Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Neden türkçe değil?

Head

Öne çıkan mesajlar

Farkettiniz mi bilmem şu zamana kadar çıkan Türk gruplarının çoğu yabancı isimler altında albüm çıkartıyorlar.

En son baktığım DreamTone / Unforseen Reflections" adlı denemelerini yapmışlar.

Radical Noise bakıyorsunuz : "make a wish" "plan-b" (buna Türkçe değil diyemem ama"
Antisilence " Suffer Hits"
Knight Errant vs. vs.
bunu sürekli merak etmişimdir neden sürekli İngilizce'ye doğru eğilim var.

Şimdi diyeceksiniz ki Türkiye'de imkan yok. Müzikten anlayan insanlar az.Olabilir , haklısınız..
Ama İngilizce müzik yapıp mp3.com veya başka bir yerde yayınlayıp işte şöhret olalım diyorsanız o başka..

Sonra diyorlar Türkçe müzik kalitesizleşti. Adam gibi müzik yapan yok.Çünkü uğraşan yok..
Uğraşanda İngilizce'ye yöneliyor..

Biz "Yalın" olarak (adımızı duymamışsınızdır) yaklaşık 4 senedir Türkçe müzik yapıyoruz.İlk başladığımızda bizde yabancı yapıyorduk fakat bazı şeyleri gördükten sonra aklımız başımıza geldi.

Türkçe müzik yapan gruplar arasında Ludven?, hocam pi yi 3 alabilir miyiz? , darlington gibi gruplara saygı duyuyoruz

Uğraşmak ve elde etmek.. Kolaya kaçmak değil. Aşağıdan tutup yukarı koymak..
Önemli olanda zoru başarmak.[hline]valandil ownz j0o!
Sosyal ağlarda paylaş

said:
horacegoesskiing, 23 July 2003 13:55 tarihinde demiş ki:
insan ne ile harman olursa yapacağı da o oluyor. çok art niyet vb. aranması gereken bişi diil.
katılıyorum. ayrıca bütün bu gruplar içten içe bir gün yurtdışına açılma hayali kuryor oluyorlar. yurtdışının olayı da bu. italyanlar da, almanlar da ingilizce müzik yapıyor genelde. neden sizi bu kadar rahatsız ediyor anlamıyorum.
Sosyal ağlarda paylaş

beni rahatsız ediyor
bunu savunanlar ingilizce şarkı nasıl soylenır bilmiyorlarda mı savunuyorlar anlamıyorum turkıye de doğru dürüst ingilizce sarkı soyleyen kac grup var ya da var mı ? yorum sıfır duygu sıfır şarkı duygusal olsa da hızlı da olsa aynı ton aynı saçma çığlıklar aynı uzatmalar
ya örensinler ya hiç soylemesinler yoksa varolan potansiyeli de harcarlar kendılerıne ederler
Sosyal ağlarda paylaş

Şimdi olayı çevirdiniz ama. TR'de adam gibi yabancı söyleyen çok kişi var, çok grup var; sen denk gelmemişsin.

Yabancı şarkı furyasından önce, ki bu Emaleth Abla'nın da dediği gibi bi çok ülkenin sorunu, siz TR'deki kalite yoksunluğuna bi çözüm bulun. Bunun sebebi piyasadır ki onu çözdükten sonra grupların tekrar TR için Türkçe şarkı yapmasını isteyebilesiniz.
Sosyal ağlarda paylaş

said:
ascraeus, 23 July 2003 16:55 tarihinde demiş ki:
beni rahatsız ediyor
bunu savunanlar ingilizce şarkı nasıl soylenır bilmiyorlarda mı savunuyorlar anlamıyorum turkıye de doğru dürüst ingilizce sarkı soyleyen kac grup var ya da var mı ? yorum sıfır duygu sıfır şarkı duygusal olsa da hızlı da olsa aynı ton aynı saçma çığlıklar aynı uzatmalar
ya örensinler ya hiç soylemesinler yoksa varolan potansiyeli de harcarlar kendılerıne ederler
söylediklerinden türkçe söylemek gerekir sonucu çıkmıyor ki.

bu bir tercihtir, ingilizce müzik yaparsın, ya da kendi dilinde yaparsın. onu ya da bunu iyi ya da kötü yapman başka bir konu.
Sosyal ağlarda paylaş

abi müzik diosun adı üstünde müzik dil ne farkeder ki ?? orada müziğin dilinden konuşan opakdar enstrüman warken sen sadece vokale bakıosan bence bayagı bir eksiklik war ben kesinlikle bazen cok bazen az olsa da enstrümana bakarım.[hline]Tailors Sux - (Anti-Tailors of OSI)

En güzel deniz:
henüz gidilmemiş olandır
En güzel çocuk: henüz büyümedi
En güzel günlerimiz: henüz yaşamadıklarımızdır
ve Sana söylemek istediğim en güzel söz:
henüz söylememiş olduğum sözdür.
Nazım Hikmet Ran

Sosyal ağlarda paylaş

onların örnek aldıkları gruplar kendi dillerinde söyleyen gruplar değil. kendileri de sadece ülke sınırlarında kalmak istemiyolar. anadili ingilizce olmayıp da dünyay açılmış -ve tutunabilmiş- grupların nerdeyse hepsi şarkılarında ingilizce lyric kullanıyolar. çok fazla örnek var buna.[hline]"C" is for cookie / thats good enough for me

[Bu mesaj Kenderleme tarafından 23 July 2003 22:58 tarihinde değiştirilmiştir]
Sosyal ağlarda paylaş

ya bunun onlarla bi ilgisii yok çünkü bu tur muziklere turkçe soz yazmak çok zordur yazanlar genelde! ii yazamaz yazanların sayısıda çok azdır
yoksa yok dunyaya yayılalım yok şu yok bu deil.
turkçe bu turlaere uymuuor ve kullanılınca anlamzılaşıyor.
radical nose plan b de 3 tane turkçe var(gizli şarkı ile 4:))
onlar gerçekten çok
amam diğerlerinie uymazdı ztn
kendileri de dio roportajlarında
bunun asıl nedeni bu.[hline]E-F-F-E-C-T
A smooth operator operating correctly
Sosyal ağlarda paylaş

Yok ya Türkçe o kadar da zor olmaz sonuçta anadilimiz. Rap te bile Türkçe'nin ayrı bir anlamı oluyor (bence). Yapıldı mı tam oluyor açıkçası. Tabi dudu dudu gibi uyak kasmayınca...

Ama söz olayını boşverip enstrümantal da takılabilirsiniz. Ne de olsa duygunun çoğunu anlatan çalgıdır.
Sosyal ağlarda paylaş

ya örnek verelim öyleyse..

millet neden ağladı Sertap Erener Türkçe şarkı söylesin diye?
Sonuçta müzik müziktir?
ha Türkçe söyleseydi belki kazanamazdık o ayrı bi konu.

Bir kendi içimizde şu olayı oturtalım da , sonra yurtdışına açılırız.[hline]valandil ownz j0o!
Sosyal ağlarda paylaş

Türkçe müzik yaptınmı pop oluyor yada haluk levent gibi gay bi şeyler ortaya cıkıyor

elektronik seslerin uyumuyla müzik yapan kişilerin ingilizce album yapmalari gayet normal bence
yani ne bilim bana türkçe şarkılar itici geliyor
türkçe rock felam aynı türkçe vokalli progressive e benzer...[hline]Paul Van Dyk
www.virtualibiza.com
Sosyal ağlarda paylaş

Abicim bak. Yeni bi tür ortaya çıkartmıycaksan zor. Kelimelerin dillerin de müziği var çünkü. Bak mesela türk sanat müziğimiz ne kadar güzel. Almanca olabilir mi mesela türk sanat müziği... Bence olamaz. Türk Tasavvuf müziği de hakeza. Ama o müzikler zamanla, kendi dilimize göre oluşmuş, oturmuş.

Oysa gavurların müziği o dile göre. En azında türkçeye göre diil. Adamların notaları, ölçüleri de bizim notalar ölçüler diil zaten. Farklı bi yaklaşım yapmak haltetmek olur zaten bence. Kendin bi "Türk Sert Müziği" filan diye bişi icat edersin olur belki. Ama bu... ZOR. Yapanlar var iyi yapanlar da var ama zor yani. kolayın tersi manasında...[hline]Bu mesaj bitmiştir. Lütfen bir sonraki mesaja geçiniz.
Sosyal ağlarda paylaş

unutulmaması gereken bi konu türkiyede türkçe şarkı sözlü albüm yapıp üstüne etiket yapıştırıp bu albüm kötü şeyler içerir hede hödö olayına giremezsiniz
her istediğinizi sözlerle anlatamazsınız
yerli popçular bile kültür bakanı olsun hede olsun sansürü yiyorlar
bir de metaldi hede hödö müziği türkçe yaparsanız sansürün kralını yersiniz
tabii bu ingilizce yazan yerli grupların sözleri ne seviyededir tartışılır, ancak yine de yerli pop ve benzer hedelerden daha farklı olduğu kesin[hline]Emaleth, 23 July 2003 10:09 tarihinde demiş ki:
ama ne yazık ki kuralsız bulamadığınız gözlemleniyor.
Sosyal ağlarda paylaş

normalde Türkçe söz yanlısıydım

said:
horacegoesskiing, 24 July 2003 18:21 tarihinde demiş ki:
Abicim bak. Yeni bi tür ortaya çıkartmıycaksan zor. Kelimelerin dillerin de müziği var çünkü. Bak mesela türk sanat müziğimiz ne kadar güzel. Almanca olabilir mi mesela türk sanat müziği... Bence olamaz. Türk Tasavvuf müziği de hakeza. Ama o müzikler zamanla, kendi dilimize göre oluşmuş, oturmuş.

Oysa gavurların müziği o dile göre. En azında türkçeye göre diil. Adamların notaları, ölçüleri de bizim notalar ölçüler diil zaten. Farklı bi yaklaşım yapmak haltetmek olur zaten bence. Kendin bi "Türk Sert Müziği" filan diye bişi icat edersin olur belki. Ama bu... ZOR. Yapanlar var iyi yapanlar da var ama zor yani. kolayın tersi manasında...[hline]Bu mesaj bitmiştir. Lütfen bir sonraki mesaja geçiniz.

ama bu açıklama benim de kafama yattı gibi...

gerçi yine de zor ,zor kolayın tersi dionuz da, başarı , her yerde oldugu gibi müzikte de, zoru yapmaktır.[hline]a.k.a LaResistance!

Let me ask you one question
Is your money that good
Will it buy you forgivness
Do you think that it could
I think you will find
When your death takes its toll
All the money you made
Will never buy back your soul
Sosyal ağlarda paylaş

Hoppala diye ingilizce şarkı yapıp yurt dışına açılcam, ben güzelim gencim ben manyak bişeyim dünya starı olucam diye (Bkz:Petek Dinçöz) söyleyeni kadar salak bi şarkı yaparsanız bi b.ka açılamassınız.

Şimdi böyle dandik şarkılarla başlar.Örnek verdikleriniz gibi.Telaffuz kötüdür, duygusuz söylüyodur vs.Ama bu zamanla olucak, zamanla yerine oturacak birşey.[hline]ymumcuoglu
Sosyal ağlarda paylaş

Türkiye Türkçe Rock yapmak zor gerçekten
1 neden kopya cd ben açikcasi asritk
kopya trük gurplarini almiyorum
2 türkiyede onem verilmiyor
duman belki bir yerle gelmiştir
bilemiyorum
ama gerçekten zor[hline] Erst wenn die Wolken schlafen gehen
kann man uns am Himmel sehen
wir haben angst und sind allein

Gott weiss ich will kein Engel sein
Heaven Must Be Hell in Sky
Sosyal ağlarda paylaş

iyide herkes climb veya pentagram gibi değilki..
climb zaten kaydını yurtdışında yapan bir grup
pentagramda aynı şekilde...

en büyük sorun kopya cd evet..
insanlar CDler nasıl olsa mp3 e çevrilecek kopya edilecek diye hiç bu işe başlamıyorlar..[hline]valandil ownz j0o!
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...