Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

ziiiver

MarcOConner

Öne çıkan mesajlar

evt arkadaslar benim de bir kedim oldu adını ziver koydum. ne demek diceksiniz süs demek yalnız bi kac deil baya bi sorum olucak

daha once hiç kedi beslemedigim için oyle kulaktan dolma bi kac bişeyle beslemeye calısıyorum
sorularıma geciym

1)yiyecek olarak sut veriyorum yemek suyu falan içine ekmek dogruyorum genelde ekmekleri yemiyo kedi maması falan da almak istemiyorum baska neler yer bu kediler?
2)ziver hep yatıyo fazla bi hareket yok nerde bulursa alıyo patilerini altına yatıyo ama hep yatıyo ilginc bi durum gibi geldi?
3)tuvalet alıskanlıgı kazandırmam lazım ama nasıl yapıcam bu gun sokaktan kum aldım koydum daha hiç bişey yok yapmadı gunde kac kere yapıyolar genelde onu da bilmem lazım.
4)kesin yaptırmam gereken asıları varmı ne yaptırmalıyım

şimdiden cok tesekkurler arkaddaslar...

Sosyal ağlarda paylaş

MarcOConner said:
daha once hiç kedi beslemedigim için oyle kulaktan dolma bi kac bişeyle beslemeye calısıyorum
sorularıma geciym

1)yiyecek olarak sut veriyorum yemek suyu falan içine ekmek dogruyorum genelde ekmekleri yemiyo kedi maması falan da almak istemiyorum baska neler yer bu kediler?

* boyundan gördüğüm kadarıyla o kedi nerden baksan 2 aylık. yani artık süt dönemini çoktan geçmiş. sadece süt doyurmaz o hayvanı, aç kalır. dahası bazı kediler gerçekten ekmek yemiyor / sevmiyor. evde 4 tane kedi var mesela, iki tanesi bayıla bayıla kuru ekmek yerken büyük olan kedi açlıktan ölse yemiyor. bu kedi için ya mama al ya da evde ne pişiyorsa acısız halde kediyede ver. gidip wiskas gibi pahalı mamalardan alsan bile aylık mama masrafın 20-30 lirayı geçmez tek kedi için.

2)ziver hep yatıyo fazla bi hareket yok nerde bulursa alıyo patilerini altına yatıyo ama hep yatıyo ilginc bi durum gibi geldi?

* bir kaç sebebi olabilir. en önemli sebebi eve alışamamış olması olabilir. kediler rahat ve güvende hissettiklerinde -üşünüyorlarsa- patilerini altına alıp yatmazlar. sere serpe yayılırlar. yani o kedi ya üşüyor ya da eve alışamamış daha korkuyor birşeylerden, tedirgin. bir başka sebebi de -sürekli süt verdiğini söylemiştin- direk gaz olabilir. iç parazit varsa gaz yapar kedide ve istese de koşamaz. ama bu düşük ihtimal.

3)tuvalet alıskanlıgı kazandırmam lazım ama nasıl yapıcam bu gun sokaktan kum aldım koydum daha hiç bişey yok yapmadı gunde kac kere yapıyolar genelde onu da bilmem lazım.

* erkek kediyi tuvalete alıştırmak biraz daha zor olabiliyor ama genel olarak oldukça basit aslında. bu mağazalarda satılan hijyenik kumlardan al. sokaktan kum alma. sokaktaki kum hem kedinin patilerine yapışır ortalığı kirletir, hem koku yapar, hem de dışardaki bilimum paraziti biti pireyi böceği eve taşır. bu dediğim kumlardan -beyaz çakıl gibi bişey zaten genel olarak görüntüsü- alıp üstündeki talimata göre hava alacak bir yere koy. kediyi de alıp üstüne koy bi kaç sefer. çişini yapacağını hissettiğin zamanlarda özellikle. bir kere yaparsa genelde hep oraya yapar.

4)kesin yaptırmam gereken asıları varmı ne yaptırmalıyım

* ev kedilerine aşı yaptırmasanız bile olur diyorlar ama ben karşıyım bu düşünceye. o kedi -özellikle erkekse- illaki bir şekilde evden kaçar fırsatını bulursa. hatun kedilerde de durum pek farklı değil. rahatlayınca geri gelirler böyle suratlarında bir mutluluk ifadesiyle :) o yüzden herşeyden önce kediye parazit ilacı verin ya da parazit aşısı vurdurun. bu büyüklükteki kedi için şurup işe yaramaz ama hap yarayabilir. iğne olmasa da olur. bir veterinerden alabilirsin, 2,5 liraya almıştık biz. sonrasında 2-3 aylıkken 1. karma aşı vurdurup yine ondan 1-2 ay sonra da kuduz aşısı yaptırıyorsun. aşılar 20-30 lira gibi birşey tutar. öğrenciyim diye ağlayana 20, hiç bişey demeden aşı yaptırcaktım diyene 30 : p

şimdiden cok tesekkurler arkaddaslar...

aklıma daha başka birşey gelmedi ama senin gelirse sor yine. bir de lütfen geri sokağa bırakma baktıktan sonra. bırakacaksan şimdiden aldığın yere bırakki yaşama şansı olsun. evde kaldıktan sonra sokağa bırakılan kedilerin pek şansı olmuyor çünkü.

bununla birlikte özellikle kemirilecek ve zarar görecek eşyalarını ortada bırakma ki kedi gidip kemirdiğinde delirip hayvana zarar vermeyesin.
Sosyal ağlarda paylaş

• 3 hafta sonra ...
@mayhem
al ikisini çiftleştir :D

Bu arada kedin çok tatlı tüylerine falan taptım kedi uyur ayrıca hırlamıyodur mırlıyodur =)) sizi bilmem ama hocamın kedisini göbeemi alıyorum mırlıyo ve acayip rahatlıyorum hiçbirşey düşünmüyorum huzur veriyo bi dene belki sendede öyle olur

mamalarda çok pahalı deil
Sosyal ağlarda paylaş

uyuması normal geldi yavru daha uykudan kalktıktan sonra nasıl peki durumu oyunlar falan oynuyormu?.Aşıları düzenli olarak yaptırdınmı peki?sütü sek vermiyorsun değilmi yani su ile karıştır ishal yapar hayvanı.Bence mama kullan profesyonle bi mama almana gerek yok çünkü kediler için.Ortalama bir mama işini görür ve daha hesaplı olur bence.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...