Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Türkçe yazalım !!!

bravecik

Öne çıkan mesajlar

Mesela; "Go go go!" yerine "Breheyt koçyiğit!" diyelim.. (Bizim edebiyatçı sağolsun derste soru sormak için kaldırdı mı önce böyle gaz verir, sonra sorusunu sorar :))[signature][hline]Unique|MF (eski) >> CS ---- Wololo (yeni) >> CS ---- Padaone >> Sanane (JK2)
Celeis >> Elan Realms (UO) ---- Celeis Sirion >> Dark Venue (UO)
Webmaster >> www.FAOTO.com
Sosyal ağlarda paylaş

tabi yani önemli olan aşırıya kaçmamak yani,
mesela kız arkadaş yerine girlfriend deme ama smile yerine lol kullan,
oldu bah[signature][hline]a.k.a wicked
Alexi_Septimus, 11 December 2003 10:22 tarihinde Ghost1989'la iletişim kurmaya çalışır:
H4XX0R3D?
H4XX0R DUD3?
B@B TH3 K3NK?
Girin girin hepinizi beklioruz!: e-all
Sosyal ağlarda paylaş

birader istirham ederim boş lakırdılar sarfetmeyiniz zira ağdalı Türkçemizi elbette müdafaa etmekdeyiz fekat şarkın yerleşik etkisi ve garbın emperyal kültürü tercübe derken bunalrın arasında biçare vatandaşlarımız nasıl olurda hür bir lügat edebilirler ki? Şayet çıkınız avamların ve zanaatkarın arasına oradada tecrübe edeceksiniz ki vatanımızın hududutları içerisinde yemiş iki milletin kültürü vardır bunların ziyacı dolayısıyle pure Türkçemizi kullanmak takdir edersiniz ki bir hayli zor ve zahmetli olacaktır.[signature][hline]wnJ0h!^3§ !u3§

Yılkı atlar oynaşırken bozkırlar sarsılırmış...
Sosyal ağlarda paylaş

said:
BabacumMostors, 18 January 2004 03:17 tarihinde demiş ki:
birader istirham ederim boş lakırdılar sarfetmeyiniz zira ağdalı Türkçemizi elbette müdafaa etmekdeyiz fekat şarkın yerleşik etkisi ve garbın emperyal kültürü tercübe derken bunalrın arasında biçare vatandaşlarımız nasıl olurda hür bir lügat edebilirler ki? Şayet çıkınız avamların ve zanaatkarın arasına oradada tecrübe edeceksiniz ki vatanımızın hududutları içerisinde yemiş iki milletin kültürü vardır bunların ziyacı dolayısıyle pure Türkçemizi kullanmak takdir edersiniz ki bir hayli zor ve zahmetli olacaktır.

GYY :lol:
Neyse şaka bir yana da böyle bir şeyi desteklemek çok mantıklı. Özellikle İngilizce eğitim veren okulların artması ve türkçeye yabancı kelimelerin çeşitli yolardan girmesiyle türkçe gerçekten uutulmaya başlanmıştı. Ama sonucta arapta farsca kelimeler dediğinizde bu osmanlı türkçesini dılamak olur ki bu da dogru bir hareket olmaz. Sonucta lol kelimesi yerine GYY de çok mantıklı görünmüyor bana. Ama rofl yerine "yerlere yattım" ya da "öldüm gülmekten" gibi kelimeler çok daha mantıklı olabilir. Ama thread yerine konu ya da konu başlığı gibi kelimeler kullanılması bence bir gerekliliktir. Olabildiğince dikkat etmeye çalışmak Türkçenin yaşaması ve daha güzel kullanımı için belki çok büyük bir şey olmayacaktır ama küçük de olsa bir adım olacak en azından bir başlangıç olacaktır. Ne de olsa "başlamak bitirmenin yarısıdır" derler.

Bu arada konu yanlış yere açılmış Bravecik ama yine de böyle bir başlangıca öncü olmaya çalışmandan seni kutluyor ve bu seferlik affediyorum.
Sosyal ağlarda paylaş

Ya tamam zaten bende kimseyi zorlamıyorum sadece yani biraz dikkat edelim diye söylüyorum bizim de sağolsun edebiyat hocamız sayesinde ciddi böyle konulara dikkat eder oldum yani Arapça, Farsça sözcük görünce kendi içimden düzeltiyorum. O yüzden öyle dedim yani yine de tabi ki isteyen kullanır isteyen kullanmaz.[signature][hline]Ne faşizm , ne komunizm
Yaşasın Erotizm
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...