedi değil de force sensitive classları almaları lazım aslında ama abilityler aynı diye kasmamış olabilirler.

said:
kotor2 prestige class i olsun genel oynanis olsun takim olsun vs vs direk powerplay di

Şu mantığı hiç anlamadım. İçinde powerplay öğeleri barındıran bir oyun niye sağlam rp öğeleri de barındırmasın? Bide kotor2 partiyi ne açıdan beğenmiyorsun yada kotor1 parti nasıl ondan daha iyi?
Sosyal ağlarda paylaş

• 1 yıl sonra ...
ben bu ls-ds dönüşlerini anlamıyorum ya... "ah dark side a düştüm benden kötüsü yok." - "hop light a döndüm benden iyisi yok" :P hayır eu da baya bi bu dramalarla uğraşmayan force user traditionlar koymuşlar.

hatta jedi olmayalım. onlar gelsin senguyi dervish, shaper, jensarai filan... (hepsini yanlış yazdım galiba ama olsun)
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...