Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Anadilde ibadet

HalbadaR

Öne çıkan mesajlar

said:
wanderer1985, 19 September 2003 19:30 tarihinde demiş ki:
abi ben sizin tavsiyenize uyup biraktim dusunmeyi ve yazmayi siz devam ettiriyonuz.
ayip
:P[hline]W.A.N.D.E.R.E.R.: Wireless Artificial Neohuman Designed for Efficient Repair and Efficient Reasoning

Biz zaten o düşünme ve karar verme safhasını geçtik wanderer.[hline]You are all Claustrophobic in your skins.
Sosyal ağlarda paylaş

Allah soyut bir varlıktır veya oluşumdur diyebilirz
Bknz:Her türlü dilbilgisi kitabı soyut kelimeler bolümü

O zaman soyut birşey hakkında tartışmanın amacı nedir???Ben onun hakkında somut bir bilgiye sahip değilsem niye yorum yapayım.Zaten bu inanç meselesidir.Eğer inanıyorsam Allaha istediğim gibi ulaşırım dil diye bir olayın bunu engellemesine de izin vermem.....[hline]Günümüzün dünyasında
Hepsi aynı hepsi ala
İsa Musa Muhammed Buda
Neyin varsa bilmiş senin!
Sosyal ağlarda paylaş

Tamam da insan bildiği dinde ibadet etmek istiyor , buda garib değil yani insan bilmediği bir dilde cümeler manalar ezberliyor saçma.

Ama şöyle bir durumöv ar duaların türkçesini sölesende aynı etkiyi yapıyor yani duayı illa arapça sölemen gerekmiyor.[hline][b]|Re'nhart Comm.|
Icewind J.Crown [b]
©
Sosyal ağlarda paylaş

said:
Elros, 19 September 2003 16:42 tarihinde demiş ki:
Bir şey diyeceğim siz karar verin... Sizce yüzlerce kişi ibadet ederken (ki dinler dünya çapındadır yani yok ingiliz müslüman olamaz diye bir şey yok) herkesin aynı şeyi birlikte söylemesi mi sizin hoşunuza giderdi yoksa biri ingilizce biri arapça yok biri kürtçe okusun bir birlik olmasın... Sizce hangisi daha ahenk içinde ve bir ibadete yakışır??[hline]Elros Lúinwë
Lord Nimphelos Lúinwë
Est Sularus Oth Mithas; Onurum Hayatımdır

haha çok saçma . allah olayın şekline ve görüşüne mi bakıcak heehhe :D

Önemli olan ibadet etmek istersen içinden düşünerek ibadet et hiç fark etmez[hline][b]|Re'nhart Comm.|
Icewind J.Crown [b]
©
Sosyal ağlarda paylaş

Evet beyler 7 sayfayı da okudum daha yeni bitirdim.

Benim de söylemek istediğim bazı şeyler var.

1. Sonuç itibari ile herkes iyi olanı , doğru olanı , güzel olanı yapsın. Mantıklı olanı yapsın. Hayat daa bi güzel ossun.

2.Ben anadilde ibadet taraftarıyım. Yani ben konuşamadığım bir dilde ibadet etmem, edemem. Nası edeyim? Sizin elinize İspanyolca bi yazı verseler , bunu sesli okuyun deseler ne kadar okuyabilirsin? Hem okuduğum şeyi anlamıyorum,hem okuyamıyorum,yanlış okuyorum... Allah türkçe bilmiyor mu?
Biliyor... E o zaman?

3. Ezan konusu...
Bir de şu var.. O zamanlar iletişim günümüzdeki gibi değildi. O zamanlar TV,radyo ,bilgisayar,internet olsaydı sizce ezanlar günümüzdeki gibi mi olurdu??? Bence olmazdı... İnternet olsaydı işlemlerinizi 1-2 dakikada herkese duyurabilirdiniz... ( Allam bu nası cümle yaaa ) Yani en azından ezanın insan sesiyle olmasını istemezlerdi diye düşünüyorum.

4. Arapça indirilmesi konusu...
Size bunu açıklayayım , çok mantıklı bir açıklaması var. (Kanımca ) Örnek vererek açıklayayım.

Diyelim Ahmet-Ayşe 2lisi ve Osman-Hatce 2lisi olsun.

Ahmet-Ayşe ( AA ) kız çocuklarını öldürsün,toprağa gömsün,putlara tapsın. Gereksiz gereksiz işler yapsın,yani kısaca -bize anlatılan şekliyle- araplar eskiden nası yaşıyolardıysa o şekilde yaşasınlar. Dilleri Almanca olsun bu 2linin.

Osmn-Hatce ( OH ) gül gibi yaşasın,insanlık için faydalı şeyler yapsınlar,çocuklarını büyütsünler vs. vs. Bunların dili de İngilizce olsun.

Şimdi siz Tanrı olsaydınız AA'ya mı uyarı için,düzelmeleri için o kadar şeyi yollarsınız yoksa OH'ya mı?

E doğal olarak AA'ya yollardınız..
E haliyle Almanca yollardınız... :) İnşallah anlatabilmişiimdir.

SAYGILAR[hline]VATAN SAĞOLSUN!

http://www.harbici.com
Sosyal ağlarda paylaş

said:
horacegoesskiing, 19 September 2003 16:34 tarihinde demiş ki:
O sebepleri sen açıklayadururken bir de Adnan Menderes'in dinci olduğu kanısına nasıl varıyoruz? Gün geçmiyor ki yeni bir şey öğrenmeyelim. :)[hline]Şu anda iş yapıyor olmam gerekiyodu...

Şimdi birincisi Adnan menderesin neden idam edildiğini hiç merak etmediğin ortada
Adnan menderes gayet dindar birisiydi ve aynı şu an akp nin yapmaya çalıştığı gibi din adına birçok şeyin altına imzasını atmıştı ardından üniversitelere girmeye çalışmış ve ardından idam edilmişti.
Demekki Adnan menderesin Dindar bir başbakan olduğu açık seçik ortada.
Eğer yakın tarihe bakarsan birz webde araştırma yaparsan seninde bu sonuca ulaşman zor olmaz. Mutlaka bu konuda bilgi bulunur...

said:
wanderer1985, 19 September 2003 19:00 tarihinde demiş ki:

c)eger kendi bizi kendi yarattigi evrende bir cesit teste tabi tutuyorsa, evreni kendi yarattigi icin de sonucu bilmesi gerekir.
sonucu biliyorsa test zaten yapilmistir. test bir seyi olcup sonuca gitmek icindir, oysa ki allah zaten sonucu bilir.

...

neyse, kafayi yicem ben bu konularda kitap okuyup dusunmekten, olunce cevaplari alicaz insallah. (ehe cevap alirsak eger, o sirada cehennemde olucaz ama :))[hline]W.A.N.D.E.R.E.R.: Wireless Artificial Neohuman Designed for Efficient Repair and Efficient Reasoning

[Bu mesaj wanderer1985 tarafından 19 September 2003 19:01 tarihinde değiştirilmiştir]

İşte bende bu şık ve birkaç ek durum yüzünden allaha inanmıyorum.
1. si neden kuranda hiç kar dan bahsedilmemiş? Arabistanda kar yokmuş.

2. si Hiçbirşey allahın emrinden çıkamazsa Şeytan nasıl çıkmış?

Ever horace bunlarıda açıklarsan memnun olurum.
Ayrıca gözümle görmediğim hiçbirşeye inanmam benim hayat felsefem bu
20 yaşımdayım daha hiç bir olağanüstü durumla karşılaşmadım herşeyin bir açıklaması oldu fakat neden hiçbirşey allahı açıklayamıyor.
Neden kuranda allah'ın kimse tarafından yaratılmadığı yazılmıştır bizim buna inanmamızı gerektirecek birşey varmıdır?
HZ. Muhammed'in bütün bunları yazdığı ve bütünbu yazılanların günümüzde yazılmıoş bir Lord of the rings kitabında yazılanlardan ne farkı wardır Kuranda yazılanların gerçek olduğunu kanıtlayan şey nedir kuranda bir kanıt warmıdır?

Ben ömrümde böyle birşeyle karşılaşmadım ama yinede yakınlarım için onların inanışlarındaki şekilde onlar için dua ederim.

Bunun dışında Türkiyeye gelen bir yabancı Turist 8 ayrı yöndeki camilerden aynı anda duyduğu şeyin ezan olup olmadığından şüphe edebilirmi? Kaldıki elinde namaz saatleri olmaz olurmu?

Bunun dışında Eğer Cumhuriyet filmini seyredenler varsa aramızda orada Türkçe ezan okunuyor bir dinleyin aynı makamda aynı sözlerin birebir türkçesi yani her 10 yılda bir ezanı değiştirmek gibi bişrşey yok
Allah birdir. Allah birdir
Şeklinde devam ediyordu sadece bu kalmış aklımda
Allah birdir ileride Hey man You are the one haa
şeklinde bir hiphop türü şarkı olacak değilya hala allah birdir olacaktır. Saçmalamayalım. Ayrıca Horaca mantıksız oluyoruz demişsin senin savunduğun şekilde dinde mantık aranmıyor aranıyorsa yukarıda sorduğum soruları cevapla plz.[hline] V ò d à n

[Bu mesaj Vodan tarafından 20 September 2003 04:03 tarihinde değiştirilmiştir]
Sosyal ağlarda paylaş

Şimdiye kadar gördüğüm en süper başlık budur arkadaşlar..
*herkesi ayakta alkışlar.
kader mevzuunda bi kaç şey yasayım bende.
''Mademki Allah herşeyi bilio imtihan senin savcı sensin yargıç sensin niye eziyet çektirion bana cehenneme atıon beni aslında sen yazdım kaderimi sorunsalı..''

Şimdi şöyleki Horace arkadaşın dediği Direk cehenneme atsa mesela Allah sen dünyada böyle yapıcaktın bana asi olacaktın diye o zaman bunu iddia etme şansımız vardı. ama bizi yollamış vede cenneti kazanma şansı vermiştir. Cüzi de olsa iradeli olan tek varlıktır.yaratılmışların en şereflisidr insan. Hatta ve hatta Allah insanoğlunu kendinin yeryüzündeki tecellisi halifesi olarak görmüş vede yüceltmiştir. düşünün Her kulunu kendine halife kılma gibi bir istidat vermiştir. Kulun halife olması kendi elindedir.
Ya bazen düşünüyorumda Allah bizi kale alıyor kendine muhattab sayıyor yaa diyip seviniyorum açıkçası :D
neyse konuyu fazla dağıtmadan kader mevzunu kısa bir örnekle açıklayalım.

mesela:
Bir masa olsa ve bunun üzerine bir taş vede bir elma şekeri koysak. sonra bir çocuk çağırsak ve desekki bu çocuk masaya gitse elma şekerini alır ve yer taşla pek alakadar olmaz. diye düşünsek. sonra o çocukta o masaya gitse ve elma şekerini alıp yese. bu biz böyle dediğimiz içinmi olmuştur. yoksa biz önceden bilmişmiyizdir bunun böyle olacağını. ufak bir nüans.
bir örnek daha:
mesela atıyorum 2012 de güneş tutulcak takvimlerde yazıyor 2012 geldiğinde güneş tutulsa bu o takvimde yazdığı içinmi tutulmuştur demektir. yoksa takvimi hazırlayanlar düneşin tutulacağını zaten olacak olan bir olayı önceden bilmiştir mi demektir. yani güneşin tutulmasının sebebi değildir onu önceden bilmek.
işte öyle de Allah bizim ne yapacağımızı önceden bilir fakat bu Allahın bilmesi bizim cüzi irademizin olmadığı manasına gelmez.
Allah bizim cüzi olan irademizle ne yapacağımızı bilendir. Bize onu yaptıran değildir. tabiki herşey onun izniyle olur o ayrı.
Amam Allah insanlara bir platform olan dünyayı vede cüzi iradeyi vermiştir. bunun içinde dolaşmak asi olmak veya ona itaat etmek kulun elindedir.Ama dediğim gibi Allah bunu önceden bilendir.Sanırım biraz açıklayıcı olmuştur.

İkincisi ''Allah görmüyomu bu dünyadaki yolsuzluğu zulümü neden buna karşı çıkmıyor sorunsalı''
Şimdi öyleki bu noktalarda insan olduğumuz için herşeyi kendi aklımızla kendi adalet anlayışımızla tartabiliyoruz. fakat külli iradeye sahip olan yüce bir yaratıcı var.
Allah dünyayı yarattı ve insanlara bu dünyayı iyi bir yere veya kötü bir yere çevirme yetkisini verdi. Bu dünya bu haldeyse bu suçu Allaha atmak sanırım en komik şey olacaktır. ha gelelim neden düzeltmyior mevzusuna ..buda büyük bir muammadır. yani düşünsenize herşey güllük gülistanlık vede hiç bir kötülük yok. kötülük yapan direk mesela yokoluyo falan.
Hiç birşeyin anlamı kalmazki. nerde o zaman bunun imtihan tarafı derler adama. zaten şuda saçma olacaktır herşey iyi olsun falan güzellik olsun.
düşünün bir güzel diye bir şeyin varlığı aslında çirkine bağlıdır zaten. kötü denen şeylerden şu ana kadar dünyada hiç olmaması diye bir şey söz konusu değildir şundan dolayı yani güzel olabilmesi için kötüde olması gerekli ve zorunludur.
yoksa mevzu bir paradoksa döner zaten. sanal bir sonsuzluk söz konusu olurdu. ha good and evil olayının dengesi ayarlanabilir diyceksiniz belki. ee buda bizim ne kadar Allah ın rahmetini hak ettiğimize bağlı birşey zaten.
Ayrıca en başta değindim zaten bu bir muammadır.
Allah dünyayı aslında o kadar düzeltiyor ve rahmet ediyorki insanlara aman allahım yani.
Aksi taktirde olsa Allahın bu noktada merhameti olmasa köşe başında ağlayan bir yetimin bir damla gözyaşı bu dünyayı yerle bir etmeye yeterdi de artardı bile. eğer böyle olmuyorsa bu kadar zulüm ve evil in arasında hala bu dünya ayakta kalıyorsa belliki Allahın yüce bir rahmeti vardır vede belliki kötülüklerin cezalandırılacağı büyük bir mizan mevcuttur.

son olarakta neden türkçe ibadete bu kadar takıldık anlayamadım.
İbadet etmek kuran okumak insanın üstüne nasıl bir yükse bunun manasını öğrenmekte bir o kadar yüktür. Allah hiç bir zaman Kuranı sadece arapça okuyun öğrenin dememiş vede kısıtlamamıştır aksine kendi dilinde de okuması gerekir insanın kuranı. kuranı okumak ve anlamaktır olay zaten. keza ibadette öyledir insan ibadet ederken ne dediğini bilmelidir buda bir yüktür insanın üstüne. Ama şöylede bir gerçek vardırki hiç bişeyin orjinali çevirisi gibi olamamaktadır. Bizim için orjinalinde söylemek bunu daha evladır ama manasınıda bilmememiz gerekir.
ayrıca bunların manasını öğrenmek yada arapçasını ezberlemekte öyle çok zor değildir. ama diyorsanız içinizden hissederek yok olmuyo yapamıyorum ezberleyemeiyorm ama ibadet etmke istiyorum oda olur. yani istediğiniz gibi edin. amam temelde burda Allah ın bir isteği vardır peygamber bunu böyle okumuştur sahabiler böyle okumuştur. böyle bakınca vede ezberlemenin zor olmadığı düşünülürse neden illada kendi dilimde okuycam diye adeta bir inat yapılır anlayamam. Arapça oku
Sosyal ağlarda paylaş

İşte bu yüzden bu tür tartışmöalara girmek pek sağduyulu bir iş değildir. Neyi çözdünüz, ne anlaşıldı? Bir adım ilerlemiş değilsiniz ilk mesajdan son sayfaya kadar, herkes aynı şeyleri tekrarlamış sayfalarca sadece. O kadar eminsiniz, o kadar değişmez, üzerinde düşünülmesi bile gereksiz kabul etmişsiniz ki inançlarınızı, bir başkasının ne söylediğine değil sizi neden anlamadığına bakıyorsunuz.

said:
horacegoesskiing, 19 September 2003 19:27 tarihinde demiş ki:
Evet de threadin mevzuu çözüldü heralde.

Eğer Arapça ibadet bir uyum içinse; evrenselliği, kişiye özelliği, samimiyeti, Allah ile kul arasında olması nerede kaldı dininizin?
Uyum değilde aşılması gereken ek bir zorluk yaratmak için ise, Arapların ne ayrıcalığı var ki kendi dillerinde ibadet ediyorlar?
Dininizin ilk koşulu samimi olarak inanmak değil midir? Ibadetinizde samimi olmaz / olamazsanız anlamadığınız bir dilde yarım yamalak gerçekleştirmeye çalştığınız için, sizce bu doğru olur mu?
Peygamberiniz bırakın yabancı dili, okuma yazma bile bilmediğine göre, sizce bu durumda ibadet etmek için yabancı bir dili öğrenmek nasıl şart olabilir? "O Arapça konuşmuş, gerçi ben Arap değilim ama madem o konuşmuş, bende konuşayım" nasıl bir izinden gitme mantığıdır? Izinden gitmek için çocuklarımıza okuma yazma öğretmeyelim mi bundan sonra, ne de olsa o bilmiyormuş?

Ortaokul din hocanız veya mahalle imamınız Islam konusundaki en önemli bilgi kaynağınız olmasın; kutsal kitabınızı, inandığınız şeyi okuyun, öğrenin, değerlendirin ve bilerek, anlayarak inanıyorsanız inanın bence.

Wanderer; Nietzche ile yüzyüze "sıcak sıcak" tartışırız belki? ;P[hline]Bir çöpümüz var diye heryerin çöp kokmasına karşıyım ben...
Sosyal ağlarda paylaş

İslamiyet'ten soğumamın nedeni şu:
Anladığım kadarıyla Kuran'da asıl istenen insanların birbirleriyle dostça yaşaması. Bu sırada bazı haramlar konmuş. Bunların insan sağlığına zararlı olduğu tıbben onaylanmış. Ha, şimdi mesela domuz eti daha sağlıklı hale getirilebiliyor. Ama o zamanlar tamamen zararlı birşeydi.

İslamiyet'in amacı, insanları iyiye yönelmesi. Araştırma ve bilime yönelmesi. İnsanların kardeş kardeş yaşaması.
Ama "müslümanlara" bakınca tek gördüğüm şey, domuz eti yemeyen, namaz kılan, oruç tutan, hacca giden kişiler olması. Bunları yaptığından müslüman oluyor. Yerlere tükürüyor, insanlara kötü davranıyor, bilimden bihaber, kuran hakkında duyduklarına motomot inanıyor, şeyhler ve imamlar onun için çok önemli...

İslamiyet şu an bile geçerli olabilecek bir dil. Hatta Gelecekte de kullanılabilecek bir din. Ancak insan yaşantısı gün geçtikçe değişiyor. İslamiyet ilk çıktığında internet yoktu. Ama internet olacak diye bir takım maddeler de konmamıştı. Zaten konması saçma olurdu.

Şimdi internet var televizyon var. O zamanlar adamın teki çıkıp bağırıyordu. Namaza çağrı yapıyordu. Şimdi internet ve televizyon üzerinden "Namaz vakti" denemez mi?

İslamiyet'e dogma gözüyle bakmıyorum ben. O zamanlar "cimnastik yapın bedeni geliştirin sağlıklı olun" dense kaç kişi takardı. Oysa "namaz kılın yoksa cehennemi boyluycaksınız" demek daha efektif olurdu. Ama dediğim gibi devir değişti. Namaz'ın çok iyi bir cimnastik (hoplayıp zıplamayı kastetmiyorum) şekli olduğu, ve spor yapamıyanların her gün namaz kılması öneriliyor.
Hal böyleyken, çok spor yapan insanın ayrıca namaz kılmasına gerek yok diye düşünüyorum.

Dediğim gibi, İslamiyet'in en sevmediğim olayı, dogma olması. Motomot uyacaksın yoksa cehenneme gideceksin.
İslamiyet bilimi ve araştırmayı desteklerken bu tür olaylar bence yanlıştır.
Allah tekse ve mükemmelse, neden onla kendi dilimde iletişim kuramam? Bir işin hayırlı olması için "bismillahrahmannirahim" diyebiliyorum ama "allahım nolur kötü birşey olmasın" diyemiyorum. Allah mükemmelse, Tanrı ile kul arasına kimse giremiyorsa, bu kadar süs, bu kadar gösteriş niye?[hline]oh my god! he's whacked!
i vote we frag this commander.
give me something to shoot.
i love the smell of napalm.
Sosyal ağlarda paylaş

said:
Nefr, 20 September 2003 12:45 tarihinde demiş ki:
Eğer Arapça ibadet bir uyum içinse; evrenselliği, kişiye özelliği, samimiyeti, Allah ile kul arasında olması nerede kaldı dininizin?
Uyum değilde aşılması gereken ek bir zorluk yaratmak için ise, Arapların ne ayrıcalığı var ki kendi dillerinde ibadet ediyorlar?

Kusura bakmada Allah 'mı eleştiriyosun yada kimi sorguluyosun!?
Ayrıca ben kendi namıma bir çok şey aldım burdan vede baya bişeyide hallettik. nedir bu durduk yere parlaman esas ona anlam veremedim.¿ Ayrıca nerden biliyorsun burdaki tartışan insanların kutsal kitabımız kuran-ı okumadığını?? Yoksa Kuran a aykırı bişeyemi rastladın burda.?? Ne Gelip Paylıyosun bizi kardeşim alla alla.??![hline]Love is an act of blood and i'm bleeding.
DiMarziolu Strat Squier satılıktır.
Sosyal ağlarda paylaş

gercekten cok guzel bır konu olmus demekkı boyle konularda tartısılabılıyormus neyse eklemek ıstedıgım bırkac sey var
konu ıbadetın dılınden allah kavramına kadere fln sıcramıs sımdı allahı kavramaya calısmayı kımseye tavsıye etmem bosa kurek cekmıs olursunuz zıra kendısı de sıze benı anlamanıza yetecek aklı vermedım dıyerek son noktayı koymustur.

asıl cevap vermek ıstedıgım konu kader hakkında sımdı bıldıgımız gıbı allahın bızım gıbı gecmısı ve gelecegı yoktur zamandan oncede vardı sonrada var olacak yanı dun ne olacagını da bılıyordu 5 sene sonra ne olacagını da bılıyor keza.bundan cıkararak cok haklı olarak "ee o zmn bızım ne yapacagımızı da bılıyor " dıye soruyorsunuz evt bılıyor ama kader oyle bır konudur kı dınde ucundan sonundan en ufak bılgı verılmeyen allahın sırrı olarak nıtelendırılmıs nadıde bır konudur anlamaya kasmayın ama cevap olarak cok hos bır soz vardır Hz.Ali tarafından soylenmıs kendısıne gene kaderın kesın olarak olması gereken bırsey mı oldugu sorulunca
"-Sen kazâyı yerine gelmesi, kaderin mutlaka olması gerekli sanmadasın. İş böyle olsaydı sevap ve ikab batıl olur, vaat ve vaidin ortadan kalkması icâb ederdi. Oysa ki noksan sıfatlardan münezzeh olan Allah, kullarını yapacakları işlerde muhayyer bırakarak emretmiş, kötülüklerden çekinmelerini bildirerek nehyetmiştir. Emir de, nehiy de, kulun ihtiyârını ortadan kaldırmamış, kudretini yok etmemiştir. Onlara kolay olanı teklif etmiş, zor olanı buyurmamıştır. Az iyiliğe çok sevap vermiştir. Kul mağlûp olarak isyan etmez; mecbur olarak itâatte bulunmaz. O peygamberleri bir oyun için göndermemiş, kitabı abes olarak indirmemiş, gökleri ve yeryüzünü, ikisi arasında yaratılanları boş yere yaratmamıştır. " demistir
anadılde ıbadet konusuna gelınce hayatım boyunca arapca dua etmedım, dua derken fatıha vs den bahsetmıyorum.mesela "allahım ne olacak bu fenerın halı bu mactada bı 6 daha atsınlar da depresyondan cıksınlar " ya da "allahım su erdogan denen adamı basımızdan al" dıye dua etmek ıstesem arapca sozluk mu arayacagım cok sacma ama ezanlar arapca kalabılır sabah ezanını dınlemek hos oluyo
Sosyal ağlarda paylaş

bonecrsuher sende bi sürü kişinin düşündüğü gibi düşünüyorsun ama tabi burda kabahat bu dini bize anlatanda..

Bakınız islamiyetin veya hiç bir dinin gelişindeki temel amaç sosyal düzeni sağlamak insan ilişkilerini düzenlemek değildir zaten. Dinin gelişindeki temel Amaç Allahı bilmek , tanımak ve ona ibadet etmektir. diğer şeyler ancak alt başlıklardır. bir insan Allahı kabul ettikten sonra eninde sonunda cennete girecektir zaten. günahlarından dolayı ceza çekip sonunda gene girecektir cennete. ama Onu tanımayan Kabul etmeyen cennete hiç giremeyecektir. affedilmeyecektir.
Burdan da anlıyoruz ilahi Dinlerdeki temel amaç Allah ın kendisini bildirmek istemesidir kullarına.

Gelelim diğer mevzuya. Domuz eti o zamanlar zararkıymış şimdi değil, günde 5 vakit jimnastik yapın dese kimse yapmazdı gibi...
Yada aç kalın sağlığa faydalıdır oruç tutmak gibi..............vs..

Belkide bu söyledirklerinin hepsi doğru ama bir önemi yok. Çünkü gene esas başlıktan sapıp alt başlığa yönelmişsin. biz bunları Allah emretti diye yaparız zaten . namazı aman ne güzel jimnastikte yapıyorum bu sebeple diye düşünmek doğru bir şey değildir. O allahın emridir ve ancak o istediği için yapılacak bir şeydir. veya domuz eti zararlıdır veyahut değildir. Böyle bir koşul yok. Allah bunu yasaklamıştır eğer ilerde yiyebilecek olsaydık onuda belirtirdi hiç korkma sen. Ayrıca pekala zararlıda olmasa bunları haram edebilirdi ve biz gene hiç bi şekilde bunları yapma hakkı elde edemezdik. açık haram çünkü. insan sağlığına zararlı olmayan haramlarda vardır.. Bu şekilde düşünemeyiz. Müslüman birisi ancak o istedi diye Bazı şeyleri terk etmek vede bazı şeyleri yapmak zorundadır. Sağlık için iyimiş yok başka bişeymiş onlar zaten ekstralar belki..

Tabiki televizyondan ve internette ezan verilebiilir verildi de karşımı çıktık.:) ama dersenizki camilerden verilmesin internetten ve televizyondan verilsin sadece o olmadı işte.:)
En başında bu bir gelenektir artık. Peygamberimiz zamanından beri süre gelen. Bu bile yeterli bir sebeptir müslümanlar için ezanın camilerden okunması.

''Bide yani bence spor yapan birisinin namaz kılmaya gereksinimi yok..'' Ne kadar sığ bir cümle. Nasıl yani namaz müslümanların yaptığı step midir sence??!!![hline]Love is an act of blood and i'm bleeding.
DiMarziolu Strat Squier satılıktır.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...