Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Kurtuluş Savaşı ve Atatürk

Lethious

Öne çıkan mesajlar

milletiimizin büyük kurtarıcısı atatürkün çölküş döneminde olan bir devletten koca, birbirine kenetlenmiş zafer ve cumhuriyet asşkıyla yanıp tutuşan bir millet yaratması. açıkçası o benim hayatımda idol olarak aldığım bir insan. beni en çokl etkileyen tarafı azmi...

şunu merak ettim sizi atatürkün en çok neyi etkiledi ve şu an bulunduğumuz durumu nasıl bize verdi. ne düşünüyorsunuz...[signature][hline]emrkck.blogspot.com
Sosyal ağlarda paylaş

beni en çok kararlılığı vede azmi etkilemiştir..... hiç yoktan bu bağımsızlığımızı ilan etmiştir... yani yaa ölürüz bu devlet onların olur yada bizim olur.......[signature][hline]1-) Bir
2-) İki

Kalp İçin Feyk açan masum pati log off olmayı unutunca :)
mamut_, 09 Kasım 2005 19:19 tarihinde demiş ki:
askımm nbr
_mamut_, 09 Kasım 2005 19:19 tarihinde demiş ki:
iyiyim cnm benim
Sosyal ağlarda paylaş

Size katılıyorum vee ben de diyorum ki beni ençok etkiliyen tarafı savaşcılığı ki kendisi savaşmayı çok severdi ve develt adamı olmayı, lider olmayı, hatip olamyı çok iyi birleştiren bir dahi olması ama bence atatürkün en büyük özelliği savaştakı yeteneği. Not : Bakın İskendere savaşta başarılı devlet kurmaktan da anlar dene bilir ama bunları başaramamış biridir
Atatürkü en iyi yapanda budur zaten Ama bu zaten bütün türk Kağanlarının ortak özelliği değilmi neyse konuyu saptırmayalım.
Sosyal ağlarda paylaş

said:
Solgunadalet, 11 Aralık 2005 01:30 tarihinde demiş ki:
Size katılıyorum vee ben de diyorum ki beni ençok etkiliyen tarafı savaşcılığı ki kendisi savaşmayı çok severdi ve develt adamı olmayı, lider olmayı, hatip olamyı çok iyi birleştiren bir dahi olması ama bence atatürkün en büyük özelliği savaştakı yeteneği. Not : Bakın İskendere savaşta başarılı devlet kurmaktan da anlar dene bilir ama bunları başaramamış biridir
Atatürkü en iyi yapanda budur zaten Ama bu zaten bütün türk Kağanlarının ortak özelliği değilmi neyse konuyu saptırmayalım.

Pardon? Savaşmayı çok mu severdi?

"Yurtta sulh, cihanda sulh" diyen bir devlet adamının, ne olursa olsun savaşın son çare olması gerektiğini söyleyen bir komutanın "savaşmayı çok sevmesi"?

Savaşmakta iyi olmak, taktik zekası gelişmiş olmak farklı şeydir, "savaşmayı sevmek" farklı şeydir. Bir general çok kabiliyetli olabilir ama bu onun savaşmayı sevdiğini göstermez.

Atatürk savaşmayı sevseydi bence tarihimiz çok daha farklı olurdu, benden söylemesi.[signature][hline]Cafein= Ultimate Crash Tester

Tüm Metalciler bir gün Led Zeppelini tadacaktır.
Sosyal ağlarda paylaş

Ya sen yapma bari savaşmayı severdi demek onu iş olarak severdi demek daha doğru olarak askerliği severdi. Bunu herkes bilir. Zaten savaşı savaşmayı askerliği sevmek savaş hastası manyak demek değildir. Adam savaşın ne demek olduğunu bildiği için onun icrasının, gereksiz icrasının nelere yol açtığını bilen, bunun en iyi zamanında yaşamış bir ınsan olarak
tabı bunun en iyi bilinciydedi.

Son olarak savaşmayı,askerli sevmek savaş manyaklığı demek değildir.savaş manyakları bakınız tarihe savaşmaktan zerre anlamayan işin cahili insanlardır.
VE Atatürk bu işin okulunu en iyi şekilde bitirmiş zamanın öncesinin ve sonrasının en büyük zekasıdır. Ve soruyorum Sen aşık olmadığım bir insana aşk şiirleri şarkıları yazar adarmısım.
adam askerliği bukadar sevmese kafasını bukadar çalıştıra billirmiydi. Tabi adam, Çok kopike bir insan olduğu için aşkıda bir değildi, devletine , milletine aşıktı, onları yönetmeye,

Adam halide edip adıvara, halide gel bak savaşıyoruz demiş,
inönüye sakaryada iyi savaşmısın ama kaybetmissin demiş bir insan ve bir çok anıda onun cephede, karda kışta dağlar da, çölde savaşırken ne kadar mutlu olduğunun dan bahsaden bir çok anı mevcuttur ve yineliyorum savaşı askerlıği sevmeyen bir insan hayatının yarısını cephelerde harcarmıydı zevkle.
Sosyal ağlarda paylaş

zevk mi?nasıl zevk yani? adam savaşmak zorundaydı ülkesi için, "ah ne kadar mutluyum, bugün 30 düşman öldürdüm" diyo muydu zannediyosun?kim zevk alabilir savaştan yahu, savaş insan katletmektir, ne olursa olsun, zorunda kalmadığı sürece de hiçbir ülke savaşa girmemelidir, bunu en başta savunan kişi Atatürk'tür. bence daha iyi analiz etmen lazım Atatürk'ü.[signature][hline]BabacumMostors, 30 Kasım 2005 23:32 tarihinde demiş ki:
Rapperzâde Ceza Efendi'den geliyor diss mâkâmından;
yoğurt koydum dolaba, oy sagopam, o telekler boğazına kaça
Sosyal ağlarda paylaş

Ya bu saate biraz dikkat ya yatacam ya

Adam savaştan bütün olarak alıyordu. bir iş olarak yaptığı işi seviyor ve onun hakını veriyordu. Buda sevginin tanımıydı dimi.

Niye savaşmayı adam vurma olayına indirgiyorsunuz. Savaş bir sanattır sizin dediğinize Homer can yakan kavga der.

Seninde yazılanları iyi bir okuman lazım ama kalemim o kadar kuvetli değilki hala savaşın katlıyam olmadığını anlatamıyorum.

VE yine diyorum adam öldürmek başka şey savaş başka şey...
sonuda adam ölüyor de, ama neden sonuç ilişkileri yapmak için vakit çok geç olmadımı. öncekini bir daha oku istersen
Sosyal ağlarda paylaş

askerliği meslek olarak yapmak ayrı bişey, savaş sevmek apayrı bişey. savaş yahu, savaşın bütününü mü ele alcaksın?al o zaman, savaşta çoluk, çocuk, kadın, kız, yaşlı genç demeden giriyolar ülkene katlediyolar seni..savaşı bi parçası değil mi bu?sen de karşılığında önüne gelen düşman askerini hunharca, gözünü kırpmadan öldürüyosun..bu da savaş değil mi?ülkenin geleceğini ve milyonlarca vatandaşının hayatı tehlikeye sokan bir eylem savaş, işte bütünüyle ele almak bu. ha, dersen ki command & conquer oynamayı severdi, counter'da ustaydı, orası ayrı.[signature][hline]BabacumMostors, 30 Kasım 2005 23:32 tarihinde demiş ki:
Rapperzâde Ceza Efendi'den geliyor diss mâkâmından;
yoğurt koydum dolaba, oy sagopam, o telekler boğazına kaça
Sosyal ağlarda paylaş

patton da ıyı bır generaldı ve savas ı dunyadakı herseyden fazla sevıyordu
ama 1000 tane patton toplasanız bır tane Mustafa Kemal etmez
bırseyelrı yıkmak her zaman cok kolaydır
asıl emek ve cesaret gerektıren yıkılan seyı eskısınden daha ıyı bır halde yenıden ınsaa edebılmektır[signature][hline]Bizim apartmanın en geniş anime ve görüntü kalitesi en düşük arşivi...
31 CD ve 4-5 DVD tutan arşivi...
Görmek için mail filan atmayın,ben sizi ararım bir ara...

"If your enemy has a choleric temper, seek to anger him."
Roy Mustang
Sosyal ağlarda paylaş

said:
Lethious, 08 Aralık 2005 12:55 tarihinde demiş ki:
milletiimizin büyük kurtarıcısı atatürkün çölküş döneminde olan bir devletten koca, birbirine kenetlenmiş zafer ve cumhuriyet asşkıyla yanıp tutuşan bir millet yaratması.

ataturk millet falan yaratmadi , orda duruyordu o millet . ataturk , bir milletin buyuk isler yapmasini saglayan buyuk bir liderdi tamamda atip tutarken biraz sakin olun .
Sosyal ağlarda paylaş

Trafik kazasında da binlerce insan coluk cocuk demden ölmüyor mu . O zaman araba sürmekde mi katillik.

BEn dedim ki: savaşmanın bir adabı ve şekli vardır. Bunun planlanmöası vardır. Adam bu işin uzmanı ve hayranıdır. Kim zatem savaş hayranı olsun ve savaş çıkarsın bir örneği varmı?
Yunan destanlarında bile bulamazsın. Ares bile böyle bir şey yapmaz. HA şu şekilde anlatayım Belki anlarsınız:

Ares savaş tanrısıdır. Ama savaşın sadece sizin aklınızda olan yıkım,ölüm, katliam şekli ile yaşar ve kullarını bu yönde yaşatığı farz edilir, Yani yunanda bu tip yaşam tarzına sayip olanlar Ares ci olarak adlandırılır. Ama bu adamlar katliam yapmak için savaşmazlar, Olan bir savaş da o şekilde davranırlar.

Atena, bir çok özelliği dışında bilgelik sıfatı yüzünden, Savaşın erdemli uygulayıcıları, taktiker ve savaş filozofları onun mürididir. Buna en iyi örnek Odeseus olur.

VE Savaşmayı gerçekten seven insanlar, bu işi hakıyla yapmaya çalışan insanlardır. Ben bilgisayarda bir pixel adamım ölse bile üzülüyorum ve düşmqan şehrini yakarken gerçek hayata olsak böyle yapmazdık diye düşünüyorum. Ama, Savaşın uygulaması en çokı sevdiğim şeylerden biridir.

Atatürke gelirsek, Terimleri iyi değerlendirin Ben oerda ayrıca ve özellikle, Askerlikten bahsettim, yani atatürk savaşmasını bilen işini seven mükemmel bir askerdir. Asker ile saşcının arasındaki fark ise asker işini ona görev verildiği zaman yerine getiren kişidir, Bu görevide atatürk e tarihin kendisi biçmiştir.

Ama, ben ve patton gibiler savaşcıyız savaşmak takii zevki arıyoruz. Ama, bu başta yazdığım atatürkün savaştan zevk alması ile biraz benzer, dediğm gibi o savaş oyunlarından zevk alıyordu, bizde alıyoruz.

Ölen adamlar dedin, Sen bugün global bir holding patronu olsan ve daha fazla kazanmak için yapacağın şe ise dünyayı sömürmektir ve sonucuda kopan kafalar değil, açlıktan yerde sürünen insanlardır. Hangisi daha onurlu peki, Ben asla saldırı savaşinı bu çağda desteklemem, insanların ekmeğini önlerinden kendilerini savanma hakkı vermeden aşiımakmı, yoksa bu adamlara savaşma ve onurluca insan gibi ölme hakını vermek mi?

Tabii ikiside hoş şeyler değil ve bizim gibi insanlarada svaşın ne olduğunu anlatmak yersiz, O yüzden yurta barış dünyada barış denmiş. Ama, bu söze inacım benim savaşmaktan aldığım zevki hiç ortadan kaldırmıyor... Bunlar tamamen farklı şeyler...

Sonkezz: alınan zevk o taktik ve str uygulanması hazırlanması, savaşı o zorlu ortamında ayakta kalabilmek için çalışmak ve düşün mekten geliyor. Aksi adam öldürmek değil.
Eğer kurmaylar ölen askerleri düşünselerdi, Bügün ankarada yunan bayrağı dalgalanırdı, Yok düşünmedikleri zaman ise ne oldu: Sarıkamış faciyası. Bunu arasında bir denge vardır ve bu dengeyi bulanlara savaşcı, Asker denir canii, vandal, dövüşcü denmez.
Sosyal ağlarda paylaş

• 2 hafta sonra ...
ben en fazla ileri görüşlülügünü seviyorummm ikinci dünya sawaşını önceden tahmin etmiş we şunu solemişşşş:ikinci dünya sawaşı çıkacak bu sawaşın gerçek galibi ingiltere weya amerika deil rusya olacaktır bence müthiş ileri görüşlülük...çünkü gerçekten öle oldu almanları bitiren ruslardıııı[signature][hline]
a$k bir sabunsa
köpürt beni pakize
mz: haspa fc

Sosyal ağlarda paylaş

genel olarak zekasına hayranım. azim genel olarak bulunabilen bir vasıf gibi geliyor bana ama o zeka yüzyılda bir gelir gibisinden. o zamana göre bile aldıgı egitimin çok çok üzerinde işler yapma farkını yaratmasının nedenini zekası olarak yorumluyorum. o zamanda söyledigi şeylerle yüzyıl sonrasında yüzleşiyoruz ve en çok dikkat çeken yönüde bunları çok sade biçimde söylemiş olması. birde zekası diger vasıflarıyla birleştigi zaman böyle büyük bir insan çıkıyor karşımıza. keşke türkiyenin bütün liderleri bu vasıflara sahip olsa.[signature][hline]unholy ownz u
*dont throw rocks when u r living in a house of glass.
Sosyal ağlarda paylaş

said:
Lethious, 08 Aralık 2005 12:55 tarihinde demiş ki:
milletiimizin büyük kurtarıcısı atatürkün çölküş döneminde olan bir devletten koca, birbirine kenetlenmiş zafer ve cumhuriyet asşkıyla yanıp tutuşan bir millet yaratması. açıkçası o benim hayatımda idol olarak aldığım bir insan. beni en çokl etkileyen tarafı azmi...

şunu merak ettim sizi atatürkün en çok neyi etkiledi ve şu an bulunduğumuz durumu nasıl bize verdi. ne düşünüyorsunuz...

Sevkinize katiliyorum lakin Ataturk olarak yazilsa idi daha iyi olurdu...[signature][hline]Sırlar aldatır. AA
Sosyal ağlarda paylaş

ya bence atatürk ü bu kadar ulaşılmaz bir insan olarak göstermek yanlışş..atatürk bu milleti yaratmadı bence..bu milletin içinde bağımsızlığa olan o sevda olmasaydı bi atatürk ne yapabilirdi..atatürk o toplumun ayaklanması için gereken fitili çakmıştır sadece..bu fitili çaktığı içinde gerçekten önemli bir insandır..ancak öle denildiği gibi milleti yaratan ulusu tek başına kurtaran biri değildi bence..o anadolu insanı bebeğinin rızkını vermese,evlatlarımı geri dönmeyeceğini bile bile vatana feda etmese kim nereyi kurtarıyordu..[signature][hline]bir gülsen ağlayacağım,bir gülsen kendimi bulacağım
Sosyal ağlarda paylaş

o anadolu ınsanı bzıe bsıey olmaz dıye yangelıp yatıyordu o donem subaylar elde malzeme yok ne savası modunda gerı kalanalr padısahımız haklıdır modunda

bınbur turlu hıle bınbur turlu yalanla Ataturk bu mılletı uyandırmayı basardı yoksa hala dırencıeksek sen nıe ldıer oluon ben ldıer olucam kavgasındaydılar

Ataturk cook buyuk bır lıderdır ama asıl kalbımı kazanan bır alfı vardır

"benım gıbı olmaya calısmayın beni aşın bendende ılerılere gıdın"

demesıdır cok az lıder genclıge bu kadar mantıklı bu kadar somut bır ogut verebılır[signature][hline]Bizim apartmanın en geniş anime ve görüntü kalitesi en düşük arşivi...
31 CD ve 4-5 DVD tutan arşivi...
Görmek için mail filan atmayın,ben sizi ararım bir ara...

"If your enemy has a choleric temper, seek to anger him."
Roy Mustang
Sosyal ağlarda paylaş

• 1 yıl sonra ...
  • 2 ay sonra ...
  • Yeni Oluştur...