Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Temizlikçi olduk çıktık (kedi tuvalet eğitimi)

Ragnar

Öne çıkan mesajlar

Yavrumuzu sahipleneli daha 1 hafta oldu ama o bir hafta bana hafif kabus oldu, heleki son 4 gün eşiminde bir gezide olması ve beni evde tek başıma kalmamdan dolayı yavrumuz bana karşı sahibimi nasıl yorar ve bezdiririm modunda.

Bilgiler
Yavrumuz yaklaşık 55 günlük
bir hafta önce il iç parazit aşısı yapıldı ondan sonuç alınamadığı için dün tekrar aşılandı. ve bu nedenle isaliz.

Gelelim sorunumuza.
1. Kesinlikle kurumama yemiyoruz.
2. kumu(kumumuz silica jel) dışında her yere tuvaletimizi yapıyoruz.

Dün akşam eve geldiğimde inanamıyacağım bir manzara ile karşılaştım. yavrumuz sağolsun evin her köşesini umumi tuvalet haline getirmiş.
Hemen temizliğe giriştim, tabi inanılmaz bir komedya başladı biryeri silmek içi eğiliyorum tam silerken fark ediyorum dizlerimi koyduğum yerlerde pismiş, yasabır diyorum silmek için dirseğimi dayıyorum, hoop yine pislik.
Neyse 2 takım elbise değiştirerek 1 saatte temizli işini bitirdim ve internetten araştırmaya başladım bu olayın sebeplerini. (genelde ihtiyacını giderdiği yerler kuytu köşeler , kolduk arkaları duvar kenarları gibi)

Hasta olmasından, kumunu beğenmemesinden, evde başka bir canlı ile hakimiyet kurma yarışından vs vs bir çok sonun olabileceğini öğrendim ve yavuruyu izlemeye koyuldum.
öncelikle kumunun yerini değiştirdim 1 2 saat izledim ama sonuç 0 yine bildiğini okudu, tabi ben elimde temizlik malzemeleri ile peşindeyim :)
durum okadar ilginçki misal kumuyla arasında 30 santim mesafe var ama arkadaş hiç oralı olmadan ortalığa salıyor.

Neyse çok yazdım. sonuca gelirsek kısaca yorumlarınızı bekliyorum.
Sosyal ağlarda paylaş

Benim kedim korkuyordu silikadan başka. ve evet saklı köşelere tuvaletini yapıyodu.

Banyonun bi köşesine silika koyduk. Kumdan korkuyordu. Kumun üstüne koyuyordum ciyak ciyak kaçıyodu.
Çok tatlı heyecanlar bunlar hehee.

Şimdi öneri;

Bildiğiniz bağ bahçeden saksıdan toprak alın. Mümkünse bahçelerde çıkan otlardan falan da kokusu olcak şekilde 1-2 serpin.

Önce tek noktaya yapmaya alışsın. ben yeri geldi tam hayvan kakasını yaparken elimle aldım kumun üstüne koydum. Kendi elimle patilerini tutarak toprağı kazdırdım.

Sonra Yavaş yavaş toprağa silika ilave edin. Gittkçe miktarı çoğaltıp en son hepsini yaparsınız.

Kuru mama konusuna gelince, çok pahalı kuru mamalar koydum yemedi. Kilosu 2 milyon bi mama var açıktan alıyorum çatur çutur yiyor. O belli olmuyo :D
Sosyal ağlarda paylaş

öncelikle cevaplarınız için çok teşeküür ediyorum.
Birde şöyle inginç bir durum söz konusu idrarını kuma yapıyor fakat dışkısını dışarı yapıyor.

Dynun bende dun akşam senin yaptığını akıl ederek yaptım. tam dışkısını yaparken kumuna götürdüm ve bittiğinde patileri ile üzerini kapattım bugun eve döndüğümde acaba nasıl bir sahne ile karşılaşacağım.

1 haftadır rahat bir 5 10 yazı okudum bu olayla ilgili bugun burdan gelen cevaplar doğrultusunda ortalama üzerinde olan problemler ve çözümlerini deneyeceğim.

[ Mesaj 28 Nisan 2007, Cumartesi - 12:37 tarihinde, Ragnar tarafından güncellenmiştir ]
Sosyal ağlarda paylaş

• Admin
arkadaşım birkaç tavsiye verdi aynen aktarayım;

hasta ise bunu belli etmek için bilhassa saga sola tuvalet yapıyorlarmıs

onun dısında sıkıntısı olunca, mesela eşine daha düşkün onu daha cok benimsedi ise o zaman huysuzluk olsun diye yaparmıs

kuma çiş yapmayı ogrenemedi ise takip edicen karnı hafif şiş ise çişi gelmisise hemen kumun oldugu yere kapatıp oraya yapacan yoksa cıkmak yok! diyip kitlicen içeri hehe

kumu ıslak yada pis olmasın

bide daha cok ufak ogrenir zamanla doğal yani
Sosyal ağlarda paylaş

dışkıladığı yerleri tekrar kokusundan bulmaması için çamaşır suyu ile temizleme.

Kumunun yerini değiştirme.
Kullandığımız silica kumu normal kum ile değiştirme
ve sürekli yavrumuzu gözetim altında bulundurarak tuvalet ihtiyacı gereken anlarda kumuna transport hizmeti vermeye başladık.

Yavrumuzun davranışları çelişkili olduüu için tam bir karar veremiyoruz. o nedenle en az 1 2 hafta daha böyle devam edeceğiz.
Sosyal ağlarda paylaş

ya o çamaşır suyuyla ilgili çok kötü bir tecrübem var benim; bazı eşşek kafalı ama sevimli mahlukatlar çamaşır suyuyla sildiğin yere özellikle kokusundan rahatsız olduğu ve kendi kokusuna baskın geldiği için işiyorlar, bilesin =]

köpeğimle iki hafta inatlaştıktan sonra -ki kendisi artık 4 yaşında ve 50 küsür kiloluk bir kutup ayısıydı o ara- veterinerinden öğrenmiştim bunu. her akşam iş dönüşü çiş temizleyip her akşam fırça bastım ama, birlikteliğimizin en kötü iki haftasıydı o süreç ehe

çamaşır suyunu kestim dertler bitti sonra

ha bir de bizim kediler de ufakken silicayı çok garipsemişlerdi, ama dendiği gibi başta standart kumla karıştırıp bir de her yeni kum koyuşunda patilerini götürüp sürtersen kuma sorun kısa zamanda çözülüyor

[ Mesaj 06 Mayıs 2007, Pazar - 22:51 tarihinde, Nefr tarafından güncellenmiştir ]
Sosyal ağlarda paylaş

problemimiz %95 oranında azaldı.

Sıkıntımız;
yavrumuzun ishal olmasından kaynaklıymış. İshal olmasını sebebi ise isosopora adındaki bir bakteri.
1 haftalık bir antibiyotik tedavisinden sonra ishalimizde azalma oldu. desteklemek içinde lifli mamalara başladık.

yavru kediler ishal olduklarında dışkılarını tutamadıkları için altlarına kaçırırlarmış.

Şükürler olsun artık temizlikcilikten terfi ettim :)
Sosyal ağlarda paylaş

neyse geçmiş olsun o zaman =]

bu arada dynun yazmış, köpeklerde özellikle çok önemli o; köpek sütü ve inek sütünün yağ oranları çok farklı ve yavru köpeği maymun ediyor bizim günlük sütler. verildiği zaman sulandırılması şart yani cidden

size de yazık olur çocuğa da
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...