Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Paticik Kütüphanesi (Kitap Tavsiyelerimiz)

horacegoesskiing

Öne çıkan mesajlar

Yukarda da dediğim gibi 1)Tarihçi
margeret weis&tracy hickman severlerin içine düşecekleri yeni bir seri: ilk iki kibah çıktı : Well of Darkness -Karanlık Kuyu ve Guardians of the Lost Kayıp Olanın Muhafızları.( Hükümran Taş Üçlemesi)
okuyabilenler orjinalleri Taksim'de Robinson Crouse kibahevinde bulabiliyo. (Eminim onlar daha güzeldir). Dragonlance'den çok daha değişik bi kurgu. Belki ondan bile güzel. Her ne kadar Dragonlance biçok fantezi okurunun ilk gözağrısı olsa da :)

yaw Allahım ne güsel ya!ben çok sevdim bu paticiği! yüreğim şişmişti bu konularda konuşacak kimse yoktu 2-3 kişiden gayrı...şimdi bi site dolusu arkadaş vav :D ıhı ıhı! anneme kara elf üçlemesini anlattığım günler geride kaldı artık oleyy!!
Sosyal ağlarda paylaş

Weis & Hickman'dan Ölüm Kapısı serisi.

Ayrıca Ursula Le Guin'den Yerdeniz serisi.

İsaac Asimov ve Rober Silverberg'den Nightfall. Türkçesi yok. Orijinalini de Türkiye'de Robinson Cruose kitabevinde bulursunuz heralde. Ben Amerikadan almıştım.

Ayrıca Arthur C. Clarke'dan Şehir ve Yıldızlar kitabını okuyun. Süperdir.[signature][hline]"Bir şeyler ters gitti..."
In Rock We Trust
Sosyal ağlarda paylaş

• 2 hafta sonra ...
Anthony Burgess- Bir Elin Sesi Var

a clockwork orange, nothing like the sun, the malayan trilogy gibi günümüzde oldukça nadir bir sıfat olan "özgün" sözcüğünü hakeden eleştiri kitaplarının yazarı.

kitap, tabi ki toplum eleştirisi. janet ve kocası howard'ın çok kısa süre içinde olağanüstü değişikliklere maruz kalan hayatlarını okurken, kitabın sonunu tahmin etmeye uğraşmanız nafile. ironik bir dille ele alınan gerçekler karşısında ne acıma ne tiksinme hissedemeden, sadece tarafsız bir gözle okuyabiliyorsunuz.

elinize geçirmeye çalışacağınız bir kitap olmalı[signature][hline]"zamanı gelmiş bir düşünceyi durdurabilecek hiçbir ordu tanımıyorum"
Sosyal ağlarda paylaş

Max Born-Genel Görelilik
E.Schrodinger-Yaşam nedir?
Charles Darwin-Türlerin Kökeni
John Taylor-Kara Delik
John Gribbin-Schrodingerin Kedisinin Peşinde
Stephen W.Hawking-Zamanın Kısa Tarihi
L.De Broglie-Yeni Fizik Kuantumları
David Bodanis-E=mc^2 biografisi

bence bunlar en önemli kitaplardan sadece birkaçı.Tavsiye ederim[signature][hline]Seviyorsan bekliyorum Tıkla Diablotg
diablotg, 13 Ocak 2005 22:48 tarihinde demiş ki:
ne insanlar gordum elbisesi cok , ne insanlar gordum icinde elbise yok
Sosyal ağlarda paylaş

yine devam edelim bakalım;

seçilmiş şiirler/shakespeare:shakespeare'in sonelerinden seçmeler var. shakespeare'e başlamak ve onu tanımak için hazırlanmış bir kitap. ayrıca bu kitabı okurken Türkçe çevirilerin kimin tarafından yapıldığının ne kadar önemli olduğunu göreceksiniz.

buraya kitabın arkasında da yazan 57. Soneyi yazayım bari:

Kölen olmuşum senin, elden başka ne gelir,
Gece gündüz el pençe divanım buyruğuna;
Geçirdiğim saatler baştan başa bir hiçtir
Sen buyurmuş değilsen çabalarım boşuna.
Senin için, sultanım, saatleri gözlerken
Ben kimim ki küseyim sonu gelmez günlere,
Kara kara düşünmem, acı çekmem özlerken
Uğurlar olsun dersen kölene son bir kere;
Ben kimim ki kıskanıp kuşkulanıp sorayım
Kimle içli dışlısın, nedir yaptığın işler;
Derdim günüm put gibi düşünmeden durayım,
Mutlu kıldıklarını bilmek içime işler,
Öyle körkütük sâdık bir köledir ki sevda,
Seni kötü göremez bin kötülük yapsan da.

Türkçe'ye çeviri: Talât Sait Halman[signature][hline]Biziz | Değiliz
Sosyal ağlarda paylaş

• 2 hafta sonra ...
  • 3 hafta sonra ...
george orwell-aspidistra

bu güzide eser, dünya edebiyat tarihinin en çarpıcı yazarlarından biri olan orwell'ın, yazarı tanıyanların kolayca tahmin edebileceği gibi düzeni ve toplumu eleştirisini konu edinen bir roman

türkçe baskısı ilk kez geçtiğimiz ay can yayınlarından çıkan kitap konusunu isminden alıyor. aspidistra, orta sınıfların zenginliğin ve burjuvazinin bir sembolü olarak gördükleri ve bu yüzden evlerinden eksik etmedikleri bir zambak türü. çiçek, orta sınıfın üst sınıfa geçme-onlarla yer değiştirme tutkusunu ve umudunu simgeliyor, romanın konusu bu çiçeğin taşıdığı anlamın etrafında dönüyor.

orwell, bildiğimiz gibi. dürüst, karamsar, gerçekçi ve tam olarak da bu yüzden etkileyici. 1984'ü ütopik bulanlar, bu kitabı hem daha gerçek hem de daha modern bulacaktır

kitabın en etkileyici yanı, 1935'te geçiyor olmasına karşın 2005'in bir tasviri gibi durması.

okunmalı, okutulmalı[signature][hline]"zamanı gelmiş bir düşünceyi durdurabilecek hiçbir ordu tanımıyorum"
Sosyal ağlarda paylaş

• 3 hafta sonra ...
Tarihçi
Elizabeth Kostova

Genç bir kadın, babasının kütüphanesini karıştırırken yaprakları sararmış mektuplar ile eski bir kitap bulur. Kitabın gizemi ve mektupların içerdiği bilgi genç kadını tarihin derinliklerinde, tasavvur bile edemeyeceği bir yolculuğa çıkarır: Babasının geçmişinde gömülü olan sırlara, annesinin gizemli kaderine ve onların tarihin karanlık sayfalarında gizli kalmış, akla hayale sığmayan bir kötülükle olan bağlantısına... Kazıklı Voyvoda... Drakula...

Modem dünya ile Kazıklı Voyvoda efsanesi arasında bir bağ olabilir mi? Drakula mitinin gerçekten var olma ve nesilden nesle geçerek günümüze kadar ulaşma ihtimali var mı? Bu soruların yanıtları, Tarihçi'nin kahramanlarının manastırlardan tozlu arşivlere, İstanbul'dan Doğu Avrupa'ya kadar uzanan araştırmaları sonucu ortaya çıkacak.
Bir kadınsa sonuca tüm tarihçilerden daha fazla yaklaşacak ve Kazıklı Voyvoda - Drakula'nın,taribi güçlerini saklayıp korumak adına her şeyi göze alan düşmanların nefesini ensesinde hissederek; gizli metinleri, ortaçağdan kalan kumaşlara işlenmiş şifreleri, anlamsız gibi görünen işaretleri çözüp hem kendi geçmişinin sır perdesini aralayacak hem de şeytanin ta kendisiyle yüzleşecektir.'
Heyecanın ve merakın, iyinin ve kötünün y gerçeğin ve, fantazinin, dünün ve bugünün ikilemlerini ustalıkla harmanlayıp okuru tarihin içinde uzun soluklu bir yolculuğa çıkararak unutamayacağı bir deneyime sürükleyen Tarihçimle Elizabeth Kostova, Don Kişot'la başlayan 'roman' geleneğini sürdürüyor.
-----------------------------

Yazımını dilini çok beğendim. Bir arkadaşımın elinde gördüm ve bir bakayım dedim. O bakışla yaklaşık ilk 50 sayfasını okudum. Karanlık ve meak uyandırıcı bir tarzı var. okuyunuz...
[signature][hline]"what is locked can be opened; what is hidden can be found; what is yours will be mine."

[Bu mesaj Dragonfire tarafından 19 Kasım 2005 20:41 tarihinde değiştirilmiştir]
Sosyal ağlarda paylaş

Babil'li Hekim
Çok güzel bi kitap,Büyük İskenderi öldürenin hayatını anlatıyor.
bulsam alıcam ama hiçbir yerde yok yarısını okudum sonra arkadaşındı kitap aldı geri ankaraya gitti,geri kalanını okuyamadım,hala aklımda okumak için can atıyorum. neyse süper ötesi bi kitap bile diyebilirim(enazından benim çok hoşuma gitti) mutlaka okumanızı tavsiye ederim.

Ayrıca bukitabın e-book'unu falan bulan olursa rapidshare den bana atabilirmi,266ıncı sayfada kaldım gerisini okumaya fırsatım olmadan arkadaş kitabı aldı dediim gibi[signature][hline]For Tomorrow...
Sosyal ağlarda paylaş

• 2 hafta sonra ...
vedat kızlıer - öykülerle insanları yönetin

kişisel gelişimle ilgili bir kitap. kitapta birçok değişik öykü var. hatta bazıları ünlü liderlerle ilgili öyküler. liderlerle iligli olanlar güzel genellikle, ama bazı öyküler hafif dandik. ama sonuçta bazı konularda gerçekten size birşeyler katıyor.[signature][hline]Biziz | Değiliz
twistedemo, 16 Eylül 2005 tarihinde bana demiş ki:
genk ne demek?
Sosyal ağlarda paylaş

• 2 hafta sonra ...
seth godin - mor inek: günümüzde pazarlamanın artık aynı olmadığını, pazarlama stratejilerinin nasıl olması gerektiğini anlatıyor. okurken hiç sıkılmayacağınız bir pazarlama kitabı. izinli pazarlamanın yazarından.[signature][hline]Biziz | Değiliz
genk ne demek?
Sosyal ağlarda paylaş

franz kafka-dönüşüm

herşeyin "mükemmel, tam bir sanat eseri, olağanüstü" kabul edildiği zavallı edebiyat dünyasında, gerçek birşeyler okumak isterseniz, kafkaya yöneliyorsunuz.

bahsi geçen, "kafkaesk" diye adlandırılan kendi edebiyatını oluşturduğu kabul edilen, her zaman insanı irdeleyen ve bu yüzden evrenselliği yakalan, "gerçekten" kimseye benzemeyen ve kimsenin kendisine benzetilemediği bir adam.

bu uzun öyküde, yani novellada, özgürlüğün bedeli ve hayat konusu irdelenir. sıradan bir pazarlamacı olan gregor, bir sabah kendini dev bir böceğe dönüşmüş olarak bulur, bu tüm yükümlülükleri ve hayatın sıkıcı rutinlerinden kaçış anlamına gelmektedir. ama...

ama bölümü hikayenin esas kısmını oluşturur. insanın istemediği bütün eylemleri omuzlarından fırlatmasına karşın neden fedekarlık etmek zorundadır? daha doğrusu bu özgürleştiremeyen özgürlük, sıkışıp kalmış modern insandan neler alıp götürecektir?

insanın kendi kabuğuna çekilmesi, bir nevi oyundan çıkması ona neye malolacaktır?

yorumlanamayan bir adamdan, hiçbir zaman tam anlamıyla anlaşılamayan bir kitap[signature][hline]"zamanı gelmiş bir düşünceyi durdurabilecek hiçbir ordu tanımıyorum"
Sosyal ağlarda paylaş

• 2 hafta sonra ...
ayşe kulin - bir gün: güneydoğudaki terör sorunlarına iki taraftan da yaklaşılarak yazılmış bir kitap. bazı görüşlerine katılmasam da, hatta kitap boyunca ismi geçen iki bayan karakterden nefret etmiş olsam da (çoğunlukla kişilikleri ve fikirleri yüzünden) okuduğuma pişman olmadım, tavsiye ederim.[signature][hline]Biziz | Değiliz
genk ne demek?
Sosyal ağlarda paylaş

platon - sokrates'in savunması:sokrates'in idam cezasına çarptırıldığı mahkemedeki savunma konuşması. platon tarafından sokrates'in idamından 5-6 yıl sonra kaleme getirilmiş. kitapta sokrates'in iddalara yanıt vermesi ve karşısındakilerinin düşüncelerini çürütmesi yer alıyor. kesinlikle tavsiye ederim, zaten bir gün içinde rahatlıkla bitirebileceğiniz bir kitap. sokrates'in savunmasından birkaç alıntı:

işte atinalılar doğru davranış kuralı budur: bir görev seçen herhangi biri, ister bu görevi en onurlusu gibi gördüğü için seçmiş, ister bir yönetici onu o göreve getirmiş olsun, bana göre, tehlikesi ne olursa olsun o görevde kalmalı, ölümü ya da başka bir yıkımı düşünmeyip her şeyden önce onurunu gözetmeli.

...Ama belki de , uyuklarken uyandırılan insanların sabırsızlığıyla bir şaplak vurmayı yeğeleyebilir, Anytos'un kışkırtmalarına boyun eğit fazla düşünmeden beni öldürebilirsiniz; sonra da yaşamımızın geri kalanını uyuyarak geçirirsiniz, eğer ki tanrı, durumunuzdan kaygılanıp yerimi alacak başka birini göndermezse.[signature][hline]Biziz | Değiliz
genk ne demek?
Sosyal ağlarda paylaş

melissa p. - yusufçuk gece gelir:melissa p. hakkında bilmediklerimiz :) melissa p.'nin hayatından kesitler şeklinde oluşturulmuş roman. yatmadan önce 100 fırça darbesini okuduysanız ya da okumuş olmak için okuncak kitap arıyorsanız bunu okuyabilirsiniz.[signature][hline]Biziz | Değiliz
genk ne demek?
Sosyal ağlarda paylaş

• 4 hafta sonra ...
Tom Clancy - Aynadaki Görüntü (Op-Center 2 ): Rusya da bazı güçler devrim peşindedir.Doğu Avrupa da ki görevlilere rüşvet vermek ve hükümet aleyhtarı faaliyetler yapmak üzere yola çıkmış Dolarla dolu trenin durdurulması gerekmektedir.Rusya'yla Amerika arasındaki uzun süreki görüşmeler Operasyon Merkezinde çözülücektir.Ve bu sırada ardı ardına gelen terörist saldırılar ilişkileri tam bir kaosa sürükleyecektir.
Sosyal ağlarda paylaş

en son okuduklarımızdan devam edelim bari,

Colette Estin / Helene Laporte - Yunan ve Roma Mitolojisi: adı üstünde yunan ve roma mitolojisi. eski yunan felsefesine giriş yapmak için iyi bir kitap. zaten tübitak yayını. bir çok mitolojik olayı ve kişiyi detaylı ama sıkmadan anlatmış kitap.

[ Mesaj 02 Şubat 2006, Perşembe - 23:40 tarihinde, metboy tarafından güncellenmiştir]
Sosyal ağlarda paylaş

Mehmet Çağan - Düş Satmak: pazarlama için halkla ilişkiler üzerine bir kitap. eskiden günümüze gelen halka ilişkiler ve pazarlama tekniklerini eğlenceli örneklerle anlatmış. ders kitabı gibi değil, okurken insanı sıkmayan üstüne üstlük eğlendiren bir kitap.
Sosyal ağlarda paylaş

Erdal Özkan - Bugün de Ölmedim Anne: güneydoğuda teröristler ile yapılan çatışmadaki askerlerin ağzından anlatılmış. ordaki durumu anlamak için güzel bir kitap, nitekim kalitesi düşük. ama hiç olmazsa nadire mater'in kitaplarının aksine Türkiye'yi kötülemeden yazılmış ve güneydoğudaki olayın ciddiyetini kavratabilir.
Sosyal ağlarda paylaş

DUNE hakkında yazılmış tüm kitapları okumanızı tavsiye ederim ama önce hanedanlar serisiyle başlayın aslında savaşlar serisi denen ve 3. kitabı yani corrin savaşı da bitmek üzere olan serinin tarihi 10bin yıl öncesini anlatıyo ama önce hanedanlar serisini okursanız daha çok zevk alırsınız sonrasın da sıra bilinen dune serisine geliyo toplam 13 kitap:D
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...