Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Masa tasarımı

Chemical

Öne çıkan mesajlar

Bunu sen hayata geçirdinmi eğer geçirebildiysen o yüzden tebrik ederim seni hani hayata geçirdiğin için. Şahsen ben öyle bi masayı kullanmam :D ama kendi odana uyarlı bi şeyse iyidir. Biraz daha oyna üstünde ya güzel fena değil bu arada telefon ve wireless in bi arada kullanılabilirini tasarlicak varmı aranızda bu aralar ona kasıorm yardım iyi olur :)
Sosyal ağlarda paylaş

Dolis said:
Bi tasarımcı için en büyük hata tasarımı paylaşmaktır :). Ben niye hiç koymuyorum sanıyosunuz =) eheheh

1-hobi olarak görmüyorsun sadece iş olarak görüyorsun
2-o kadar güzel şeyler yapmıyorsun
3-iyi şeyler yapıyorsun ama yaptığın şeylere güvenmiyorsun
4-herkesi potansiyel hırsız olarak görüyorsun

cevap nedir bilmem ama diyelim ki "abi ikea'dan aldığım HUAYTUNG modeli dolabın ayaklarını değiştirmek istiyorum, metal mi olsa daha güzel olur" gibi bir soruyu veya "bilgisayarda kablolamayı düzenlemek istiyorum. siz sattığınız modlarda HDD kablolamasında farklı bişiler yapıyorsunuz. nası yapıyorsunuz onu?"
sorusunun cevabını bir türk vermeyecektir, gidip yabancı forumlarda sorun. en azından 1-2gün içerisinde cevabını alırsınız.
Sosyal ağlarda paylaş

dasaaa said:
Dolis said:
Bi tasarımcı için en büyük hata tasarımı paylaşmaktır :). Ben niye hiç koymuyorum sanıyosunuz =) eheheh

1-hobi olarak görmüyorsun sadece iş olarak görüyorsun
2-o kadar güzel şeyler yapmıyorsun
3-iyi şeyler yapıyorsun ama yaptığın şeylere güvenmiyorsun
4-herkesi potansiyel hırsız olarak görüyorsun

cevap nedir bilmem ama diyelim ki "abi ikea'dan aldığım HUAYTUNG modeli dolabın ayaklarını değiştirmek istiyorum, metal mi olsa daha güzel olur" gibi bir soruyu veya "bilgisayarda kablolamayı düzenlemek istiyorum. siz sattığınız modlarda HDD kablolamasında farklı bişiler yapıyorsunuz. nası yapıyorsunuz onu?"
sorusunun cevabını bir türk vermeyecektir, gidip yabancı forumlarda sorun. en azından 1-2gün içerisinde cevabını alırsınız.

1- Hobi olarak tasarladıklarım zaten ilerde bi yarışma vs. konusu olunca öne sunabileceğim şeyler olduğu için saklarım ve bu iş benim mesleğim olacağı için.Örnek liyim ben şimdi o chemical in yaptı masayı mesela çalıp bi yarışmada kullanabilirim ama bana uymaz gibisinden.
2-Yaptığım şeylerin değerlendirmesini hocalarım ve çalıştığım şirketler yapıyo zaten kendi yaptığım hiç bi şeyi beyenmiyorum.
3- Bunda biraz haklısın çok güvensizim kendime karşı ama psikolojik olarak bazen insanlar destekliyo.
4- Okuldayken yaptığım 2. tasarımı 2. dönemde eminönünde satılırken 1e 1 ini gördükten sonra herkezi aynen dediğin gibi görüyorum :).
Sosyal ağlarda paylaş

valla bizde bi gariplik var.

mesela
http://www.bods-mods.com/Racecarbed.html
ya da daha da ötesi mimari projeler(!)
http://www.archdaily.com/6102/kp-alazraki-corporate-building-ad11/#more-6102

internette bunlar ile ilgili soru sorduğunuzda cevap alabileceğiniz binlerce adam var, kaynaklarını paylaşan binlerce adam var. mod sitelerinden bahsetmiyorum bile!

ben desem ki elimdeki hesap makinelerimden birinin dokunmatik ekranını yeni bir mod projesinde kullanmak istiyorum. yardımcı olabilecek elektronikten anlayan biri var mıdır? bu soruya bizden yanıt bile gelmez! tasarımı geçtim tecrübeyi de paylaşmayan bir yapı hakim bizde.

kimse kusura bakmasın ama bu büyük bir öküzlüktür. gelişimi önleyen bir açıktır. bizde bilgi paylaşılmaz doğru düzgün, tecrübe paylaşılmaz. herkesin rakip görüldüğü paranoyak bir yapı hakim! 1984'ün dış baskısız, içten yaşananı.. "ben zor yoldan öğrendim! o da zor yoldan öğrensin. acı çeksin şerefsiz!" tantanası.. sadece bunun gibi tasarım değil, her şeyde aynı olay geçerli.

dediklerim kişiye yönelik değil, olaya yöneliktir. alınmasın kimse üstüne.

biz paylaşımsız bir milletiz. hoşgörü falan hikaye.

edit1: çalmak isteyenler bu siteler ve benzerlerinden bolbol çalabilirler
edit2:babam da end. desg. olarak bir çok şirketle çalıştı. çat pat olayın ne olduğunu biliyorum kısaca.
edit3: prof. olmasına rağmen amatör ruhunu kenara bırakmamış herkese, tecrübelerini bir şekilde paylaşan herkese tapıyorum. evet

Sosyal ağlarda paylaş

Bende zaten kendi yaptıklarımı tecrübelerimi paylaşmıyo değilim dasaa şahsi olarak yazmamış zatende ben alındım kendime göre cevaplayayım bende. Yapılan ürünün satılması ondan sonra zaten herkezin önüne rahatça sunulmasından yanayım bilmiyorum belki bunun sebebi ilk yaptığım tasarımlardan birini yaptıktan sonra hiç bi şey almadan aynısının satıldığını görmemden kaynaklıdır. Bende adam aynı eziyetleri çeksin istemediğimden dolayı adama kendimce bir tavsiye olarak sunma dedim. Beni başta kimse uyarmadı çalarlar ederler diye mesela ben lavuk gibi herkeze anlatıyodum şunu şöle bunu böle yaptım diye acısını çektim bana çok koydu belki adam umursamaz bunu ama ben yinede onunda bilgisi olsun istedim. Kendi kasarak yaptığın şeyi bilgi hırsızlığı olarak değerlendirebilirsin ayrıca o sitelerde gösterilen şemalar projeler patentlenmişte konuyo o kadar rahatça.
Sosyal ağlarda paylaş

abi ayrıca patent dediğin şey cidden sandığından cok daha fos bişey, yani en azından grafik tasarımda öyle, diğer dalları bilemicem. bizde sonuçta daire filan gibi şeylerin telif hakkını alamıyacağına göre adam o kullandığın daireyi kare yaptığı anda telif'in dısına cıkıyo o tasarım zaten. ne kadar başarılı olur o ayrı ama yapan cok yani hocalarımızdan filan duyuyoruz sürekli, bi yerle, anlaşıyolar, sözleşmeye koymak üzere ön taslakları gönderiyolar, ertesi gün adam çalışmak istemediğini söylüyo. 1 hafta sonra bi bakıyosun senin yaptığın tasarımın aynısı sadece yazı karakteri değişmiş veya renkler değişmiş vs. komik bi şekilde bu işi profosyonel bi biçimde değerlendirip bi tasarımcıya para vermek yerine, herhangi bi office1superstore'daki teknik elemanlara götürüp saat başı ücret vermek daha cazip geliyor sanırım. sonuçta da hem tasarımcının zamanından çalmış oluyolar daha önemlisi kendi şirket imajlarından çalmış oluyolar.

yani demeye çalıştığım böyle şeyler hep oluyor, senin kendine güvenip, yaptığın işleri hep daha iyiye götürmeye çalışman, zaman içinde bu tarz müşterilerden zaten uzaklaştırıyor seni.
Sosyal ağlarda paylaş

patent konusunu biliyorum dediklerin çok doğruda entasta bazı yerlerdeki 1 mm lik bi hata bile o tasarımın çöpe gitmesini sağlar tabii ufak bi ekleme yapar tekrar patentini alır bi şey demiyorum ama yapım aşamasında onu ilk öne çıkaran kişi sen olursan tabiiki öncelikle senin adın duyulur neyse arkadaşlar benim sadece arkadaşa demek istediğim başta söylediğim idi. Kendimden pay çıkardım diyebiliriz yani. Bu arada patide çalcak kişilern olduğunu pek zannetmiyorum öylesine söylemiştim ayrıca arkadaşın tasarımıda son yaptığı eklemelerle güzel olmuş benimde hoşuma gitti tebrik ederim bence o tasarımı geleceğin ofisleri yarışmasında değerlendirsin kasım a kadar katılım süreci var sanırsam.
Sosyal ağlarda paylaş

Llama said:
bu adam ne oldu yaa
yaşıyormu neden girmiyor artık patiye

olum icatlarını özledim bu adamın haa

Birdaha girmeyeceğini söylemişti sanırım bir postta. Çok üstüne gidilmişti, çok zeki bir adamdır ama. Yaratıcılık var, ilerleyen senelerde görürüz muhtemelen ismini medyada orda burda.
Sosyal ağlarda paylaş

Greeny said:

Birdaha girmeyeceğini söylemişti sanırım bir postta. Çok üstüne gidilmişti, çok zeki bir adamdır ama. Yaratıcılık var, ilerleyen senelerde görürüz muhtemelen ismini medyada orda burda.

ula bütün eskiler yok oluyor haa
bu yeni gelenler çok terbiyesiz çoook
Sosyal ağlarda paylaş

• 4 yıl sonra ...
  • Yeni Oluştur...