Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Anadilde ibadet

HalbadaR

Öne çıkan mesajlar

Allah kendi yarattıklarının kendi yolundan gidiyor olduğunu görünce memnun olur çünkü yaratıcısına karşı çıkıp O yoktur veya saçma ben satanistim diyen tiplerde var. Hangisine baksa memnun olur... madem öyle düşünüyorsun atmasyon olacak ama mesela gaza geldin bir şey türettin onlar diyor ki sen şerefsizsin al sana *küt* memnun olur musun?...[hline]Elros Lúinwë
Lord Nimphelos Lúinwë
Est Sularus Oth Mithas; Onurum Hayatımdır
Sosyal ağlarda paylaş

wanderer düştüğün bi hata var "ultimate" lık konusunda. Allah bizim iyi ve kötü değer yargılarımızla kıstaslanamaz, ve Allah herşeyi maximize edilmiş bir insan değildir. Bunu söyledikten sonra. Allah tabii ki seni anlıyor. Fakat sen eğer onu biraz anlıyosan o zaman bi zahmet seni yaratanın senden istediği şeyi yapman gerekiyo. Zİna yapmamak, yalan söylememek, namaz kılmak, zekat vermek kolay şeyler değil. Fakat müslümanların yükümlülüğü. İslam kolaylık dini dedilerse, "nerde varsa kolay o islamdandır baba." mantığında bişi diil. İngilizceyi ne kadar kullandığımız kullana kullana ne kadar aşina olduğumuz, çok iyi anlamasak da altyazılı film seyretmemiz de üzerinde yorum yapmayı gerektirmeyecek yansımalar oluyor kanımca..[hline]Şu anda iş yapıyor olmam gerekiyodu...
Sosyal ağlarda paylaş

Eh, bu sayfayı görmemişim neyse. Yine @wanderer, o konularda gayet tatmin edici münazara ve tartışmalar yapıldı. Kısaca bahsedeyim:
Allah düşünebildiğiniz herşey kümesinin elemanı değildir.

Allah bir insan değildir. Bir insan için kötü olan şey onun için kötü olmaz, iyi olan şey onun için iyi olmaz. O bu sıfatlardan aridir. O mutlaktır. İradesi mutlak olandır. İyinin ve kötünün yaratıcısının ikisinin de dışında durması gayet doğaldır.

Allah bizim sıfatlarımızla tanımlanamaz. (her zaman) Bir insanın kendini beğenmesi kibir olup, kötü birşey oluyorken, insan değerleri içinde dahi Allah için kötü olmaz. Çünkü ALlahtan üstün yoktur. Allah beğenecekse en çok kendini beğenmesinden daha doğal birşey de olamaz.

Hepsinin üstünde Allah'a tefekkür yöneltilmez.

Bu konuyu kapatalım da, niçin tembellik edip manasını ve arapçasını öğrenmemeyi tercih ettiğimiz üstünde duralım dilerseniz. Eğer maksat Allah'ı memnun etmek, dileğini emrini yapmak, cehennemden kaçmak, cennete gidebilmek, asi olmamak, şükür sahibi olmak gibi unsurlardan biri veya birkaçı ise neden onun istediği dışında bir yol tercih edelim ki? Tembellik yaratıcılığı geliştirir bu doğru. Ama bu konuda olmuyo işte beyler..[hline]Şu anda iş yapıyor olmam gerekiyodu...
Sosyal ağlarda paylaş

said:
horacegoesskiing, 19 September 2003 18:38 tarihinde demiş ki:
Hepsinin üstünde Allah'a tefekkür yöneltilmez.

iste bu beni olduruyo be abi.
boyle sey mi olur?
herseyi tartisirim ben, dusunurum, insanlara bir seyi empoze etmek gibi sistematik bir amacim olmadigi surece.[hline]W.A.N.D.E.R.E.R.: Wireless Artificial Neohuman Designed for Efficient Repair and Efficient Reasoning
Sosyal ağlarda paylaş

tembellik ediyorum cunku evrenin ve doga yasalarinin yaraticisi olan allah kendi yarattigi yasalarin dogal sonucu olarak ortaya cikan turkceyi gayet guzel anlayacaktir.

ayrica, bu konuda bir kac laf etmek istiyorum. asagida yapacagim mantiksal cikarimlar islam alimlerinden gelecek bir cok cevaba karsi verilmisti, yeni cevaplara karsi da mantiksal cikarimlarla cevap verilebilir.

a)eger kendi zaten hepimizin arapca olarak bu isi yapmamizi isteseydi yapiyor olurduk. demek direk olarak bunu istememis.

b)eger onumuze engel koyup (turkce) engelleri asarak (arapca ogrenerek) bu isi yapmamizi istiyor ise, ben bunu kabul etmiyorum. eger ben etmiyorsam bunu istemis olamaz. cunku isteseydi o engelleri asardim ben.

c)eger kendi bizi kendi yarattigi evrende bir cesit teste tabi tutuyorsa, evreni kendi yarattigi icin de sonucu bilmesi gerekir.
sonucu biliyorsa test zaten yapilmistir. test bir seyi olcup sonuca gitmek icindir, oysa ki allah zaten sonucu bilir.

...

neyse, kafayi yicem ben bu konularda kitap okuyup dusunmekten, olunce cevaplari alicaz insallah. (ehe cevap alirsak eger, o sirada cehennemde olucaz ama :))[hline]W.A.N.D.E.R.E.R.: Wireless Artificial Neohuman Designed for Efficient Repair and Efficient Reasoning

[Bu mesaj wanderer1985 tarafından 19 September 2003 19:01 tarihinde değiştirilmiştir]
Sosyal ağlarda paylaş

herşeyi tartışmak başka bişey. Zaten senin düşünce sistemini anladıysam eğer Ona tefekkür yöneltmenin manasız olduğunu senin de hararetle savunman gerekir. Çünkü onu bilmek bizi aşar cumhur abi. Anlatabiliyo muyum. Onu zaten sadece onun bize kendisini anlattığı kadar bilebiliyoruz.[hline]Şu anda iş yapıyor olmam gerekiyodu...
Sosyal ağlarda paylaş

said:
wanderer1985, 19 September 2003 18:52 tarihinde demiş ki:
boyle sey mi olur?
herseyi tartisirim ben, dusunurum

İstisnalar her zaman vardır. Allah da onlardan biri sanırım.

Maalesef böyle birşeyi düşünmeye çalışınca, insanlar sapıtıyor çünkü aklına yatmasının gerekliliğini düşünüyor insan oysa buna ne ufku yetiyor -hayatta gördükleri kavramlarla düşünebilir insan ancak- ne de aklı.. Oysa herşey matematiksel olarak ispatlanacak diye birşey yok. İnanç meselesi.[hline]You are all Claustrophobic in your skins.
Sosyal ağlarda paylaş

dedigim gibi olene kadar sabretmem gerekicek.
icimden hemen intihar etsem de cevap (eger varsa) alsam diye de gecirmedim diil aslinda :)

ama hem olmayan bir cevap ugruna oluyor olma ihtimali, hem de en basitinden got korkusu engelledi tabii heheah :)[hline]W.A.N.D.E.R.E.R.: Wireless Artificial Neohuman Designed for Efficient Repair and Efficient Reasoning
Sosyal ağlarda paylaş

said:
wanderer1985, 19 September 2003 19:00 tarihinde demiş ki:
a)eger kendi zaten hepimizin arapca olarak bu isi yapmamizi isteseydi yapiyor olurduk. demek direk olarak bunu istememis.

b)eger onumuze engel koyup (turkce) engelleri asarak (arapca ogrenerek) bu isi yapmamizi istiyor ise, ben bunu kabul etmiyorum. eger ben etmiyorsam bunu istemis olamaz. cunku isteseydi o engelleri asardim ben.

c)eger kendi bizi kendi yarattigi evrende bir cesit teste tabi tutuyorsa, evreni kendi yarattigi icin de sonucu bilmesi gerekir.
sonucu biliyorsa test zaten yapilmistir. test bir seyi olcup sonuca gitmek icindir, oysa ki allah zaten sonucu bilir.

Allah insanların Kuran'daki kurallara uymasını istemiş ve bir kitap göndermiş oysa bütün insanlar uyuyor mu? Hayır. Bence yukarda dediklerini bir daha düşün.

Test konusuna gelince bu kaderle ilgini bir konu yani "Kaderimiz yazılmış yani Allah bizim %100 özgür irademizde de ne yapacağımızı bilerek yazmış o yüzden dışına çıkamıyoruz"

Ama kader konusuna en baba bilginler bile cevap bulamamış biz hiç bulamayız.

Ve en önemlisi;

Bu konular kafa yorulacak konular değil. Mantık aranacak konular da değil. Bu kadar basit.
[hline]You are all Claustrophobic in your skins.
Sosyal ağlarda paylaş

said:
horacegoesskiing, 19 September 2003 19:06 tarihinde demiş ki:
Bana kalırsa bikaç sene ve bikaç kitap ve bikaç sohbet seni yakın bir gelecekte tatmin olmuş bir insan haline getirebilir diye düşünüyorum.

insallah (gonulden bi insallah ama degerini bil hehe :))[hline]W.A.N.D.E.R.E.R.: Wireless Artificial Neohuman Designed for Efficient Repair and Efficient Reasoning
Sosyal ağlarda paylaş

c şıkkına bi yanıt veriyim ben hiç görmemişim o postu.

İlk olarak şunu diyerek başlıyorum. Biz ona aitiz ve üstümüzde mutlak hakimiyeti vardır. Onun malıyız istediği gibi tasarruf edebilir.

Fakat Allah tabii ki sonucu biliyor. Fakat düşün.

Farsı misal:
Birden varsın. Ve Allah senin cehenneme atılmanı istiyor. Sen diyorsun ki ben ne yaptım? O da diyor ki sen seni dünyaya yollasam emirlerime uymayacak asi olacak burayı hakedecektin. İtiraz edip bu adaletsizlik ben kesinlikle öyle birşey yapmazdım derdin. Ben de derdim. İşte o imtihan bizim için. Fakat şunu artık rahat rahat söyleyebiliyorm. Allah bizi kendi zevki için yarattı (tabir tam olarak uygun olmasa da...) Zaten mecbur olduğu için yaratması düşünülemez. Çizdiğim bir resim onu çöpe attığım için bana kızma lüksüne sahip değildir.

Bunların hepsi misal tabi. Anlatabilmek için.[hline]Şu anda iş yapıyor olmam gerekiyodu...
Sosyal ağlarda paylaş

said:
wanderer1985, 19 September 2003 19:07 tarihinde demiş ki:
abi olur mu.
yorarim yormam kime ne.
tefekkur edilemez diyen adam yarin ceza da verir tefekkur edene.
oyle sey olmaz.

tamam o zaman şimdilik. abi bi sonuca varamssın kasma diyim sana. Bilahare bunun da sebebini anlarsın. Ama inan ki herşeyin sebebini anlamaya çalışmak... füüü...[hline]Şu anda iş yapıyor olmam gerekiyodu...
Sosyal ağlarda paylaş

Anadilde ibadet olayına ben olumlu bakan bir insanım ancak ezanın türkçeleştirilmesine karşıyım. Neden derseniz herşeyden önce o bir sembol ve mükemmel bir ahengi var. Sessiz ortamda ezan dinleyin derim ben size, insanı dinlendiriyor resmen.

Diger konularda kısıtlama olmasına karsıyım. Aslında kimse kimseye de bu konuda kısıtlama koyamaz da. Sen duanı da namazını da anadilinde yapsan kim ne diyecek? Deme hakkına da sahip deidlir zaten. Bu tamamen seninle yukardakinin arasındaki birşeydir.
Fakat zaten arapça okumanın bir manası yok, eger siz ne dediginizi bile anlamıyorsanız. (önemli olan zikir deil, fikirdir)
Ki kaldı ki, cogu kişi hatta hemen hemen herkes o duaları tam nüansıyla falan okuyamıyor. Anlamını, manasını ve derinligini kaybediyor hersey.

Bir de aklımda kalan bir anekdotu anlatıyım. (Yaşar Nuri anlatmıstı televizyonda, rastgelmiştim):

Bir gün bir islam alemi ıssız bucaksız bir yere gelir. Burda bi cobanla karşılaşır. Çoban tepeden aşagı kendisini yuvarlamaktadır. Asagı kadar yuvarlandıktan sonra tekrar tepeye cıkar ve yuvarlanır, bu böyle devam eder bi süre. Daha sonra cobanın yanına gider. Napıosun sen der. Çoban da, allaha ibadet ediyorum der. İslam alemi, hiç öle ibadet edilir mi, gel sana ögretiyim vs falan der..Daha sonra ilerdeki nehirden gecerlerken İslam alemi suya girdiginde su bileklerine kadar gelmektedir. Cobanın ise anca tabanlarındadır..

:)

Şimdi bu ne kadar dogrudur onu tartışmıcam ama burda anlatılmak istenen gayet acık :)
Sosyal ağlarda paylaş

Peki o zaman şu soruyu sorduğumuzda çok mu haksız oluyoruz, "Ey tanrım beni yaratan sen, yargılayan sen, hakim sen, savcı sen, jüri sen, infaz eden sen.... Bu ne yaman çelişki ey tanrım, sen beni değilde kendini yargılıyor olmayasın"[hline]Özgürlüğün değerini ancak onu kaybedince anlarsınız, en zavallı insan ise esaret altındayken bunun farkına bile varamayandır.

YALNIZ BİREY GÜÇLÜ BİREYDİR - BİRLEŞİK SAP HAREKETİ
Sosyal ağlarda paylaş

Mantıksız oluyoruz. Biraz önce bir örnek verdim araya kaynadı. Detaylı olarak veriyim. Ben bi çizer olduğum için benim pencerem omuş bir örnektir bu. Ama örtüştüğünü düşünüyorum.

Ben çiziyorum. Güzel çiziyorum. Kağıda resim çiziyorum. Sonra resime bakıp ne güzel çizdim diyorum. Kendimi takdir ediyorum.

Buraya kadarı birinci kısmı. Yorumsuz olarak ikinci kısmına geçiyorum. Bu resmi ben yırtıp çöpe attığımda onun bana kızmaya hakkı olamaz. Varlığının sebebi yokluğuna hüküm vermekte en ehliyet sahibi olandır. (nasıl da edebi konuşuyorum öyle...)[hline]Şu anda iş yapıyor olmam gerekiyodu...
Sosyal ağlarda paylaş

Free will'in ne kadar free will olduğu tartışılır işte. İnsanın yaptıklarında en büyük iki ana etmen ruhu ve yaşadığı ortam. Şimdi bunları seçme şansın olmadığına göre, sen bir şekilde oraya içindeki bu ruhla bırakıldığına göre bunun neresi free will, bu olsa olsa freeimtrak will...[hline]Özgürlüğün değerini ancak onu kaybedince anlarsınız, en zavallı insan ise esaret altındayken bunun farkına bile varamayandır.

YALNIZ BİREY GÜÇLÜ BİREYDİR - BİRLEŞİK SAP HAREKETİ
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...