Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Periyodik Cetvel Rengi ?

Maleboge

Öne çıkan mesajlar

genellikle kimya kitaplarının arkasında olur.
hani ametalleri ayrı, metalleri ayrı renklendirir...[hline]Arkadaşlar lütfen topic açarken başlığa dikkat edelim. İçeriği ve başlığı daha açıklayıcı yazalım. Ayrıca: İmza ve Quote hakkında Emaleth'in yazdıklarını iyi okuyun. Daha düzenli forumlar dileğiyle...
Sosyal ağlarda paylaş

Sosyal ağlarda paylaş

yeni versiyonunu sabırsızlıkla bekliyoruz.
örnek gösterdiğim tabloları inceleyerek daha güzel birşeyler yapabilirsin..[hline]Arkadaşlar lütfen topic açarken başlığa dikkat edelim. İçeriği ve başlığı daha açıklayıcı yazalım. Ayrıca: İmza ve Quote hakkında Emaleth'in yazdıklarını iyi okuyun. Daha düzenli forumlar dileğiyle...
Sosyal ağlarda paylaş

Güzel olmuş ama kullanacağımı sanmıyorum çünkü per. cetvelin gerekliliğine inanmıyorum, hatta çok gereksiz. Bulunan elementlere isim vermek bana saçma geliyor. Birinin 1 proton fazlası var diye ismi değişiyor falan. Hepsine e1 e2 e3 gibi isimler verilebilirdi bence. Ve hepsine elekron eklenerek belirli bir algoritmayla sonsuza kadar uzatilabilirdi bu liste. Kesinlikle ezber olmazdı o zaman, zaten elementelrin isimleri de olmazdı. Hatta belki de bu düzende gösterebildiğimiz bir element doğada ve ya laboratuvar ortamında bulunmayabilirdi, fakat bunun ne önemi var ki ? Hepsinin yanına değişik sembollerle eklenebilir. Mesela e1 hidrojene karşılık gelecek olursa e1 r diyerek gerçek olduğu söylenebilir. Bir de listedeki tüm elementler doğada kesin öyledir diye bi kanun yok, sanırım herkes biliyordur izotop kavramını kiminin nötronu fazla kiminin az. Sonuçta element dediğimiz şeylerin hepsinin yapısı aynı bi çekirdekleri var ve etrafıdna dönen elektronlar çekirdeğindeki tanecik sayılarına göre hepsine ayrı ayrı isim vermek ne derece mantıklı ki ? Ben bu periyodik cetvel yaratılırken bu şekilde düşünmedikelrini düşünüyorum. Yani bunu bulduk, liste şeklinde cetvelimize yerleştirelim mantıgında. Üstelik listede de çoğu zaman genelleme yapamıyorsunuz, kesin istisna elementler çıkabiliyor. Öyle yani gereksiz ezberden başka birşey değil periyodik cetvel, alkali metalmiş saf metalmiş soygazmış zaten hepsini orbitallerdeki elektron sayısına vs. sine göre bulabiliyorsunuz. Var mı benim gibi düşünen karışık oldu biraz ama olsun =P[hline]`eğer tanrı varsa, parmağını bile kıpırdatmadan tüm kötülüklere nasıl katlanıyor` stendhal
Sosyal ağlarda paylaş

Örnek verebilir misin şu istisnadır protonu yok diye ?
Hepsinin yapısı aynı.

said:
Criminal2, 14 September 2003 21:34 tarihinde demiş ki:
tamada her elemen özellikleri alg. ile bulunmayacak kadar farklı...
elemnetlerin üsütne tıklarsanız... detayları görürsünüz...[hline]"Saçma Olmayan Hiçbir Fikrin Ümidi Yoktur"(A.Einstein)
Criminal2's HomePage
[hline]`eğer tanrı varsa, parmağını bile kıpırdatmadan tüm kötülüklere nasıl katlanıyor` stendhal
Sosyal ağlarda paylaş

said:
Adiemus, 14 September 2003 21:37 tarihinde demiş ki:
Örnek verebilir misin şu istisnadır protonu yok diye ?
Hepsinin yapısı aynı.

said:
Criminal2, 14 September 2003 21:34 tarihinde demiş ki:
tamada her elemen özellikleri alg. ile bulunmayacak kadar farklı...
elemnetlerin üsütne tıklarsanız... detayları görürsünüz...[hline]"Saçma Olmayan Hiçbir Fikrin Ümidi Yoktur"(A.Einstein)
Criminal2's HomePage
[hline]`eğer tanrı varsa, parmağını bile kıpırdatmadan tüm kötülüklere nasıl katlanıyor` stendhal

ben sana protonunu vereyim sen bana peryodik cetvel olmadan bileşiklerinde kaç değerlik aldığını bul...[hline]"Saçma Olmayan Hiçbir Fikrin Ümidi Yoktur"(A.Einstein)
Criminal2's HomePage
Sosyal ağlarda paylaş

said:
fizban, 15 September 2003 00:39 tarihinde demiş ki:
onu bunu bilmem, kim müh e girdik o kadar düzgün bişiler diyelim ehe, oksijen peroksitlerinde -1 değerlik de alır. [bakınız öss'den geriye neler kaldı][hline]BURAYA ÇÖP DÖKEN EŞEKTİR !

hehehehehehehehe aynen katılmaktayım...
Bakınız Au gibi soy metaller bileşik yapmaz (nah yapmaz altının siyanür kökü (cn-) ile olan bileşikleri olmasaydı altın kaplayamazdık :))
Aynı şekilde Xe'nun F ile olan bileşiği var fakat XeF4 müydü yoksa XeF6 mıydı şimid hatırlayamadım :)[hline]"Saçma Olmayan Hiçbir Fikrin Ümidi Yoktur"(A.Einstein)
Criminal2's HomePage
Sosyal ağlarda paylaş

Hayır söylediğm iyi anlaşılmadı sanırım. Sadece proton sayısını vermiyecez. Bi sürü veri olcak zaten yanında e1 2 1 r falan gibi. Diyelim ilk 1 proton sayısı ikincisi kütle numarası üçüncüsü elektron sayısı gibi. Özel durumlar da yanlarına değişik sembollerle yazılabilir. 40-50 seneye kalmaz periyodik cetvel tedavülden kalkar bence.[hline]`eğer tanrı varsa, parmağını bile kıpırdatmadan tüm kötülüklere nasıl katlanıyor` stendhal
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...