Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Hearts of iron 2 çıktı

behran

Öne çıkan mesajlar

lütfen tutorial oynamadan gelip burada soru sormayın, siz 15 dk tasarruf edeceksiniz diye millete 15 dk harcatmayın. tutorial'ları oynayıp her tuşun, ikonun üzerine gelince çıkan tooltip'leri okusanız zaten burada cevaplanabilecek hemen herşeyi öğrenmiş olursunuz. soruları cevaplayanlara da birileri oturup adım adım öğretmedi sonuçta..[signature][hline]Elder Scrolls forumunda ES4'ü niye multiplayer özellikli istemediğini izah eden MutantPenguin demiş ki:
People suck, if I want to game I'll do it with/against circuit boards and lines of C++ that know how to RP, not people that don't know how to string a sentence together.
Sosyal ağlarda paylaş

Özür dileyerekten görüşümü bildirmek istiyorum.Bence 1. si daha güzeldi.(yani ne bilim o bir sürü detaylı research olayı bile yeter bence)(Ayriyetten tarih şartı olayıda bence hiç güzel olmamış..

Tarihi aynen oynamak istemiyoruz ki.Tarihi oynarken biz yazmak istiyoruz değil mi?)[signature][hline]Everything that has a beginning, has an end...
Sosyal ağlarda paylaş

said:
EagleEye, 25 Ocak 2005 17:13 tarihinde demiş ki:
mex sen naaptın öle ya hehe.şimdi ırağa daldığına göre iniglizlerle ittifak yapmamışsın.almanyaya dalıcam dediğine göre onlardanda diilsin.rusyaylamı ittifaktasın?

ha bu arada hoi2 sorusu: bu blueprintler neye yarıyor?tech araştırmasınımı hızlandırıyor yoksa direk o techi elde ediyormuyuz?bende bi kaç blueprint var fransadan falan gelen ama o techler açılmadı?

[Bu mesaj EagleEye tarafından 25 Ocak 2005 17:14 tarihinde değiştirilmiştir]

hehe karıştırdım ortalığı ha hehe.

Kimseyle ittifak yapmadım ama Almanya'ya dalmadan önce herhalde ingiliz veya ruslarla duruma göre yaparım.

İttifağa girmediğim için zaten çatır çatır yayıldım ortadoğuya, Asya'ya doğru gireceğim.
Alınan her bir bölge 0 IC de olsa, 1 sene sonra 1 oluyor, damlaya damlaya göl oluyor.

Almanya çok yayıldı, arkasını kapayamadan blitzkrieg yapan kuvvetlerinin gireceğim olaya heheh :p

bu HOI - 1 ile ilgilidir.[signature][hline]sonunda yeniledik. , NMN

lord_elvyn, 12 Kasım 2004 20:06 tarihinde demiş ki:
artik patideki abazalardan korkmaya basladim...
Sosyal ağlarda paylaş

birde sam saydırmışken ekleyeyim, çok oyunculu oynayacağız diye burda msn de konuşur gibi yazılar ve sorular uçuşmuş havada, lütfen o tarz iletişiminiz özel kanallardan yapınız...[signature][hline]sonunda yeniledik. , NMN

Sosyal ağlarda paylaş

Beyler multi HOI2 yapmak isteyen kim var burda? Last var onu biliyorum su anda bi tek daha varsa mumkunse en azından bi uc kisiyle oyun atalım diyorum =)[signature][hline]Delanoresse, 08 Kasım 2004 20:08 tarihinde demiş ki:
hmm o zaman gorillere epilasyon yaparsak dunyayi domine edebiliriz

fizban, 08 Kasım 2004 20:52 tarihinde demiş ki:
ideal kız arkadaş ideal gaz gibin bişeydir. Z = 1 dir ideal kız arkadaş için. 1 atm de oda sıcaklığında muhteşem bir insandır o kız arkadaş.
Member of AAL'05
Sosyal ağlarda paylaş

multisine girmeden önce iyice oynayıp öğrenmem gerek oyunun herşeyini.. :-)[signature][hline]Elder Scrolls forumunda ES4'ü niye multiplayer özellikli istemediğini izah eden MutantPenguin demiş ki:
People suck, if I want to game I'll do it with/against circuit boards and lines of C++ that know how to RP, not people that don't know how to string a sentence together.
Sosyal ağlarda paylaş

Ya bide benim tech olayına kafam takıldı.Eskiden ne güzel ne zaman biteceği falan yazıyodu ona göre plan yapıyodum şu tarihte advanced light cruiser techi biter, şu tarihe kadar 10 tane çıkartırım falan diye.Şimdi olmuyo böle zor oluyo zamanlama ayarlamak.Bu konuda uyguladığınız bi çözüm varmı?
Sosyal ağlarda paylaş

eagle techlerin ne kadar sürdüğü konusunda araştırma yapılmış bir başlık var resmi forumlarda, bir formül gösterilmiş ama ne kadar süreceğini bilmek için oturup hesap yapması lazım insanın her defasınsa uzun uzadıya. bence çok daha iyi olmuş, ar-ge denilen şeyin ne zaman biteceği belli olmaz ki.. :)[signature][hline]Elder Scrolls forumunda ES4'ü niye multiplayer özellikli istemediğini izah eden MutantPenguin demiş ki:
Sosyal ağlarda paylaş

Ya hadi onuda geçtim, 8-10 aydır oynuyorum hala tek bi tech bitiremedim yahu.Eskiden ne güzel 6 ayda falan biten techler vardı hehe.Sanki bu sefer daha çok bi alana yoğunlaşmak gerekiyor gibi geldi bana.Ben mesela ingiltereyle şöyle yapmayı planlıyorum yetişirse savaşa kadar:
naval: Light cruiser ve destroyer techlerini yapıcam.doctorinlerden hangilerini versem emni idilimi tavsiye istiyorum hehe.
land: valla landda sadece doctorineleri vermeyi düşünüyorum.yada işte basit bi kaç bişiyi research edicem.yine tavsiye alabilirim bu konuda.ama land fazla kasmıcam.
air: strategic bombers ve interceptors.doctorineler konusunda tavsiye yine :)
Sosyal ağlarda paylaş

valla ingiltere isen öncelikle çıkartma yememen lazım ondan gemilerin sağlam oalcak
sonra bombardımana karşı interceptor yap iyice.

land dede basit silahlar dışında özel asker birlikleri keşfet
amphibious, mountain gibi çok etkililer[signature][hline]sonunda yeniledik. , NMN

Sosyal ağlarda paylaş

İngiltere isen fighter + naval bomber gitmeni tavsiye ediyorum. İkisi de iyi kullanıldıklarında cok gucluler. Fightlera air superiority gorevi verirsin ingiliz kanalı uzerinde naval bomberlara da bombalama iste baya iyi bi kombinasyon. Aynı seyi almanlarla yaptım ve ingiliz kanalını 8 tane improved naval bomberla (baya doctrin fln kastım ama sonucta 8 naval bomber) 5-6 ayda temizledim. İngilizlerin interceptorlarını da fighterlar cok rahat temziliyolar, ki klasik fighterlar diger butun fighter turlerini dovuyo.

Almanlar yuksek ihtimalle benzer seyi bomber + fighter olarak denicekler ve denizaltı kasıcaklar. Onun icin dezilatılara karsı guclu gemi turlerini kasıp adamların carrier falan gitmelerine karsılık olarak da 4-5 naval bomber bulundurursun (ya da eldekileri kullanırsın). Geri kalan IC ile de fighter kassan bi sorun yasamazsın gibime geliyor. Savas ilerledikce bomba ya da roketlerle baya canını sıkabilirsin almanların canını =) Sora zaten savas ilerleyince tank infantry basıp transportlarla da aynı ingiliz kanalı uzerinden tasırsın.[signature][hline]Delanoresse, 08 Kasım 2004 20:08 tarihinde demiş ki:
hmm o zaman gorillere epilasyon yaparsak dunyayi domine edebiliriz

fizban, 08 Kasım 2004 20:52 tarihinde demiş ki:
ideal kız arkadaş ideal gaz gibin bişeydir. Z = 1 dir ideal kız arkadaş için. 1 atm de oda sıcaklığında muhteşem bir insandır o kız arkadaş.
Member of AAL'05
Sosyal ağlarda paylaş

öncelikle mex'cim, hoi'ye göre hoi2 tavsiyesi verme lütfen, dağcılar, deniz piyadeleri ilk oyundaki gibi rambo modunda değiller bu oyunda.. ;)

eagle bütün deniz savaşı sistemi baştan aşağı değişmiş bu oyunda ve süper olmuş. 20 tane battleship basıp göndermekle bitmiyor olay. dengeli bir filo kurman gerekli, screening gemileri önemli. johan her capital ship (battleship, battlecruiser, heavy cruiser ve carrier) için birer tane screening ship (light cruiser, destroyer) kullanılması gerektiğini söylemiş. kullandığın amiral'in skill'i ve sea doctrine'lerin modifiye ettiği positioning değerleri var. eğer doktrinlerin geriyse, amiralin kötüyse, gemi dağılımın dengeli değilse düşman seni patır patır vururken senin gemilerin birbirlerini bile vurabiliyor, :) deniz savaşı ekranında pause'layıp oyunu her ikona bakın detaylı açıklama için. yoksa tonla IC döktüğünüz gemilerin 3-5 saatte denizin dibini boylaması işten bile değil..

sırf denizaltı basayım dersen rakipte yeterince destroyer varsa oyuyor direkt, yoksa da sen oyuyorsun. light cruiser yetersizse carrier'lar mahvediyor. capital ship yetersizse düşmanın capital'leri oyabiliyor. çok iyi bir denge olmuş. japonya ile sırf amerika'yla deniz savaşı yapmaya hazırlanıyorum, heriflerde benim 2,5 katım IC ve 5-6 katım resource geliri var bütün çin'i yuttuğum halde. mecburen hindistan'ı liberate etmeye çalışacağım müttefiklere olabildiğince zarar vermek için çünkü almanya kendine bakmaktan aciz halde, rusya heyvaniyet namına güce sahip. almanların save dosyasını editleyip oil_to_rare conversion'ı devreye sokmazsam savaşın ilk üç ayında berlin düşer yani.. mümkün olsa güneydoğu asya'yı aldıktan sonra heriflere akıtırdım rare'leri ama trade efficiency sistemi de bir acayip, sırrını çözebilen olmadı henüz. düz mantığa göre benim göndereceğim rare'lerden çok azı ulaşabilir adamlara, kafi gelmez..

bu arada müttefiklik negzel şey ya, almanya bana beleş kömür yolluyor hergün.. :-p[signature][hline]Elder Scrolls forumunda ES4'ü niye multiplayer özellikli istemediğini izah eden MutantPenguin demiş ki:
Sosyal ağlarda paylaş

hm 1 i becerememiştim iyi bi ütmüşlerdi beni
hoi 2 daha az karışık geldi ama baştan hatmedim oyuna kasmak zor geldi valla bi ara tutoriallarını okuyup yeniden deniyeceğim oyunu ama üşeniyorum ya[signature][hline]I am lost in the black chamber.There's no way to turn back. I'm possessed by the old creature who has planned all to take my soul. Too late for me, in my hands, in my head. He is in me, my soul is lost in his black chamber...
Sosyal ağlarda paylaş

Hmm bunlara değindiğin iyi oldu sam.Gerçi ben zaten dengeli bi filo yapıyorum ama biraz hayvan oluyo.Mesela 20 üniteden oluşan bi filo yapıyorum.2 uçak gemisi, bi kaç battle cruiser, bi kaç light cruiser ve 2-3 tane destroyer.Senin dediğin olaya göre şöylemi yapıcaz yani:
Mesela 20 birimlik bi filo oluştururken battleship sayısı kadar destroyer veya light cruiser?
Ben şöyle yapmayı planlıyordum aslında: 5 destroyer, 3 light cruiser, 2 battleship(yada great battleship belki).Ayrıca naval bomber yerine sadece gemileri kullanıp onun yerine strategic bomberları geliştirmeyi planlamaktayım.Ha bide NOC nedir yahu?Bi çeşit tactical bomber falanmı?
Sosyal ağlarda paylaş

eagle ben de çok büyük çaplı savaşlara girmedim ama rakibinin ne kullandığı da önemli. mesela diyorlar ki mass denizaltılar oyuyormuş gene çünkü sadece screening ship'lerin (özellikle destroyerlerin) kayda değer sub attack değeri var. ha ayrıca naval bomber'lar sub'lara karşı pek etkili değil bildiğim kadarıyla zira önce tespit edeceksin, bir de air defense value'ları süper mantıki olarak..

ben de bazı şeylerin gemilerin stat'larını tek tek okuyup karşılaştırarak çıkarım yapmak suretiyle anlamaya çalışıyorum. bir de forumdan okuduklarım var ama daha faq bölümü yeni yeni doluyor, 1-2 aya kadar hemen herşeyi çözüp anlatmış olurlar orada. tavsiye ederim resmi forumlarda istediğiniz konuları aratmanızı, ben dünyada kendi başıma öğrenemeyeceğim şeyleri görüyorum orada..

mesela yüksek rütbeli komutanlar daha yavaş exp kazanıyor, mümkünse mj ya da lt general ikenskill'ini yükseltip sonra promote edin diyorlar. yani rommel'i, (ölüyor 44 yılında mı ne, lider, minister ve tech team'ler ölebiliyor gerçek tarihte ölmüşlerse belli bir vakitte, alman komutanlarının önemli bölümü 45 yılında ölüyormuş mesela) manstein'ı, guderian'ı kafadan field marshal yapmak pek akıllıca değil..[signature][hline]Elder Scrolls forumunda ES4'ü niye multiplayer özellikli istemediğini izah eden MutantPenguin demiş ki:
Sosyal ağlarda paylaş

Forumlara baktım bende ama genelde şu şöle olsa daha iyi olurmuş türü mesajlar var baydı içimi kapattım bende, güzel oyun işte o kadar kusur kadı kızında da olur :)
Neyse deneyip yanılıcaz artık.Ya bide benim makinemi çok yavaş yoksa oyunun en hızlı modu bile çokmu yavaş?Yani 2 saatte 1 yıl geçiyor?
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...