Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

fps ve rpg oyun tavsiyesi..

ZeuZ

Öne çıkan mesajlar

son donemlerde pek bir oyun cıkmadı ama. Wc3 u de calıstıramayınca oyunsuzluktan damagım kurudu. Bu platformlarda oynanabilecek seviyedeki oyunları tavsiye ederseniz cok sevinirim[signature][hline]Bir sormacam var balalar / Gaydi gaptir gaptir /
Caya gaamaltiya gatar / Dimeli nedir nedir /
Miskimit denince ahla / Tamam sindi gaptim /
Heman onun adi duser / Eti Eti Eti

nukbasliklikiz, 28 May 2003 03:56 tarihinde demiş ki:
puahau lameriz zaten!!!
Sosyal ağlarda paylaş

unreal serisine karsı nedense bi antipatim var .. sevemedim bi turlu. Onun dısında oynanabilecek kalitede 3-5 şey varmı ? Aslında rpg tavsiyeleri cok daha hosuma gider ama fps de guzeldir iyidir (:[signature][hline]Bir sormacam var balalar / Gaydi gaptir gaptir /

puahau lameriz zaten!!!
Sosyal ağlarda paylaş

RPG:
-Fallout 1, 2
-Baldur's Gate 1, 2 ve bunların ek paketleri
-Planescape Torment
-Kotor 1, 2
-Vampire The Masquerade Redemption, VTM Bloodlines
-NeverWinter Nights ve bunun 2 ek paketi (ayrı hikayeler)

FPS:
-Quake 1, 2, 3
-Unreal Tournament, Unreal Tournament 2004
-Half-Life 1, 2
-Aliens vs Predator 2
-Undying
-Blood 1
-Swat 3

tavsiye ederim enfes oyunlar. Özellikle oynamadıysan Unreal Tournament ve Fallout serisini kesin oyna

Eğer bunlar dışında birşeyler istiyorsan yazarım

Not: Hack And Slash'leri RPG'den saymadığımdan eklemedim listeye[signature][hline]Beş Hececiler

[Bu mesaj Bonecrusher tarafından 31 Temmuz 2005 01:57 tarihinde değiştirilmiştir]
Sosyal ağlarda paylaş

fallout hep oynamak isteyip te unutkanlıgıma gelmişti. Cok merak ettim ona başlayacağım. Tavsiyeler icin cok teşekkur ederim.[signature][hline]Bir sormacam var balalar / Gaydi gaptir gaptir /

puahau lameriz zaten!!!
Sosyal ağlarda paylaş

VTM Bloodlines memoryden dolayı galiba ( 512 ddr ) cok yavas takılmalı ve uzuuun uzuuun bekletmeli oynayaibldim. Baydı tabi sonucunda. Onun dısında morrowind benim gibi bir beceriksizin oynayabilecegi bi oyun degil bence (:...[signature][hline]Bir sormacam var balalar / Gaydi gaptir gaptir /

puahau lameriz zaten!!!
Sosyal ağlarda paylaş

bir fallout ne kadar hack&slash ise, bloodlines da o kadar hack&slash.
XP almak level atlamak için muhakkak combatlar olmalı, muhakkak yaratık öldürmelisin.

ancak bir oyuna hack&slash diyebilmek için, oyunun sadece yaratık öldürmeye dayalı aksiyon olması gereklidir.
Örnek: Nox, Diablo, Diablo 2, Sacred, Darkstone.

Ancak Fallout, NWN, Baldur's Gate, Kotor ve Bloodlines, sistem olarak birbirine çok benziyen oyunlardır.
1- Yaratık öldürürsün
2- Quest alırsın
3- Dialog seçenekleri vardır
4- Belirli bir hikaye üzerinde geçer ama hikaye dallanıp budaklanır
5- Oyun içinde belirli puzzlelar mevcuttur.

Mesela Bloodlines'ta kutuyu bir yere ittirip, üstüne çıkıp havalandırma kapağını açmak da bir puzzle'dır,
Fallout 2'de ghoulların fabrikasını düzeltmek de bir puzzle'dır.
Bunlar oyuna çeşitlilik katar.[signature][hline]Beş Hececiler
Sosyal ağlarda paylaş

kotor (1inci için diorum 2yi oynamadım) şu şekilde bi oyundu: görev alınır, yapılır, ilerlenir, arada hikaye açılır, küçük oyunlar oynanır. Gidilicek yalnız tek yön vardır her yerde sanki fps oynuomuşsun gibi (Mesela wookie ormanında sadece tek yol war o yolda gidiosun konuşulcak adamlarla konuşup dönüosun)
sırf star wars hatrına bitirmiştim birinciyi ikinciyi oynamadım bile
neverwinter nights da benzeri şekilde, önüne geleni öldür xp al questi bitir
eğer o tarz bi oyun istiosan icewind dale 2 oyna bence nwn ve kotordan temelde çok farkı yok
baldurs gate serisi ise süper hikayesi ve olayların gerçekten karakterleri etkilemesi, karakterlerin özelliklerine göre davranması sayesinde çok iyi bi rpg olmuştur
eğer ciddi bi rpg arıosan, sonsuz özgürlük, gerçekten role play yapmak istiosan elder scrolls serisi oynamalısın, al morrowind oyna
Sosyal ağlarda paylaş

rpg oyunlarına çok dar bakıyorsunuz ne yazık ki.
RPG dediğimiz sadece morrowind gibi kafana göre istediğin en ufak bir yere girdiğin veya Daggerfall gibi yüzlerce farklı noktada istediğin kente gidip dolaşmak değildir.
"Sınırsız özgürlük" diyorsunuz ama sırf özgürlük için rpg oynamam ben. O zaman mmorpg'den farkı kalmaz.

Kotor 2 ve Bloodlines gerçekten güzel oyunlardı. Farklı bölgelerin farklı atmosferi ve farklı havası vardı. Dialoglar çok güzeldi, oyunun ve karakterlerin gidişatını değiştirebiliyordu. Hikayesi sizi içine çekiyordu. Zekice hazırlanan puzzlelar ve yan görevler ile dünyayı daha iyi tanıyabiliyor ve görebiliyordunuz.
Farklı yerlerde farklı metodlarla bölümleri geçebiliyordunuz. Size "rp" imkanı sağlıyordu.
Şahsen bu oyunların questleri bana morrowind'den daha çok haz veriyordu. En azından bir zindana girip böcek felan öldürmüyorduk :)[signature][hline]Beş Hececiler
Sosyal ağlarda paylaş

sanırım rpg anlayışımız farklı ben özgürlük ve gerçekten başka bi yaşam yaşıomuş hissi veren oyunları seviorum sen daha aksyona dayalı olanları, aksyona dayalı demek yanlış oldu galiba da herneyse işte
bu arada mmorpg'lerden çok farkı war o oyunların, npc'ler moron gibi skill kasmıo =)
Sosyal ağlarda paylaş

hayır aksiyona dayalı olduğunu anladıysan yanlış olmuş o.
atmosfer istiyorum, derin bir hikaye istiyorum.
adventure'larda da mesela daggerfall gibi süper geniş bir dünya yok, lineer ilerliyorsun. ama hikayesi ve dialogları oyunun atmosferini arttıran unsurlar.

mesela fallout 2'de new reno'ya girince o kumarhane ve mafya havasını iyi hissediyorsun. ghoulların yanındayken çürümüşlüğün ve yalnızlığın içindeyken, new reno'ya gidince her gölgeden bir tehlike fırlayabileceğini ve şehrin yoğun havasını hissediyorsun.

ben bunu istiyorum, o ortamı hissedebilmek istiyorum. sadece daggerfall gibi onlarca farklı şehire gidip en alakasız eve girmek yetmez bana.
geniş dünya, tek başına o rpg'yi kurtarmaz.

mmorpg'lerde de geniş dünya var mesela. evlere girebiliyorsun, dağlara çıkabiliyorsun, anayol yerine arayolları kullanabiliyorsun vs vs..
ancak fallout'taki hissi tadamıyorsun.

traditional rpg sadece "yaratık öldürmeme" veya "geniş dünya" demek değildir.
sana verdiği questlerin belirli nedenleri olduğunu hissettirebilmeli,
dialoglarda farklı seçenekler ve farklı gelecekler olabilmeli,
o bölgenin atmosferini iyi verebilmeli,
npc'lerin karakterlerinin farklılıklarını hissettirebilmeli
oyunun farklı yerlerini farklı şekilde geçebilmeni sağlıyabilmeli.

Baldur's Gate'de var mesela, Fallout'ta da var. Aynı şekilde bloodlines'ta da var.

Aksiyon RPG'leri sevdiğimi söylemedim.
Ama Traditional RPG'lerin sadece "geniş dünya"yla kısıtlı olmadığını anlatmaya çalıştım.[signature][hline]Beş Hececiler
Sosyal ağlarda paylaş

said:
LasT_SuRviVoR, 31 Temmuz 2005 04:04 tarihinde demiş ki:
said:
Dogbert, 31 Temmuz 2005 02:06 tarihinde demiş ki:
sacred?

kal geldi.

gelmesin.çünkü yinede iyi oyundu[signature][hline]Lopeth, 31 Temmuz 2005 20:35 tarihinde demiş ki:
her fake için topik açarsak adamlar kendilerini bi bok (kaka)zannedip tekrar tekrar gelirler
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...