Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

2006 Dünya Kupasının topu : Teamgeist

bLackcha0s

Öne çıkan mesajlar

RENGİ KUPADAN İSMİ TAKIM OYUNUNDAN

2006 Dünya Kupası'nın resmi topu Teamgeist üç yıllık bir çalışma sonunda ortaya çıktı. Teamgeist, beyaz, siyah ve dore renklerden oluşuyor. Tasarımcı ekip, sarmal şekillerin kenarına hafif dore izler eklerken, Dünya Şampiyonu'na verilecek kupadan esinlendi. Bu sarmallar ise hareketi ve enerjiyi temsil ediyor. İngiliz tasarımcı Scott Tomlinson ve Alman tasarımcı Anatol Just, tüm faktörleri bir araya getirip yüksek teknoloji ürünü topu yarattı.

Topun ismi, şampiyonluğu hedefleyenleri başarıya taşıyan etkenden geliyor: Takım ruhu. Adidas'ın yeni topu, önceki toplara göre daha az parçadan, yalnızca 14 ayrı panelden oluşuyor. Bu da topun tam yuvarlak olmasını sağlıyor. Bu sayede, üç panelin birbirine dokunduğu noktaların sayısı yüzde 60 azalırken, toplam panel çizgilerinin uzunluğu da yüzde 15'in üzerinde azaldı. Ayrıca paneller dikişle değil, Adidas'ın 2004'te bulduğu ısıyla birleştirme özelliği sayesinde birbirine tutturuluyor.

İngiltere'de Loughborough Üniversitesi ve Adidas'ın Almanya'nın Scheifeld Kasabası'ndaki laboratuvarı, topu çok detaylı testlerden geçirdi. Bununla yetinilmedi, profesyonel oyuncular da topu sahada test etti.

MÜKEMMELLİK İÇİN BİLİMSEL TESTLER
Teamgeist'e, Almanya ve İngiltere'deki laboratuvarlarda dokuz ayrı bilimsel test uygulandı. Robot ayak testi, çevre testi, yuvarlaklık testi, su geçirmezlik testi, ağırlık testi, biçim ve ölçü muhafaza testi, trampet testi, tek tip sıçrama testi, basınç testi. Bu sayede topun en mükemmel ölçülere sahip olması amaçlandı. İşte bu testlerden örnekler.

Robot ayak testi: Laboratuvardaki robot ayak sistemi, aynı vuruşu aynı noktaya aynı şiddette defalarca yapma özelliğine sahip. Robot ayağın her darbesini ve bunun top üzerindeki etkisini gözlemek için de yüksek hızlı bir kamera kullanıldı.

Çevre testi: FIFA'nın bir futbol topunun çevresi için verdiği ölçü 68.5-69,5 cm idi. Bu testte her müsabaka topu 10 ayrı noktadan ölçüldü. Sonuçta ideal ölçü 69 cm'ye ulaştı.

Sürekli yuvarlaklık testi: Maç sırasında kontrolün daha iyi olması, havada daha iyi süzülmesi için topun yuvarlaklığının sürekli olması şart. Bunun için 16 farklı noktadan topun çapı ölçüldü. Aralarındaki fark yüzde biri geçmiyordu.

Basınç testi: Özellikle uzun paslar için topun hiç hava kaçırmaması şart. Bu testte top azami ölçüde şişirilip üç gün bekletildi. FIFA'nın yüzde 20'lik basınç kaybı sınırına karşın bu üç günde sadece yüzde 11 hava kaybetti.[signature][hline]Eskiden yeterdim kendime
Artardım bile
Şimdi ne yapsam nafile!...
Ve Kim demiş "can eskimez" diye
Bu can tedirgin bu tende
Can da eskimiş
ben de

/Bedri Rahmi Eyüboğlu
Sosyal ağlarda paylaş

tebrikler & alkışlar adidasa.[signature][hline][b]porsuk, 03 Ekim 2005 23:10 tarihinde demiş ki:
herkez kopmuş yarılmış iptal olmus ama biz ingilizce bilmiyoz
bu ne kültür boyle. bu nasıl bir bilimsellik bu nasıl evrensel yaklaşım bu nasıl yitirilmemiş felsevi birikim betime uyum ahenk lisan skuhut u fosforik cümle kapitalitik osturafyon
[/b]
Sosyal ağlarda paylaş

said:
bLackcha0s, 25 Aralık 2005 18:13 tarihinde demiş ki:
Robot ayağın her darbesini ve bunun top üzerindeki etkisini gözlemek için de yüksek hızlı bir kamera kullanıldı.

bunun videosa bulunmuyo deme nette?[signature][hline]Belki cehennemde birgün karşılaşırız.Sen kalp hırsızı olduğun için,ben ise tanrıyı bırakıp sana taptığım için...
pogodi, 25 Aralık 2005 16:52 tarihinde demiş ki:
evet anılın göbeğinden seksapel bişe yok bu dünyada
Sosyal ağlarda paylaş

said:
Redogski, 25 Aralık 2005 18:29 tarihinde demiş ki:
said:
bLackcha0s, 25 Aralık 2005 18:13 tarihinde demiş ki:
Robot ayağın her darbesini ve bunun top üzerindeki etkisini gözlemek için de yüksek hızlı bir kamera kullanıldı.

bunun videosa bulunmuyo deme nette?

bulunuyor yada bulunmuyor demedim ki
hehehe bulabiliyorsan bul paylaş[signature][hline]Eskiden yeterdim kendime
Artardım bile
Şimdi ne yapsam nafile!...
Ve Kim demiş "can eskimez" diye
Bu can tedirgin bu tende
Can da eskimiş
ben de

/Bedri Rahmi Eyüboğlu
Sosyal ağlarda paylaş

@black
haberi aldıın yerde belki oda vardır die düşünmüştüm:D[signature][hline]Belki cehennemde birgün karşılaşırız.Sen kalp hırsızı olduğun için,ben ise tanrıyı bırakıp sana taptığım için...
pogodi, 25 Aralık 2005 16:52 tarihinde demiş ki:
evet anılın göbeğinden seksapel bişe yok bu dünyada
Sosyal ağlarda paylaş

bu top gerçekten çok güzel ama benim en çok hoşuma gideni Euro 2000 de oynanan futbol topuydu 2000-01 sezonunda ligimizde de oynanmaya başlamıştı hatta fenerli bi arkadaşım johnson un frikiğinde ona gelen bi topu getirdiğinde uzun süre inceleme fırsatım olmuştu güzel toptu vesselam :)[signature][hline]1905
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...