Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Gittik-durdurduk-döndük!!!

fedaykin

Öne çıkan mesajlar

Tiresias benimde bahsettiğim yer ingiltere zaten. Adamların en yaygın olduğu yerde sanırım orası.Benimde kürt arkadaşlarım vardı hepsi ii insanlar , her konuda anlaşırız taki politikaya gelene dek! dediğin gibi adamlarda kendi çıkarlarını gözönünde tutuyor ve onları bilen bir ingilize kürt,türk olayını sorarsan kürtten yana tavır aldığını göreceksin. Apo yakalandığında ingilizlerin haberlere acıma ile baktıklarını hala hatırlıyorum.Oraya bizden daha ii yerleştikleri ve hepsininde vatandaşlık almak için bahanelerinin aynı olduğundan (türkler beni sürdü , öldürceklerdi zor kaçtım sığınma hakkı istiyorum vs vs) ingilizlerede kendilerini böle tanıtmış oldular.Şakayla karışık adamlara kürdistan varmı diye takıl adamlar sana türkiyenin topraklarını başlar saymaya kesinlikle.Bağımsız bi devlet olduklarında elbbeteki rahat durmayacak bunlar.

Her devlet kendi çıkarı doğrultusunda hareket edicek tabi :) politik konularda oyüzden hep kürt ve yunanlılarla abartı tartışmalar olurdu.Elbetteki savaş istemiyoruz ama bu adamlarında silahlandırılmasını ve bağımsızlık yolunda adım atmalarını önlemek lazım.Daha evvelden kendilerini yiyorlardı negüzel...[hline]''Most of us walk in the light and the shadow but there are the chosen few who walk this world , carrying their own light to brighten both day and night.''

[Bu mesaj Darksun tarafından 03 Mart 2003 03:59 tarihinde değiştirilmiştir]

[Bu mesaj Darksun tarafından 03 Mart 2003 04:00 tarihinde değiştirilmiştir]
Sosyal ağlarda paylaş

Evet Pop, Can Dündar. Güzel yazı bence de.

Konuşmayı beceremeyen arkadaşlar; tartışmayı seviyesizleştirmekten başka bir katkınız olmayacaksa topice, mesaj atmayın.
Düşündüklerinizi anlatabilecek kadar bilgi ve ifade yeteneğine sahip değilseniz, başkalarına hakaret etmek değil, gidip biraz okumak, öğrenmek, düşünmektir bunun çözümü.
Sosyal ağlarda paylaş

Indymedia'da yayınlanan bir kaç tebrik mesajını sizinle paylaşayım dedim. Bu arada fotoğraflar bir aksilik olmazsa bugün bana ulaşacak, olmazsa ben gider alırım.

I am just an American citizen, nothing more
but I am grateful to the government of Turkey
for their decision today.....a brave an honorable one

there are hundreds of thousands, probably millions
of US citizens
who are shocked and frightened
by the actions of our government

we watch the countries of the world each day
to see which can, at least for now,
withstand the pressure of the United States government

I wonder how many
would email you and others
but feel a little bit nervous
thinking that perhaps our right to freely express our opinion
is no more

Dr Thais Perkins
[hline]
TURKEY ! You are a proud nation, that could not be bought by Bu$h. Thank you.
[hline]
Thanks to the Turkish Parlament for teaching Bush, that Democracy doesn't mean power of the money, but power of the People. They give a little Hope of Peace to the world! Wellcome to the old Europe!

Marianne Dietrich[hline]
I get knocked down
But I get up again
You're never going to keep me down

YALNIZ BİREY GÜÇLÜ BİREYDİR - BİRLEŞİK SAP HAREKETİ
Sosyal ağlarda paylaş

Ben yazıların hepsini okuyamadım ancak. Savasa EVET demekle, cıkabilecek bir savasa dahil olmak arasında bence fark var. Bu noktadan sonra ben Amerikanın "OKE Türkiye izin vermedi biz geri dönelim" dicegini zannetmiyorum, aranızda böle düşünenin oldugunu da düşünmüyorum? Var mı yoksa..??

Cıkacak olan savasta ise Türkiye eger söz sahibi olmak istiyorsa, bi şekilde olaya dahil olması gerekiyordu. Ön safhalarda savassın zaten kimse demiyor. Ancak savas cıkınca Türk askerinin Kuzey Irak'a girmiyip de uzaktan izliyecegini harelde düşünmüosunuz. Türkiye HER HALİKARDA Kuzey Irak'a girecek. Ancak bu şekilde olursa ordaki birçok grubun "aşırı" derecede silahlanmasına da mani olamayacak ve birçok grupla savasmak zorunda kalabilir. Yani meclisin bu yaptıgı ( eger hakikaten samimiyetle yaptıysa, ki ben bunu zannetmiyorum işin acıkcası, o tezkere bi şekilde mutlaka meclisten gececek)
sadece bir anlık bir gövde gösterisi olacak cıkacak.

[Bu mesaj CEDAY tarafından 03 Mart 2003 11:11 tarihinde değiştirilmiştir]
Sosyal ağlarda paylaş

Birkere başta şunu bilin bunun Amerikan Hükümeti ile değil Dev Güç Amerika ile ilgisi var tüm bu olayların.Tezkere reddedildi iyi güzel şimdi neler mi olacak olasılıkları sayalım.
1-Amerika artık burdan geri dönemez öyle böyle savaşa girecek eğer hızı kesilip bir bölgeye sıkışır ve kaybetmeye başlarsa nükleer silahlar kullanmaya başlayacak ki zaten Irak'ta savaşat artık korkmadan kimyasal silah kullanır.Yada kullanmasa bile kullandı gibi gösterilir bu problem yaratmaz.Buda Orta Doğuda daha sonra diğer ülkelerede sıçrayacak bir büyük nükleer savaşı başlatır.
2-Türkiye savaşa girmeyeceği için hali ile Amerika azınlık diye geçen kürt gurupları silahlandırıp destekleyerek yinede kuzey ırak cephesi açacak savaş sonrası orda kuracağı kürt devleti bilin bakalım kime bela olacak üstelik güçlenmiş bir şekilde ve bilin yeniden kim hortlayacak?Sonuçta gene terör savaşımız üstelik bu sefer kat kat daha zor başlayacak belki bu sefer kimyasal silahları bile olacak ellerinde.
3-Amerika'nın uygulayacağı ticari baskı türk ekonomisini bakın nasıl etkileyecek birde dolar 3.000.000 tl yi bulunca konuşuruz bunu tüm kredileri dondurup ödemeleri istiyince bakalım kıçımızda don kalacak mı.Sonuçta bir borç ve yardım alıyorsan sonucunu düşüneceksin.borcu aldığın kişi yardım isteyince ödeyeceksin bu böle
bunlar ilk anda büyük bir hızla olacaklar daha detayada inilebilir daha bunlar yeterli gelmez ise[hline]Thief of Paticik
Sosyal ağlarda paylaş

O zaman niye mesaj atıyorsun ki? Zaten söylenmiştir belki bunlar, veya halihazırda cevapları verilmiştir, olamaz mı? Yani bu "hangi rengi seversiniz" gibi bir topic değil ki sadece yanıtla diyerek fikir belirtmek anlamlı olsun =]
Burada amaç bir paylaşım, fikir alışverişi sağlamak, herkesin kaos içerisinde aklındakini yazması değil ki, di mi?

said:
CEDAY, 03 Mart 2003 11:10 tarihinde demiş ki:
Ben yazıların hepsini okuyamadım ancak.
Sosyal ağlarda paylaş

Yazdıklarınızı dönüp bir kez daha okumanızı istiyorum. buradan çıkan sonuç sizce şu değilmi?
1-) Irak'ın toprak bütünlüğünü koruyan Saddam, bozmaya çalışan ABD
2-) Türkiyeyi sürekli tehdit eden ABD
3-) Bütün ortadoğuyu kan gölüne çevirmeye çalışan ABD
4-) Nükleer silah kullanabileceğini açıklayacak kadar gözü dönmüş bir cani tarafından yönetilen ABD
5-) Türkiye karşıtı bir sürü grubu sürekli silahlandıran ABD

Şimdi bunu güncel hayatınıza uyarlayalım. Siz bir apartmanda oturuyorsunuz. Karşı mahallede oturan irikıyım bir kabadyı gelip sizin komşunuzun kapısına dayanıyor. Adam kararlı içeri girip adamı öldürecek, karısının ırzına geçecek. Kapının önünde naralar atarken zavallının karşı komşusu olma durumunda olan sizin kapınızıda çalıyor ve sizi tehdit ediyor. Ya benimle birlikte sende yüklen şu kapıyada daha çabuk kırıp işimi daha kolay göreyim, yada seninde kapını kırıp o hiç sevmediğin üstkomşunun eline elimdeki bıçaklardan veririm.

Bu durumda yardım edenlerden olurum diyorsanız size olan sözlerimi banlanmamak için yazmıyorum.[hline]
I get knocked down
But I get up again

Sosyal ağlarda paylaş

said:
Nefr, 03 Mart 2003 11:19 tarihinde demiş ki:
O zaman niye mesaj atıyorsun ki? Zaten söylenmiştir belki bunlar, veya halihazırda cevapları verilmiştir, olamaz mı? Yani bu "hangi rengi seversiniz" gibi bir topic değil ki sadece yanıtla diyerek fikir belirtmek anlamlı olsun =]
Burada amaç bir paylaşım, fikir alışverişi sağlamak, herkesin kaos içerisinde aklındakini yazması değil ki, di mi?
said:
CEDAY, 03 Mart 2003 11:10 tarihinde demiş ki:
Ben yazıların hepsini okuyamadım ancak.

hepsini okuamadım, sadece bir scan ettim..şimdi tekrar baktım
ancak benim dedigimle alakalı sanırım bişiler söylenmemiş ki zaten nefr. herkes kürt devleti kurulur kurulmaz da kalmıs sadece. ben orda ne olursa olsun "bagımsız" bir kürt devleti kurulabilecegini zaten zannetmiyorum. benim demek istedigim Türkiye Kuzay Irak'a o veya bu şekilde zaten girecek. Yani olası bir savasta Türkiyenin siz TAMAMEN seyirci kalacagını düşünüosanız cok yanılısonuz.

Eger maddi ve manevi bir kaybımız oalcaksa, bu şekilde cok daha fazlası olacaktır benim dedigim..

[Bu mesaj CEDAY tarafından 03 Mart 2003 11:37 tarihinde değiştirilmiştir]
Sosyal ağlarda paylaş

Ülkesel meseleleri kişiselleştirip tartışamazsın örneklerde saçma olur hiç bir alakası olmaz anlayacağın.Ha o durumda hiç sevmediğim üst komşuma bıçak vermesi beni ilgilendirmez sadece adamı sevmiyorum.Hem çağırabilecek bir polisim var bilmem anlatabildim mi?[hline]Thief of Paticik
Sosyal ağlarda paylaş

Sonuca gelelim.Türkiye resti çekti.Savaş engellenecek mi?Amerika dönecek mi?Amerika Savaşı mı kaybedecek?Türkiye bu tutumundan dolayı herhangi bir yerde onore mi edilecek yada kabul mü görecek? Hepsine koca bir HAYIR!
Türkiye'nin bu savaştaki çıkarı ve şimdiki durumu ne?
Türkiye resti çekerek kendini ne gibi bir duruma soktu?
bunları cevaplayın boşverin bi anlıkta olsa o kan dökülecekmiş bu adam ölecekmiş davasını.Kan dökülecekse asıl şimdi dökülecek daha haberiniz yok![hline]Thief of Paticik
Sosyal ağlarda paylaş

Bence tamamen aynısı ve çokda gerçekçi bir örnek. Tabii ki durum bir miktar daha geliştirilebilinir. Mesela o üst komşuda seni hiç sevmiyor ve ortada hiç polis filan yok. Kısaca o adamla başbaşasınız.[hline]
I get knocked down
But I get up again

Sosyal ağlarda paylaş

o zaman dahada genişletmen lazım.Senin bu adama borcun var ve adam ev sahibi durumunda hatta etraf kara kış yardım etmessen seni ve aileni bu evden atarım diyor komşunsa piskopat o bıçak ile tüm çocuklarını karını gözünü kırpmadan doğrar.Ayrıca sen o kapıda yardımcı olmasanda o adam onları öldürecek sonuç?[hline]Thief of Paticik
Sosyal ağlarda paylaş

Fedaykin su soruları bi cevaplar mısın? Kısa ve öz olarak..

1-Türkiye yardım etmedi hiçbir şekilde diyelim.. Savas cıkar mı cıkmaz mı?
2-Savas cıkarsa Amerika kaybedebilir mi? (Vietnamda kaybetti deme yalnız, herşey fazlasıyla değişti)
3-Türkiye savas cıkarsa Kuzey Irak'a girer mi? Girmez mi?
4-Girerse durum nası olur? (tezkerenin geçmiş haliyle karsılastır)
Sosyal ağlarda paylaş

Durumu bir miktar daha geliştirelim o zaman. Bu kabadayıya tek karşı çıkan sen değilsin, mahalledeki hemen herkez karşı çıkıyor hatta bir çoğu şimdiden yüksek sesle söylenmeye başlamış. Bu durumda senin yerin o kabadayının yanı mı yoksa bütün mahalleyi örgütleyip o adama karşı koymaya çalışan cephemi.

Birde sana bir soru cidden birisi seni gerçek hayatta tehdit etse ve senden güçlüyse onun her dediğini yaparmısın, cidden merak ettim.[hline]
I get knocked down
But I get up again

Sosyal ağlarda paylaş

halklar çıkıyor çıkan hükümet sayısı ise 1 2 onlar bile pek bir gürültü çıkardığı söylenemez kimse giremezsin demiyor girmesen olmazmı be abi durumunda hepsi.Ya bu örneği boşver sen benim şu sorularıma cevap yazarmısın bi merak ettim
Savaş engellenecek mi?Amerika dönecek mi?Amerika Savaşı mı kaybedecek?Türkiye bu tutumundan dolayı herhangi bir yerde onore mi edilecek yada kabul mü görecek? Hepsine koca bir HAYIR!
Türkiye'nin bu savaştaki çıkarı ve şimdiki durumu ne?
Türkiye resti çekerek kendini ne gibi bir duruma soktu?
bunları cevaplayın boşverin bi anlıkta olsa o kan dökülecekmiş bu adam ölecekmiş davasını.Kan dökülecekse asıl şimdi dökülecek daha haberiniz yok!
[hline]Thief of Paticik

[Bu mesaj KARAMURAT tarafından 03 Mart 2003 11:54 tarihinde değiştirilmiştir]
Sosyal ağlarda paylaş

Buradaki esas soru farklı bence yanlış noktalara takılıyoruz. Esas olan ben güçlüyüm her dediğimi yaparın diyen birisinin yanında yer almak ne kadar ahlaklı, bunu kendinize yakıştırabiliyormusunuz.

Ama hazır soru sormuşsun bunlarıda cevaplayayım.

1-Türkiye yardım etmedi hiçbir şekilde diyelim.. Savas cıkar mı cıkmaz mı?

Sadece Türkiye değilde bütün dünya çok açık bir şekilde tavır alırsa savaş çıkmaz. Bundan çok daha önemlisi Afganistanda istediğini yapan amerika Irak'da bu şekilde bir tepki bekjlemiyordu. Bundan sonra başka bir yere saldırmadan önce çok daha fazla düşünmesi gerekecek.

2-Savas cıkarsa Amerika kaybedebilir mi? (Vietnamda kaybetti deme yalnız, herşey fazlasıyla değişti)

Bence ABD savaşı çokdan kaybetti. Savaş sadece cephelerde kazanılmaz onun birde arka planı vardır ve psikolojik savaşı çokdan kaybettiler. Eskiden bir miktar saygınlıkları vardı ama artık dünyada hemen hiç kimse onları sevmiyor.

3-Türkiye savas cıkarsa Kuzey Irak'a girer mi? Girmez mi?

Şu an zaten orada

4-Girerse durum nası olur? (tezkerenin geçmiş haliyle karsılastır)

Bu durum bizim yürüteceğimiz diplomatik alandaki başarılarla ilgilidir. Bu bölgenin geleceğini bu bölge halkları birlikte oturup kararlaştırmalıdır. Buna Türkler, Kürtler, Araplar herkez dahildir. Birde durumları anlık olarak değerlendirmeyin. Önemli olan uzun vadede durum ne olacaktır. Bu konuda Can Dündar'ın yazısı zaten yeterince doyurucu. Ya bu santajların gölgesinde daha yıllarca yaşayacağız ve ezilmeye devam edeceğiz, yada belli bir süre çok daha fazla sorunumuz olacak ama sonunda çok daha güçlü bir şekilde ayağa kalkacağız.

Yıllarca bu şantajın gölgesinde yaşadık:
Bütün enerjimizi, Kürt devletini, Ermeni tasarısını engellemeye harcadık.
Washington bu fobimizi bildiğinden yine orayı kaşıyor.
Bizi Ermenilere Kürtlere karşı, onları da bize karşı kullanıyor.
Oysa yarın ABD çekip gidecek ve biz - asırlardır olduğu gibi yine - onlarla baş başa kalacak, birlikte yaşayacağız.
Bu açmazın çaresi, ABD’nin elinden o kozları almaktır.
Tarihsel kinleri toprağa gömüp, sınırın bu yanında Türklerin, Kürtlerin, Ermenilerin, Arapların kardeşçe yaşadığı ve herkesin gıptayla baktığı bir cazibe merkezi kurmaktır.
O zaman en büyük zaafımız, en güçlü kozumuza dönüşecek ve kimsenin tecavüzünde tehditle, üç kuruşa mazlum kolu bükmek zorunda kalmayacağız
[hline]
I get knocked down
But I get up again

[Bu mesaj fedaykin tarafından 03 Mart 2003 12:04 tarihinde değiştirilmiştir]
Sosyal ağlarda paylaş

sonuna kadar katiliyorum fedaykin
ya savasa evet demenin mantigini anliyamiyorum
dusun bir irakdan sonra hangi ulkeler var
iran+suudi arabistan + suriye+ filistin
adamlarin listesi dolu ve senin abinin kardesinin arkadasinin
aptal bir petrol meselesi yuzuden gidp KATIL ( CUNKU iraq in savasacak gucu yok ancak afganistanda oldugu gibi gizlenerek savasabilir ve savasa baslamak demek 500 binden fazla masumun olmesi demek) olmasini yada bilinmeyen bir kursuna sehit olmasinimi istiyorsun anliyamiyorum !!!!
nasil savasa evet diyebiliyorsunuz ya!! anlamak imkansiz[hline]BonePART, 26 Şubat 2003 11:32 tarihinde demiş ki:
angelcim ora avustralya bura turkuy ona bakarsan normal bi japonun 3 katıyım ama soluyo muyum
Another World
Sosyal ağlarda paylaş

said:
AngelFire, 03 Mart 2003 12:07 tarihinde demiş ki:
sonuna kadar katiliyorum fedaykin
ya savasa evet demenin mantigini anliyamiyorum

yaf savasa evet diyen falan yok!
cıkacak olan savasta Türkiye bu şekilde daha fazla zarar görecek. Umarım ben yanılırım da, sizin dediginiz gibi olur da savas filan cıkmaz. Ancak ben ABD nin bu yoldan dönecegini ne yazik ki düşünmüyorum..
Sosyal ağlarda paylaş

+ birşey daha, fedaykin devletler ahlak felan düşünmezler. Kişisel duygular felan ön plana cıkmaz.
Devletler her zaman cıkarları dogrultusundan hareket etmişler, bundan sonra da öle hareket edeceklerdir. Siz tezkerenin geçmemiş olmasını umarım AHLAKİ degerler acısından oldugu kadar Türkiyenin CIKARLARI dogrultusunda dogru buluyorsunuzdur.

edit: belki bu lafım yanlış anlaşabilir. Türkiyenin cıkarlarından kastım para felan deil benim, oradaki savasta kaybedecegimiz insanlar..

[Bu mesaj CEDAY tarafından 03 Mart 2003 12:29 tarihinde değiştirilmiştir]
Sosyal ağlarda paylaş

Ahlaki değerler ile ülkenin çıkarları birbiri ile çelişen şeyler değillerdir, olmamalıdır. Örneğin bir ülkenin çıkarı zengin olmaktır ama bunun bedeli milyonlarca insanın ölmesi ise halkı bundan utanç duymalı ve bu şekilde zengin olmaktansa çok daha düşük bir yaşam standartı ile yaşayabilirim demelidir. Ahlak ile çıkarlar bu noktada birleştirilmelidir. Ama halk ahlaksız olduktan sonra ben kendi çıkarıma bakarım kalanıda beni ilgilendirmez dedikten sonra geçici olarak zafer kazanırlar. Uzun vadede ise elde edecekleri şey geceleri bir çok mahallede sokağa bile çıkamamak, kişi başına en çok hapishane düşen memlekette yaşamak, dünyadan en çok kadının savaş hali dışında tecavüze uğradığı bir ülkede yaşamak, kısaca yaşanmaz bir ülkede yaşamaya çalışmakdır. Birde bunun üzerine bütün dünyanın sizden nefret etmesi ve sizin kötülüğünüze olan herşeye onay vermesidir. Bu şekilde bir koalisyon karşısındada sadece anlık zaferler elde edebilirsiniz.[hline]
I get knocked down
But I get up again

Sosyal ağlarda paylaş

fedaykin verdigin örnekler konuyu ve suanki durumu biraz carpıtıyor bence.

ülkenin cıkarları ve ahlaki degerleri cakısmaz, cakısmamalı demişsin ancak yüzyıllar boyu süren bir gerçegi gözardı edemezsin. cakısmamalı olayı baska cakısması baska. keşke cakısmasaydı ama şekil 1-A da oldugu gibi cakısıyor. Türkiye savasa girmesse maddi kaybı olacagı zaten kesin. Ama maalesef manevi kaybı Kuzey Irakta cıkacak kargasadan dolayı daha büyük olacak.

O verdigin örnek de Türkiyeden daha cok ABD icin gecerli ayrıca..
Sosyal ağlarda paylaş

O verdiğim örnek Amerikanın şu anki hali ile alakalı ve Türkiyenin kendini örnek alıp gittiği yolun sonucu ile alakalı. Bu şekilde devam edersek bizimde sonumuzla alakalı.

Birde maddi manevi kaybın sebebi bizim amerika ile birlikte savaşa girip girmememize bağlı değil. O sebepler yukarıda zaten bold karakterlerle yazlımış durumda. Duruma sadece bu anlık bakmayın.
[hline]
I get knocked down
But I get up again

[Bu mesaj fedaykin tarafından 03 Mart 2003 12:52 tarihinde değiştirilmiştir]
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...