Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Hackerlığın tarihçesi..


SeRt_UnSuZ

Öne çıkan mesajlar

1969 Öncesi. Önce bir telefon sirketi vardi: Bell Telephone. Ve zamane hacker'lari. Tabii, 1878'de onlara hacker denmiyordu henüz.ilk telefon santrallerinde neden bayan operatörler tercih edildigini tahmin ettiginizi varsayarak bunun anlatmayacagim!
simdi, 1960'larda ortaya cikan gercek bilgisayar hacker'larina gelelim. ABD'nin dahiler cikaran ünlü üniversitesi MIT'de (Massachusetts Institute of Technology) bilgisayarlar kullanilmaya baslandiginda, bazi ögrencii ve asistanlar, bu makinelerin nasil çalistigini cok merak ettiler, bu yeni teknoloji hakkynda ne varsa ögrenmeye calistilar. O günlerde bilgisayarlar, ciddi bir sekilde kontrollü olan cam odalarda kilitli olan paha bicilmez hint kumasi gibi idiler.Bu agir metal istasyonlari çalistirmak binlerce dolara mal oluyordu. Programcilar bu dinozorlari pek de kolay kullanamiyordu. Bu yüzden, zeki olanlar, hesaplama islemlerini daha çabuk yapabilmek için "hack" dedikleri programlama kisayollari yarattilar. Bazen bu kysayollar orijinal programdan daha iyi tasarlanmis oluyordu.Belki de bütün zamanlarin en iyi hack'lerinden biri, 1969'da, Bell laboratuarlarindaki iki calisaninin, Dennis Ritchie ve Ken Thompson'un bilgisayarlaryn artik acik kurallarla calistirilmasi gerektigini düsünmesiyle yaratildi. ikili, gelistirdikleri bu yeni standart isletim sistemine UNIX ismini verdiler.
l 1970-1979. 1970'lerde siber cephe alabildigine acildi. Bu isle ilgilenen herkes, kablolarla baglanmis bir dünyanin nasil çalistigini arastirmaya ve bulmaya çalisiyordu. 1971'de, John Draper isimli bir Vietnam gazisi, Cap'n'Crunch (mysyr gevregi markasi) kutusundan cikan promosyon düdüklerin 2600 MHz tonda ses cikardigini fark etti. Bedava telefon görüsmesi yapmak için düdügü telefonun alicisina üflemek yeterliydi. O zamanyn hacker'lari, "phreaking" adi verilen bu tür yöntemlerin kimseyi incitmedigini, telefon hizmetinin sinirsiz bir kaynak oldugunu ileri sürüyorlardi. Hackerlar dünyasynda tek eksik sanal bir kulüp binasy idi. Dünyanyn en iyi hacker'lari nasil tanisacaklarini, 1978 de, Chicago'lu iki genç, Randy Seuss ve Ward Christiansen, ilk kisisel BBS'i (Bulletin Board System - Ylan Tahtasy Sistemi) kurdular. BBS'ler günümüzde halen çalisiyorlar.
l 1980-1986. Bildiginiz gibi IBM firmasy, 1981'de bagimsiz islemcisi, yazilimi, bellegi ve depolama birimleri olan yeni bir bilgisayari duyurdu. Bu modele PC (Personal Computer-Ki?isel bilgisayar) adini verdiler.
1983 yilinda çevrilen War Games (Sava? Oyunlary) adli film, hacker'ler farkly bir cepheden ele aldi: Bu film izleyicileri hacker'larin her bilgisayar sistemine girebilecegi konusunda uyaryyordu. Ama alttan alta, hacker'larin çevresinde hep güzel kizlarin oldugu mesaji da aliniyordu.Her geçen gün daha fazla kisi online dünya ile tanisiyyordu. Askeri amaclarla kurulan, sonradan üniversiteler arasinda bir ag haline gelen ARPANET, artyk Internet'e dönüsüyordu; BBS'lere karsi tam bir ilgi patlamasi yasaniyordu. Milwaukee'de kendilerine The 414's diyen bir hacker grubu, Los Alamos Laboratuarlaryndan Manhattan'daki Sloan-Kettering Kanser Merkezi'ne kadar degisen pek çok kurumun sistemine girdiler. Artik polisin ise karisma zamani gelmisti!
Büyük Hacker Savasi. 1984'e, kendine Lex Luthor adini veren bir kisi Legion Of Doom (LOD - Kyyamet Lejyonu) adli hacker grubunu kurdu. Adini bir çizgi filmden alan LOD, en iyi hackerlara sahip siber-çete olarak ün saldi. Ta ki grubun en parlak üyelerinden Phiber Optik isimli gencin, grubun bir diger üyesi Erik Bloodaxe ile kavga edip kulüpten atilmasina kadar. Phiber'in arkadaslari rakip bir grup kurdular: Masters Of Deception (MOD). 1990'den itibaren, LOD ve MOD, iki yil boyunca online savaslar sürdürdüler, telefon hatlarini kilitlediler, telefon görüsmelerini dinlediler, birbirlerinin özel bilgisayarlaryna girdiler. Sonra Federaller (FBI) olaya el atti, Phiber ve arkadaslary tutuklandi. Bu olay, bir dönemin sonunun geldigini haber veriyordu.
Yasaklar (1986-1994). Devlet de online olunca, eglence bitti. Kongre, ciddi olduklarini göstermek için, 1986'da Federal Computer Fraud and Abuse Act (Federal Bilgisayar Sahtekarligi ve Kötüye Kullanma) adi altinda bir yasa çikardi. Bu boyutta hacker'lik agir bir suç oldu!
1988'de Robert Morris Internet worm (Internet solucan'i) adini verdigi bir hack yöntemi ile ortaya cikti. Net'e bagli 6000 bilgisayari göçerterek, yeni yasayla yargylanan ilk kisi olma serefine eristi. Sonuç: 10.000 dolar para cezasi ve çok fazla saat toplum hizmeti.
Bir süre sonra, tutuklananlari saymak için parmaklar yetmemeye basladi. Ayni yil Condor takma adiyla taninan ünlü hacker Kevin Mitnick, Digital Equipment Company sirketinin bilgisayar agina girdi. Yakalandi ve 1 yill hapis cezasina mahkum oldu. Sonra adasi Kevin Poulsen telefon hatlarina girmekle suçlandi. Kevin hemen ortadan kaybolarak adaletin uzun kolundan 17 ay boyunca saklandy.
Sundevil Operasyonu, ABD hükümetinin ülkedeki tüm hacker'lari (LOD dahil) ele geçirmek için 1990'da baslattigi bir operasyondur. Bu giri
Link to comment
Sosyal ağlarda paylaş

son söz hoşuma gitti hemde doğru büyük bir hacker kendini gizler underground ta kalır sessiz adımlarla ilerler hatta bildime duyduma göre böyle gruplar artık planlı programlı çalışıp aylarca hazırlanıp asıl saldırıcak yerlere öyle saldırıyorlarmış

bu arada duyduma göre FBI'ın şifresi 1000 haneden fazlaymış ilgilenene duyrulur :P[hline]SatanJager[RE] ICQ
RedEye CLAN ruhunu yaşatan tek isim :)http://diablokiller.cjb.net ( yakında bir ara açılır bakılır )
Bayan X: Mangodan okul eteği aldım dur gösteriyim.*çantadan torba çıkarılır ilk bir s-shirt görülür*
aente : Eee hani etek? *kumaş parçası gösterilir*
aente : Etek nerde?
Bayan X : Etek bu!*bir kopulur yerlere yatılır*
aente : Anaaa! dükkanın adı iks asdasa*ölünür*
Link to comment
Sosyal ağlarda paylaş

md5 hashing 255 karakterden daha yükseklerini de destekler. Nereden uydurdunuz bunu anlayamadım. md5 sonsuz karakteri destekler. En azından sisteminizin yeteceği kadarını.

Örn : md5 file checksums.[hline]There are 10 types of people in the world: Those who understand binary, and those who don't..

Ethernass Sys. Adm., Sys. Security Prv., Ethernass Rsp.
www.ekohost.net
]www.ekohost.net
Link to comment
Sosyal ağlarda paylaş

×
  • Yeni Oluştur...