Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Jack London - Iron Hill (Demir Ökçe)

Palin

Öne çıkan mesajlar

Sosyalist bi insan olan Jack London Tarafından,
20.YY ın bashlarında Amerikadaki Kapitalist düzenin Devrimci bi kalemden yazılmasıyla ortaya chıkan bi kitap.

Kitabı okumayı 1-2 saat kadar önce bitirdim,
Edebiyat hocamızın 6 kişilik gruba verdiği inceleme ödevi gereği,
kitapta Yer-Zaman kavramını ben incelemeliyim yarına.

Aslında kafamda yazıcak bi çok şey olmasına rağmen,
genede güzel bi yazı yazabilmek için internette bu tip inceleme yazılarını okuyup yorumlamak istedim.

Ayrıca kitapta zaman kavramıma chok ters giden bi kach cümle buldum..
Bunlardan biri Sayfa 217-218'in alt kısmında achıklama amacıyla yazılmısh bi yazı olarak yazılan satırlar.
"İkinci Ayaklanma'nın bastırılmasına kadar San Francisco Kızılları yeniden varlık gösteremediler. İki kuşak boyunca grup şahlandı. Sonra, bir Demir Ökçe ajanı aralarına girmeyi başardı, bütün sırlarını öğrendi ve bu örgütün sonu oldu. Bu İ.S. 2002'de oldu. Üyeler, üç haftalık aralıklarla birer birer öldürüldüler ve cesetleri San Francisco'nun iççi semtinde teşhir edildi."
Bu Satırda geçen İ.S. 2002 yılı chok garibime gitti..

Bunun yanında Kitabın Son Sayfasında gene altta geçen bu tip bi yazıda;
"Ernest Everhard'ın idamını örten yedi yüz yıllık esrar perdesi bu yüzden devam ediyor."
Internette baktığım bi kaç siteden kitabın 20.YY bashlarında gechtiine eminim ki bu kitap ichindede achıkca belli oluyor.
Fakat bu gördüğüm 2 cümle beni chok kararsızlığa itti.

Tabi kitap ichinde bi chok hatalı basım gördüm bunlarda onlardan birimi die düşünüorum ama ne blm Ernest Everhard ın olası idamı 1910 - 1920 li yıllarda olmalıki 2002 ile chok alakasız rakamlar. Ayrıca kelimeyle yazılmısh bi yedi yüz ü nasıl karıştırır bi insan?
Bu cümlelere bi anlam chıkaramadım..
Ayrıca internette okuduğum bi yazıda kitaptaki Ernest Everhard isimli şahsın Jack London'un kendisi olduğunu okudum.

Fazla uzatmiyim,
Kısaca sizden istediğim Kuşkularıma ufak bi açıklama olabilicek bi cevap,
veya bu kitap üzerine bi inceleme yazısı bulabiliceğim bi adres biliosanız urlsi.
Sosyal ağlarda paylaş

Saolasın,
o yazıyı bende okudumda,
Benim yazmam gereken daha chok o tip bi yazı deilde,

Sadece Amerikadaki 20.YY bashlarındaki durum,
ve bunun Kitabı Nasıl etkilediği.

Gerçi Kitabı nasıl etkilediği biras sachma olur ztn kitap bashlı bashına bunu anlatıyo..
Ama en azından bi 1 sayfa sürücek şekilde Amerikanın o anki halini genişletmem gerekiyo.
Bu yüzden daha chok bu tip bi inceleme yazısı bulmam lazım,
Yani kısa bişey deilde ne blm ince ayrıntılarıyla Karakterlerini süzen vs vs.. bi inceleme yazısı bulmam lazımki nasıl bi şey yazabiliceğim konusunda iyi bi fikrim olsun..

Burdaki yazı daha chok kitabı tanıtıcı genel bi özet niteliğinde.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...