Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Splinter Cell mi daha iyi, yoksa MGS mi?

elvyn

Öne çıkan mesajlar

Splinter Cell CIA bölümüden sonra baydı beni.
Sam Fisher'ın hiç bir ilgi çekici özelliği yok.
Pek de cesur gelmedi bana Snake'le karşılaştırılınca. (Sam Fisher'ın Metal Gear Ray üzerine atladığı nerde görülmüş? :D)
Sam de dünyayı kurtarmaya çalışan sıradan bir adam işte. :)

Halbuki Snake.. Daha oyunun başında o gemiye Bungee yapması, Olga'yla Face Off, onlarca askerin arasından dolanıp Ray'in resimlerini çekmesi, Raiden'la askerleri dağıtması, Fortune'un ölmeyeceğini bildiği zaman bile gözünü kırpmaması.. En çok da Emma'nın son demosundaki, Otacon'la görüntüleri (ve tabii orda çalan mükemmel müzik)..
Ve tabii ki Metal Gear Ray üzerine atlaması.

İki oyunu da PS2'de oynadım. MGS2 beni nerdeyse hüngür hüngür ağlatacaktı. (Emma)
Splinter Cell sadece "Güzel bir oyun."
MGS2 ise bir efsane, yıllar sonra bile oyuncuya derin bir ah çektirebilecek bir oyun. Bir klasik, oynadığım en iyi oyun.
Edit: Zaten konusu yeter. :-)[hline]horacegoesskiing, 15 July 2003 00:51 tarihinde demiş ki:
skini göremedim..

[Bu mesaj Eraq tarafından 14 August 2003 17:21 tarihinde değiştirilmiştir]
Sosyal ağlarda paylaş

said:
Eraq, 14 August 2003 17:19 tarihinde demiş ki:
Pek de cesur gelmedi bana Snake'le karşılaştırılınca. (Sam Fisher'ın Metal Gear Ray üzerine atladığı nerde görülmüş? :D)

Hey allam sen gizli bi operasyondasın her gördüğün düşmana el ensemi çekersin? Allah Allah nidalarıyla adamın üstüne atladığını hayal ediyorum CIA de :D[hline]Your RPG Source - www.rpgcorner.com
fithos, lusec, wecos, winosec
Nooooo!
Sosyal ağlarda paylaş

splinter cell i bitirmedim ben. mgs yi yedim yuttum. splinter cellde önceden öldürüp bi kenara bıraktığım adamın bulunup level ın sonunda mission failed demesi beni çıldırttı tamamen.
mgs3 çok ilginç geldi bana. yeni acayip bi konu bulmuşlar sanırım. movie rambo gibi.

mgs2 yi ilk oynayışım. gemi bölümünü geçtim. 2. bölümde herif maskeyi bir çıkarıyor ben dumur oluyorum.
kaç kişi olmadı ki?[hline]Chucky
Belgarionn Riva the Cabby of the HUN
Atillabey the Polearmsman of the HUN
Dantess the Noob Assasin
Sosyal ağlarda paylaş

MGS'yi siz heralde sırf aksiyon sandınız heralde. Serious sam oynamıyosunuz arkadaşlar. İsteyen MGS'yi de gizli saklı oynar. Üstelik mgs'yi gizli oynamak isterseniz karşınıza Splinter Cell'den daha zor bir oyun çıkacaktır. SC'ye gizlilik diyorsunuz ama oradakim gizlilik adamın kafasına atlayıp saklamaktan mı ibaret? MGS'nin dallı budaklı yolları, her zaman başka bir yolun olduğunu çağrıştırır bizlere...[hline]"Dont be afraid, it just a thundersto-"
Sosyal ağlarda paylaş

said:
riglous, 15 August 2003 08:15 tarihinde demiş ki:
Splinter Cell'in güzel yanı bu; arkanda bıraktığın adamlar sana bela oluyor... Eğer saklayamayacaksan, bayıltmadan geçeceksin. Görünmeden, sinsi sinsi. Gördüğün her adamı yere sermemen gerekiyor...

Bana daha çok fena bir bug gibi geldi:)[hline]Chucky
Belgarionn Riva the Cabby of the HUN
Atillabey the Polearmsman of the HUN
Dantess the Noob Assasin
Sosyal ağlarda paylaş

mgs'yi oynarken kendimi oyunun içinde hissediom(hö?),snake'nin sniperwolf'u wurduu sahne(mgs2 deil 1),yada oyunun sonunda grayfox ve naomi ile aranda geçen diyaloglar,etkiliyo insanı,çok ama çok güzel oynaması gereken film gibin bir oyun[hline]less talk,more glock!
infected, 30 July 2003 23:02 tarihinde demiş ki:
yaşım 15 bi adam daldı o da hafifçe dokundu yani
Sosyal ağlarda paylaş

Farkında mısınız, Splinter Cell'ciler hep oynanabilirlik gibi basit şeylerden bahsetmiş:
"Splinter Cell'in güzel yanı bu; arkanda bıraktığın adamlar sana bela oluyor... Eğer saklayamayacaksan, bayıltmadan geçeceksin. Görünmeden, sinsi sinsi. Gördüğün her adamı yere sermemen gerekiyor..."

Oysa MGS2'ciler atmosfer, senaryo, hüngür hüngür ağlama, cesaret, bağlılık, Snake'in Ray üzerine atlaması gibi çok daha yüce duyguları savunmuşlar:
"...Halbuki Snake.. Daha oyunun başında o gemiye Bungee yapması, Olga'yla Face Off, onlarca askerin arasından dolanıp Ray'in resimlerini çekmesi, Raiden'la askerleri dağıtması, Fortune'un ölmeyeceğini bildiği zaman bile gözünü kırpmaması.. En çok da Emma'nın son demosundaki, Otacon'la görüntüleri (ve tabii orda çalan mükemmel müzik)..
Ve tabii ki Metal Gear Ray üzerine atlaması.. "

Şimdi soruyorum, hangi oyun monitor başında gözlerini doldurabilmiştir, hangi oyun size "oobaaa" dedirtebilmiştir, hangi oyun karakteri (ki aslında o sadece bir karakterden fazlasıdır) ölmediğini açıkça beyan edince oyuncuların yüreği hop hop eder, hangi oyunda Otacon telsizden "Raiden, adamın sol gözü kör, sol tarafına çalış!" der ve hangi oyunun adı:
Metal Gear Solid 2: Sons Of Liberty'dir?

Not: PC'deki versiyonunun adı: Metal Gear Solid 2: Substance'dır ama Sons Of Liberty tamlamasındaki asalet hiç bir kelime öbeğinde yoktur.
Sosyal ağlarda paylaş

said:
blue_demon, 15 August 2003 03:50 tarihinde demiş ki:
said:
Eraq, 14 August 2003 17:19 tarihinde demiş ki:

Hey allam sen gizli bi operasyondasın her gördüğün düşmana el ensemi çekersin? Allah Allah nidalarıyla adamın üstüne atladığını hayal ediyorum CIA de :D[hline]Your RPG Source - www.rpgcorner.com
fithos, lusec, wecos, winosec
Nooooo!

Cesaretle her adama dalmanın ne alakası var? Snake'in cesareti Battal Gazi gibi her önüne dalmasından değildir.

Ve hayır CIA bölümünde herkese dalmadım, yoksa geçemezdim, ve CIA bölümünden sonrası baydı beni. Ondan sonraki iğrenç bölümler :)

Edit: Metal Gear Solid 2 Main Theme adlı şarkıyı Kazaa'dan bulun ve indirin. Oyun, oyun değil de sadece bu şarkıyı kapsayan bir mp3 cd'si bile olsa Splinter Cell'den iyi olurdu :D. hmm..[hline]horacegoesskiing, 15 July 2003 00:51 tarihinde demiş ki:
skini göremedim..

[Bu mesaj Eraq tarafından 15 August 2003 14:38 tarihinde değiştirilmiştir]
Sosyal ağlarda paylaş

Oynanabilirlik, gerçekçilik vs. bunlar basit şeyler mi?

Karşılaştırılan oyunlar birbirinden çok farklı bunun için farklı yönelimler var... Splinter Cell, Thief gibi, gölgelerden ilerleyerek oynanan bir oyun. Onu Half-life gibi değerlendiremezsiniz.

Mantıklı bir oyun, 3 kurşun yediğinde geberebiliyorsun; kurşunun geldiği yer de önemli. Makineli üzerine şarjörü boşaltmaya başladığında ölüyorsun normal olarak... Birisi karşında sana şarjör boşaltırken, senin tutup silah çekmen, sonra ona ateş etmen, dahası onu öldürmen... Yuh be kardeşim, nesin sen superman falan mı?

Adamlar gerçekçi bir oyun yapmışlar ve bunun da hakkını vermişler...

NOT1: O söylediğin bug değil, gayet de doğal bir şey. Alarm verdirtmemeye çalışıyorsun. Arkanda adam bırakmaman lazım, yoksa bulunur.
NOT2: SC'yi bir oyna, ondan sonra oha de. Tabi kişilerin farklı şeylere oha demesi muhtemeldir. Ben mesela SC'de belli bir track olmadığını gördüm. Yani olayın içine binanın kapısından girerek de başlayabilirsin; balkonundan girerek de, arka kapısından girerek de. Adamlar oldukça serbest bırakmışlar. Bu yüzden değişik fikirler üretip, değişik taktiklerle oynayabiliyorsun. Üstelik SC'de istersen karşına çıkan tüm adamları yere sererek ilerleyebilirsin (adamları düzgün yerlere saklamak şartıyla ki ben böyle yaparak oyunu yarılamıştım; hiç de dert yaşamadım), istersen minimum adam indirerek de ilerleyebilirsin ki bu senin oyunun seviyesini zorlaştırmak için kendi önüne koyabileceğin bir engel. Bunu MGS'de yapabilir misin? Hayır... Silahı alıp adam katletmek farz olmuş artık o oyunda. SC'de ise sana verilen görevi yerine getirmek esas. Ajansın, sana verilen görevi yerine getiriyorsun... Katliam yaratmıyorsun. Rambo değilsin kısacası.
Sosyal ağlarda paylaş

riglious a tamamen katiliyorum

sc yonetir
mgs yi oynadim pcde bir kere,helikopterli bir$eyler gecti,sonra sapirsacma yerlerde gezinmeye ba$ladim+kamera acilari cok kotu geldi+en ba$taki o kutularin arasinda saklanma bolumu bana space dude(uhuh,kusacagim) oyununu hatirlatti.[hline]Leathas Level 46 Ranger(Excalibur)
horacegoesskiing, 19 July 2003 14:44 tarihinde demiş ki:
Diablo ve Diablo2 rpg ise street fighter da rpg dir
Sosyal ağlarda paylaş

sorarım size sc deki gerçeklik mgs de var mı? önünüze çıkan herhangi bi oda da ne olduğunu bilmeden ,gerektiğinde silah kullanmadan gölgelerin arasından süzüldüğünüz başka bi oyun biliyomusunuz? grafik açısından, sesler bakımından atmosfer oynanabirliği daha iyi olduğu bir oyun bilmiyorum şahsen. bu oyunu daha yeni bitirmiş biri olarak online versionunu deli gibi bekliyorum.tabi sc ye ben kraldır bütün oyunlara koyar ohhoahah falan demiyorum. sadece mgsdeki çoğu saçmalığın olmadığı, kahramanının tam bir ajan gibi gözüktüğü bir oyundan bahsediyorum.Hele arkasında Tom Clancy gibi bi usta varken (gerçi senaryosunu o yazmamış).doğrusu uzun zamandır böyle oyun oynadığımı hatırlamıyorum.O yüzden oyuna multiplayer seçenekleri getirecek Pandora's Box'ı deliler gibi bekliyorum.[hline]Bana ne oldu bilmiyorum? Sırf aşık olmuş olmak için olurdum aşık.Tanımıyorum artık ondan başkasını...
Neyleyim sensiz dünyayı?
İlk defa aşık olmuşum birine böyle
Laleler bile bilmez kimsenin böyle aşık olduğunu
Sosyal ağlarda paylaş

Bak hala oynanabilirlik, grafik falan demişsiniz.
Metal Gear Solid 2: Sons Of Liberty'nin senaryosu, atmosferi, karakterleriyle karşılaştırılınca ne kadar basit görünüyor.

Yani Emma'nın papağanı "Hul, I miss you." deyince hangimiz Otacon'la ağlamadık?
Snake'in gerçek Snake olduğu ortaya çıkınca ve Colonel "Gerçek Snake olsa bile simulasyonda yoktu Raiden, emirlere uy!" deyince hangimiz Raiden'la birlikte "You can take your simulation and... WE're out here, WE bleed, WE die!" demedik?
Hangimiz Fortune karşısında çaresiz kalmadık?
Hangimiz Raiden oyunun sonunda doğru Card 4 bulamayınca onunla birlikte kapıya tekme atmadık?
Hangimiz Revolver Ocelot başkanı öldürünce savaşın kaçınılmaz olduğunu bilen Raiden'la çaresiz kalmadık?
Hangimiz ortada Otacon, sağda Snake, solda Raiden savaşa giderken gamepad'i sıkıca kavramadık?
Hangimiz Patriots gerçeğini öğrenince dumur olmadık?
Hangimiz Olga gerçeğini öğrenince ona acımadık?
Hangimiz 1. bölümün sonunda Ocelot kendini tanıtırken ("I am Shalashaska. Also called Revolver..." Snake ve Shalashaska aynı anda tamamlar: "Ocelot) onu öldürme yeminleri etmedik?
Hangimiz oyunun sonunda Liquid, Ray'in tepesinde "Brothers!" diye seslenince korkmadık?
Hangimiz Mr. X bizi Ocelot'un elinden kurtarınca şaşkınlık ve minnet duygularımızı gizleyebildik?
Hangimiz Snake ve Raiden birlikte askerleri dağıtırken gözümüzü kırptık?
Hangimiz Raiden'la Rosemary'nin aşkını hissetmedik?
Hangimiz aslında o aşkın, Colonel'ın, görevin, herşeyin yalan olduğu ortaya çıkınca Raiden'la yıkılmadık?
Ve hangimiz, oyunun son demosunda üzerinde ismimizin yazdığı künyeyi atarken kendimizi Raiden'la bir hissetmedik?

Elbette tüm bunları Metal Gear Solid 2: Sons Of Liberty'yi başından sonuna kadar, soluksuz oynayanlar hissetti. Bilgisayarları oyunu takıla takıla çalıştıran veya demoları geçerek "oynayanlar değil".

Duygulardan söz ediyorum, Splinter Cell'in size asla hissettiremeyeceği duygulardan. Grafik ve ses gibi her makinenin yapabileceği şeylerden değil.[hline]horacegoesskiing, 15 July 2003 00:51 tarihinde demiş ki:
skini göremedim..
Sosyal ağlarda paylaş

Eklemeyi unutmuşum:

Hangimiz oyunun sonunda manyetik alan sağlayan aleti artık çalışmayan Fortune, kafalarına yağan onlarca roketin yönünü değiştirince "She is lady luck!" diyen Snake'e katılmadık?
Ve tabii ki hangimi Solid Snake'le beraber Ray'in üzerine atlamadık?

[Bu mesaj Eraq tarafından 16 August 2003 16:31 tarihinde değiştirilmiştir]
Sosyal ağlarda paylaş

eraq bu dediklerinin %90'ı senaryo üzerine kurulu.yani o dediklerinin çoğuna senayo yol açıyo.Senaryo yönünden MGS'nin daha iyi olduğunu herkes kabul eder. Ama bu saydıkların oyuna daha çok bağlamaz ki seni. Sadece sanaryoyu oluşturuyorlar. oyun boyunca aynı şeyi yaptığın sürece konu iyi olmuş kaç yazar?köşeden bak adam arkasını döndüğü zaman vur.arasıra bosslar çıkıyo bomba falan defuse ediyosun amaoyunu kurtarmaya yetmiyo.MGS sadece videolarıyla ve senaryosuyla adam eden bi oyun.Ama bu MGS'nin kötü bi oyun olduğunu göstermez.[hline]Bana ne oldu bilmiyorum? Sırf aşık olmuş olmak için olurdum aşık.Tanımıyorum artık ondan başkasını...
Neyleyim sensiz dünyayı?
İlk defa aşık olmuşum birine böyle
Laleler bile bilmez kimsenin böyle aşık olduğunu
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...