Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Yeni arama motoru!

VipeR

Öne çıkan mesajlar

'Bende arama yapacaksan soru sor' diyen ve yaratıcısı bir Türk olan ARAMA MOTORU, İstanbul'da tanıtıldı

2004 yılında nükleer fizikçi Dr. Rıza Can Berkan tarafından kurulan arama motoru Hakia.com, internet kullanıcısına en hızlı, verimli ve kapsamlı arama tecrübesini yaşatmayı amaçlıyor.

Endeksleme teknolojisi yerine, yeni bir altyapıyla dizayn edilen hakia, lisan anlayan, semantik algoritmalarla geliştirildi.

Sorulan soruyu algılama ve komple cevap verme kapasitesine sahip bir arama motoru olmayı amaçlayan Hakia arama motoru ''Baş ağrısını hangi ilaç iyileştirir?'' sorusuna, ''Aspirin migrene iyi gelir'' gibi bir cevap getirebilirken, soru ve cevap cümlelerindeki hiçbir kelime aynı olmuyor.
Hakia.com'un tanıtımı nedeniyle düzenlenen toplantıda konuşan Hakia Genel Müdürü Rıza Can Berkan, Hakia'nın Fince ''hakija'' sözcüğünden türediğini belirterek, ''araştırmacı'' anlamına geldiğini söyledi.
Beta versiyonuyla açılışı yapılan arama motorunun, 6 aylık bir evrim sürecinin ardından istenilen analiz kapasitesine ulaşacağını anlatan Berkan, Hakia'nın diğer arama motorlarından birçok farklı yönünün bulunduğunu kaydetti.

Berkan, ''Performans olarak yüzde 10-20 gibi görünür bir avantaj getirirsek başarılı olabileceğimize inanıyorum. Biz pazarı ele geçirmeyi amaçlıyoruz. İlk yıl içinde günde 50 milyon aramaya ulaşabilmeyi hedefliyoruz'' dedi.

Yatırımcı Dr. Pentti Kouri tarafından finans edilen ve 2005 Ağustos ayında bir New York finans grubundan 5 milyon dolarlık yatırım alan Hakia'nın yönetim kurulunda teknoloji yatırımları dünyasından önemli isimler yer aldığını belirten Berkan, Hakia'nın toplam yatırım tutarının ise 7.5 milyon dolar olduğunu bildirdi.

Ontolojik semantik teorisinin fikir babası kabul edilen Purdue Üniversitesi Profesörü Victor Raskin'in de Hakia'nın tasarım grubunda çalıştığını belirten Berkan, çeşitli milletlerden yaklaşık 30 kişilik bir ekiplerinin bulunduğunu anlattı.
Hakia'nın kullanımı arttıkça yeni kavramları ve farklı lisanları daha iyi anlayacağını ve cevapları daha anlaşılır bir formatta verebileceğini belirten Berkan, 2006 yılının ilk yarısında evrimini kısmen tamamlamış olacak Hakia'nın yeni bir BETA versiyonuyla resmi açılışının yapılacağını kaydetti.

''BENİM ADIM NE SORUSUNUN CEVABI YOK''

Hakia.com Genel Müdür Yardımcısı Melek Pulatkonak da şu anda en çok merak edilen konular üzerinde evrim çalışması yapıldığını, arama motorunu kullanan kişilerin denemeleriyle Hakia'nın kapsamlı hale geleceğini anlattı.
www.hakia.com'da yapılan aramalarda, ''Benim adım ne?'', ''Ben kimim?'' gibi soruların da cevabının istendiğini dile getiren Pulatkonak, Hakia'da bu tür soruların cevabının olamayacağını söyledi.
Pulatkonak, Amerikalıların artık ne soracaklarının bilindiğini, özellikle Türkiye'den değişik bir bakış açısıyla sorular beklediklerini kaydetti.

kaynak: nethaber
search ettim![signature][hline]DIDO!
No one ever die from wanting too much!
«::: V :::» .«::: I :::» .«::: P :::» .«::: E :::» .«::: R :::»
Sosyal ağlarda paylaş

Kafandan ismi işi bozuo. Ne len bu yan sanayi parça isimleri gibi. Bide bunu bizimkiler toparlayana kadar google ortamın anasını ağlatır.

Birde arama yaptım. Google'un arama motoru on basar bu hakia'nın arama motoruna. Saçma saçma şeyler aradığım şey hakkında.

Bide türklerin yaptığı bir arama motoru diolar ama gene özentiden ileri gidememiş. İnsan doğru düzgün türkçe bi isim koyardı.
[signature][hline]BFG (Big Fucking Gun)
Ücretsiz .com domaini için tıkla

[Bu mesaj Davion tarafından 23 Kasım 2005 14:50 tarihinde değiştirilmiştir]
Sosyal ağlarda paylaş

Info'da hiç Türk gibi görünmüyo ama bilemiycem sordugum sorulara da cevap veremedi zaten =)

edit// emin misiniz bir Türk'ün yaptığına. Hakia Fince'de arama demekmiş... Bu nasıl Türk işi çözemedim.[signature][hline]| tóqqíé || sadece.gen.tr |
| drum-tr || tama || víc fírth |

[Bu mesaj toggie tarafından 23 Kasım 2005 14:47 tarihinde değiştirilmiştir]
Sosyal ağlarda paylaş

said:
hakia Headquarters
hakia, Inc.
11-13 Hubert Street
New York, NY, 10013
Fax: (212) 219-1055

General Inquiries
[email protected]

Press Inquiries
[email protected] (U.S.)
[email protected] (International)

Business Development
[email protected]

Career Opportunities
[email protected]

Suggestions and Comments
[email protected]

Webmaster
[email protected]

Bu motorun türklerle alakası olmaz bence olmamalıda hiçbi işe yaramıo çünkü.[signature][hline]BFG (Big Fucking Gun)
Ücretsiz .com domaini için tıkla
Sosyal ağlarda paylaş

said:
VipeR, 23 Kasım 2005 14:39 tarihinde demiş ki:

''BENİM ADIM NE SORUSUNUN CEVABI YOK''

www.hakia.com'da yapılan aramalarda, ''Benim adım ne?'', ''Ben kimim?'' gibi soruların da cevabının istendiğini dile getiren Pulatkonak, Hakia'da bu tür soruların cevabının olamayacağını söyledi.

ahahahah bi de olsaydı nhahah :-)[signature][hline]İnternet'in en oynak sitesi açıldı!
Prudent a.k.a Sorrowful
Sosyal ağlarda paylaş

hakia operates globally with teams in the United States, Turkey, Russia, and Poland.

hakia's Scientific Committee
Dr. Riza C. Berkan (CEO of hakia)
Prof. Victor Raskin (Purdue University)
Dr. Katrina Triezenberg (Purdue University)
Prof. Christian Hempelmann (University of Georgia)
Prof. Irina Kobozeva (Moscow State University)

görüldüğü üzere bir Türk ün de ismi geçmekte (.[signature][hline]baba : evladım n'apıyorsun ?
ben : hiiiç, duruyorum.
baba : hayatın boyunca durdun, hödük.

Garbage nedir, yenir mi?
anTiKoM
Sosyal ağlarda paylaş

Beyler hangi yabancı motor Logosunun ustune TM Koyar...

LOGOYA DİKKATLI BAKIN a'nın ustunde bir TM göreçeksiniz..
TM:Türk Malı xD[signature][hline]Her Konuda Çok Haklı Olduğum Gibi Bu Konudada Kendime Çok Hak Veriyorum.

Konu:Hayat Gırgır Ben Elektirikli Süpürge.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...