Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Sigara

Bloodless

Öne çıkan mesajlar

1-2 yıla kadar gözü kapalı sigara içenlere vs. içm bırak hede hödö derdim.Gerçekten sigara bırakamsı çok zor bişi.. Bir arkım var babsı 30'lu yaşlarında sanırım akciğer kanserinden ölmüş sigara çok içermiş ; gelin görünkü arkım günde yaklaşık 1 paket malboro bitirio ve 15 yaşında bu insanoğlu..
Bende 2 aydır berbat bir boşluğa düştüm ve sigarayı denedim..
Arkadaşta kalıoruz 3 gün ev boş o sigara içer..içki fln çakırkeyf olduk dedim ver şundan bi tane [fonda da duman çalıo] aldım çektim içime biraz öksürdüm sonra o gün 7 tane içtim sonraki gün de 7 tane içtim.. evime geldim 1 gün boğazımın derinlerinde sigarayı hissettim canımda çekmedi değil ama kendi kendime bir zevk almadığımı, tad hissetmediğimi ve bu şeyin bana çok zararlı olduğunu (fiziksel olarak) söylebildim, budur dedim.(çok içmiş olsam birkaç hafta mesela söyleyebiledceğimden şüpheliyim hem bırakmanın zor olduğunu söylüyorlar hemde ruh sağlığım göçmüş durumda)

Koşullar her insanın hayatında çok farklılık gösteriyor hiç bir insan için genelleme yapılmaz.. sigara içenlerin de kendilerine göre haklı bir sepepleri mutlaka vardır..

Sigarayı savunmuyorum objektif bakıorum..

Sigara kesinlikle yanlış bir adam, bence sonun başlangıcı[hline]Save me from the nothing i've become...
Sosyal ağlarda paylaş

yukarda yazılanların çoğunu okumadım.
ama sigarasız da oluyo. lütfen "ben acıların çocuğu/kadınıyım sen ne anlarsın ulen" gibi gaza gelmeyelim. -çekirdek- ailemde kimse sigara içmiyo. ablam doktor 6 seneyi bitirdikten sonra şimdi de uzmanlığa kasıyo. bi gün evde bi gün nöbette. babam iyi baya, bahçeyle falan uğraşıyo onun pek derdi tasası yok, annem 11 çocuklu bi ailenin 4. çocuğu, son dönemde aralıklarla iki kardeşini doğal olmayan nedenlerden kaybetti, ayrıca 23 senesini verdiği dükkanı kapattı, benim de kendimce olaylarım var tabii. hiçbirimizde de önemli bi ruhsal sorun yok. hatta sanırım sigara içen bütün arkadaşlarımdan daha rahat bi kafam var...[hline]You have questions, my friend, but are you prepared for the answers?

[Bu mesaj Grudge tarafından 22 July 2003 10:13 tarihinde değiştirilmiştir]
Sosyal ağlarda paylaş

said:
Kenderleme, 22 July 2003 02:41 tarihinde demiş ki:
bi ton yazı yazmıştım ama faydası olmayacağını, ters bi cevap gelip delleneceğimi düşünerekten sildim.
şunu söyliyim:
gelip buraya sigarayı savunmayın sakın ola. milleti özendirmeye de kalkmayın[hline]"C" is for cookie / thats good enough for me

bu yazılardan başlıcak adam ztn kendinden sorumludur
Sosyal ağlarda paylaş

said:
Head, 22 July 2003 02:53 tarihinde demiş ki:
komik duruma düşmek değil.
doğru yolu göstermek..
sonuçta en basit örnek
sigara içen birinin yorulma süresi ile sigara içmeyen birinin yorulma süresidir..

kendi sağlığınızdan değerli ne olabilirki?
üzerinde zararlı yazıyor
mazoşist misiniz yahu[hline]valandil ownz j0o!

ewt o dooru msl eskiden haywan gibi koşturan ben bugun aylar sonra bi futbol oyniyim dedim 2 adım attım midem bulandı kalbim haywan gibi carpmaya basladı cierlerim yandı nası anlatim kotu bi durumdu kondisyon eksiklii fln hikaye sigara baya etkiliyo
Sosyal ağlarda paylaş

said:
-xception-, 22 July 2003 10:12 tarihinde demiş ki:
1-2 yıla kadar gözü kapalı sigara içenlere vs. içm bırak hede hödö derdim.Gerçekten sigara bırakamsı çok zor bişi.. Bir arkım var babsı 30'lu yaşlarında sanırım akciğer kanserinden ölmüş sigara çok içermiş ; gelin görünkü arkım günde yaklaşık 1 paket malboro bitirio ve 15 yaşında bu insanoğlu..
Bende 2 aydır berbat bir boşluğa düştüm ve sigarayı denedim..
Arkadaşta kalıoruz 3 gün ev boş o sigara içer..içki fln çakırkeyf olduk dedim ver şundan bi tane [fonda da duman çalıo] aldım çektim içime biraz öksürdüm sonra o gün 7 tane içtim sonraki gün de 7 tane içtim.. evime geldim 1 gün boğazımın derinlerinde sigarayı hissettim canımda çekmedi değil ama kendi kendime bir zevk almadığımı, tad hissetmediğimi ve bu şeyin bana çok zararlı olduğunu (fiziksel olarak) söylebildim, budur dedim.(çok içmiş olsam birkaç hafta mesela söyleyebiledceğimden şüpheliyim hem bırakmanın zor olduğunu söylüyorlar hemde ruh sağlığım göçmüş durumda)

Koşullar her insanın hayatında çok farklılık gösteriyor hiç bir insan için genelleme yapılmaz.. sigara içenlerin de kendilerine göre haklı bir sepepleri mutlaka vardır..

Sigarayı savunmuyorum objektif bakıorum..

Sigara kesinlikle yanlış bir adam, bence sonun başlangıcı[hline]Save me from the nothing i've become...

baba sende pokunu cıkarmısın ilk gunden napıon 7 tane kafa mide bırakmazki adamda ben 3 taneyi gectimmi depreşmeye baslıorum 2 adım atınca yorulur oluorum
Sosyal ağlarda paylaş

sigara içiyorum.
içmeyenlere tavsiye etmiyorum.

sigaranın savunulacak bi tarafı olmadığını düşünüyorum, sonuçta içenler de zaten "şahane bişey, hemen başlayın, çok faydalı" demiyor.
içmeyenlerin sigaradan rahatsız olma, nefret etme, zararlarından bahsetme hakkı var ama sigara içenleri aşağılama, sigara içenlere karışma (aynı ortamda olup rahatsız olmuyorlarsa) yok!

senseim çok güzel söylemiş yine, sonuçta insanoğlu kendine zararlı şeyleri ara ara ve hatta bazen de sık sık yapan bir yaratık. aynı zamanda akılla donatılmış bir yaratık da olduğu için, bu yanlış şeyleri yapma kararı da kendisine ait.

ha, unutmamamız gereken şey şu: sigara sağlığa zararlı ve çoğu zaman da arkadaş özentisiyle başlayan bir kötü alışkanlık. işte bu yüzden de mesela türkiye'de sigara reklamı yapmak yasak. bunun doğru olup olmadığı tartışılır tabi, ama yine de şu ortak müşterekte anlaşmamız gerekiyor diye düşünüyorum:

biz sigara içenler, sigaradan bahsederken özellikle etkilenebilecek arkadaşarı özendirmemeye dikkat etmeliyiz. işin ucunda sorumluluk var çünkü bu boka başlayınca bırakmak zor oluyor...

bu bakımdan, buralarda "sigaraya tapıyorum, oh şahane de içiyorum, aman da dumanı şöyle çekiyorum, böyle üflüyorum, hastasıyım malboronun" tadında sohbetler edilmesini yersiz bulduğumu ifade etmeden geçemeyeceğim.

sigara suxtır arkadaşlar, ben içiyorum ama siz bana bakmayın. bugünkü aklım olsa başlamazdım ben şahsen. şimdi bırakamayacak kadar seviyorum ama bu benim doğru davrandığımı göstermez.

bi de böyle düşünün e mi?
Sosyal ağlarda paylaş

Sigara ne yazıkki bırakması hakkaten zor birşey. Bırak kurtul demesi kolay. Bende 21 yaşına kadar içmemiştim ve bütün içenlere bırak diyordum ama demesi kolaymış hakkaten. İçene olduğu kadar yanındakine de zararı var. Ve bıraktıktan kısa zaman sonra vucut hemen kendini onarmaya başlıyor ilk olarak tansiyon yanılmıyorsam 1 saat içinde normalleşiyor ve içmeyen birinin ciğerlerine benzemesi ise yaklaşık 6 yıl alıyor. Bile bile kendimizi öldürmeye çalışıyoruz hakkaten. Yaşlı bir tanıdığımız vardı yaklaşık 30 sene kadar önce sigarayı bırakmıştı ve 70+dan sonra gene bir gün elinde görünce şok olduk ve neden diye sorduk. Cevabı çok ilginçti. "Eski dost unutulmuyor". O an hakkaten bırakmak istediğim karar verdim ama gelin görün ki illeti bırakmak hakkaten zor. En önemli şey bıraktıktan sonra girdiğiniz ortamlar ve özellikle yakın çevrenizin sizi desteklemesi ve sigara kullanmıyor olması. 5 ay hakkaten sorunsuz bırakmış ve artık bu işi başardım diyordum fakat 1 gün sadece 1 tane yaktım ve bütün 5 ay bitti. Elinizin altında veya yakınınızda sigara varsa bırakmak çok çok zor. En üzücü yanı ise Türk erkeği olarak en değer verdiğimiz şeylerden birinin başında erkekliğimiz gelir ama sigara erkekliği özellikle doğurganlığı etkileyen en baş faktör. İlerleyen yaşta sigara kullanan birinin (1gün/paket) prostat kanseri olma ihtimali kullanmaya göre %100 daha fazla olarak açıklanıyor.
Yani bile bile içimize gerçek anlamda zehir çekiyoruz ve bunu burda ne sebeb olursa olsun kimse savunamaz. Umarım herkes günün birinde sigarayı bırakabilir.[hline]Kalplerdeki Kaymak Asli
Sosyal ağlarda paylaş

Bütün mesajları okudum, hiçbirinde marifetmiş gibi yaklaşan yok. Gördüğüm kadarıyla Mendoza ve birkaç arkadaş daha ısrarla konuşmaya devam ediyorlar, çünkü sigara içenlerin mesajlarını okumuyorlar.

Anladığım kadarıyla beklentiniz sigara içenlerin bu topice cevap yazmaması ya da şu tür mesajlar atması;

"abi özür dilerim, aşşağılığım ben, ben, evet sigara içiyorum benn bohua affedin beni"

Bu mudur? Sigara içenlerin kendilerini aşağı görmeleri mi gerekir? Kendilerine saygıları olması inanılmaz birşey midir sizin için?

Hiçkimse savunmamış sigara içmeyi, sigarayı veya mantığını; sadece bırakmanın zor olduğunu anlatmaya çalışmış insanlar, ama anlamaya çalışmamakta direnmişsiniz bu kadar sayfa boyunca. Ben de içiyorum sigara, size çok ilginç gelebilir ama, kendime saygım var, özgüven problemim yok, hayattan keyifte alıyorum aynı zamanda. Kendimi sürüngen gibi hissetmiş değilim bugüne kadar, densiz veledin biri sırf sigarayı bırakmadığım için bana böyle birşey söylemeye kalkarsada vereceğim cevap "haklısın abi" olmaz.

Bu konuda ısrarla sigara içenlere saldıran arkadaşlara Bombacının süper mesajını her yemekten sonra en az bir kez okumalarını tavsiye ediyorum, bir ihtimal sağlıklı bir bakış açısına kavuşabilirler böylece.

Zamanında yanılmıyorsam Bulgaristan Philip Morris bir kampanya başlatmıştı; sigaranın "faydaları"nı anlatıyorlardı. Inanılmaz komik bir kampanyaydı, çok büyük tepki aldı, tüm dünyadaki Philip Morris firmaları konuyla alakaları olmadığını, kısmen doğru olsa da abartılmış olduğunu, katılmadıklarını falan açıklamak zorunda kaldılar. Özetle şuydu;
Sigara ekonomiye çok büyük katkı sağlar; gerek yarattığı istihdam alanı, gerek nakit akışı sayesinde ülke ekonomisine hareket getirir. Ayrıca ortalama yaşam süresini kısaltır ve böylece devletten maaş alan emekli sayısını azaltarak giderleri düşürür vs..

Çok gerçekçi bir yaklaşımdı, yararlarda gözardı edilemeyecek kadar ciddi aslında. Fakat bu yöntem "nedense" sigarayı savunmak için başarılı bir yöntem olarak görülmedi ve taraftar toplayamadı. Ben çok gülmüştüm o ayrı.

Maalesef bu "yarar"ların hepsi gerçek. Sgara içenlerde bunu biliyorlar, içmeyenlerde. Burada tartışılacak bir konu varsa "sigarayı nasıl bırakabiliriz, başlamaktan nasıl kaçınabiliriz" olmalı bence; "sigara içenler maymun mudur" veya "bu aptallara acıyalım, fındık fıstık atalım" değil.

Sigara konusunda bazı gerçeklerin toplumumuzda bilinmediğini kabul ediyorum; ancak bu forumun aktif üyelerinden hiçibiri sigaranın zararsız olduğunu düşünüyor olamaz, dolayısıyla eğer çok fazla enerjiniz varsa bu konuya ayırabileceğiniz, gidip bu konuda faaliyet gösteren aklıbaşında derneklerden birine üye olun, boş konuşmayın, işe yarayın.

said:
Vodan, 22 July 2003 03:19 tarihinde demiş ki:
...Herneyse Mendozanında dediği gibi ben ettim siz etmeyin diyeceğinize marifetmiş gibi yaklaşıyorsunuz sigara içmeye
Sosyal ağlarda paylaş

walla dedemın sıgara ve a$ırı yemek yuzunden ayagı kesıldı hala sıgara ıcıyor 85 ya$ında baskası bunları yapsa coktan olurdu adam eskı toprak adama nası yıyıp ıctıgını gorsenız $asarsınız tabı sımdı eskısı kadar da cok deıl ama agayı kesıldıkten sonra felc gecırdı gecıcı sonra gectı bunların hepsı sıgara ve yemek yuzunden tabi icki de war

sonra annem sıgarayı 13 ya$ında fılan baslamı$ ben onun gecelerı bole bogulurmu$ gıbı kalktıgını bılıyrım balgam bırıkır sıgara yuzunden cunku ıcenler bırıkımlerını ılerde goruryor nese annem bırakalı 3 4 sene olduda rahatladı babamda bıraktı o bırakınca[hline]
a$k bir sabunsa
köpürt beni pakize

Sosyal ağlarda paylaş

sigara içenlerede tavsiyem çay ve kahve içmemeleri ve içkili bi ortamda yanlarına sigara almamaları olucaktır

içkili ortam olayına zaten pek bişey dememe gerek yok sigara içen ve bu ortama giren kime sorsanız alkol alırken sigarayı peynir gibi yedigini söyler

çay alışkanlıgıda beterdir ( bende yok iyiki ) her çay içtiginizde bi sigara yakarsınız kesin hele bide çayı yavaş içen biriyseniz bi çayla 2 sigara falan içiyosunuz kesin

kahvede aynen çay gibi ama kahve pek fazla tüketilemiyo iyiki( eh günde 30-40 bardak çay içen insanlar var, günde 4-5 bardak kahvenin lafımı olur onun yanında )

mümkün oldugu kadar bunlarla beraber kullanmayın sigarayı
benim arkadaşımda sigara geç başlamıştı, ne kadar söylesemde yok be abi günde 2-3 tane içiyorum demişti. ama sonra paket girmeye başlamıştı cebine ve herkes böyle başlar günde bi kaç tane içiyorum diyip sonra paket o cebe girer kesin. neyse bu arkadaş birazda alemci birisi oldugundan kısa sürede sigarayı abarttı.
Sosyal ağlarda paylaş

Ya Bul Philip Morris'in kampanyasına hayran kaldım desem acaba bende tepki toplar mıyım ? :) Gerçektende muhteşem bir kampanya hazırlamışlar ve verdikleri yarar listesi o kadar hoş ki. Tebrikler Bulgaristan Philip Morris.... (bu arada reklamların siyasi yapıyla ne kadar alakalı olduğunuda burdan anlıyoruz, Bulgarista'nın yönetim yapısını sonrada Bulgar Philip Morris'in reklamıni aklınıza getirin. Bakın nasıl da örtüşüo)[hline]''Ben ilk lanetlenmiş olanım; zamanın başlangıcından sonuna ve hatta zamanın ötesinde sonsuza kadar.Ben kardeşinin etini ilk tatmış olanım.İlk kanı ben akıttım, ilk defa ben kıskandım.Çılgınlığın boşluğundayım...bir ruhum yok benim.Ne insan, ne melek, ne de şeytan.Ben...vampir''
Sosyal ağlarda paylaş

said:
LvL_Sabo, 22 July 2003 15:07 tarihinde demiş ki:
1) özentilik
2) cool görünme isteği (ne alakaysa)
3) arkadaş çevresi baskısı ve zayıf karakter
4) bi kere denesem birşey olmaz mantığı

problemli bir kişilik olmak gerek kısacası sigaraya başlamak için...

saçmaladığının farkındamısın?
ne alakası warki? sigaraya özenen kişiler problemli kişilikler yada hasta ruhlar değildir. ne ilgisi war ya.. özenti olayı çok önemli o konuda belki haklısın ama son yazdığın şey çok saçma. kimse sigarayı cool görünmek için içmez. bi başlayınca bırakılmadığını canının köpek gibi istediğini ki bombacida yazmış yani acıkmaktan beter bi durum bu şey çünkü çok sık hissediyosunuz. ha deyince bırakılmadığını bilseydin cool görünmek, zayıf karakter fln hiç alakası yok. atatürkte içiyomuş karakterimi zayıf mesela?ben kimseden özenmedim.ilk sigaramıda abimden aldım bu arada. kızsaydı vermeseydi gizli içerdim biliyorum oda bunu bildiği için beraber içmemize bişey demiyodu şimdi bütün sülalemin karşısında içebiliyorum.ama benimki özentilik yada içiyimde büyümüş havalarına giriyim fln değil asla. güzel geliyosa bana bişey ben yapmaya devam ederim. ha size güzel gelmez o zaman yapmazsınızda hakaret içericek boyutlara kadar getirmeyin konuyu. kimseye problemli kişilik demeye hakkın yok çünkü. sigarayla kişiliğin ne alakası war çıkaramadım bi türlü. zatne kimse kafana silah dayayıp "iç lan şunu sıkarım iki tane" demiyo. en fazla yak bi tane derler içinde yoksa senin içme isteği bastırılmış bi duygu değilse yakmazsın.. bu kadar basittir..[hline]Be$ikta$ - 02-03 Türkiye Süper Lig Şampiyonu

Sosyal ağlarda paylaş

ben de iciyorum..burda bik bik otenler gibi bisuru anti-sigaraci gordum bir iki sene sonra sigaraya baslayan nedendir bilmiyorum ama bu konuya cok buyuk tepkiler gosteren insanlar daha kolay basliabilio sigaraya ilerki yillarda..[hline]Dramar on Albion/Kay
Osmanbey [Fatihin Fedaileri] on Midgard/Merlin

[b]the blue mists of the night[b]
Sosyal ağlarda paylaş

said:
Mumu, 22 July 2003 18:26 tarihinde demiş ki:
said:
LvL_Sabo, 22 July 2003 15:07 tarihinde demiş ki:
]Gereksiz quote kullanımı hoş birşey değil / Nefr]

ben o sorunlu kişilik lafını sadece başlangıç için söyledim. ilk başlarken yani. ben hayatımda sorunsuz mutlu bir insanın sigaraya başladığını (sigara içtiğini diil, başladığını) görmedim

[Bu mesaj Nefr tarafından 23 July 2003 01:23 tarihinde değiştirilmiştir]
Sosyal ağlarda paylaş

Yok içme kardeşim felan diyenlere hitap olarak:
Hani derler ya el_alem'in derdi diye onu diyecem ilk önce.
2.Benim içtiğim sigaranın dumanı telefon kablosundan gelip seni mi rahatsız ediyor?
3.Herkesin kendi seçme hakkı vardır.Saygı duymak lazımdır.

Sigarayı tek kelimeyle bırakıp,gene tek kelimeyle başlayan biri olarak:
Çok yararlı bişey mi?Hayır tabii ki.Ancak sigaradan daha kötü şeyler öldürüyor insanı.
Özellikle sigara+depresyon+stres(Ki kent yaşamında en çok görülen psikolojik rahatsızlık) vermuda ölüm üçgeni oluştuğunda çok etliler sağlığı.

Şunu diyorum.Başlamasaydım daha güzel olurdu.Çünkü bırakınca da kafanda kalıyor sigara.İçen birini gördüğünde,paketi görünce,izmarit,kibrit vs. gözün sürekli oraya gidiyor ve beynine sigara iç mesajları gidiyor.Eski aldığı nikotini özlüyor beyin.

Ama bırakmak çok zor değil.Onu söyleyim.Uzun süre bırakmış ve sadece bir aylığına tekrar başlamış bir insan olarak.
Tekrar söylüyorum tek kelimeyle bıraktım.Ve ardından şu cümleyi kurdum:
Ben mi sigarayı içiyordum?Yoksa sigara mı beni?

Erkeklerin orgazm sonrası sigarası için laf yok :-D[hline]Dracula Mager[Humanity]
Cesur Yurek = Ulrich Honorsword,WhiteOne [Army of Freedom]

Herşey Moonglow içindi...
Nasıl imza seviyoruz?-Paticik
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...