Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Ying Xiong / Hero

screamer

Öne çıkan mesajlar

sonunuda izledim merak etmeyin. ayrıca sevmedim yani uzatmaya gerek yok :) bide filmin tarantino el atmadan önce vizyon şansı bulamamasıda düşündürücü.[signature][hline] MSN : [email protected]
---
Sözlükte Ben :D
---
SWG : Heyd Spinner (Tatilde)
CoH: Kartal AR/Energy Blaster LvL 17

---
[b] Mustafa Kemal Atatük demişki... (Ahh erken gittin Atam)
Sosyal ağlarda paylaş

+1[signature][hline]Adalet neden geç gelir diyenlere sözüm;Tanrı Ve Şeytan aynı bütündür ve terk eylemiştir divani.Bu yüzden melekler için işler daha zorlaşmıştır...Jahenné Maé ''In the name of god!The ones who have turned ınto the lıvıng dead wıthout a wıll eternal Nıght!Shall be ...Hellsıng)*
§Bounty Hunter§
Sosyal ağlarda paylaş

nesi dusundurucu bunun? cince, uzakdogu filmi, oyle cok buyuk bir butcesi de yok. film dagitimi yapanlar icin cok buyuk risk getirmek. Tarantino amerika'da da gosterime girmeli dediginde bir cesit referans olmus. iyiki de olmus.[signature][hline]nom de dieu de putain de bordel de merde de saloperie de connard d'enculé de ta mère.
Sosyal ağlarda paylaş

ben filmi izledim fakat efektleri pek beğenmedim sinema konusunda fazla bilgi sahibi değilim ama bir amatör izleyici olarak tavsiye etmiyorum bu filmi. Konusu karışık olmasına ragmen derin ve guzel hazırlanmıs ama film bence yavas ilerliyor ve efektler vurgulandığı için konuyu kavramak zor oluyor sıkıcı bir film.[signature][hline]Sinclair Silvian (-R-) Dark Venue
Dünya Kötülerin Dünyası...
Sosyal ağlarda paylaş

yahu tek bir sahnesini izlemek için bile gidilir, anlamıyorum ki iyi film deyince ne bekliyor insanlar. değişik bişi görünce hemen "ooo ne saçma" nidaları, hollywood filmlerinde her türlü saçmalık cirit atıyor ama millet alışmış öyle işte..

hattat abinin sadece kuma o hedeyi yazması bile bana büyüleyici geldi. diğer yaprak sahnesiydi filan zaten tek başına bir film gibi..

"bence" de demiyorum yani, "renkler ve zevkler" tabirinin bittiği yerde zevksizlik kavramı devreye girer.. :-p[signature][hline]Elder Scrolls forumunda ES4'ü niye multiplayer özellikli istemediğini izah eden MutantPenguin demiş ki:
People suck, if I want to game I'll do it with/against circuit boards and lines of C++ that know how to RP, not people that don't know how to string a sentence together.
Sosyal ağlarda paylaş

hayır tunch ve benim sorunum sanırım aynı, siz işe "sanatsal" yönden bakıyosunuz. o yaprakların uçuştuğu sahneyi "ne kadar başarılı, ne kadar temiz yapılmış, ortam ne kadar güzel kullanılmış" diye sanatsal açıdan değerlendiriyosunuz. biz sanırım işin gerçekçilik unsuruna bakıyoruz. bu açıdan değerlendirirsek hero'nun diğer filmlerle (diğer dediğim yani insanüstü güçlere yer verilmeyen, fizik kanunlarının geçerli olduğu filmler :)) kapışmasına imkan yok, yani çünkü bu bariz marjinal bi film.

aslında filmi beğenmedim değil. yani filmi, kendi türü bakımından düşünürsek beğendim. çünkü bu uzak doğulu filmleri böyle oluyo artık, crouching tiger hidden dragon'da da aynısı vardı. daldan dala zıplayan adamlar, uçarak havada parendeler, saltolar atan insanlar. eğer bu "film türü" açısından değerlendirilirse evet gerçekten güzel bi film olmuş hero.

peki bu filmi bazı insanların (mesela ben) genel açıdan bakılırsa (kendi türü içinde değil, diğer filmlerle karşılaştırıldığında) neden başarısız bi film olarak gördüğüne gelelim: bu filmde fizik kanunlarına karşı geliniyo. işte filmi saçma yapan ve insanların gözünden düşüren bu. yoksa sen al aynı hikayeyi, güzel kılıç dövüşü koreografileriyle, ama fizik kanunlarına meydan okumadan yap, bak bakalım kaç izleyici çekersin o filme. ha en basitinden son samuray'ı ele alalım. hero ve son samuray karşılaştırılırsa aradaki fark nedir? birisi sanat yapıcam diye fizik kanunlarına karşı geliyo ve gerçekten uzak bi film oluyo. bi diğeri ise gayet mantıklı, insanüstü güçlerin olmadığı, ama sanatsal zenginliğin nispeten az olduğu bi film oluyo. peki hangisi daha çok seyirci topluyo? 2. film. demek ki insanlara hoş gelmesi veya gelmemesi bu olaya bağlı. yani dünyadaki çoğu insan 2. tür filmi tercih ediyosa siz gidip de 1. tür filmi beğenmedim diyen bi insana "höööytt ulean bişey anlamamışsın filmden, filmdeki sanatı kavrayamamışsın" diyemezsiniz. her insanın beklentileri farklı, bize bunu gösterir bu.

benim görüşüme gelirsek tekrar, filmi kendi türü açısından değerlendirirsek güzel. özellikle kılıç dövüşleri bakımından düşünürsek rakiplerine (crouching tiger hidden dragon, kill bill vsvs..) nazaran çok daha başarılı. seyirciyi sarması da çok iyi, hikaye çok iyi düşünülmüş, anlatılan hikayenin 2 kez değişmesi ve gerçek hikayenin ne olduğunun tam anlamıyla filmin sonlarına doğru anlaşılması falan gayet başarılı[signature][hline]a.k.a "bay bomba"
SWG: Ottkoo Jeliyeer of Eclipse Galaxy
Sosyal ağlarda paylaş

çok yanlış düşünüyosun son samuray denen başarısız yapıtın çok daha fazla izleyici bulması sadece reklamdan kaynaklanmakta.
'hero çok sağlam bi yapıt'[signature][hline]orochi

[Bu mesaj xueshen tarafından 14 Ocak 2005 23:06 tarihinde değiştirilmiştir]

[Bu mesaj xueshen tarafından 14 Ocak 2005 23:07 tarihinde değiştirilmiştir]
Sosyal ağlarda paylaş

Bugun izledim filmi ve acıkcası cok begendim. Sanatsal ogeler cok iyi islenmis ozellikle renklerin devamlı degismesi bayagı hos ve sanatsal olmus.

MrBomb iyi guzel diyosun da bu film bi efsane yani fizik kanunlarının gecerli olmadıgı bi suru efsane gibi. Yani eski yunan mitolojisi yerine eski cin mitolojisi gibi bisi. Orda da insanların fizik kanunları yerine daha sanatsal ogeleri beklemesi cok normal.[signature][hline]Delanoresse, 08 Kasım 2004 20:08 tarihinde demiş ki:
hmm o zaman gorillere epilasyon yaparsak dunyayi domine edebiliriz

fizban, 08 Kasım 2004 20:52 tarihinde demiş ki:
ideal kız arkadaş ideal gaz gibin bişeydir. Z = 1 dir ideal kız arkadaş için. 1 atm de oda sıcaklığında muhteşem bir insandır o kız arkadaş.
Member of AAL'05
Sosyal ağlarda paylaş

iyi de saendul bunu insanlara kabul ettiremezsin ki. film izleyicisi eğer ki filmde bi olağanüstülük, insanüstü öğelerle karşılaşırsa bunlar için sebep arar, neden böyle olduğunu bulmaya çalışır. ve böyle bişey bulamadığı filmler her ne kadar sanatsal olsa bile hikayenin işlenişi bakımından saçma olduğu için hoş karşılanmaz biçok insan tarafından. ha ama sen "saçma" denen öğeleri bilim kurgu filmlerinde bi nedene bağlarsın, bu da seyirci tarafından kabul görür, saçma öğeler artık saçma değildir böylece. spielberg bunu iyi yapıyo işte. onu hollywoodda bu kadar büyük bi adam yapan da bu zaten[signature][hline]a.k.a "bay bomba"
Sosyal ağlarda paylaş

lol misterbomb kardeşimiz bomba gibi açıklamalarda bulunmuş..

bir, hero amerikan gişe listelerinde birinci sıraya oturdu, son samuray ise ilk beşe filan girdi ancak. son samuray iyi bir film ama bildiğimiz braveheart tarzı filmler kıvamında, 50 yıldır aşinayız..

iki, filmlerin başarısı gerçekçiliğe göre filan değerlendirilmez, sanata göre değerlendirilir. yoksa matrix gibi filmler gerçekçi olduklarından beğenilmedi, uçma kaçma her türlü saçmalık vardır ama yine de beğenilmesine mani değildir..

ha beğenmeyen neden beğenmiyor? önyargı. bugün amerikan filmlerinde esas oğlan üzerine yüzlerce kurşun yağarken burnu kanamadan kurtuluyorsa ve bu filmler gerçekçi bulunup seyrediliyorsa burada tümüyle fantastik bir filme gerçekçi değil diyen kişi önyargılıdır bir kere, ("uçuyor kaçıyorlar kesin beğenmem") ikincisi de filmin türünün farkında değildir. unutmamak lazım ki yüzüklerin efendisi filmlerini seyredip "neydi bu şimdi" diyen sürüyle insan da var batı usulü fantezi edebiyatına düşkün olanlar bayılırken..

ben tv için yapılan aksiyon filmi filan seyretmiyorsam sanatsal açıdan değerlendiririm evet. ille fransızca bunalım filmi olması gerekmiyor bir filmde sanat aramak için..[signature][hline]Elder Scrolls forumunda ES4'ü niye multiplayer özellikli istemediğini izah eden MutantPenguin demiş ki:
People suck, if I want to game I'll do it with/against circuit boards and lines of C++ that know how to RP, not people that don't know how to string a sentence together.
Sosyal ağlarda paylaş

hmm bu filmin amerikada listelerde 1. sıraya oturduğunu bilmiyodum garip geldi hakkaten :)
ama buna rağmen bu tip filmler hakkında değişik düşünceler olduğunda hemfikiriz. gerçi sen bu farklı düşüncelerden birinin önyargı nedeniyle ortaya çıktığını düşünüyosun da...

senin verdiğin örnekle benim bahsettiğim konu arasında fark var. sen diyosun ki "filmdeki 'esas oğlan' burnu bile kanamadan çarpışmadan çıkabiliyo. e bu niye saçma değil?"
tamam bunun saçma olduğu konusunda haklısın ama (belki açıklamam komik gelicek ama) bu durumda "saçma" kelimesinde iki farklı kavram olduğunu düşünmemiz gerekiyo. sen "ben esas oğlanın o çarpışmadan sağ çıkabiliceğine inanmıyorum, bu oaly saçma" diyosun. doğru bu saçma, buna 1. tür "saçmalık" diyelim. aslında saçmalık değil de "gerçekdışılık" diyelim de sonra saçma lafından dolayı yanlış anlaşılmasın laflar. ben de hero hakkında aynı şeyi söylüyorum "hero gerçekdışı bir film ve bu yüzden insanlar beğenmeyebilirler, eleştirmeyin" diyorum. ama hero hakkında söylediğim "gerçekdışı" lafı önceki söylediğimden farklı. çünkü burda değiştirilemeyecek gerçekleri (mesela fizik kanunlarını) değiştirme durumu söz konusu. bu işte insanlara saçma gelen. ve bunları filmlerde gören seyircinin gülesi geliyo haliyle, "öehhh" diyesi geliyo insanın bazı sahnelerde. çünkü hero ve benzeri filmlerde resmen "gerçekdışı"lığın limiti yok. herkes atlıyo zıplıyo öö havada parendeler, kılıçlar birbirini kesiyo höee vsvs...

ayrıca:
said:
Sam, 14 Ocak 2005 23:37 tarihinde demiş ki:
iki, filmlerin başarısı gerçekçiliğe göre filan değerlendirilmez, sanata göre değerlendirilir. yoksa matrix gibi filmler gerçekçi olduklarından beğenilmedi, uçma kaçma her türlü saçmalık vardır ama yine de beğenilmesine mani değildir..
burdaki konu hakkında bundan önceki msjımda gerekeni söylemiştim. matrix belki ilk baktığında atlama zıplama olayları nedeniyle yine saçma bi film gibi gözüküyo olabilir, ama filmi hikayesiyle birlikte düşünürsen yani o bilim kurgu unsurunu işin içine katarsan bu "gerçekdışılık"lara cevap bulabiliyosun. matrixte de bu olay yapılmış işte. belki gerçekdışılık var ama bunlar, bi bilimkurgu filminde olan tam olarak mantığı anlaşılamayan, ama yine de seyirciye en azından bu saçma olaylar için bi neden/dayanak gösterebilen unsurlara dayandırılıyo. hatta burda da onu demiştim zaten:
said:
-MrBomb-, 14 Ocak 2005 23:32 tarihinde demiş ki:
ha ama sen "saçma" denen öğeleri bilim kurgu filmlerinde bi nedene bağlarsın, bu da seyirci tarafından kabul görür, saçma öğeler artık saçma değildir böylece. spielberg bunu iyi yapıyo işte. onu hollywoodda bu kadar büyük bi adam yapan da bu zaten
[signature][hline]a.k.a "bay bomba"
Sosyal ağlarda paylaş

Abi konu sacmalık degil ki. Filmin konusu bir efsane, yani nası ejderhalar bir mit/efsaneyse simdi sen onu bi filmde gorunce "bu ne sacma sey" mi diyosun? Bi efsane nası anlatılırsa aynen oyle anlatmıslar, gercekci yapıcaz diye sanatsal ogelerden vazgecmemisler ki efsanelerin ozu de fantastik ogelerdir sanattır fizik kuralları degil.

Ki filmin basında da diyo bu sadece efsanelerden bi tanesi diye. Esas bu filmde sacmalık aramak cok sacma bence.[signature][hline]Delanoresse, 08 Kasım 2004 20:08 tarihinde demiş ki:
hmm o zaman gorillere epilasyon yaparsak dunyayi domine edebiliriz

fizban, 08 Kasım 2004 20:52 tarihinde demiş ki:
ideal kız arkadaş ideal gaz gibin bişeydir. Z = 1 dir ideal kız arkadaş için. 1 atm de oda sıcaklığında muhteşem bir insandır o kız arkadaş.
Member of AAL'05
Sosyal ağlarda paylaş

bence çok saçmaydı uçuyorlar okları fln atıyorlar ne bilim itici geldi film.konusunuda pek anlıyamadım,kısacası izlerken sıkıldım[signature][hline]Lucas

hele bir ışıklar sönsün hele bir kapansın kapılar sular durulsun bıçak atacağım daha on iki'den kısa devre yapsın kalbim ellerim inatla dökülsün cigaraya dağlar daim büyüsün sular köpürsün sen beni ozaman gör...

hele küssün meydanlar dehşetin oğlu ölsün ağır bir köpek karanlığı ve tüm mayınlar patlasın sen beni ozaman gör..
Sosyal ağlarda paylaş

iki çeşit eleştirmen vardır:
eleştirenler ve elleşenler

elleşmeyiniz efenim, kavrayamadıysanız gölge etmeyiniz. önce "anlamadım" diyor, sonra da yüzsüzce "ama" bağlacını araya sokup, "sokayim böyle işe" diyorsunuz. size bir paket "aman tanrım, lanet olsun size" paketi sunuyorum. "anlama ve kavrama sanatı" el kitabını da promosyon olarak veriyorum. lütfen bundan sonra anlamadığınız şeyleri kavramaya çalışmayınız, reca ediyorum.
Sosyal ağlarda paylaş

ha bu arada, olaya modernist açıdan yaklaşıp, "hacı ben anladım her şeyi, kavrıyorum da şimdi bak" moduyla girişenler de oluşmuş. onlara "nedensellik" arayışlarında başarılar diliyor ve modern çağın 70'lerde kaldığını, bizim üzerimize postlarımızı giydiğimizi belirtiyorum.

anlayan ama kavrayamayanlara örnek: sizin yaptığınız ingilizce bilmeyen bir türkün, "shit" kelimesini görünce, anlamasına benziyor. ama yok öyle bir şey biraderlerim, türkçe'de "shit" diye bir kelime mevcut değil; biz ona ailecek "kaka", arkadaşlar arasında ise "bok" diyoruz.
Sosyal ağlarda paylaş

bu arada filmi iki kere izledim sinemada, ve her ikisinde de bir sahnede yarıldım. aynı duyguyu benimle paylaşanlar var mı diye merak ettim.

o zihinsel olarak suda dövüştükleri sahnenin sonunda, kızın suratına su geliyor da adam bunu farkedip o suyu yüzünden almaya gidiyor. jet li bunu anlamayıp herifin arkasından yardırırken, son anda olayı farkediyor ve adeta frene basıyor. sahne esasında çok dramatik ama jet li'nin tip orada süper. önde ölmüş yavuklusunun yüzünden bir damla suyu temizleyen bir eleman, arkada seinfelddeki kramer tarzı kendi kendine suda tepişip, etrafında dönüp duran bir tip ehoeh. acaip gülüyorum o sahnede be, herif su balesi yapıyor sanki.
Sosyal ağlarda paylaş

yok gerçekçi olsun diye öyle yapmışlar aslında. burada tabi insanın kendini sorgulamasını jungien bir tavırla önermiş ve üniversal etik spektrumu yakınsamamızı sağlamış yönetmen yanılmıyorsam. ki yanılmam.[signature][hline] Ne sen, Ne ben, Ne de hüsnünde toplanan bu mesa,
Ne de alam-fikre bir mersa, Olan bu mai deniz
Melali anlamayan nesle aşina değiliz.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...