Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

türk milletini birarada tutan şey islam dinidir (!)

ruby

Öne çıkan mesajlar

biliyorum bu tür konular cok acıldı ama bunu yazmadan edemeyeceğim!!

haberlerde dinlediğime göre Tayyip Erdoğan şöyle söylemis: ''türk milletini birarada tutan şey kuskusuz islam dinidir.''

buna cevap olarak Mustafa Kemal'in ağzından bir sey yazmak istiyorum :

'' Türkiye Cumhuriyeti'nde herkes Tanrı'ya istediği gibi ibadet eder.TÜRKİYE CUMHURİYETİ'NİN RESMİ BİR DİNİ YOKTUR.Türkiye'de bir kimsenin düşüncelerini zorla başkalarına kabul ettirmeye kalkışacak kimse yoktur ve buna izin verilemez.
DEVLETİN BELİRLİ BİR DİNİ OLAMAZ.Çünkü bir devletin içinde çeşitli dinlerden insanlar bulunur.Belirli bir dini resmen kabul etmek,o dinden olmayan yurttaşlara üvey çocuk işlemi yapmak demektir.
Bizi yanlış yola sevkeden SOYSUZLAR, çok kere DİN PERDESİNE BÜRÜNMÜŞLERDİR.Saf ve temiz ahlaklı halkımızı hep şeriat sözleri ile aldatagelmişlerdir.Tarihimizi okuyunuz.Görürsünüz ki,milleti mahveden,tutsak eden kötülükler hep din kisvesi altındaki küfür ve alçaklıktan gelmiştir.
Büyük Millet Meclisi ve onun anayasasi bireylerin dinini tanımakla,onalara özgürce ibadet hakkı vermektedir.Bunun dışında bir de DEVLETİN DİNSEL BİR SİYASET İZLEMESİ VE YÖNETİMDEKİ UYRUKLARIN VİCDAN ÖZGÜRLÜKLERİNE MADDİ OLMASA DA MANEVİ BASKI YAPMASINI İSTEMEK AKIL VE MANTIKÇA DOĞRU OLMAZ.işte bu yüzden,lâikliği,yani din ve dünya işlerinin birbirinden ayrılmasını istedik.
**SEVİNEREK YİNE GÖRÜYORUM Kİ LÂİK CUMHURİYET İLKESİNDE BİRLİKTEYİZ.ZATEN BENİM SİYASAL YAŞAMDA BİR YANLI OLARAK DAİMA ARADIĞIM VE ARAYACAĞIM TEMEL BUDUR.

MUSTAFA KEMAL ATATÜRK

lütfen üşenmeden okuyunuz.özellikle son cümleleri;büyük harflerle yazdıklarımı.ve nelerin değiştiğini görünüz.
Sosyal ağlarda paylaş

said:
ruby, 30 Kasım 2005 00:28 tarihinde demiş ki:
haberlerde dinlediğime göre Tayyip Erdoğan şöyle söylemis: ''türk milletini birarada tutan şey kuskusuz islam dinidir.''
ya böle rezil adamları başa getiren milletimden nefret ediyorum! milliyetçilik de bir yere kadar kardeşim. böyle millet varken milliyetçilik falan yapamıcam!
(ağır oldu sanırım biraz, ama bundan başkası gelmiyo içimden)

[Bu mesaj taz tarafından 30 Kasım 2005 00:41 tarihinde değiştirilmiştir]
Sosyal ağlarda paylaş

said:
taz, 30 Kasım 2005 00:39 tarihinde demiş ki:
said:
ruby, 30 Kasım 2005 00:28 tarihinde demiş ki:
ya böle rezil adamları başa getiren milletimden nefret ediyorum! atatürk'ün milliyetçiliği de bir yere kadar kardeşim. böyle millet varken milliyetçilik falan yapamıcam!

katılıyorum.sonucta boyle ''insanları'' başımıza getiren yine bizim milletimiz, ve onların pisliklerini de biz çekiyoruz.
Sosyal ağlarda paylaş

bu adam hala başbakan olduğunu ve ağzına geleni direkt söylememesi gerektiğini kavrayamadı.
mayıs da cumhurbaşkanlığı seçimleri var du bakalm asıl şenlik ondan sora başlayacak.
(yannız kaynak habertürk sözlerimi geri alma hakkımı saklı tutuyorum. pek bi gerzek bi habercilik anlayışları var.)
[signature][hline]Try Reality!
the invisibile and the non-existent look very much alike!

[Bu mesaj Rahan tarafından 30 Kasım 2005 00:43 tarihinde değiştirilmiştir]
Sosyal ağlarda paylaş

beybin naptın sen ya..öhm neyse forumdayız..

Atatürk güzelce açıklamış bir devletin neden laik temeller üzerine oturması gerektiğini. Ehh bize de okuyup, feyz almaktan başka bir şey düşmez.
edit: ben bu konu hakkında söylememiştim, Atatürk mezarında ters dönmüştür'ü..günaha da girdik gece gece..
[signature][hline]naylon bir kovanın içinde, yüzerim istavrit gibi...

[Bu mesaj Mantar tarafından 30 Kasım 2005 00:45 tarihinde değiştirilmiştir]
Sosyal ağlarda paylaş

konu siyasete kaçıcak gibime geliyo ama bi şekilde başımıza geldiler ve ne olduklarını herkes çok iyi biliyo. şuanki durumda herhangi bir seçimde yine bunların geleceği muhtemel. çünkü seçenek yok. insanların bi şekilde artık olayları görmeleri gerekiyo bence. Onca sorunun içinde bide bunlarla uğraşıyoruz. x şeyhinin ayanın dibinde oturmuş, siyasi yasaklı bi başbakanımız var. daha neler görücez acaba.[signature][hline]Boo, are you happy now?
Sosyal ağlarda paylaş

habertürk son derece kolpadır..ulusumuzu bir arada tutan olgular arasında islam dininin de olduğu yadsınamaz, bunun aksini ispat etmek körlük olur, ancak tek ve mutlak unsur olarak da gösterilemez elbette, dil, ortak kültür, ortak tarih, ulus ve vatan sevgisi de dinle birlikte anılmalıdır.

yanlış anlaşılmasın, tayyip aynen böyle konuştuysa artık sayılmayacak derecede fazla olan potlarına bir yenisini daha eklemiştir..yalnız habertürk'e ben pek güvenmem, konuşmasının orasını burasını kırpmış olabilir, herşey beklenir..

DİYORUM
[signature][hline]

[Bu mesaj sir tarafından 30 Kasım 2005 00:55 tarihinde değiştirilmiştir]
Sosyal ağlarda paylaş

said:
sir, 30 Kasım 2005 00:52 tarihinde demiş ki:
habertürk son derece kolpadır..ulusumuzu bir arada tutan olgular arasında islam dininin de olduğu yadsınamaz, bunun aksini ispat etmek körlük olur, ancak tek ve mutlak unsur olarak da gösterilemez elbette, dil, ortak kültür, ortak tarih, ulus ve vatan sevgisi de dinle birlikte anılmalıdır.

birincisi ben bunu habertürk'te falan dinlemedim. ikincisi erdoğan'ın gerçekten de dini ortak tarih vb ile ayni seviyede tuttugunu mu sanıyorsun? onun tek amacı lâikliği yıkmaktır,bundan adımdan emin oldugumdan da eminim!!
Sosyal ağlarda paylaş

rahan dedi habertürk olduğunu..

e madem yıkmak istiyo laikliği, bundan iyi fırsat mı var?gücü yetiyosa yıksın, değiştirsin anayasayı, bak mecliste çoğunluk onda..hadi, o kadar aptal değil tayyip, ikili oynuyo, ve objektif (ideolojiden bağımsız)bakıcak olursak hakkaten iyi siyasetçi..siyaset, kıvırma sanatıdır nihayetinde.

ha, buna ek olarak, Atatürk'ün islamiyetin bağdaştıcı, mantıklı yanlarını öven konuşmaları da vardır. lütfen laiklik, islam, din tüccarları, yobazlar, masumlar, ulus, gelenek, görenek gibi kavramları iyi analiz edelim.
[signature][hline]

[Bu mesaj sir tarafından 30 Kasım 2005 01:01 tarihinde değiştirilmiştir]
Sosyal ağlarda paylaş

said:
beybin, 30 Kasım 2005 00:40 tarihinde demiş ki:
M. Kemal mezarında ters dönmemiştir , fırıldak olmuştur..

[Bu mesaj beybin tarafından 30 Kasım 2005 00:44 tarihinde değiştirilmiştir]

tamam tepkinde haklısın bende karşıyım bu düşünceye ama tepkini biras abatmışsın....[signature][hline]iyi Dostlar İc Camasırı Gibidr Daima yanındadır...
///////////////////////////////////////
Daha İyi Dostlar prezervatif Gibdr Daima Korur...
///////////////////////////////////////
daha ii dostLar Viegra Gbidir Duseni KalDırır....
Sosyal ağlarda paylaş

Forgiver çıkar şimdi buna da Yenişafak'tan savunma bulur :)

Orduya güveniyoruz ama adamlar kesin orduyu da bağlamış ki bu kadar rahat konuşuyorlar.Bu kadar yobazlık,hayvanlık olamaz bu adamdan nefret ettiğim kadar hiç bir kimseden nefret etmiyorum.BU herifin yanında Bush bile iyiye kaçar (geri aldım sözü :) )[signature][hline]Eamer, 14 Kasım 2005 01:56 tarihinde demiş ki:
Superman'ın neden donunu dışarı giyeceğini ilerki bölümlerde öğrenebilecek miyiz?

Tık
Sosyal ağlarda paylaş

RTE nin fikirlerine katilmiyorum

ama bu cumlesi dogru. Binlerce ataturk yazisida getirseniz oratada bir gercek var. Ataturk un dediklerini istediginiz tarafa cekebilirsiniz ama gercektende bu ulkeyi bir arada tutan en buyuk unsurlardan biri dindir.

Bu 2500 sene once Gokturk dini varkende boyleydi(uygurlarin nasil dagildigini bir okuyun isterseniz) bugunde boyle.

Istanbulda oturup turkiye gerceginden uzak yorum yapmak kolay. Ama tayyip belkide yonetime gectiginden beri nadir dogru laflarindan birini soyledi.

Evet canlarim bu ulkenin evlatlari 1500 yildir allah allah diye dovusuyor. Farkina varsaniz iyi olur.
Sosyal ağlarda paylaş

bu arada bu sadece turkiye icin gecerli degil. Kabul edin etmeyi ingilterede kilisenin gucu, italyada vatikanin gucu.

Bu arada bvu yorumlari yapan grubu izliyorumda butun omru istanbul izmirde toplumdan ustun gecmis bir grup. Biraz gerceklere goz atarsaniz hala anadoluda insanlar dinim devletim diye yasarlar.
Sosyal ağlarda paylaş

ben anadoluyu da gördüm yeterince arkadaşım bana zırva anlatma burda.
1500 sene mi. islam ı türkler buldu diyosun yani ?
ayrıca türk milletini birarada tutan şey islam değil türk milliyetçiliği ve laiklik olmuştur cumhuriyet kurulduğundan beri. Osmanlı Devleti değil Türkiye Cumhuriyeti'ndeyiz dikkatini çekeyim.[signature][hline]abeo nihilum demonstrere
quod abolesco dum te defendoa.k.
Sosyal ağlarda paylaş

said:
matama, 30 Kasım 2005 01:46 tarihinde demiş ki:
Evet bende senin yazi okumayi bilmedigini farkettim

Gokturk dini diye brisey yaziyor orada. bakarsan sevinirim. uff laf sokmak icin kasan bos adamlara dayanamiyorum.
said:
-gg, 30 Kasım 2005 01:43 tarihinde demiş ki:
Hz. Muhammed 581 de doğdu diye biliyorum ?

said:
matama, 30 Kasım 2005 01:42 tarihinde demiş ki:
Evet canlarim bu ulkenin evlatlari 1500 yildir allah allah diye dovusuyor. Farkina varsaniz iyi olur.

ben de ne yazdığını bile bilmeyenlere bir hastayım.[signature][hline]abeo nihilum demonstrere
Sosyal ağlarda paylaş

@sly:ya bu topicte tayyibi savunur gibi oldum ama, gerçekten dinin hala toplumumuzda yadsınamaz bi yeri var. hiç anadoluya falan gitmene de gerek yok, ramazanda sultanahmet'e gitmen yeterli. bunun laiklikle, devlet yönetimiyle tabii ki alakası yok, ancak milletimiz dini değerlerine hala bağlı.[signature][hline]
Sosyal ağlarda paylaş

gören de din düşmanıyım sanacak ha hasta ediyorsunuz adamı.
1500 lü yıllarda avrupa yıllarca çektiği birşeyden uzun bir süre savaşarak kurtuldu, neydi bu, din baskısı. ne dendi buna ? reform dendi. gelip de sonra ingiltere italya vatikan bilmemne saçmalamayın bana.[signature][hline]abeo nihilum demonstrere
Sosyal ağlarda paylaş

turk milletini bir arada tutan seyin laiklik olduguna inaniyorsan senin neyi savundugunu ogrenmen lazim.

Laiklik devletin tanimidir bireyin degil. Devlet laiktir devlet her dindeki herkese ayni sekilde davranir. Birey bir dine aittir(her hangi bir dine inandigini varsayarak). Bireylerin devletin laikligine inanci vardir.

O yuzden ben hic bir savasta laik laik diye bagiran asker gormedim sen gordun mu?

Bunun disinda salak bir zaman savasina gireceksek evet 1500 sene olmasinda 1300 sene olsun. Peki can kardesim bu adamlar o zamandan once bir dine inanmiyorlar miydi? Evet bu din onlari bir arada tutuyordu. Begenin yada begenmeyin toplumlari bir arada tutan inanclaridir. 1000 sene once hacli ordularindada boyleydi, kanuni zamanindada boyleydi simdide boyle. Din gibi bir gucu bosa gostermek ondan kacmak ancak bir ahmaklik eseridir.

bunun disinda anadoluyu gordum ben deidigin muhtemelen arabayla gecmek. Cunku anadoluyu goren bir insanin bu cumleyi kurmasi mumkun degildir. Bu nedendendir ki Ataturkte her zaman din adamlarini kullanmistir. Ankaradaki hocalarin fetvalarini incelerseniz gorursunuz. Kurtulus savasinda allah ve vatan askiyla savasanlar bundandir, sabah namazini topluca kildiktan sonra taaruz eden insanlar bundandir. Kafire olum diye saldirmalari bundandir.

Evet beyler Turkiyeyi uzaktan taniyorsunuz.
Sosyal ağlarda paylaş

bence de tayyipin dediği gibi ulema sınıfı olsun.
kendi hallerinde yaşasınlar isteyen bağış yapsın camilere vs., ancak kadınların o tip bir toplumda yeri yok dikkat ederseniz.
AMA ulema sınıfı (hayatlarını bu yöne adadıklarını düşündüğüm kimseler, imamlar vs.) haricinde herkes adam gibi giyinsin, insan olsun önce, sonra çalışmayı bilsin sabah kahveye değil işe gitsin. karısına saygı duysun. kendini bi bok sanıp kadınlara üstünlük taslamasın, dinime karışmasın, hele hele devletime dinini hiç karıştırmasın.[signature][hline]abeo nihilum demonstrere
Sosyal ağlarda paylaş

Misafir
Bu konu yeni mesajlara artık kapalıdır.
  • Yeni Oluştur...