Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Yaşamış En Büyük Türk Hükümdari ?

Natanyal

Öne çıkan mesajlar

atilla'nın ısrarla oy aldığını görüp üzülüyorum açıkcası
güçlü korkusuz ve otoriter bir kumandan olmak dışında(sadece asker olmak dışında) yaptığı doğru ve olumlu bir davranış söyler misiniz?
Mustafa Kemal Atatürk gibi bir insanla aynı cümlede kullanılması bile hata[signature][hline]
Sosyal ağlarda paylaş

Atatürk? HÜKÜMDAR?
Ne oluyor burada be? Önceki sayfalarda göreceğiniz üzre Penth ve Cafein'in belirttiği gibi Atatürk hükümdar değildir.
Atatürk sınırları çizilmiş bir alanda hükümdarlık yapmamış, ülkeyi babasından kalmış gibi yönetmemiştir. Çünkü Atatürk ülkenin sahibi olmadığının farkındadır. Atatürk hükümdar değil de ülkenin bir parçasıdır.
Hah şimdi geldik bir iki kelime oyununa. Ama hoş olacak bak söz veriyorum..
Hükümdar:Hüküm verme yetkisine sahip olan kişi diyelim;
Hüküm:Karar dedim bi kere;
Hükümran:Egemenlik (aslında olağanüstü güçlü bir egemenik denilebilir ama kelime oyunu yapıyoruz işte, bozma şimdi)
Atatürk; "Egemenlik kayıtsız şartsız milletindir"
ve hatta; "Egemenlik, kayıtsız şartsız milletindir.Türk milleti, egemenliğini, anayasa'nın koyduğu esaslara göre, yetkili organları eliyle kullanır.Egemenliğin kullanılması hiçbir surette hiçbir kişiye, zümreye veya sınıfa bırakılamaz. Hiç bir kimse veya organ kaynağını anayasadan almayan bir devlet yetkisi kullanamaz." (bu anayasadan aslında)
Ve ayrıca; "Türk halkının kayıtsız ve şartsız hakimiyetine sahip olduğunu bir defa daha ve kesinlikle tekrar ediyorum. Hakimiyet, hiçbir anlamda, hiçbir şekilde, hiçbir renk ve hiçbir kılavuzlukta ortaklık kabul etmez. Ünvanı ister halife ister başka bir şey olsun, hiç kimse bu milletin kaderine ortak çıkamaz. Millet buna kesinlikle müsaade edemez.Bunu teklif edecek hiçbir milletvekili bulunamaz. " (bu da Nutuk tan)
ya ya ya işte bu sebeplerden ötürü ne Atatürk hükümdardır ne de bundan sonra hükümdarlık bir ünvan olarak kullanılacaktır.

Ama kelime oyunumuz vardı onu yapacaktık, eveeet yapıyorum... Egemenlik kayıtsız şartsız milletinse ve ülke nezdinde alınan kararlarda söz hakkı varsa şu an yaşayan (ve her daim yaşayacak olan) en büyük "hükümdar" yüce Türk milletidir efendim..
1e1 örtüşmese bile kelime oyunu, hoş oldu di mi?[signature][hline]MONO(b)LOG
Sosyal ağlarda paylaş

Bence yavuz sultan selim olmaz tamam belki çok iyi işler yaptı ama halifeliğin alınması bana olumlu gibi gelmio hatta olumsuz bişy gibi gelio
Martin Luther kiliseye karşı isyan bayrağını açtığı zaman yavuz sultan selim halifeliği eline alıodu.Avrupa dinin esirliğinden uzaklaşıp bilime yöneliodu osmanlı ise tam tersine halifeliği eline alarak daha dine yönelik bi devlet anlayışına geçiodu.Hatta Osmanlının zayıflamasına neden olan sebeplerden birininde bu olduguna inanıorm.Gerçi devlet hazinesi en yüksek seviyesine ulaşmış bu dönemde ve daha sonra gelen tüm padişahlar hazineyi yavaş yavaş eritmişler ama genede su halifeliği almak bayag bi bozuo durumu tabi
bence[signature][hline] Her an her tuvalete dalabilirim
Korkun benden
Eski Öküz Yeni Aşık
Bodrack The Tuvalet Psycho is back
[ quote ]fede, 02 Ekim 2005 23:57 tarihinde demiş ki:
aa vanille bayanmış laaan

allah belamı versin hep erkek diye okuyodum ben hatta bu top mu diyodum içimden :D:D:D:D [ /quote ]
Sosyal ağlarda paylaş

Çok uzun oldu ama aslıda dört sayfaya cevap yazdım. Lütfen üşenmeyin ve okuyun ve cevap yazın, hataları düzeltin ki ben de yeni bir şeyler öğrene bileyim. Hadi ama okadar da kötü bir yazı olmadı... ve bunu yazmamı sağlayan sizlere en içten teşekkürler. Anoche me diste un beso como el agua.

Baştan bir iki yazı okudum ve dayanamadan yazmaya başladım okunurmu bilmem ama beni eylem geçiren şeylerden biri Atatürk ün ile kıyaslamalar...

1- Siz kıyas yaptığınız adamlar hakında basit ders kitabı bilgileri dışında ne biliyorsunuz. Bileniniz varmı bilmem. Mete nin
kişiliği, neden ve ne için eylemde bulunduğu bunları bilen varmı.
Şu nuda unutmayın adam nerdeyse 1000 sene önce televizyon yokken yaşamış. Ve tabiki bunların savaş v.b. gibi büyük işleri en çok bilinecek ama adam lar bundan ibaret değil.

2- Atatürk zaten kendinden öncekilerin neler yaptığının bilincinde olan bir adam dı. Muazam ve doğru bir tarih bilgisi olmadan zaten lider olunmaz. Ve Kürşat ve arkadaşları veya Bilge kağan olamsa Türk adından bahsedilmeyeceğini ve bizim böyle bir tartişma yapamıyacağımızı bilir, onların ne yaptıklarını, nasıl yaptıklarını araştıran biri olarak onlara saygı duyar miletin ağzına sakız yapıp, at hırsızı muamelesi yaptırmazdı...

3- Çok övülen Fatih Sultan Mehmetin "Türk" dünyasına , osmanlı değil , ne hizmet yaptığını, neleri, hagi töreleri bozduğunu bilirmek gerekmeli arkadaşlar. Fatih istanbulu aldı diye bir tabu olmamalı. Zaten istan bulu feteden o değil türk milletinin üstün feraseti...

4- İnsanlaı katletmek ne demek ki Bunlar ne psikopat mı
Arkadaşlar, sizin dünyayı kesen olarak bildiğiniz attilanın zamanında avrupanın onun yönetimi altındakı kısmının nasıl bir refah altında olduğunu bileniniz varmı. Bilemeyiz zaten niye çünkü avrupa güdümlü tarih anlayışı bizi buralara getiriyor. Ve adamlar şerefsizin dikalası olan conquiasator Pizaroya beyefendi derken, biz burda tarihin saygın kişiliklerine katil sıfatı veriyoruz ve biride , en azından okuduğum yere kadar, bir cevap yazmıyor. Bunu kabul mu ediyorsunuz yani.

5- Atatürk tabiki ünlü olamak için bir şey yapmadı. Ama zaten ünü olma kaygısı ile çalışanlar pop idolü olurlar ve po star a çıkarlar, lider ve hükümdar olamzlar. lütfen ya

6- VE Allah aşkına ne demek ülkesine halkına çalışmayan imparator, kral olmuş olsun ya yok böyle bir şey. Sürüsüne bakmayanı bırakın babasının oğlu prens olsun coban bile yapmazlar lütfen neden bahsediyorsunuz bunlar Afrika kabile şefi değil Devlet yöneticileri ve adamların yönetiği devletler zamanın süper gücü.

7- İnsanlar savaşları tartışmadan önce türk ve dünya tarihin de savaşların neden yapıldığını bir araştırısın. Bir, o bazılarının beyenmediği katıl ve tecavüzcü türk büyüklerinin yönetimi altında yaşamak için millet ülkesini satıyordu adamlar , türk yönetim sistemi ni ünversitelerin de hala çalışırlar ve taa zamında adam prensi yazmıştır. Ve siz kedini çiçeklerle karşılayan adamları iki sandık atın için koyun gibi kesen Pizaro gibi alçaklar ile bu adam ları aynı kefeye koyuyorsunuz . Dedim yine diyorum adam lar ona bey efendi diyor sırf İspanya ya iki sandık altın ile geldi diye. Hadersiniz ki senide o ispanyolardan ne farkın var bende açın adam gibi "kitap" okuyun derim internetten iki satır bilgi kırıntısı peşinde koşmadan.

8- Tartışmanın ilerleyen safalında insanın içini rahatlatan sağlıklı fikirler var am bunlar tarih öğretmenlerinin anlattıkları ile kalmalı biz birşeyler bilen insanlar tarihin çarptırılmaması için, tarih in önünde sorumluyuz ki bilgilerimiz geliştirelim.

9- Mete ile ilgili alıntı mesela Ziya Gökalpın Türkçülüğn esasların da var. Birde istanbul tabiki alınmaya bilirdi vesayire filan ama istan bulun alıması küçük bir hesap değildir. Dikkat biraz düşünün neden işgal edilmek isteneceğini ve darkrider ın iyi gerçekten iyi fikrini işe yaramıyacağını anlayın ama bunu içinde roma ve bizans bilgisi gerek... Ta kartaca savaşlarının başından...

10- Bilge kağan atlanarak Türk tarihinden bahsedilemez bile abes.

11- YA ne demek Şahan nın masal sahati. Bu ne seviyesizlik, Senin bilgin ne kadar arkadaş ya , bu arada bu nun yerine gitmesi ve cevap yazılmasını çok isterdim, sen hangi tarih fakültesini bittirdirde , tez araştırmaların işiğındamı konuşuyorsun allah aşkına Senide O şahanın tiplemesinden ve yanıdaki alakasız çocuklar dan farkın ne. Yazık entel olmak böyle olamaz....

12- Kendime sabır diliyorum. Ne demiş Ayten akman - İsterse hiç başlamasın veya Amor no me quieras tanto

13- Atatürk ün ideolojisi ile Bilge kağan ve kürşatın farkı nedir. Şüpesiz sizi böyle konuşturan bi haber olduğunuz cahilliğinizdir.

14- Konu açmak önemli değildir anlayan anlar ama insanlar konuyu saha sola çekerler. Yani konuyu açan onlardır , aynı moda gibi modayı başlatan elbiseyi diken filan değil onu görüpde giyenlerdir.

15- Alan yetkilisine sataşma zamanıda geldi. Burda yazanlar neyse ama senin Mete olay
Sosyal ağlarda paylaş

22. bolumde yazdiklarin tipik osmanli mantigi ile Timur`a bakis acisidir. O Timur ki onun yuzunden osmanlida ondan sonra Turk adi bile gechmemishtir. Cine saldirmamishtir ne yazikki omru yetmemishtir. Eger Osmanli Timura bas kaldirip Osmanliya kacan begleri geri vermish olsaydi olaylar bu kadar buyumezdi. Bu konuyu 3 cumle ile ozetlemek yanlish olur ki Turkiye disindaki bir kaynak vaistasiyla arashtirmani tavsiye ederim. Cunki Turkiyedeki kaynaklarin cogu Osmanli doneminden kalma ve Osmanli Timur u sevmez.[signature][hline]:NSRq:üXrüt:irht:kök
Sosyal ağlarda paylaş

Bu arada asmishlar kesmishler o adamar burada isimlerini anmayalim diyenlere,
Turk`lerin ne olduklari belli.
Iyi yaptiklari seylerin kotu yaptiklari seylerin hayatta ne olduklari belli.
Ne sekide yashadiklari belli.
O yuzden siz istemeseniz de kabul etmeseniz de bu bir gercek. Bundan utanmak yerine gurur duyun atalarinizla.[signature][hline]:NSRq:üXrüt:irht:kök
Sosyal ağlarda paylaş

Sana türk adının anılması ve osmanlı kavnakları açısından tamamen kartılıyorum, zaten Timur ' un türk hakanı olarak anılması boşuna değil. Ama ben kitaptan ziyade vakalara bakıyorum 1 altın orda 2 osmanlı ve türk tarihinde bunun bir örneği yok iki ülkede türkün ve dininin düşmaları ile savaşırken o gitmiş arkadan saldırmış ve osmanlıya öyle bir asımetrik savaş uygulamışkı Yıldırımı hrıstiyan uşağı olarak göstermiş, sonunda ankara savaşında yıldırımın yanında kalanlar arasında sadece sırp despotu ve oğullarının bazıları kalmış.

Açıkcası ben bir türk haknından iki türk devleti ile gereksiz saldırı savaşı yapsından çok, iki bey için dindaş develt yıkılırmı,
çine saldırmasını isterdim.
Sosyal ağlarda paylaş

utanma ve gurur kısmı ise tamamen araştırmayan tazminat aydını entel tiplerin "cafe" edebiyatının eseridir ki hiç bir türk hükümdarı yoktur ki sıfatını hakkıyla kazanmış olsun ve avrupalı her hangi bir kral kadar barbar ve kan akıtıcı olsun, bu cahillikten ziyade , çünkü bilmeyen araştırır, türkün türke yaptığı bir türk düşmanlığı değilde nedir ki. Matık şudur ada hakında iki satır yazı okumamış , iki satır laf dinlemiş bir kişi, bu sokaktan bir alıntı, türkler savaşmış, savaş barbarca , e türk mete , atilla , osmanlı , babarın dik alasıdır. diye bilme cesaretini nerden ve nasıl alabilir.
Sosyal ağlarda paylaş

• 2 hafta sonra ...
liderlerde hiç tartışılmaz Atatürk,
hükümdarlarda ise benim birden fazla görüşüm var,
YA ATTİLA;herif toplamış avuç kadar süvariyi romanın dizlerinin bağını çözüp chalons savaşında içlerine etmiş bizansı vergiye bağlamış,avrupaya türk kültürünü ve de türkleri getiren adam,
YA METE HAN;tüm türkleri birleştirmiş,osm dan sonra en uzun yaşayan(400-500)imparatorluğu kurmuş ve daha da önemlisi çin seddini aşmış dev çin ordularını hafif süvarilerle dağıtmış(biraz da türk taktiği)
ya da yavuz sultan selim veya fatih sultan mehmet de olur;biri osm yı afrikaya açmış islamın lideri olmuş otoriter bir insan.şah ismaili defetmiş dou anadoludan ve de 200-300 yıl yaşayan memlükleri tarihin ta derinliklerine hapsetmiş baharat yoluna hakim olup ticareti ve ekonomiyi zıplatmış bir türk hakanı.fatih sultan mehmet ise,alınmaz denilen ve de 1000 lerce yıldır alınamayan istanbulu almış,tüm islam devletlerinin takdirini toplamış şefkatli hoşgörülü ve hatta hocalarına candan bağlı.bi ara akşemseddine saltanatı bırakıp seninle birlikte yaşayayım dediği bile olmuş.osm tarihinde en çok devlet yıkan adam kendisi osm ticaretini istanbulu ve dolayısıyla da ipek yolunu alarak canlandırmış,ilk güçlü osm donanmasını kurmuş(270 parça) dah sayayım mı....
Sosyal ağlarda paylaş

Çok göreceli bir kavram bana göre mesela; ilk Türkleri bir araya toplayan Mete dimi ? evet.Mete olmasaydı Türkler olurmuydu ? tartışılır fakat son zamanlara dönersek Atatürk olmasaydı Türkiye olurmuydu ? bence hayır.En büyüğünü ele aldıgımız kriterler önemli hangi kriterlere göre en büyük?
benim fikrim Atatürk.Yaptıkları ortada...[signature][hline]god hates us all
Beşiktaş
Sosyal ağlarda paylaş

fatihin orda olmaması lazım olacaksa kanuni olsun çünkü en parlak dönem onun dönemi ve ayrıca fatih için istanbulu aldı çağ açtı dien olabilir doğrudur ama o güne kadar zaten herşey hazırlanmıştı o işin olacağı malumdu hangi padişah olsaydı osmanlının başında ist.alınacaktı. ayrıca atatürk tektir...herzaman en büyük türktür...[signature][hline]önce halk,sonra taht...
Sosyal ağlarda paylaş

ikisi de devletlerinin bekasini dusunmustur . turkun turke dusmanligindan cok olaya bu acidan bakmak gerekir diye dusunuyorum .

bunun disinda osmanli daha cok devlet goruntusu cizdigi icin timura kiziyorum . buyuk komutan olmakla iyi isleyen bir sisteme sahip devlet sahibi olmak arasinda fark var .

netekim gecen yillar osmanliyi hakli timuru haksiz cikarmistir .
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...