Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

House (2004) - Fox

Zegna

Öne çıkan mesajlar

House olmakla alakası yok. Ailemde sırf yakın çevremde 7 tane doktor var, aralarında adli tıpçısından kardioloğuna radyoloğuna cerrahına hepsi var. Bu çevrede büyüyünce bir şeyler kapıyo insan işte. Tabii öyle çok bir tıp bilgisi yok ama House'u çözmeye yetiyo.

Türkiye'de rahatça bulduğun kuduz amerikada çok nadir olunca adamların aklına gelmiyo. House bulunca da dahi oluyo. Yahu kuduzlu bölümün 10. dk'sında hasta su görünce korktu delirdi, burada hayatında "kuduz su görünce kudurur"u bilmeyen var mı aranızda? Hepinize aile büyüklerinden bir şeylerden geçmiştir, doktora bile gerek yok. Adamlar zerre düşünemediler. Zaten topu topu 4-5 hastalık biliyolar, ALS falan, onların çevresinde dolanıp duruyorlar her şeyde başta. Ya da amerikada çok nadir dedikleri bir şey sadece amerikaya özgü olarak çok nadir gözükebiliyor. Akdeniz hastalığı dediler mesela bir bölümde, Avrupa'da teşhisi 15 dk sürüyor haliyle. Birkaç tane çok nadir durum var işte yok işte plaka çürümüş de parça kopmuş damarla böbreğe gitmiş oraya yerleşmiş alerji yapmış falan. Evet bunlar nadir olaylar. Ya da hastalık olarak da var öyle. Ama sezon başına 2-3 bölüm falan ya var ya yok. Bi de işte hastanın yalan söylediği falan bölümler var, onda da hastalığı değil yalanı komployu ortaya çıkarmak gerekiyor doktorluk değil dedektiflik yapıyor yani. Geri kalanlar burada 15 dk'da teşhis konulacak şeyler oluyor. Aranızda tıp okumuş varsa zaten onaylayacaktır durumu.

O yüzden "süper doktor" diye izliyosanız House'u zaten hata ediyosunuz. Hastane ve tıp sadece hikaye doldurma amaçlı. Esas olay adamın karakterinde, insan ilişkilerinde, sorunlarında.

quixef said:

Sana bir ölçek şu siteyi yazıyorum: Medical Reviews of House

ve bununla beraber yürü git diyorum. Sağlıcakla.

Önce bi terbiye öğren. Ondan sonra da okumayı, okuduğunu anlamayı öğren. Yoksa zaten bu siteyi vermezdin zaten.
Sosyal ağlarda paylaş

Rewendor said:

quixef said:

Sana bir ölçek şu siteyi yazıyorum: Medical Reviews of House

ve bununla beraber yürü git diyorum. Sağlıcakla.

Önce bi terbiye öğren. Ondan sonra da okumayı, okuduğunu anlamayı öğren. Yoksa zaten bu siteyi vermezdin zaten.

Akrabalarından öğrendiklerini yeterli görüp sana tıp diploması verildiği gün bu şekilde ahkam kesme hakkını kendinde görebilirsin. O güne kadar, bak adamlar burada dizideki tedavi yöntemleri vb. saçma mı değil mi, bölüm bölüm değerlendirmişler, senin yazdıklarınla da doğrudan ilgili dolayısıyla okumak veya okumamakla ne ilgili var anlamak güç, senin o siteyi okumadığını düşünüyorum.

EDIT: Şöyle bir durumu gerçek hastanede göremezsiniz vb. türü zırvalara da tek cevabım var: "Lan Supernatural da melek var, olabilir mi böyle bir şey, hiç gerçek hayatta melekler palto giyer mi?!?!"
Sosyal ağlarda paylaş

quixef said:

Akrabalarından öğrendiklerini yeterli görüp sana tıp diploması verildiği gün bu şekilde ahkam kesme hakkını kendinde görebilirsin. O güne kadar, bak adamlar burada dizideki tedavi yöntemleri vb. saçma mı değil mi, bölüm bölüm değerlendirmişler, senin yazdıklarınla da doğrudan ilgili dolayısıyla okumak veya okumamakla ne ilgili var anlamak güç, senin o siteyi okumadığını düşünüyorum.

EDIT: Şöyle bir durumu gerçek hastanede göremezsiniz vb. türü zırvalara da tek cevabım var: "Lan Supernatural da melek var, olabilir mi böyle bir şey, hiç gerçek hayatta melekler palto giyer mi?!?!"

Hah, şöyle adam gibi düzgün, tartışılacak şekilde yaz, istersen en ağır şekilde eleştir. Doğru yöntem bu. Neydi o geçen mesajındaki agresiflik?

Şimdi birebir doktorun yorumu var, bir de ne idüğü belirsiz bir yazarın yazısı var. ABD'de çoğu hastalığın kökü kuruduğu için nadir görülmesi bu yüzden büyük başarı sayılması normal. Ama o hastalıklar Türkiye'de cirit atıyor. Bunun için tıp diplomasına gerek yok, 3-5 araştırma okursan anlarsın aradaki farkları. Zaten bir doktor bilgisinde olmadığımı belirttim, aksini iddia etmem saçma olurdu. Ama "üstünkörü tıp bilgime rağmen ben bile çözüyorum" dedim. Kuduz örneği işte en güzel örnek, hepinizin bildiği bir şey.

Supernatural'da da paltolu melek var, ama onu izleyenler "aman tanrım gerçekten böyle şeyler var" diye izlemiyor o diziyi, gece yatarken kapılarına pencerelerine tuz dökmüyorlar, vücutlarına gizlenme mührü dövmesi (aslında şimdi düşündüm de geyiğine yaptırılabilecek bir şey bu) yapmıyorlar. Ya da witchhunter ekipleri kurup onlara eğitim amaçlı izletmiyorlar o diziyi. Ama House'u bir tıp okulunda ders niyetine gösteriyorlar diye bir ibare var ortada, onun komikliğini söyledim ben. Yoksa diziyi izle zaten, keyif al. Diziyi keyif alarak izlemek ayrı, gerçek olarak görmek ayrı. Bu farkı ayırt edebileceğini ümit ediyorum. Yoksa Kurtlar Vadisi'nde Çakır öldü diye mevlüt okuyup onu vuran aktörü sokakta döven adamdan farkın kalmıyor çünkü.

Tıp bilmeyen biri için olayların gerçekteki nadirliği ya da yalan olması bile önemsiz. Ki dizinin esas olayı tıp dizisi değil karakter dizisi olması.

Ama tutup "abi süper gerçekçi, doktor yapıyo" diye izlemeyin yani.

Bi de hepsini geçtim Türkiye'de bile "hmm şu tedaviyi deneyelim, olmadı mı bi de bunu deneyelim. O da olmazsa şöyle yaparız" diye bir tedavi uygulamaya kalkarsan 2 günde atarlar seni. Hele hele amerikada yapmayı denersen sadece atmakla kalmaz yedi ceddine geçirecek kadar büyük para cezası (ve muhtemelen hapis) verir hayatını karartırlar.

Gerçek hastanede göremezsini "abi dizi saçma" diye söylemiyorum, dizi sonuçta bu gerçek olmayabilir gayet. Ama bu dizinin gerçekmiş olarak kabul edilmesinin saçmalığını gözler önüne seriyorum. Ki fanboylar delirmiş hemen.
Sosyal ağlarda paylaş

Eğer hiçbir tıp bilgisine dayanmadan bu yorumu yaptıysan esas saçmalayan sensin, hiçbir dayanak olmadan bunu söyleyebiliyorsan da zaten mantıklı yorum yapacak seviyede değilsin.

Bakın okuduğunu anlamaktan aciz forum üyeleri ve küçük sparklar için maddeler halinde tekrarlayayım

- House çok çok iyi bir dizi, 7 sezondur izliyorum 8.yi de merakla bekliyorum.

- Ama House sadece bir dizi, pek çok abartması ve uçarılığı var. Ve bu da gayet normal.

- Ancak House'u tıp dizisi ve öğrencilere tıbbi yönlendirme olarak görmek saçmalık, çünkü bu dizi eğitim dökümantasyonu değil. Haliyle o kadar nadir olaylar değil, abartmalar var.

- Üstüne üstlük House'un çalışma yöntemini dünyada uygulayabilecek doktor yok, anında lisansını kaybeder, yıllarını da kaybedebilir para ve vakit olarak.

- Tüm bunlar bir kenara, sadece dizi olarak bakıldığında gayet güzel bir dizi ona lafım yok.

- Biraz kafanızı çalıştırın, ATP yakmaktan korkmayın.

Yani, daha basit anlatamam heralde. Bu kadar basit şekilde anlatmama gerek olması, buna ihtiyaç duyman bile yeterince büyük bir hakaret olmalı heralde. Gidin istediğiniz herhangi bir doktora sorun, aynı yorumu yapacaktır. (Gidip yeniyetme tıp öğrencilerini yeni mezun pratisyenleri seçmeyin tabii, işini bilen insana sorun.)
Sosyal ağlarda paylaş

Abi bir sayfa yazı yazmışsın ama benim zaten "EDIT" kısmında yazdığımı bana geri anlatmaktan başka bir şey yapmamışsın. Bunun için öncelikle tebrik ediyorum seni, sosyal bilimlerden mezun birisi olduğunu düşünüyorum, ben de İşletme mezunuyum oradan biliyorum, sınavlarda kağıt doldurmak isteyen sosyal bilimler öğrencisi taktikleri bunlar.

Konuya gelecek olursak, House un hareketleri zaten diziyi eğlenceli hale getiren ve başta Cuddy olmak üzere zaten kimse normal olarak da görmüyor, ilk sezonu tekrar seyredersen göreceksin ki, evet çalışma şekli kötü ama (lanet olsun adamım) elimizdeki en iyi doktor teması defaatle işleniyor.

Dolayısıyla bunu burada yapsalar adamın götünden kan alırlar Kamil kan demenin anlamı ve gereği yok, orada da almak istiyorlar ama adamın önemine binaen zor tutuyorlar kendilerini, o kadar tutmaları bile saçma ama o da işin dizi kısmı ve eğlenceli kısmı.
Sosyal ağlarda paylaş

mühendisliğin hası makina mühendisiyim yanlış tahmin, sayısalın dibindeyim yani, hayatim matrisler :)

"Çok iyi doktor o yüzden bişi yapamıyoruz" diye bişi gerçek hayatta yok, hele amerikada hiç yok. Onu diyorum ben. İstersen peygamber ol ölüyü dirilt yine de öyle çalıştığın anda hapsi boylarsın, lisansın gider, 3 nesil sonrasında bile tazminatlarını ödeyemez torunların.

O yüzden gerçek tıp kaynağı olarak gösterilip derslerde izletilmesi saçma diyorum ben.

Ha, dizi bu, gerçekçi olmasına gerek yok zaten. Ki gerçekçi olsa bu kadar güzel olmazdı. İyi ki de böyle, gayet güzel dizi. Ama diziyi "aman tanrım ne gerçekçi, imkansız hastalıklar müthiş tedavi yöntemleri var" diye izleyen büyük yanlışlarda diyorum.

Ayrıca editteki yerine gelmedim, editinin ne kadar manasız olduğunu gösterdim orada. Supernatural örneğini de yeterince iyi anlattığımı sanıyordum. Supernaturalı nasıl "gerçek şeytanlar yaratıklar var" diye izlemek manasızsa House'u da tıbbi döküman olarak izlemek o kadar manasız.

Ha, hastalıklara teşhisi koyduktan sonra doğru tedaviyi veriyorlar o ayrı. Öyle kulaktan dolma doğru bilgi edindirir.
Sosyal ağlarda paylaş

Lol, kendine yaptın onu heralde. Hayır en basit haliyle açıkladık, hala anlayamıyorsan napayım yani?

Üstelik ne ortaya koyduğun tıbbi bir bilgi veya yorum ne bir ortaya sunduğun tezin var.

Zaten saçma supernatural örneğinin saçmalığını gösterince "aynısını demişsin" demenden belliydi.

Patiye yeni üye alırken daha seçici olunsun.
Sosyal ağlarda paylaş

Arkadaşım House tıbbi döküman olarak izlensin diyen benmişim gibi bıdı bıdı yapıp duruyorsun o yüzden koydum o resmi. O editin manasını sen çözememişsin, o da dizi bu da dizi ona saçma demek ne kadar anlamsızsa buna saçma demek te o kadar anlamsız demek isteniyor orada.
Sosyal ağlarda paylaş

Sizi bizi yok ki, bende de kural dışı bir şey olursa uyarımı ya da cezamı alırım rahat ol. Moderasyon bölümü "abi beni x bölümünden niye banlediniz" diye soran moderatörlerle, "abi cezam bitince haber verin" diyen admin yakını üyelerle, "olm burada böyle dellenmişsin uyarı olsun bi daha olursa ceza" diyen adminlerle dolu. Herkes çekiyor yani cezasını. Ayrım yok. Öyle üyelere defalarca ne cezalar geldi ki, ayrım var demek bile komik. Admin bile ceza aldı yahu bu forumda.

Ama kusra bakmayın abicim, bazı şeyler dile getirilmesi nahoş olsa da gerçektir.

Adama tıpta böyle tedavi yöntemi yok, istersen peygamber ol diyoruz. Herhangi bir doktora danış söyler diyoruz. Hiçbi bilgisi olmadan reddediyor.

Adama git istatistikleri araştır, o hastalıklar türkiyede falan öyle nadir değil diyoruz, sürekli karşılaşılıyor o yüzden teşhisi kolay diyoruz. Yorum bile yapmaktan aciz reddediyor.

Teker teker hastalıkların istatistiğini mi çıkartıp koyayım? Baştan sona doktorların çalışma yöntemlerini ve teşhis koyma aşamalarını mı aktarayım?

"Dizi olduğu için güzel, ama gerçek dökümantasyon olarak kullanılamaz" diyoruz, adam facepalm diyor. Bu kadar anlama problemi varsa ortada, ne yapayım yani?

Hollywood filmlerindeki her tabanca atışında patlayan arabalara, 50 kurşunla ayakta kalan adamlara falan da inanıyorsunuz heralde? Gerçek olm diyorsunuz?

quixef said:

Arkadaşım House tıbbi döküman olarak izlensin diyen benmişim gibi bıdı bıdı yapıp duruyorsun o yüzden koydum o resmi. O editin manasını sen çözememişsin, o da dizi bu da dizi ona saçma demek ne kadar anlamsızsa buna saçma demek te o kadar anlamsız demek isteniyor orada.

E tamam? Adam öyle bir şey demiş, ben de ona cevap atmışım. Sen niye o zaman benim mesaja musallat oldun? Dökümantasyon olarak izlenemez çünkü böyle böyle dedim. Sen gelmiş sanki dizi saçma kötü dedim gibi bi ton laf saydın. E sen benim mesajıma laf edip adamı savunursam aynı görüştesin diye varsayarım otomatik olarak.

Her mesajımda "dizi zaten güzel, dizi bu abartmalar da saçmalıklar da olacak zaten" diye özenle belirttim hala bıdı bıdı?
Sosyal ağlarda paylaş

Makine mühendisliği değil 2 satırı bile anlayamayan insanlarla tartışmak yakıyor devrelerimi :/

Yok yok, daha basit anlatamayacam, zahmete değmez. Şimdi bile karşımda anlama yoksunu bir insan var gibi tane tane anlatıyorum (hakaretten değil, basitleştire basitleştire bu hale getirdim bir ümit ışığıyla) hala anlayamayan adama kasmaya gerek yok.

He canım, house çok gerçekçi, o hastalıkların hepsi çok çok çok nadir. Türkiye'de 100 senedir kuduz vakası çıkmadı, "kudurmak" diye bir deyim bile üretmedi azgın çocuklar için, hatta "su görünce delirir" diye tanım bile yok sağda solda herkesin duyduğu di mi? verem desen zaten ismini bile duymadıydık. Dizanteriyi silen ilk ülkeyiz biz. Arasan bir tane çıkmaz. Akdeniz hastalıkları mı? Bizle ne alakası var ya, dünyanın öbür ucu.

Hatta hastalar denektir kafana göre tedavi uygularsın ya tutarsa diye. İyi yapıyosan sorun yok.

Ne cins adamlarla uğraşıyoruz yaa...
Sosyal ağlarda paylaş

Abi Forrest Gump ta filan yanlış insanı oynatmışlar, senden iyi özürlü rolü yapan insan görmedim ben.

Tüm yazdıklarımda "dizi bu, Supernatural da dizi, takılma bunlara" mesajı vermeye çalışıyorum ama sanki sen ben "House bizim üst komşu, bizim bacanakla halı saha maçı yaparken sakatladı bacağı da zaten" diyormuşum gibi House gerçekçi değil diyip duruyorsun. Ben de biliyorum, dizi diyorum, medical review ları olan siteyi yazdım, tarafsız kaynak olarak yazdım - orada olumlu gördükleri bölümler de var, acı sıçmışlar dedikleri bölümler de var- ama o siteyi linklemek House gerçektir demekle eşdeğer değil.
Ve bunu anlamadığın, bir başka deyişle, anlama özürlü olan kendin olduğun halde, hakaret üzerine hakaret, ad hominem üzerine ad hominem. Güç seninle olsun.
Sosyal ağlarda paylaş

quixef said:

Abi Forrest Gump ta filan yanlış insanı oynatmışlar, senden iyi özürlü rolü yapan insan görmedim ben.

Tüm yazdıklarımda "dizi bu, Supernatural da dizi, takılma bunlara" mesajı vermeye çalışıyorum ama sanki sen ben "House bizim üst komşu, bizim bacanakla halı saha maçı yaparken sakatladı bacağı da zaten" diyormuşum gibi House gerçekçi değil diyip duruyorsun. Ben de biliyorum, dizi diyorum, medical review ları olan siteyi yazdım, tarafsız kaynak olarak yazdım - orada olumlu gördükleri bölümler de var, acı sıçmışlar dedikleri bölümler de var- ama o siteyi linklemek House gerçektir demekle eşdeğer değil.
Ve bunu anlamadığın, bir başka deyişle, anlama özürlü olan kendin olduğun halde, hakaret üzerine hakaret, ad hominem üzerine ad hominem. Güç seninle olsun.

Arkadaşım. Ben bahsettiğin şeye takılmıyorum zaten. Gerçekçi olmasın önemli değil diyorum. Ama "dizi çok gerçekçi, medikal öğeler süper diyen insanlara öyle değil diyorum sadece. Demek ki neymiş, anlamayan senmişsin. Bak neler yazmışım:

Rewendor said:

Supernatural'da da paltolu melek var, ama onu izleyenler "aman tanrım gerçekten böyle şeyler var" diye izlemiyor o diziyi, gece yatarken kapılarına pencerelerine tuz dökmüyorlar, vücutlarına gizlenme mührü dövmesi (aslında şimdi düşündüm de geyiğine yaptırılabilecek bir şey bu) yapmıyorlar. Ya da witchhunter ekipleri kurup onlara eğitim amaçlı izletmiyorlar o diziyi. Ama House'u bir tıp okulunda ders niyetine gösteriyorlar diye bir ibare var ortada, onun komikliğini söyledim ben. Yoksa diziyi izle zaten, keyif al. Diziyi keyif alarak izlemek ayrı, gerçek olarak görmek ayrı. Bu farkı ayırt edebileceğini ümit ediyorum. Yoksa Kurtlar Vadisi'nde Çakır öldü diye mevlüt okuyup onu vuran aktörü sokakta döven adamdan farkın kalmıyor çünkü.

Rewendor said:

- House çok çok iyi bir dizi, 7 sezondur izliyorum 8.yi de merakla bekliyorum.

- Ama House sadece bir dizi, pek çok abartması ve uçarılığı var. Ve bu da gayet normal.

- Ancak House'u tıp dizisi ve öğrencilere tıbbi yönlendirme olarak görmek saçmalık, çünkü bu dizi eğitim dökümantasyonu değil. Haliyle o kadar nadir olaylar değil, abartmalar var.

Rewendor said:

Ha, dizi bu, gerçekçi olmasına gerek yok zaten. Ki gerçekçi olsa bu kadar güzel olmazdı. İyi ki de böyle, gayet güzel dizi. Ama diziyi "aman tanrım ne gerçekçi, imkansız hastalıklar müthiş tedavi yöntemleri var" diye izleyen büyük yanlışlarda diyorum.

Ayrıca editteki yerine gelmedim, editinin ne kadar manasız olduğunu gösterdim orada. Supernatural örneğini de yeterince iyi anlattığımı sanıyordum. Supernaturalı nasıl "gerçek şeytanlar yaratıklar var" diye izlemek manasızsa House'u da tıbbi döküman olarak izlemek o kadar manasız.

Rewendor said:

"Dizi olduğu için güzel, ama gerçek dökümantasyon olarak kullanılamaz" diyoruz, adam facepalm diyor. Bu kadar anlama problemi varsa ortada, ne yapayım yani?

Yani 4 farklı mesajda açık açık anlatmışım.

Demek ki neymiş? Anlamayan senmişsin. Demek ki neymiş? Forrest Gump'ta başrol sana aitmiş.

ad hominem diyince ekstradan zeka göstermiş olmuyorsun, okuduğunu anlaman gerekiyor göstermek için. Bak orada 4 farklı mesajımdan alıntı var, hepsi de senin iddialarının tersini gösteriyor. Hala yarım anlayıp yorum yapıyorsun.
Sosyal ağlarda paylaş

Onu kim söylüyorsa onunla tartışman mantıklı olur kanaatindeyim. Forrest Gump ı sana hakettiren, benim ortaya atmadığım bir fikre ilişkin itirazlarını benim söylediklerimden bağımsız sıralaman ve sonra "Hayırdır hocam sana bunları soran oldu mu" deyince de, bak bunları bunları demişim demek ki haklıyım demen.

Tekrarlıyorum, House gerçekçi diyen her kim ise, gidersin o canım kardeşimizle tartışırsın, ama forumda benim yazdıklarıma cevap yazıyorsan, "kızım sana söylüyorum gelinim sen anla" yaptığın ilk akla gelen olmuyor doğal olarak ve benim yazdıklarıma cevap olarak alındığında yazdıkların hakikaten alakasız.

EDIT: Hahah, iddialarına cevap demişsin bir de, cidden okumuyor musun benim yazdıklarımın yarısını sen ya? LAN HOUSE GERÇEKÇİ DİYEN YOK BURDA!!!
Sosyal ağlarda paylaş

Yahu durup dururken house gerçekçi değil kötü dizi demişim gibi suçlamaya girişiyorsun.

Bahsettiğim şeyi söyleyen insanlar var, dökümantasyon olarak kullanıyolar, derste izletiyorlar diyen var, ona cevap olarak, "bu yapılıyosa saçma çünkü öyle bir dizi değil bu" dedim. yani ortada bi iddiaya karşılık normal bir yorum yaptım.

E sana mı dedim onu, houseu döküman olarak söyleyenlere gösterenlere dedim. Demenin gereği var çünkü adamlar inanmış. Ama bu diziyi kötü yapar demedim.

Peki sen araya girdin ne yaptın? supernatural örneği verdin gerçekçi değilse nolmuş falan dedin, üstelik de bunu son derece çirkin agresif bi üslupla söyledin. E bişi olmamış zaten diyoruz, ama tıp dersi değil onu iddia edenlere laf ettik diyoruz.

quixef said:

EDIT: Hahah, iddialarına cevap demişsin bir de, cidden okumuyor musun benim yazdıklarımın yarısını sen ya? LAN HOUSE GERÇEKÇİ DİYEN YOK BURDA!!!

"Ben gerçekçi olması önemli değil diyorum sen de inatla gerçekçi değil diye tutturuyosun" diye bir laf ettin. Öyle mi tutturmuşum diye kanıt olarak gösterdim "gerçekçi değil önemli de değil zaten" yazılı 4 mesajımı.

Biraz sudoku falan çöz belki faydası olur.
Sosyal ağlarda paylaş

Misafir
Bu konu yeni mesajlara artık kapalıdır.
  • Yeni Oluştur...