Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Geometri sorusu, basit ama zor? Bir hayli zor...

karpuz

Öne çıkan mesajlar

ABC ve ADC birer üçgen
m(ACB) > m(DAC) (açıları)
|ED| = 3 cm
|DC| = 6cm ise,

|AB| = |AE| = x in en küçük tamsayı değeri kaç cmdir?

bayaa uğraştım çözemedim... mef testinde çıkmıştı... lütfen çözerseniz lise bilgisi dışında birşey kullanmadan çözmeye çalışın... hatta lise 2 bilgisi...[signature][hline]"Enseleri öperim, kulaklara üflerim." Jean Jacques Rousseau
Sosyal ağlarda paylaş

bizim okulda aşırı zeki manyak bir geometri hocası var anca o çözdü... (adam ciddi deli... derste amuda kalkmıştı) ondan önce sorduğum 2 matematik hocası dahi çözemedi...[signature][hline]"Enseleri öperim, kulaklara üflerim." Jean Jacques Rousseau
Sosyal ağlarda paylaş

Geçensene gelsen bunları çatır çatır çözüyordum ( ÖSS olayı :) ) ama şimdi unuttum . Yapamadım kusura bakma[signature][hline]Lütfen Yerler Çöp Atmayın!
İmza:Kat Temizlikçisi
[Bu imza zgrw tarafından 11 December 2003 14:47 tarihinde değiştirilmiştir]
Sosyal ağlarda paylaş

said:
zgrw, 12 January 2004 02:21 tarihinde demiş ki:
Geçensene gelsen bunları çatır çatır çözüyordum ( ÖSS olayı :) ) ama şimdi unuttum . Yapamadım kusura bakma

ben de normal geometri sorularını çatır çatır çözüyorum da bu soru bi acayip... çözemedim yani[signature][hline]"Enseleri öperim, kulaklara üflerim." Jean Jacques Rousseau
Sosyal ağlarda paylaş

said:
fizban, 12 January 2004 02:21 tarihinde demiş ki:
valla efsane fizban sallama teoremleri geometriyi öss adına kullandığım 2 yılda da işe yaradı, 15 haziran 2003te bile kullanıp tutturdum sen düşün artık gerisini.

ahaha. Bir kareyi parçalara ayırıp, ortadaki alanı sormuşlardı bi soruda. Nasıl bir yöntem kullandığımı çözemedim ama doğru bilim soruyu :P

Hatta tersten gidip güya sağlamasını yapmaya çalıştım ama tutmadı. Sınavdan tırsık bir şekilde çıktım ama doğruymuş :)[signature][hline]
^._.^
Sosyal ağlarda paylaş

cevap 6 da nasıl yaptığını da söylerseniz olur... kasıntı bir soru çünkü lise 2 öss sınavında çıkıyo ve ben 1 dakkada bu soruyu çözmekle yükümlüyüm o yüzden kasıntı bir soru...
cevaba ben de 5 demiştim yanlış çıktı... ehehe gözden kaçırdığın noktalar vardır babacum[signature][hline]"Enseleri öperim, kulaklara üflerim." Jean Jacques Rousseau
Sosyal ağlarda paylaş

üçgenin şekli birt kere yalan yaw!

şimdi çizdim milimine kadar böle abuk bir üçgen oluyor..

mef e kafam girsin!
*!şöyle bir kendine gelir öss günlerinin tatali birer anı oalrak mazide kaldığını hatırlar ve rahatlar*

ohh kabusmuş hepsi birer kabusmuş...[signature][hline]wnJ0h!^3§ !u3§

Yılkı atlar oynaşırken bozkırlar sarsılırmış...
Sosyal ağlarda paylaş

Neden 6 çıktığını açıklayayım..

ABE ikizkenar üçgen olduğuna göre B ve E açılarının her biri 90 dereceden küçük olmak zorunda. Bu yüzden AEC geniş açı. O halde DEC de dar açı. Yani EC uzunluğu 36-9 dan kök 27'den, yani 3 kök 3'den büyük. 3 kök 3'ün değeri 5'ten büyük çıkıyor. ACB de DAC'den büyük olduğuna göre x'in en küçük tamsayı değeri 6.

Yıllardır geometri çözmeyen biri olarak bu soruyu çözen ilk kişi olduğum için hepinizi kınıyorum =)
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...