Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

300

Zegna

Öne çıkan mesajlar

Bu devirde batının doğudan fazla parası var. Bir başka yerde dile getirdim, bir film başlığı altında böyle siyaset, cart curt konuşmak ne kadar mantıklı ben bile kendime sordum; ama adam filmi siyasete dökmüş ben konuşmasam ne olacak.

Aga tarihten bir sahne diye milletin gözüne sokacaksan, tarafsız olacaksın, olanı göstereceksin yoksa zerran vs merran koyacaksın tarafların adını.
Sosyal ağlarda paylaş

Yunanları çekememezlik mi var ? Anlamıyorum insanimiz niye Yunanlara,Ermenilere vs. böyle düşman bir hareket içinde ?

Yunanlılara gay demişsin ama Pers'ler Doğu'da imparatorluk kurarken Yunan şehirleri monopoly oynamıyordu.Özgür düşünce,felsefe,bilim,ticaret her şehir birbiriyle yarışır,büyüklük çabasına girerdi.Pers imparatorluğu ne kadar büyükse,Antik Yunan'da o kadar gelişmiştir.

Antik Yunan'i Pers'lilerle karşılaştırdığımızda aralarındaki tek fark bana kalırsa birinin merkezi otoritenin,birlikteliğin sağlanmış olması;birinde ise şehir devletlerinin birbirleriyle olan mücadelesi,ama zamanı gelince düşmanı ile kan döker olmaları.

Yunan Devletlerinde Sparta ve Atina sürekli kapışır,diğer devletlerde bunlardan aldıkları desteklerle ayakla kalabilirdi.Ama savaş zamanı bu iki devlet birleşir,iki büyük devletin ordusu savaşırdı yan yana.

Perslerde ise büyük çoğunluğu,yukarıda denildiği gibi bir soylunun çiftçileri,köleleri,eline silah verilen herkes olmak üzere toplanır,ama deneyimli sayısı,deneyimsizlerden fazladır.

Eğer Doğu'nun en büyük imparatorluğu Persler ise,Batı'nın da Antik Yunandır.

Antik Yunan'ları burada küçümsemişsiniz ama onlar Türklerin ve Çinlilerin bile yüzyıllar boyunca yapamadıklarını yapmışlar;hatta günümüzde bir çok devletin yapamadığını bile Yunanlar ve Persler o zaman yapmışlar.Yunanlılarla ilgili konuşmadan önce biraz araştırma yapın,halkımızdaki şu sebepsiz ve salakça Yunan düşmanlığından arınarak tabii ki.

Ve anlamıyorum hala niye bunu Amerika-İran mesaji,batı mesaj vermeye çalışıyor diye konuşuyorsunuz anlamıyorum.Bunu savunan insan ancak dini veya aşırı milliyetçi şeyleri okuyan,izleyen kişilerdir,geri kafalılardır.

1962 yapımı The 300 Spartans filmi bu olayı anlatan tarihi bir filmdir.Frank Miller sanırım 9 yaşındayken sinemada bu filmi izliyor ve bu olay hayatına öyle bir giriyor ki kafasından hiç çıkaramıyor.Çocukluğunda etkisiyle ve araştırmaları sayesinde karakterler yaratıyor.Çizim yeteneği arttıkça sağa sola karakterler çiziyor.En sonunda artık yapmalıyım diyor ve 1995'de çalışmalarına başladığı 300'un çizgi romanını 1998 yılında piyasaya sürüyor.Zack Zynder'in dediğine göreyse bu çizgi romanı 2000 yılında ilk okuduğunda kafasına öyle kazınmış ki eline fırsat geçtiği ilk nokta da filme aktarmayı kafasına koymuş.

2002 yılında ilk defa yapımcı firmalara gitmiş ve Troy vs. gibi Antik Yunanla ilgili bir çok film projesi daha şanşlı gözüktüğü için hep geri çevrilmiş.2004 yılında artık Zack Zynder vazgeçmiş bu sevdadan ama 2005 yılında Frank Miller'in çizgi romanından uyarlama Sin City çok tutulunca bu sefer Zynder'i kapı dışarı eden yapımcı firmalar onu ve 300'u kapmak için yarışa girişmişler.Zack Zynder Frank Miller ile masaya oturmuş ve çizgi romandan neredeyse birebir aynı bir senaryo çıkarmışlar,hatta Zynder bazı sahnelerde çizgi romani oyunculara ve ekibe göstererek çekim yaptığını bile söyledi.Frank Miller ise Sin City'nin yönetmenliğinde çok yorulduğu ve Sin City 2 için uğraştığı için 300'de 2. yönetmen olmayı kabul etmedi,ama çoğu zaman seti ziyaret etti.

Şimdi bu hikayeye bakınca,1962-2007 olayını iyice okuyun ve kafanızı alıştırmış olduğunuz düşünce ile karşılaştırın.Savunduğunuz mesaj vs. olayının ne kadar mantıksız olduğunu bir kavrayın...
Sosyal ağlarda paylaş

İlk çekim 300 ıspartalıyı ben de izledim, gayet vatanına milletine sahip insaların canları pahasına savaşmasını konu alıyordu. Bu öyle değil. KK. Evet içtim bugün ve önümüzdeki 3 gün içersinde de içmeyi düşünüyorum. Beni 3 günlüğüne banlayın.
Sosyal ağlarda paylaş

ayrıca şunu da yazmak istedim,aynı dönemde Persliler,Türklerin atalarından kabul edilenİskitlerle ve kökleri Fenike kolonilerine dayanan Kartacalılarla da savaş yapmış ve kazanamamışlardır.Perslerin en büyük özelliği döneme göre ileri bir medeniyeti çok kısa sürede kurmaları ve bu kısa sürede kurulan medeniyetin onlarca yıl kendini koruması.

Gerçi İskitler hiç yenilmemiş gibi bir şey :D İskender dalıyor kazanamıyor,Pers dalıyor kazanamıyor , klasik son gerçekleşiyor.İçten çöküyor :D

[ Mesaj 21 March 2007, Wednesday - 22:28 tarihinde, DarKRideR tarafından güncellenmiştir ]
Sosyal ağlarda paylaş

Bugun gittim..hatta yaklasık 1.5 saat önce geldim eve..
Film güzel ama heryönüyle degil..
Çok kısa yapmışlar.Bazı seylerin üstünde hiç durmamışlar.
Nerden noluyo yahu bi sn diyosun filmde.. 2dakka sevişme sahnesi göstericegine 2 dakka aşk oyunları göstericegine baska seylere güzel güzel gir,anlat hikaye daha bi soluklansın ortam güzelleşsin.
Bide klasik american dialogları şu filmde bile eksik olmamış.Harbi baydılar yani..

" aa sen yaşıyomuydun "
" ee arkanı koruması gereken biri var dimi"
ahahaha hadi mike gidelim 3-5 pers daha öldürelim dicek bi zenci bekliyodum mesela orda ben.
Savaşın ortasındasın cevrende 343bin pers var,orda yanyana çömelmiş FBI esprileri yapıyosunuz.
bayıyo,filmin içine ediyo..adamlar hala ögrenemediler..
Pers kralıda Xerxes çok karizma yapmışlar ama ilginç bi .bneligi vardı yani adamın ahah..
Darius'un torunu sanırım o anladıgım kadarıyla.

sonuç olarak : güzel gidilir izlenir tabiki ama ben daha cok sey bekliyodum bu filmden.çok daha iyisi ve detaylısı olabilirdi.acele etmişler.
Sosyal ağlarda paylaş

bence aşırı şişirilmiş karamurat holey!!! tarzı hollywood action filmi

hani nerde her spartalı bir solundakini koruyor? filmde herkes kendini koruyodu valla
hem evet aşk meşk yerine "tarihsel" bilgiler falan konsaydı stephen pressfield ın ktiabından da yararlanılsaydı sırf frank miller ın çizgi romanı yerine

edit: aynı zamanda pers kültürünü de ezmişler hani zedüştlük? hani ateşe tapınmalar? o garip geyik adamla resmen dalga geçmişler güzelim kültürleriyle. rüyalarıma kadar girmiş bir kültürdür bu aaaa

[ Mesaj 25 March 2007, Sunday - 19:02 tarihinde, codename_curse tarafından güncellenmiştir ]
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...