Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Klasik - Elektro - Bass - Akustik Vs.

shapshal

Öne çıkan mesajlar

yeniden selamlar!
ben gitar nubisi bir genç olarak yine bilgi verici ve bilgi isteyici konularıma devam ediyorum.

başlıktan görüleceği gibi bu gitar türleri hakkında bilgi istiyorum. gerçi genellikle bilinen şeyler ama tam olarak örenmekte fayda var özellikle akustik gitar nasıldır çünkü abimden kalma akustik var çalsam mı çalmasam mı kararsızım.[hline]MeTallica
bi gün şu gitarı sökecem kararlıyım!
Sosyal ağlarda paylaş

valla abi aynı gitardan iki farklı penayla bile farklı ses tonu alabildiğinden ve gitarın kalitesi markası manyetikleri telleri şeklinde bilimum komboların sesin kalitesini ve tonunu değiştirdiği bilgilerinide elimize alırsak seslerinin yakın olup olmadığını açıklayamayız.[hline]Bir çöpümüz var diye heryerin çöp kokmasına ben de karşıyım!
Sosyal ağlarda paylaş

Abinden kalan akustiği tabi ki de çalabilirsin.
Ama ciddi ciddi bu işi yapmak istiyorsan önce adam gibi bir klasik gitar eğitimi alıp, buna yıllarını verip sonra da bir elektro gitar ile kardeş olmak en hayırlısı gibi geliyor bana:)
Ha ben bunları yaptım mı hayır, kendi akustiğimi bile doğru dürüst çalamam mesela :D[hline]and there's magic in the air...
Sosyal ağlarda paylaş

said:
Aurora, 11 November 2003 21:52 tarihinde demiş ki:
Abinden kalan akustiği tabi ki de çalabilirsin.
Ama ciddi ciddi bu işi yapmak istiyorsan önce adam gibi bir klasik gitar eğitimi alıp, buna yıllarını verip sonra da bir elektro gitar ile kardeş olmak en hayırlısı gibi geliyor bana:)
Ha ben bunları yaptım mı hayır, kendi akustiğimi bile doğru dürüst çalamam mesela :D[hline]and there's magic in the air...

ya da salla elektro yu classical ı sen direk bass'a merak sal..
al iki eitim..
ak ortamlara :)

ör:ben :)[hline]Imzam = Ernesto Guevara de la Serna
IcQ UiN = 488945
E - MaiL = [email protected]
NøT= *immune to terlik shield sahibidir*
Sosyal ağlarda paylaş

Akustik gitarin en buyuk ozelligi buyuk kasasi olmasi ve sol si mi tellerininde nikelden yapilmis olmasidir (bkz resim)

Bu sayede yuksek notalarda daha tiz ve guzel ses cikarir, tabi klasik gitara gore calmasi daha zordur cunku basmasi zordur telleri.

--

Standard Klasik gitarin yapimi cok daha ucuz akustige gore. sol si me naylon tellerden olusur (bkz resim)

akustige gore daha bogukdur, ancak calmasi daha kolaydir. standartlarin

--

Burdada akustik gitari anatomik :) olarak gosteren bir resim, belki isine yarar:

--

Bass gitar ise atasi olan doublebass den gelir (bkz resim)

fakat zamanin muzik gelisimine gore genis olmayan doublebass in yerini fender tarafindan yapilan ilk electro bass alir (1951).

buna benzer birsey ilk cikan bass

Bassin genel amaci sarkida gitar ve diger entrumanlara arka fon olusturmak. Gayet basit. Yanliz 80 lerin baslamasiyla birlikte insanlar genelde bass sesini bayagi geriye itmeye basladi, distortionla birlikte artik iyicene zor duymak basslari simdiki muzik piyasasinda. Ancak guzelcene duyup anlamak istiyorsan dinlemen gereken gruplar:

Pink Floyd
Led Zeppelin
Red Hot Chili Peppers
Black Sabbath[hline]Donnie: Why do you wear that stupid bunny suit?
Frank: Why are you wearing that stupid man suit?
Sosyal ağlarda paylaş

benzemez cunku elektro amfi kullanilma amacinda yaratildigi icin kasasi yoktur o yuzden clean olarak akustigin yanin bile yaklasamaz, ancak benzemesi demek kotu demek degil, jazzcilar mesela oyle begeniyor.

akustigin sesi daha yankili (haliyle) ve daha tatli cikar. denemeden anlamasi zor, o yuzden bi dukkanda denemeni oneririm[hline]Donnie: Why do you wear that stupid bunny suit?
Frank: Why are you wearing that stupid man suit?
Sosyal ağlarda paylaş

Mesele benim babamın 3 gitarıda var 3'nü de çalio(hatta bass ta çalioda neyse) yani illa birinde odaklaşıcaksın die bişey yok.tabi çok aşıcam ben pro olcam diyosan zaten çok kasman gerekir oayrı.ama yane bence 3 enstürmanıda eline al çal sen karar wer hangisini istediğine.[hline]Level 12 Jedi
Level 15 topuk

Küçüktüm Ufacıktım Top Oynadım Acıktım...

[Bu mesaj Natural_Jedi tarafından 13 November 2003 15:36 tarihinde değiştirilmiştir]
Sosyal ağlarda paylaş

bass'ın sesine hayranım, keşke becebilsem de bass çalabilsem ama korkumdan denemedim.

klasik eğitimi zordur, yıllar gerektirir ama çok geliştiricidir. ilerde çok etkileyici şeyler de çalınır. (pop gitardan bahsetmiyorum tabii, 4-5 akor öğrenip 2-3 ayda çalınabilir netekim)

bak şöyle şöyleyeyim, hepsinde uzmanlaşmak çok zor. o yüzden en iyisi hangisi hoşuna gidiyorsa onu çalmak. akustik gitar çok iyidir. abimde varsa yani hiç kasma gidip başka bir şey almaya. öğren bunla 1 sene falan derim.[hline]Pretty women make us buy beer,
Ugly women make us drink beer.
[Al Bundy]
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...