Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Paticik Kütüphanesi (Kitap Tavsiyelerimiz)

horacegoesskiing

Öne çıkan mesajlar

Ayşe Kulin-NEFES NEFESE

Bence çok muhteşem bir kitap.Nazilerin yahudileri katlettiği ikinci dünya savaşında bir türk genç kızı bir yahudiyle ailesine karşı gelrek evleniyor ve fransaya gidiyor.Ablası Sabhia ise, Ankara bakanlıkta memur olan kocsasıyla nazi katliamını durdurmak için İsmet paşanın çok ince bir telde Türkiyeyi savaşa bulaştırmadan bu işten kurtuldumasını ve milyonlarca yahudiye kapılarını açmasını izliyor.Çok güzel bir kitap.Herkese öneririm...

Stephen King-HAYVAN MEZARLIĞI
Bence bu kitapta stephen kingin en güzel kitabıdır.Doktor bir adam ailesiyle başka bir eyalete taşınır orada yaşlı bir adamın bu adama gösterdiği bir mezarlık hayatını deiştirir.Herlşey ölen kedinin bu hayvan mezarlığına gömülmesiyle başlar...[signature][hline]Sleepwalker, 15 Ocak 2005 21:02 tarihinde demiş ki:
dikkat ederseniz hayvanın midesine bakıyor ve ne kadar çok gaz var böyle diyor içinden

-------------------------------------------
En ateşli ve içli ağlamalar, en sönük ve anlamsız gülüşlerde gizlidir.
Sosyal ağlarda paylaş

en son Henry Miller in Rimbaud hakkinda yazdigi bir denemeyi okudum arkadaslar kitabin adi Rimbaud yada buyuk isyan...bi kere Henry miller benim kesinlikle raki masasinda oturup hafiften dallama muhabbeti yapmak isteyecegim bir adamdir...(artik cok gec) siirlede sairlerlede pek ilgilenmem ama bu kitaptan sonra kesinlikle bir rimbaud biyografisi okumak istiyorum.O ne bicim bir hayat hikayesidir gercek olamiycak kadar tutkulu,kotu,deli...adamin alin yazisini marko do sade yazmis sanki :)bizim henryde baya keyifli yazmis,hatta biraz sahip cikmis ,duygusal yaklasmis yani...adamimizin cinsel hayatindan bahsetmedigi yazilarida varmis bu da hos bisiy...

[Bu mesaj IRATHIYA tarafından 08 Şubat 2005 15:14 tarihinde değiştirilmiştir]
Sosyal ağlarda paylaş

said:
Demon_of_Hell, 08 Şubat 2005 15:25 tarihinde demiş ki:
Tanrılar ve Lejyonlar
Michael Curtis Ford

Mükemmel bir kitap tavsiye ederim.

ona benzer bir de film vardı
Gods and Generals diye süper bir film onuda izlemek lazım.

Ayrıca The Sword and The Scimitar adlı bir kitap var Osmanlı'nın en parlak dönemi olan Kanuni'nin malta'yı feth edişi hakkında okumanızı tavsiye ederim[signature][hline]
Sosyal ağlarda paylaş

• 4 ay sonra ...
Oburcuğun Edebiyat Kitabı - Selim İleri

Çok keyifli çok sevimli bir kitap. Yemeklerle beraber geçmişe özlem genel teması denebilir. Şiirlerle anılarla süslü deneme gibi ama değil sohbet tadında bir kitap. Yemek tarifleri kitabı gibi ama kesinlikle değil. Sadece alın bi okuyun. Yaz günleri için ve yaşlı insanlar için çok lezzetli bir kitap.[signature][hline]Bu hayattan asla sağ kurtulamayacaksın.
Sosyal ağlarda paylaş

Umberto Eco - Faucault Sarkacı (Pendulul lui Faucoult)

çok-katlı, çok değişik düzlemlerde okunabilecek bir roman. Bu da, romana değişik açılardan yaklaşmamıza olanak veriyor,bilindik hiçbir türe girmeyen bu roman,umberto econun gösterge bilim çalışmalarının doruk noktası.ilk yayınlanışının ardından eco nun adından oldukça söz ettirdi.
Sosyal ağlarda paylaş

Walla eski kitaplara merak saldım

Oğuz Özdeş -> Kıbrıs Kanı[signature][hline]"..Ben her sabah gözlerim yaşlı yaşlı uyanıyorum. Çaresiz savaşıyorum anılarımla sorularla, Dostlarım içimde sanki kurt misali beni yiyorlar ; Yavaş-yavaş,parça-parça görüyorum ki ölüyorum.."
"..Benim şu kalbim benim şu gönlüm senimi sevdi? Sana mı güvendi? Benim şu aklım şaştı kaldı sana mı kandı? Sana mı inandı? Çok düşündüm çok üzüldüm pişman oldum kader dedim ; Dün sabah seni affettim insanoğlu kader dedim.."
Sosyal ağlarda paylaş

Charles Bukowski - Sıradan Delilik Öyküleri
Bu kitap charles bukowski'nin seçme öykülerinden derlenen bir kitap, her ne kadar anlatım yalın olsada çok derin noktalarada parmak basıyo kanımca ve her buk kitabı gibi elinizden bırakamıyosunuz. (zen düğünü öyküsüne dikkat çekerim)

Charles Bukowski - Güneş İşte Burdayım
1967 - 1993 yılları arasında bukowski ile yapılan söyleşilerin derlemesi, bu kitabıda çok büyük keyifle okudum.
çok güldüğüm yerler de oldu fakat kitabın anatemasında şunu görüyoruz ki bukowski denen pis yaşlı moruğun aslında bir dahi olduğu gerçeği. söyleşilerde verdiği enteresan cevapları , teorilerini , düşüncelerini merak edenlere tavsiye ederim.
(kitap içindeki sean penn' in buk ile yaptığı söyleşi ayrı keyif vericidir)

Charles Bukowski - Kadınlar
yine bir bukowski klasiği heh. ne diyebilirimki ? çok keyifli, çok komik, bazen düşündürücü, arada hayata dair tatlı ekşi göndermeler bulunan kitap.
bu kitap henry chinaski (bukowski)' nin garip kadınlarla girdiği garip ilişkileri anlatıyor. bukowski hayranlarının kaçırmaması gereken bir kitap.[signature][hline][i]smile at me and I will stay, start to cry and I'll go away, just please dont leave me guessing.[i]

[Bu mesaj Ryan tarafından 15 Temmuz 2005 04:48 tarihinde değiştirilmiştir]
Sosyal ağlarda paylaş

Lev Nikolayevic Tolstoy - Anna Karenina

son derece surukleyici, insani icine ceken bir roman. ruslarin dunyasina girip rus sosyetesinin gozunden insana yolculuk yapiyorsunuz. Anna Karenina tapilasi bir insan, her hareketinde bir zerafet var. benim gozumde ikinci bir madame bovary kendisi, hatta ondan bile daha `classy`. dunya klasiklerinde hayran oldugum 2. kadin. kesinlikle okuyun. [signature][hline]Piiys

[Bu mesaj Dojorel tarafından 17 Temmuz 2005 22:55 tarihinde değiştirilmiştir]
Sosyal ağlarda paylaş

• 2 hafta sonra ...
Oğuz Özdeş --> Kıbrıs Kanı , Hasret , Bir Liseli Kız Sevdim
Cavid Ersen --> Zindanlar , Kızıl Zindanlar , Kara Zindanlar

Bunları okuyorum.
Cavid Ersen'i zor buldum valla kitap büfesinde bilem yoktu babam saolsun..[signature][hline]| Mail | | Msn | | Ultima Online | | icQ | | ForuM |
Ölüm Ölüm Dediğin Nedir ki Gülüm ; War'a Geç Resliyim.
Surda bir gedik açtık; mukaddes mi mukaddes!
Ey kahbe rüzgâr, artık ne yandan esersen es!..Ûstad Necip Fâzıl.
Sosyal ağlarda paylaş

Hagakure - The Way of the Samurai / Yamamoto Tsunetomo
Okumak isterim ama alacak imkanım yok diyenler tık

The Art of War / Sun Tzu
Süpersin abi ama hala param yok benim diyenler tık

Kitaplar İnglizce. Türkçesini istiyorsanız ya aramaya inanın veya gidin satın alın!
Ayrıca; hmm korsan kitap okuyan hoptur, toptur, salaktır, yatacak yeri yoktur.Bu linklerin dasaaa veya pati ile alakası yoktur falan filan.
Sosyal ağlarda paylaş

• 3 hafta sonra ...
en son okuduğum 2 kitabı yazayım ben de bari;

oral çalışlar - liderler hapishanesi: 80 darbesinden sonra dil okulu diye bilinen ünlü hapishaneyi anlatıyor. içeride ecevit, türkeş, erbakan ve perinçek'in bulunduğu zamanları; kendi aralarındaki konuşmaları anlatıyor. okurken çok eğlendiğim ve hiç bilmediğim konuşmaları gördüğüm kitap. yazarın pek tarafsız olduğunu söyleyemem, tikp'li yazar fikirlerini yazarken de biraz ön plana çıkarmış

hitler - siyasi vasiyetim: 2. dünya savaşında hitlerin yazdığı yazılar. hitlerin gözünden görmeniz için olayları, 2. dünya savaşı meraklılarının bildiği şeylerdir büyük ihtimalle ama okumak isteyeceklerine de eminim.[signature][hline];;suitfly
Sosyal ağlarda paylaş

• 3 hafta sonra ...
eh okudukça yazalım birşeyler;

shakespeare - macbeth: iktidar hırsının kişileri insanlıktan çıkardığını anlatan, ismi herkes tarafından bilinen başarılı bir tiyatro oyunu.

metal fırtına 2 / kayıp naaş: popüler kitap kültüründe son romanlardan. bu sefer bilimkurgu biraz abarmış, klonlamalar vs. yine bütün arkadaşlarım tarafından okunup tartışılacağı için ben de okudum.[signature][hline];;suitfly

[Bu mesaj metboy tarafından 07 Eylül 2005 13:59 tarihinde değiştirilmiştir]
Sosyal ağlarda paylaş

oscar wilde - reading hapishanesi baladı: oscar wilde cezaevindeyken, karısını öldüren bir süvarinin idamını izliyor. bundan hapishanedeki herkes etkilendiği gibi o da çok etkileniyor. ve bunun üzerine bir şiir yazıyor. akıcı bir şiir, tavsiye edilir.[signature][hline];;suitfly
Sosyal ağlarda paylaş

nazım hikmetin bütün şiirleri
elif şafağın bütün kitapları
ergun candan-türklerin tarih kökenleri
shafigue keshavjee-kral bilge ve soytarı
ahmet ümit-bir ses böler geceyi
patrick süskind-koku
laura esquivel-acı çıkolata[signature][hline]yalnızlığı sevmeyen özgürlüğüde sevmez
Sosyal ağlarda paylaş

Puslu Kıtalar Atlası, İhsan Oktay Anar

gerçi horas bahsetmiş ama, ben daha yeni okuduğum ve etkisinde olduğum için 2-3 cümle edeyim dedim.

şahsi kanaatimce, özellikle bu forumun kullanıcı kesimini oldukça ilgilendirebilecek bir kitap. kitabı okurken, dragonlance okur gibi zevk aldım. biraz daha abzürd, biraz daha komik dl'ye göre ama kurgusu ve bizden oluşu onu ön plana çıkarıyor. türk fantezi edebiyatı yazarı yok diyenler kesinlikle okumalı ve apışıp kalmalıdır. osmanlı'da IV.Mehmet zamanı geçen oldukça uçuk bir hikaye.

Albert Camus, Yabancı

varoluşçulukla ilgilenen, sartre'ye girmiş insanlar okumalıdır; hatta başucu kitabı yapmalıdır. cezayir'de yaşayan ve alışılageldik insanlardan tamamen farklı bir adamın modern dönemin değerleri karşısındaki çaresizliğini anlatıyor konusu kısaca. keskin bir modernizm eleştirisi.

Albert Camus, Düşüş

bu kitabı da yukardakine benzetebiliriz, altyapı olarak. ama yukardaki kitabın getirdiği eleştirileri, daha çok bireye ve genele yayarak; daha geniş bir yelpazeden eleştiriyor kitap. ayrıca anlatım olarak da çok büyük bir farkı var, zira bu kitap tümüyle monologtan ibaret. hollanda'da yaşayan bir adam, oraya turistik amaçlarla gelmiş biriyle kitabın başından sonuna kadar konuşuyor ama karşısındaki adamın dediklerini biz göremiyoruz. yaşı kemale ermiş bu anlatıcı, sürekli geçmişini; kendisinin ve çevresindekilerin "düşüş"lerini anlatıyor.[signature][hline]ben BombaciMulayim
Sosyal ağlarda paylaş

sadece bir tane ahmet ümit yazılmış bari ben yazayım biraz;

ahmet ümit - patasana:fırat nehrinin oralarda kazı yapan arkeologlar patasana tabletlerini bulurlar. bu tabletlerde patasana isimli yazman kendi yaşadıklarını anlatmıştır. o sırada cinayetler başlar. kitap bir tabletleri bir de günümüzde geçen olayları sıra sıra anlatarak yazılmış. ahmet ümit okumayanlar bu kitapla başlasın.

ahmet ümit - sis ve gece:evli bir istihbaratçı evli olmasına rağmen genç bir kızla aşk yaşar. sonra birgün kız ortadan kaybolur. istihbaratçı kızı ararken ona bir suikast düzenlenir. sonra suikastı düzenleyenlerle kızın bir ilişkisi olduğunu anlar. sonunda kızı bulduğunda ise... sonu gerçekten çok farklı olan bir roman. ayrıca sanırım ahmet ümit'in ilk romanı.

ahmet ümit - beyoğlu rapsodisi:çocukluktan beri arkadaş olan 3 insanın beyoğlunda geçen hayatlarını anlatıyor. kitabın gelişme kısmı diğer romanlarına göre biraz daha tekdüze olsa da bu kitabın sonu da diğerlerinden farklı değil. her zamanki gibi şaşıracaksınız.

ahmet ümit - kukla:ahmet ümit bu romanında susurluk kazasına ismi karışanları anlattığını söyler, ama yazarla siyasi görüşüm zıt olduğu için fikirlerine katılamıyacağım. kurgu olarak güzel bir kitap, Türkiye'de yaşananları yanlış aktarsa da (bana göre).

ahmet ümit - aşk köpekliktir:ahmet ümit'in polisiye romanlarından farklı olarak aşk hikayeleri anlattığı kitabı. bu kitabın da özelliği sonlarının çok farklı olan hikayeler anlatılması. ama eğer ilk defa ahmet ümit okuyacaksanız bu kitapla başlamayın, polisiye bir romanıyla başlayın.[signature][hline];;suitfly
Sosyal ağlarda paylaş

en son okuduklarımızdan devam ;)

oscar wilde - lord arthur savile'in suçu: oscar wilde'ın öykü kitabı. içinde 4 tane güzel öykü var. kitaba adını veren lord arthur savile'in suçu adlı hikayeyi okuyup, düşünüp birşeyler öğrenebilirsiniz. gerçekten ilginç bir hikaye olmuş. 2. hikaye yani canterville hortlağı'nda ise eğlenebilirsiniz. 2 tane daha güzel hikaye var. tavsiye edilir.[signature][hline];;suitfly
Sosyal ağlarda paylaş

said:
LiquiD, 11 Eylül 2005 07:40 tarihinde demiş ki:
Puslu Kıtalar Atlası, İhsan Oktay Anar

gerçi horas bahsetmiş ama, ben daha yeni okuduğum ve etkisinde olduğum için 2-3 cümle edeyim dedim.

şahsi kanaatimce, özellikle bu forumun kullanıcı kesimini oldukça ilgilendirebilecek bir kitap. kitabı okurken, dragonlance okur gibi zevk aldım. biraz daha abzürd, biraz daha komik dl'ye göre ama kurgusu ve bizden oluşu onu ön plana çıkarıyor. türk fantezi edebiyatı yazarı yok diyenler kesinlikle okumalı ve apışıp kalmalıdır. osmanlı'da IV.Mehmet zamanı geçen oldukça uçuk bir hikaye.

qft[signature][hline]The sickness that you are
A plague that made me starve
Do you think you can show me
How I come this far?
Sosyal ağlarda paylaş

emile zola-gerçek

avrupanın tek laik ülkesi fransanın laikliğe geçişindeki sancılı dönem, laikliğin gerçek anlamı, önyargılı bir toplum

karşınızda din ve laiklik çatışması

şiddetle okumaya ve üzerinde düşünmeye ihtiyacımızın olduğu bir eser[signature][hline]"zamanı gelmiş bir düşünceyi durdurabilecek hiçbir ordu tanımıyorum"
Sosyal ağlarda paylaş

The Catcher in the Rye - J.D. Salinger

son zamanlarda okudugum en muhtesem eser. hani bir kitap okudum hayatim degisti denir ya, o etkiyi yaratacak kadar muhtesem. sade dili samimi anlatimiyla bizim old holden'in ergenlik bunalimlarina daliyor, onun kitabin sonunda size anlatacak birseyi kalmayinca huzunle kapatiyorsunuz kapagini. turkce 2 tane de cevirisi var, `gonulcelen` ve `cavdar tarlasindaki cocuklar` seklinde, ama cavdar tarlasindaki cocuklar'in kat be kat daha iyi bir ceviri oldugu soyleniyor. bulunabilirse orijinal dilinde okunmasini tavsiye ediyorum siddetle.

"don't ever tell anybody anything . if you do, you start missing everybody ..."[signature][hline]Piiys
Sosyal ağlarda paylaş

Sylvia Plath - Johhny Panik ve Rüyaların Kutsal Kitabı
altı kırkbeş yayınlarından cıkan bu kitap sylvia plath in öykülerinden derlenmiştir.
yazarın mükemmel gözlemleri üstüne yaşadığı psikolojik sorunlarla harmanlanmış biraz buğulu ama güzel anlatımlı kitap.
satır aralarında kendi yaşamınızda yakaladığınız bazı sorunlar - gözlemler ile paralellikler gösteren olaylar görebiliceğiniz bir kitap.[signature][hline][i]smile at me and I will stay, start to cry and I'll go away, just please dont leave me guessing.[i]
Sosyal ağlarda paylaş

Ben yeni geldiğim için bilmiyor olabilirim ve sizler kendi aranızda Tarihçi' den bahsetmiş olabilirsiniz. Yazar Elizabeth Kostova. Dan Brown'dan zamanında hoşlanmış olanlar eminim ki bu kitabı çok daha edebi. bir okadar eksantrik ve hatta fantastik bulacaklar. Ama yine de Drakula efsanesini Fatih Sultan Mehmet'in Topkapı Sarayı yakınlarında açtırmış olduğu arşivde arayan karakterlerle karşılaşınca neyin gerçek neyin fantezi ürünü olduğunu karıştırıyo insan. Okuyanlar zaten nickimin de kitaptan özenti olduğunu anlayacaklar :) tüh! yakalandık...
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...