Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Osmanlı Cumhuriyeti

moriQ

Öne çıkan mesajlar

Film Ata Demirer'den beklenecek "yaran komedi" değil. Başarısız demek istemiyorum ama efsane bir film olmamış. Bence sebebi filmin kendine bir tarz bulaması oldu. Çoğunlukla komedi, içine ciddi bir şekilde aşk serpilmiş, arada "vatan millet sakarya" çıkışları var ama bir bütün olamıyor hiçbiri. Bir bakıma kurtuluş mücadelesi öncesinde Osmanlı Devleti'nin durumunun 2008 yılına uyarlanmış şekli olmuş. İzlemeyin demiyorum, izleyin. Ama bir devrim arabaları, bir Mustafa filmlerine gider gibi beklentilerle gitmeyin. Çok daha light fir film.

Sosyal ağlarda paylaş

Filmden simdi geldim ve goruslerimi paylasmak istoyrum film icerik acısından oldukca basarılı eger Atatürk olmasaydı ulkemız ne halde olurdu diye gosteriyor ve hakkaten guzel bir sekild ekonuyu islemisler ....Cogu forumdaki gibi gitmeyenler yok fragmanda kotu fln demısler ancak fılmı ızlemeden konusmamak gerekır dıyorum ve Mustafa fılmınden daha basarılı oldugunu dusunuyorum Atatürkü anlatmak adına
Sosyal ağlarda paylaş

• 6 ay sonra ...
Bence film yanlış tanıtıldı.Komedi gibi tanıtıldı insanlarda yanlış beklentiler uyandırdı ve birazda yanlış kitleyi çekti.

Oysaki film şahane bir karamizah örneğiydi bence.

Zaten ülkemizde karamizah eksiği var çok fazla.
Böyle ''ay bu komik değil, kötü film'' diyenlerin ağzına tekme atasım geliyor.Ayrıca filmi yanlış tanıtan ''PARA ÇÖZ'' tayfasınada vurasım geliyor.
Sosyal ağlarda paylaş

Bu kadar berbat bi film olabilir ya. Komik zaten değil orasını zaten beklemiyoruz. Ama filmde ne mantık var ne tutarlılık. O kadar saçma sapan olaylar oluyo ki absürd komedi olsaymış kahpe bizans gibi daha iyi olurmuş. Filmin sonundaki falan mesajlar da anaokulu müsameresi gibiydi. Bu kadar basit mesaj mı olur ya. Alkışladılar falan sinemada utandım yani.
Sosyal ağlarda paylaş

İlk teaser'ını gördüğüm zaman merak etmiştim acaba Hot Shots veya Naked Gun serisi gibi bir absürt komedi mi geliyor diye. Bir çok kişi dalga geçme hevesinde belki ama Gani Müjde'nin yapmış olduğu Kahpe Bizans aslında oldukça iyi bir filmdi. Şimdi Hollywood tarafından "absürt komedi" diye çıkartılan filmlerden bin kat daha başarılı filmdi.
Osmanlı Cumhuriyeti de aslında muhteşem bir film. Ancak ne yazık ki bizim ülkemizde değer bilen kişi az. "Komedi" etiketi altında illa Recep İvedik gibi bir film bekliyor. Kakara kikiri hahah böyle hiç birşey düşünmeden izlemek istiyor. İçinde Cem Yılmaz veya Recep İvedik olmayan her filme burun kıvırıyor. Oysa bu film hem kara mizah hem absürt komedi'nin başarılı bir harmanlanmasından oluşmuştur. Eğer kara mizah ve absürt komedi kısımlarını anlayamayacak ve filmin "komedi" kısmını farkedemiyecek birisiyseniz, biraz film kültürü edinmenizi tavsiye ederim.
Film mükemmel değil belki ama kötü diyebilmek için absürtlükte sınır tanımayan birisi olmak lazım.
Nesi kötü filmin ki? Kamera çekimleri mi kötü? Gözü hiç rahatsız etmeyen ve sahneleri oldukça rahat görebileceğimiz kamera açıları kullanılmış. Sahne tasarımı mı kötü? Kendinizi ordaymış gibi hissedebileceğiniz bir şekilde tasarlanmış. Ayrıca dikkatinizi çekmemiştir belki ama "o zamanı" daha iyi yansıtabilmek için özenle seçilmiş mekanlar. Eğer Ankara "başkent" olup gelişmeseydi evet şimdiki durum aynen o tarzda olabilecekti. Oyunculuk mu kötü? AROG'tan ve o methedilen Recep İvedik'ten daha başarılı bir oyunculuk performansı olduğunu söyleyebilirim. Komedi unsuru mu kötü? Amerikalılar tarafından hazırlanan Kara mizah veya Absürt komedi filmlerinden arda kalan bir yanı yok kesinlikle.

Ayrıca filmde "anlayana sivrisinek saz, anlamayana davul zurna bile az" halinde bir senaryo mevcut. İsterseniz her ayrıntıya baktığınızda birşeyler farkediyorsunuz. "Amerikan mandasına girseydik şimdiki halimiz daha iyi olurdu" diyenlere kapak gibi bir cevap var filmde. Onun dışında günümüzde gerçekleşen abesliklerle de dalga geçmiş ve aynen filme taşımış. Bir aşk hikayesi ve bir cesaret hikayesi oldukça keyifli bir şekilde birleştirilmiş.
Filmin sonunda benim bile gözlerim yaşardı, çok duygulandım.

Filmi bir çekememezlik var ne yazık ki kişilerde. imdb'de bile 95 kadar kişi 1 vermiş. 1 puan verebilecek kadar duygusuz, bilgisiz ve ilgisiz kişiler için üzüldüm açıkçası.

Onun dışında izlemeyen varsa mutlaka gidip izlemesini, bir şekilde DVD'sini veya VCD'sini almasını tavsiye ederim.
Oyuncuların bile "adını duyduğumda abimiz dedim hemen kabul ettim" diye bahsettiği Gani Müjde'den oldukça başarılı bir Mizah filmi.
Sosyal ağlarda paylaş

maxigenous said:

Bone bu film için yapılabilecek en harika yorumu yapmış bana kalırsa.

Aynen filmin sonunda benim de gözlerim doldu. Filmi anlat deseler üstteki mesajın altına imzamı atardım.

kesinlikle abi kesinlikle

benim başka hoşuma giden osman ve asude'nin "cilveleşmesi" oldu. Konuşmalar gerçekten çok naif yapılmışlar.

Ben filmi özellikle son "keşke biri çıkıpta geldikte gibi giderler deseymiş" kızmında içim bir hoş oldu. O amerikan savaş gemileri ile dolu boğazı görünce bir daha iyi ki Atatürk var dedim.
Sosyal ağlarda paylaş

bende 2 gün önce izledim, sonunda benimde gözlerim doldu diyebilirm. yani şu "geldikleri gibi giderler" kısmı özellikle müthişti.

filme komedilik bir yanını ben pek göremedim oda ayrı bir olay. Yani Ata Demirel'in yaptığı bir yane komiklik bile yok. Hani eleştirilecek yanı tabiki var ama o da bazı sahnelerdeki oyunculuğun yapmacık olması. yani aşk olaylarının yapmacık olması. ama işin özüne inince bunun hiç bir önemi olmadığını anlayabiliyor insan.

Açıkçası şimdilerde olan olaylarla da güzel benzetmeler olması bu tip olayları anlamayan insanların anlaması için insanların gözüne sokulmuş.
Sosyal ağlarda paylaş

said:
Filmi bir çekememezlik var ne yazık ki kişilerde. imdb'de bile 95 kadar kişi 1 vermiş. 1 puan verebilecek kadar duygusuz, bilgisiz ve ilgisiz kişiler için üzüldüm açıkçası.

bu filme 1 veren otursun salaklığına ağlasın. bilgisizlikle alakası olduğunu sanmıyorum. bariz beyinin kıvrımsız, formula1 tekerleği gibi dümdüz olmasıyla açıklanabilir. bunu derken "aman hakaret ediyor" diye düşünmeyin, bayağı bi realitedir bak bu. ona on kalas kadar akıllıdır o kişiler.
Sosyal ağlarda paylaş

Filmi yeni izledim.Tabii ki kimse bu filme ''berbat,1 lik film,hayatımda izledigim en kötü film''gibi yorumlarda bulunamaz;fakat madalyonun öbür yüzü var.Bir kere filme kara komedi yakıstırmasını yapmak biraz lüks olur.Çünkü film resmen drama olmus.Araya iki tane durum,kelime esprisi koyunca ne yazık ki film kara komedi olmuyor.Oysaki bu film öncelikle komedi filmi olarak sunuldu seyirciye hatırlarsınız.

Konuya gelince elbette hepimizin hassas bi noktasına değiniyor konu.Duygulanmamak elde degil.Atatürk olmasaydı konsepti gerçekten hoş;ama elinizi vicdanınıza koyun.Bir film olarak begenmek biraz da konusu yüzünden torpil gecmek olmuyor mu bu filme.Sözün özü kaanatimce güzel bir konu kötü bir filme dönüşmüş.İyi ki sinemada izlememişim filmi.
Sosyal ağlarda paylaş

• 2 ay sonra ...
  • Yeni Oluştur...