Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Company of Heroes

Gimli

Öne çıkan mesajlar

şans? ne oldu neın şansı, v3 leri tasarlıyan ekipin hepsi hastalandı roketler gecmı cıktı pıyasaya?

panzerlerin donucağını hesap edemedilermi, hava fazladanmı soğuktu?

bütün alman askerlerinin silahları tutuklukmu yaptı?

hayır yanı şansa bağlamak en derece mantıklı bir savaşı?
Sosyal ağlarda paylaş

@Mumu

Ben Rusya yi gordum ruslarinda o sogukta gotu donuyor o suya girenler falan kafayi iyice bulmus salaklar. Onlardan bizde de var erzurumda. Genelde ruslar o yuzden cok iciyorlar asiri soguk yuzunden.

Antifriz yokmus. E yoksa ne skime guvenip savasa giriyorsun. Almanlar ``kotu stratejist iyi taktisyen`` Genel resimi goremiyorlar sadece cephedeki basariyi hesaba katiyorlar. Havanin soguyacagini hesaplayamamissan iste boyle yenilirsin. Ruslar Almanya yi pasa pasa teslim elip 50 sene kontrol ettiler. Hatice ye degil neticeye bakacaksin. Rusya da Guderian heykeli yok ama Almanya da Berlin Fatihi Zhukov heykeli var. Gerisi bos terane, filmlerde Einen Geinen deyince hosunuza gidiyor karizmatik geliyor. Ama Ruslar dudukledi Almanya yi sonuc bu.

http://www.youtube.com/watch?v=FKTPO1ID6hc

[ Mesaj 12 Temmuz 2007, Perşembe - 01:35 tarihinde, ombakkombak tarafından güncellenmiştir ]

[ Mesaj 12 Temmuz 2007, Perşembe - 01:39 tarihinde, ombakkombak tarafından güncellenmiştir ]
Sosyal ağlarda paylaş

Yanılmıyorsam Hitler'in yaptığı başka bir aptallıkta, Moskova'ya 40km(tam hatırlıyamıyorum) yaklaşan panzer birliğine durmasını ve piyadeyi beklemesi emretmesiymiş.Ruslar piyadeler gelesiye kadar takviye yapmaya fırsat bulmuş.

Bide o v1 v2 roketleri tam bir israf olmuş Almanlar için.Hiçbir işe yaramadıkları gibi onların geliştirilmesi için harcanan metaryelle binlerce tank, uçak üretilebilirmiş.
Sosyal ağlarda paylaş

Oyun bolumun de boyle bir tattışma görmek sevindirdi beni keşke tarih bölümünde olsaydı ama.Neyse

Öncelikle almanların rusya saldırısın saldısını büyük bir stretejik hata olarak gören ve alamnların arkadaş sanırım o denemin siyasi durun dan pek haberi yok.

Eyer almanlar Ruslara saldırmasayde 1941 yılında %75 1944 de Ruslar avrupaya saldıracaktı.Ve almanlar Rusların en zayıf olduğun anda saldırarak büyük başarılar elde etmiştir.(ama katılıyorum Almanların stratejik aptallıkları olduğunu ama bu konuda deyil)

Rusya zayıf ti çünkü finlandıya hezimetinden sonra ordu subaylarıda toplu temizliğe gidilmiştir.Alanların başlardaki büyük başarılarının altında yatan bir sebepte anti tank silahini nasıl kulanacağını bilmeyen insanların savaşmasi.

Ayrıca Hitler İngilizler polanya savaşından sonra Ruslara karşı itifak onermiş kabul etmemiştir. Hitler amacı coministleri yok etmek miş.Ama İngilizler yanaşmıyor

Arkadaşlar ne den almanlar soğuğu hesaplamamışlarmı demiş.heiz Guderian nin anılarında almanların planının kış bastırana kadar savaşmak sonrada bulunan hata cephe kurarak bunker lerin içinde kışın geçirilmesi planlanmış.Tam emin deyilim ama bu sınır moskovayıda içine alan bir hat olması lazım.Yani almanlar kendilerinden oldukça eminler rusları eziceklarinden.Bu yüzden yanlarına kışlık elbise alıcaklarına cephane almişlar her halde.
Ama yunanistan gecikmesinden kaynaklanan geçikme her şeyi bozuyor.

Vede guderian anılarında kişlik elbiselerin göndermeyi unuttuklarını öğrenmiş bulunmaktayım.

Ayrıca Tiger tartişmaların kimse alman panzerlerinin özelliklerinden bahsederken alman tankarını güçlü kılan optiklerinden bahsetmemiş.

Ayrıca alman panzerlerin sayıca deyil de nitelik olarak üstun olaması bence bir zorunluluk çünkü Almanların elinde yeterince insan güçü yok.Bir belgeselde izlemiştim.Alamnların elinde avcı uçaklarını uçuracak pilotları yokmuş.Uçak var plot yok kısacası

Unutulamaması gereken bir şeyi hatırlatıyım stalingrat hezimeti 1943 te oluyor ve o zam ana kadar Almanların kazanan durumda.
Ayrıca arkadaşalar Almanları yenen Ruslar deyil Sibiryalılar kazaklar Türklerdir.Hele sibilyadan gelen birlikler kişin ortasında Almanları ezmiş halıyle
Hep soylemişimdir eyer Hitler Rusya savaşına karışmayıp orduyu serbest biraksaydı Rusların hiç sansı olmazdı.Ama tabi Hitler olmasa savaş cıkmazdı.deyil mi

saygılar
Sosyal ağlarda paylaş

Ozur dilerek, belirtmek isterim ikinci dunya savasi donemini kendi adimdan iyi bilirim. Sizin anlattiklariniz Amerikan zirvalari. Rusya yi zayif ve ABD yaradimi ile kendini kurtarabilmis saldirgan bir ulke olarak gostermek icin yazilmis uydurma tarihtir. Rusya dediginiz gibi zayifsa niye Avrupa ya saldiracati? Salakmiydi hepsi? Rusya nin boyle emelleri vardi da o yuzden mi saldirinin basladigi sirada bile Almanya ya hammadde sevkiyatina devam ediyordu? Almanya Rusya ya saldirmak zorunda degildi. ELindeki tek gecerli sebep ideolojik mucadeledir.
Sosyal ağlarda paylaş

@ombakkombak

partizan ruhunla 12 yaşında çocuklar gibi "ben şunları ezeyim tu kaka bunlar" mantığı ile yazdığın yazıya gerçekten çok afedersiniz ama kıçımla gülüyorum.

ya da ikinci dünya savaşı'nı bu ülkede tek okuyan tek bilen sensin. almanlar ne bok yemiş ruslar ne halt etmiş tek bilen sensin. gerçekten tartışmak için birşeyler yazmıştım ama o kadar gereksiz yorumlar yapmışsın ki insanın cevap verme isteğini öldürüyorsun.

tek birşey söylemek istiyorum. Rusya'nın yardıma muhtaç olduğu konusu külliyen yalan sana katılıyorum fakat, savaş konusunda Almanya'da yayılmacılık politikasıyla hareket ettiğinden Rusya'ya gireceği aşikar zaten. Yalnız Ruslar'ın gerçek anlamda salak olması gerekiyor ki, Türkiye kurulacağı sırada Atatürk'ün sosyalizm çağrılarına cevap veriyor, Türkiye Cumhuriyet oluyor. Almanya'ya destek veriyor, Almanlar ülkelerine giriyor. Sence de bu işte bir gariplik yok mu? Almanlar strateji fakiri ama bu düz mantıkta Ruslar da zeka fakiri oluyorlar. Kime neye güveneceklerini dahi belirleyemeyen bir toplumun zaten ileri zekalı savaş dahileri olduğunu iddia etmek pek mantıklı gelmiyor bana.
Sosyal ağlarda paylaş

Almanya'da yayılmacılık politikasıyla hareket ettiğinden Rusya'ya gireceği aşikar zaten

bende bunu soyluyorum ama ben olsam girmezdim diyorum.

Türkiye kurulacağı sırada Atatürk'ün sosyalizm çağrılarına cevap veriyor, Türkiye Cumhuriyet oluyor

Yanlis. Ataturk un sosyalist olacagini dusunerek yardim etmediler. Turkiye ye yardimin gerekcesi dusmanimin dusmani dostumdur ilkesi idi. Ayrica Turkiye SSCB yardimi karsiliginda Azerbaycan in Sovyetlestirilecegi ve Ermenistanin Sovyetlestirilecegi taahhutunu verdi.

Bkz. Turk Dis Politikasi I Cilt Baskin Oran (Turkiye Universitelerinde okutulan kitaptir)

Almanya'ya destek veriyor, Almanlar ülkelerine giriyor. Sence de bu işte bir gariplik yok mu?

Almanya ya destek vermedi. Karsilikli cikar iliskisine dayanan antlasma yapildi karsiliginda Almanya ile kendisi arasinda tampon islevi gorecek olan Baltik ulkeleri Polonya ve ROmanya ni n dogusu tek kursun atilmadan alindi. Almanlar Rusya ya saldirirken bu 100 lerce km ekstra yoludan kat etmek zorunda kaldilar. Ayrica savunma avantajlari kazanildi. Almanya daha sonra saldiracagi dusmanina toprak kazandirarak stratejik derinlik kazandirarak cok buyuk bir hata yapti, Bu hata Ruslara asgari bir ay kazandirdi. Sizde takdir edersiniz ki almanlar kis gelmeden once bir at fazladan sureye sahip olsaydi isin rengi degisebilirdi.

Ayrica Rusya Japon sinirina son derece sinirli birlik yigarak Almanya ya karsi savunma hazirliklarida yapmisti. Ama Savasin baslangic tarihi icin onlar 1943 veya 44 u ongormuslerdi. Stalin in soyledigine gore Ingiltere nin isini bitirmeden bize saldirirlarsa onlari eninde sonunda yeneriz demisti. Sonunda hakli ciktigini goruyoruz.
Sosyal ağlarda paylaş

Ek: Turkiye nin SSCB yi kandirdigini falan iddia etmekte bilgi eksikligi. Oyle olsaydi Turkiye nin karsilikli en iyi dis poltika partneri SSCB olmazdi. 1923 1940 doneminde.

Turkiye Litvinov Protokolunu ilk imzalayan SSCB yi destekleyen ulke oldu. Silahsizlanma Konferansi dahil tum uluslararasi konferanslarda Turkiye SSCB nin tezlerini destekledi. Turkiye MC ye uye olabilmek icin SSCB den izin aldi. Ve uye olurken MC sartina Turkiye SSCB aleyhine hic bir karara uymaya zorlanamaz cekincesini koydurdu. Daha sonra da SSCB nin MC uyeligine davetine onculuk etti.
CUmhuriyetin 10 yili kutlamalarina seref konugu olarak Maresal Vorosilov un cagirildigini, Taksimde ki anitta Ataturk un arkasinda ikinci sirada Ismet inonu nun yaninda yine Maresal Vorosilov un heykelinin oldugunu biliyormuydunuz? Turkiye nin SSCB yi kandiridigini SSCB nin salak olup bu numarayi yedigini iddia etmek te bilgisizliktir.
Sosyal ağlarda paylaş

Geçen dönem tarih dersi sunumum, Kurtuluş Savaşı`nın kaynakları idi. Bunların içinde tabiki Rusya`yıda inceledim. Bilkent Üni. kütüphanesinden aldığım 3 kitapta da Rusya`nın yardımlarının sebebinin, Kurtuluş Savaşı`nın sebebini sosyalizm i yaymak olarak gördükleri için olduğu yazıyordu. Sunumum sırasında bu bilgiyi kullanırkende hocam ki gayet bilgili, mantıklı bir hocamızdı, beni destekleyip bunu Atatürk`ün dehasına bağlamıştı. Hatta sonrasında Rusya`nın desteğini çekilmesinide Kurtuluş Savaşı`nın gerçekten bir kurtuluş mücedelesi olduğunu görmeleri olduğunu da eklemişti.
Sosyal ağlarda paylaş

ben de bundan bahsediyorum zaten. Kurtuluş Savaşı sırasında ülkenin sosyalizm ile yönetileceği taahhüdünü vermişti Atatürk. Bu yüzden sovyetler destekledi ama işin renginin öyle olmadığı belli oldu bir süre sonra.

Almanya'nın yaptığı tek stratejik hata, Amerika'nın gemilerini batırarak savaşa onları da dahil etmiş olmasıdır. Amerika olmasaydı Sovyetler Birliği Almanya tarafından dağıtılırdı rahatlıkla. 35 bin cephede birden savaşmak zorunda kalan alman orduları da rusyaya gerekli asker sayısına ulaşamadan girmeye kalktığı için yani kendisine biraz fazla güvendiği için savaşı kaybetti. ayrıca hitler'in askerlerin soğukta donmalarını engellemek amacıyla bilim adamlarına yaptırdığı çalışmaların da hepimiz farkındayızdır umarım. hitler salak değil.

hem ayrıca bu alman karşıtlığının genel sebebi olarak hitler hep en önde gidiyor ben de buna gülüyorum. neymiş hitler soykırım yapmış. peki neden kimse amerika japonlara soykırım yaptı demiyor? 2 atom bombasıyla hitler'in öldürdüğü yahudi sayısının 2 katı adam öldürdü amerika bir de üstüne üstlük 7 sülaleleri sakat ve özürlü doğdu adamların. neden kimse çıkıp amerika şöyle amerika böyle demiyor bu dünyada onu çok merak ediyorum. terbiyesizce atom bombası attılar. savaşmak nedir onu bile bilmeyen gerizekalı amerikalıların sorgulanması lazım soykırım adına öncelikle.

[ Mesaj 17 Temmuz 2007, Salı - 12:56 tarihinde, Mumu tarafından güncellenmiştir ]
Sosyal ağlarda paylaş

amerikanın soykırım yapmış olması almanyanın yaptıklarını affetirmez.

japonyaya gelirsekde ne yazıkkü kültürel olarak yenilgilerini onursuzluk olarak gören bi halk, yüz yıllarca dünyanın geri kalanından uzak yaşamış bir halk, ikinci dünya savaşaını mümkün olan en hızlı şekilde unutmayı, olmamış gibi davranmayı tercih etmiş (bunun için yasal yaptırımlar yok adamların toplumasal bilinci bu yönde hareket ediyo) buda doğal olarak kimsenın amerika'nın yaptıklarını hatırlatmaması demek.

konu cok dağılıyo yahu.

neyse ya bu tiger ace cok yalan yahu normal tigerdan pek bi farkını göremedim ben.
Sosyal ağlarda paylaş

Yanlis biliyorsunuz yanlis biliyorsunuz yanlis biliyorsunuz. Ac oku Roy Lenin tartismasini 3. enternasyonali dogu halklari kongresini kurutlus savasi donemi dis politikasini oku ya. Kime ne anlatiyorsun. Ne tarih dersi ortaokuldur o. Ben Turk Dis Politikasi konulu en gecerli akademik arastirmalardan bahsediyorum. Baskin Oran Hoca diyorum ac oku ya. Baskin Oran Hocaya solcudur diye guvenmediysen Fahir Armaoglu nu oku. Menderesin demirelin yazdirdigi sahte tarihi bana anlatmayin. Ayrica Ataturk sizin dediginiz gibi yaptiysa yani yalanci ve dolandiriciysa bunun ayibi bu sacma iddilarda bulunanlara aittir. Ataturk sosyalist olacagim diye soz verseydi sozunde dururdur. Ataturk bu tayyip degil. Okumadan arastirmadan lise hocasinin verdigi bilgilerle konusmayin. Konu bayaa bir sapti isterseniz Tarih bolumune bir baslik acip oraya tasinalim.

Ek: Amerikalilar Normandiya ya ciktigi sirada Sovyet ordulari zaten isgal altindaki topraklarin onemli bir bolumunu kurtarmis inisiyatifi ele gecirmsiti. ABD sovyetlerin kazanacagina emin olunca parsayi kaptirmamak icin Nornmandiya ya cikti.

Ikinci Ek: Amac sosyalizmi yaymak olabilir ama verilen bir soz karsiliginda yardim edilmedi. o yonde verilmis bir soz yoktur.
[ Mesaj 18 Temmuz 2007, Çarşamba - 00:39 tarihinde, ombakkombak tarafından güncellenmiştir ]

[ Mesaj 18 Temmuz 2007, Çarşamba - 00:40 tarihinde, ombakkombak tarafından güncellenmiştir ]
Sosyal ağlarda paylaş

• 4 hafta sonra ...
  • Yeni Oluştur...