Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

türk milletini birarada tutan şey islam dinidir (!)

ruby

Öne çıkan mesajlar

sacmaliyan sensin bir

reformun ne oldugunu bile anlamamissin

ingiliz ordulari ikinci dunya savasinda papazlarla savasmiyormuydu, peki komunist rusyanin yikilmasinda dinlerin yok edilmeye calismasinin hic mi etkisi yok?

Diyorum ya tarihi cizgi filmlerden ogrenmissin.

said:
Sly-One, 30 Kasım 2005 01:51 tarihinde demiş ki:
gören de din düşmanıyım sanacak ha hasta ediyorsunuz adamı.
1500 lü yıllarda avrupa yıllarca çektiği birşeyden uzun bir süre savaşarak kurtuldu, neydi bu, din baskısı. ne dendi buna ? reform dendi. gelip de sonra ingiltere italya vatikan bilmemne saçmalamayın bana.
Sosyal ağlarda paylaş

Iste Ataturk un fikirlerinden hic bir anlamadiginin en buyuk kaniti. Su saniyeden sonra seninle tartismam.

Ulema sinifi yaratmak devlet eliyle din yaratmak demektir. Toplumlari siniflandirmak demektir. Toplum icinde ustun siniflar yaratmak demektir.

Ataturk un laikliginden halkciligindan hicbirsey anlamamissin. Bu saatten sonrasi benim icin bos.

said:
Sly-One, 30 Kasım 2005 01:56 tarihinde demiş ki:
bence de tayyipin dediği gibi ulema sınıfı olsun.
kendi hallerinde yaşasınlar isteyen bağış yapsın camilere vs., ancak kadınların o tip bir toplumda yeri yok dikkat ederseniz.
AMA ulema sınıfı (hayatlarını bu yöne adadıklarını düşündüğüm kimseler, imamlar vs.) haricinde herkes adam gibi giyinsin, insan olsun önce, sonra çalışmayı bilsin sabah kahveye değil işe gitsin. karısına saygı duysun. kendini bi bok sanıp kadınlara üstünlük taslamasın, dinime karışmasın, hele hele devletime dinini hiç karıştırmasın.
Sosyal ağlarda paylaş

anadoluyu tanısaydım nasıl demezdim ki ?
arabayla geçmedim merak etme, fakir edebiyatı yapacak değilim ama hakkıma düşecek kadar yaşadım köyde kasabada.
senden çok şey görmüşümdür belki de bilemem. ama görmüş olmam istanbullu olduğum, okuduğum araştırdığım ve açık görüşlü olduğum gibi özelliklerimi değiştirmiyor evet kastettiğin oysa.
onun dışında laikliktir türk milletini bir arada tutan, asıl sen göremiyorsun bir şeyleri. türk milletini bir arada tutan şey türk devletidir yoksa zaten ya amerika ya ingiltere idik şu an, kurtuluş savaşı sırasında halkın yarıdan çoğu eğitimsiz ve ileri görüşsüz veya kasten yabancı yönetimi istiyordu. Konu sapmayacak olursa, Türkiye din ile birada duramaz, amerika 2 güne kalmaz girer Türkiye'ye. Türkiye çok önemli bir noktadadır şu anda. Sen millet ya da topluluk ile karıştırıyorsun göktürkler vs. derken. Eskiye benzemiyor bugün topluluklar dışarıya da doğru düzgün bir sistemi olduğunu göstermeli yoksa giriyorlar ırağa bakın. Hele hele TR'ye 2 sn acımazlar. Gözünüzü açın biraz önce.[signature][hline]abeo nihilum demonstrere
quod abolesco dum te defendoa.k.
Sosyal ağlarda paylaş

said:
matama, 30 Kasım 2005 02:02 tarihinde demiş ki:
Iste Ataturk un fikirlerinden hic bir anlamadiginin en buyuk kaniti. Su saniyeden sonra seninle tartismam.

Ulema sinifi yaratmak devlet eliyle din yaratmak demektir. Toplumlari siniflandirmak demektir. Toplum icinde ustun siniflar yaratmak demektir.

Ataturk un laikliginden halkciligindan hicbirsey anlamamissin. Bu saatten sonrasi benim icin bos.

said:
kendi hallerinde yaşasınlar isteyen bağış yapsın camilere vs., ancak kadınların o tip bir toplumda yeri yok dikkat ederseniz.
AMA ulema sınıfı (hayatlarını bu yöne adadıklarını düşündüğüm kimseler, imamlar vs.) haricinde herkes adam gibi giyinsin, insan olsun önce, sonra çalışmayı bilsin sabah kahveye değil işe gitsin. karısına saygı duysun. kendini bi bok sanıp kadınlara üstünlük taslamasın, dinime karışmasın, hele hele devletime dinini hiç karıştırmasın.

sen benim dalga geçtiğimi anlamamışsın bi kere.[signature][hline]abeo nihilum demonstrere
Sosyal ağlarda paylaş

said:
matama, 30 Kasım 2005 01:58 tarihinde demiş ki:
sacmaliyan sensin bir

reformun ne oldugunu bile anlamamissin

ingiliz ordulari ikinci dunya savasinda papazlarla savasmiyormuydu, peki komunist rusyanin yikilmasinda dinlerin yok edilmeye calismasinin hic mi etkisi yok?

Diyorum ya tarihi cizgi filmlerden ogrenmissin.

said:
Sly-One, 30 Kasım 2005 01:51 tarihinde demiş ki:
gören de din düşmanıyım sanacak ha hasta ediyorsunuz adamı.
1500 lü yıllarda avrupa yıllarca çektiği birşeyden uzun bir süre savaşarak kurtuldu, neydi bu, din baskısı. ne dendi buna ? reform dendi. gelip de sonra ingiltere italya vatikan bilmemne saçmalamayın bana.

bence sen pek birşey anlamamışsın tarihten. reformdan sonra din sadece kamuflaj önemli olan sömürge, para , petrol.[signature][hline]abeo nihilum demonstrere
Sosyal ağlarda paylaş

said:
Sly-One, 30 Kasım 2005 01:48 tarihinde demiş ki:
ayrıca türk milletini birarada tutan şey islam değil türk milliyetçiliği ... olmuştur cumhuriyet kurulduğundan beri. Osmanlı Devleti değil Türkiye Cumhuriyeti'ndeyiz dikkatini çekeyim.
aynen, eğer din ayakta tutsaydı şimdi araplarla yaşıyor olurduk. matama anadolu'daki hayatında tek kitap okumamış 'biz din kardeşlerimizi seviyoruz' diyen insanlardan örnek verme.
said:
adam kafasına göre bişeyler yazmış, illa atatürk ilkelerine bağlı kalıcam dememiş ki.
ps: illa bu ilkeler doğrultusunda yazmak zorunda değiliz sanırım?

[Bu mesaj taz tarafından 30 Kasım 2005 02:09 tarihinde değiştirilmiştir]
Sosyal ağlarda paylaş

bitti mi, bitmedi.
said:

said:

benim bilmediğim hani senin bildiğin şu tarih var ya hani.
bak bakayım bugün avrupada din adamları ve rahibeler üstün sınıf mı yoksa sadece insanların rahatlamaya ve inançlarını tazelemek için orada olan birer simgeler mi sadece?
benim dediğim de oydu, modern bir toplumda dinsel öğeler simgelerdir artık sadece. para konuşur.[signature][hline]abeo nihilum demonstrere
Sosyal ağlarda paylaş

BU gün İslam Tarihi öğretmenimiz bize sınıfta bir kitaptan bir kısımlar okudu.

Kitap bir Hristiyan Misyoner tarafından yazılmış ve Osmanlı'nın son dönemlerindeki Osmanlı'yı ve Müslümanlığı parçalama adına yapılan çalışmaları anlatıyormuş.Bir sürü madde okudu ama biri bu konuya uyuyor.

-Müslüman halk arasına girip kadını dinsel inanışlarla erkeği kadına karşı üstün tutmak.

Öğretmen işte bu dedi.Tesettur dediğimiz şey bir misyoner aldatmacası ve dinimizde yer almayan bir konudur dedi.Ne bağlantısı var misyoner nasıl kapattıracak kadını.İşte gene burada ilk madde geliyor.

Bu maddelerin başı.Müslümanların en zayıf ve dağılmaya yönelik bölümü olan ayrılıklar,mezhepler,tarikatlar vs. Bunlardan faydalanmak.İşte bu misyonerler Müslüman kılığında bu tarikatlara gidip söz sahibi oluyordu.Hatta bazıları varmış ki düşünün Hristiyan bir İslam Tarikatinin lideri oluyor.

Yaydıkları sahte bilgiler ile kadınları eziyorlar.Kadınların ezildiği toplumlar cahil kalmaya mahkumdur malesef...

Böyle böyle 2 ders okudu öğretmen o kitapçıktan edinmek isterim resmen 150-200 yıl önce düşünülen şeylerin hepsi günümüzde halen yapılıyor.Birini de tartışıyoruz işte :)[signature][hline]Eamer, 14 Kasım 2005 01:56 tarihinde demiş ki:
Superman'ın neden donunu dışarı giyeceğini ilerki bölümlerde öğrenebilecek miyiz?

Tık
Sosyal ağlarda paylaş

İslam Türk milletini bir arada tutar diyenlere islam alemine bi bakın derim.ne bütünlük var ama.Irak'a bakın birbirlerini yiyorlar.Irak yıllarca İran'la savaştı.Suriye yıllarca pkkyı besledi.1. dünya savaşında müslüman kardeşlerimizin naptığını herkes biliyor zaten.hangi birlik hangi bütünlük yahu.bu adam konuşuyor da hiç çevresine de mi bakmıyor?[signature][hline]RareBee
Sosyal ağlarda paylaş

keşke taz 800 yıl dayanabilsin müslüman devletler bu kafayla.
reform, rönesans yaşayamadık hep ondan oluyor bunlar hala.
aydınlanma diye birşey yok resmen.Atatürk yine saolsun T.C. yi diğerlerinden öteye götürmüş, Türk'e vermiş gazı da, ortada türklüğüyle adam gibi övünen tek kesim de okumuyor cahil geziyor, diğerlerinin arasına da bölücüler katılmış durumda, başımızda da gericiler var zaten. yani zor gibi. iç savaş olursa ordu da bişey yapamaz ona hazırlıyor dış güçler de. a.k. bi iç destekçiler eksik zaten ondan da bol var.[signature][hline]abeo nihilum demonstrere
Sosyal ağlarda paylaş

said:
ruby, 30 Kasım 2005 00:55 tarihinde demiş ki:
birincisi ben bunu habertürk'te falan dinlemedim.

said:
sir, 30 Kasım 2005 00:58 tarihinde demiş ki:
rahan dedi habertürk olduğunu..

pardoon pardoon nası yaptıysam orda bi yerde habertürk okumuşum. kafa başka yerde :-)[signature][hline]Try Reality!
the invisibile and the non-existent look very much alike!
Sosyal ağlarda paylaş

ozur dilerim calistigim icin cevap veremedim.

Sly=one cevap vermiycem dedim ama dayanamiyorum

Birseyleri savunup sonra direk donuyorsun. Biz burada rahip sinifinin ustunlugunu mu konusuyoruz yoksa dinin turk milletini bir tuttugunu mu?

assagilamama gelince benim yorumuma sacmalama diye basladigin icin. Acikcasi tekrar soyluyorum konustugun konu hakkinda fikrin yok.

1500 seneye takilan insanlara ise aciyorum ozur dilerim karahanlilarin kurulus tarihi aklima tam gelmedi. OP zamandan beri diyelim. Yalniz bilmem farkindamisiniz ama turk milleti her zaman bir din cevresinde beraber kalmistir. Tarih bilmiyorsunuz derken

Uygur tarihi hakkinda hic bir fikriniz yok. Uygurlarin bir numarali yikilma nedeni halk icindeki dinsel degisikliktir, dinsel birligin kaybidir. Begenin yada begenmeyin. Ben demiyorum tarih diyor.

Onun disinda ben ne asiri dinciyim ne sevgilimi esimin basini kaparim. Ama bu ortadaki gercekleri gorup, assagilamanizi gerektirmiyor.

Sonra tekrar sly one a donersek. O yazdigin yazida ben komik hic birsey gormedim. Gayet acikca ulema sinifni savundun ve simdi kiviriyorsun.

Bunun disinda evet hala bu ulkeyi din ve milliyetcilik tutuyor. Arap konusuna gelince dinine inanmanin savasirken vatanin ve vataninin dini icin savasmanin arap olmakla alakasi yok. Insanlari muslumanligini araplastirmaya ve cok daha onemlisi muslumanligi araplarla iliskilendirmeye calismayin, eger buna inaniyorsani sizin muslumanliginizla benim muslumanligim farklidir.

Bunun disinda evet 1500 senedir olmadi 1000 senedir allah allah sesleriyle savasiyoruz, kurtulus savasinda insanlarimizi camilerde verilen fetvalarla ezan sesleriyle bir tuttuk begenin yada begenmeyin. Ataturkte verdirdigi fetvalarla bunu gostermistir. Ha bugun muslumanliktir dun baska dindi orasini bilmem ama toplumlari birlikte tutan dindir cogu zaman.

Kaldiki istiklal marsi soyle der
Ruhumun senden, ilahi, şudur ancak emeli:
Değmesin mabedimin göğsüne namahrem eli.
Bu ezanlar-ki şahadetleri dinin temeli,
Ebedi yurdumun üstünde benim inlemeli

Onun disinda evet arakdasim Ataturk un halkciligina uyacaksin Ataturkun laikligini bileceksin savunacaksin. Daha iyi bir fikrin varsa cik ortaya. Yoksa sirf artislik olsun diye savunma yapma. (gg idi sanirim bunu yazan)

[Bu mesaj matama tarafından 30 Kasım 2005 03:17 tarihinde değiştirilmiştir]

[Bu mesaj matama tarafından 30 Kasım 2005 03:24 tarihinde değiştirilmiştir]
Sosyal ağlarda paylaş

bunun disinda

musluman devletler ne kadar dayanir bilmem ama muslumanlik kiyamete kadar dayanacaktir emin ol. Medeniyetle muslumanlik arasinda dogru bir cizgi vardir. Medeniyetin yukseldigi yerde muslumanlik vardir. Arap irklarinin acizligini muslumanliga yuklemeye kimsenin hakki yok.

Bunun disinda Turbana gelince turban bugun fransadaki rahibelerin giyinis seklidir. Ne yazikki arabistanda 1500 sene once topraktan korunmak icin uretilmis elbiseleri kullaniyoruz ve bunlari dinle bagdastiriyoruz.

Onun disinda sly one 23 yasindayim 18 senesini anadoluda yasadim. Anadoluda yasamis olmam bir istanbulludan kultursuz oldugum veya dusuk sinif oldugum anlamina gelmiyor. Hatta egitim seviyesi olarakta seni kat ve kat katliyacagima inancim sonsuz. ki her ne kadar acikca solemesende bilmem anlamini biliyor musun fransiz devriminin jacobenleri gibi hareket ediyorsun. Ben istanbulun kulturunu aldim anadolulari bilmez ben bilirim. Bu arada bir gun adam gibi bir camide cuma namazina gidersen neden bu ulkenin asla yikilmiyacagini anlarsin.
Sosyal ağlarda paylaş

matama islam birleştirici bir güçse bana şu an Irak'da insanların neden birbirini yediğini,ırakla iranın neden savaştığını.sueiyenin yıllarca neden pkkyı beslediğini,1. dünya savaşında din kardeşlerimizin(ne kardeşler ya)neden bizi arkamızdan vurduklarını anlatırmısın?he bu arada sürekli anadolu geyiği yapmışsın da 21 senedir anadoluda yaşıyorum.ben bölünmezliğin dinle bi alakasını göremedim burda?

[Bu mesaj rarebee tarafından 30 Kasım 2005 03:25 tarihinde değiştirilmiştir]
Sosyal ağlarda paylaş

yazilarimi okursan, milleti birlikte tutan tanimini gorursun. Bugun arap milleti turk milleti(ki ben buna anadoluda yasayan insanlari tarif ediyorum) tanimini tekrar gormeni istiyorum. Arap irkini incelersen hic bir zaman anadolu(turk) milletinin icine karismamisdir. Her zaman ayri bir eyalet olmustur. Benim burada savundugum islam dininin birlestiricligi degil turk milletinin islam dini(gecmiste baska bir din) etrafinda birlestigidir. Yoksa arap irkinin herhangi bir konuda birlesmesi mumkun degildir. Kaldiki islam dinine gercekten inansalar bunu yapabilecekleri ortadadir. Sii lik sunilik, hanefilik safilik bunlar hep bu insalari ayiran seylerdir.

Bunun disinda dikkat edersen arap irkinda sii ler kendi aralarinda gayet iyi anlasiyorlar. Birde dis etkiler var, birde soy olayi var. Acikcasi aciklamama arap olduklari icin diyerek bitiriyorum umarim anlamissindir.
Sosyal ağlarda paylaş

Bu arada ordunun baglandigi falan yok. Tek problem su anki genel kurmay baskani. Ordudan gelen biri olarak diyebilirimki en usst duzey subaylar arasinda bir tane seven yok su anki genelkurmay baskanini.

Ancak soyle bir gercekte var eger demokrasiye inaniyorsak artik butun genelkurmay baskanlari boyle olmali. Soru isareti surada Turkiyede demokrasi uygulanabilir mi?

said:
DarKRideR, 30 Kasım 2005 01:41 tarihinde demiş ki:
Forgiver çıkar şimdi buna da Yenişafak'tan savunma bulur :)

Orduya güveniyoruz ama adamlar kesin orduyu da bağlamış ki bu kadar rahat konuşuyorlar.Bu kadar yobazlık,hayvanlık olamaz bu adamdan nefret ettiğim kadar hiç bir kimseden nefret etmiyorum.BU herifin yanında Bush bile iyiye kaçar (geri aldım sözü :) )
Sosyal ağlarda paylaş

"milleti birarada tutan şey islamdır" demesi hatalı. "milleti birarada tutan şeylerden biri islamdır" dese doru olurdu. bu birarada tutan etkenler izafidir, herkese göre değişir. din bunlardan biri olurdu olmazdı orasını tartışmanın anlamı yok, bir çok insan böyle düşünüyor sonuçta böyle düşünmeleri de birarada tutan etken olmasına yetiyor.

bi de şey denebilir, islam en büyük etkendir, ancak o da toplumdaki bariz bariz belli olan arap düşmanlığıyla baya bi çelişir. din etkendir ama en büyüğü veya en önemlisi olduğunu düşünmüyorum.

ayrıca bu lafın kürt sorunuyla alakalı olabileceği gibi bişi aklıma geldi şimdi dorumudur bilemeyecem.[signature][hline]Try Reality!
the invisibile and the non-existent look very much alike!

[Bu mesaj Rahan tarafından 30 Kasım 2005 03:36 tarihinde değiştirilmiştir]
Sosyal ağlarda paylaş

din ne gibi bir şeydir ki sadece bizi birlik halinde tutuyor da diğerlerini tutumuyor bunu aklım almıyor.dinin bizi diğer toplumlarla birlik halinde tutmayıp sadece türk milletini birlik halinde tutması sana biraz mantıksız gelmiyor mu?diğer müslüman devletlerin bizle hiç bir zaman iyi geçinmemeleri sence ümmetci düşüncenin değil de milli düşüncenin ispatı değil mi?bu söylemler kasıtlıdır çünkü bu parti ve yandaşları politikalarını ümmetçilik üzerinden yapmaktadırlar.bunların hocalrının bundan bir kaç yıl önce söylediklerini hala unutmadık.bu milleti kürt türk diye ayırdınız ondan terör cıktı türk kürt yok hepimiz müslümanız diyen bunların hocaları değilmiydi?[signature][hline]RareBee
Sosyal ağlarda paylaş

Misafir
Bu konu yeni mesajlara artık kapalıdır.
  • Yeni Oluştur...