Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

ideolojilerin yorumlanması

Natural

Öne çıkan mesajlar

Infectedın mesajını görünceye kadar biraz sıkıntı yaşadım, yanlışlar var, iktisadi, sosyal ve iç-dış politik yönleriyle bu kavramlar bu kadar kısa va kolayca geçiştirilemez.
Bu ideolojileri küçük görme huyunu bırakmalı bence, tamam siz komünizmi benimsemiyorsunuz, sevmiyorsunuz da, ama "komünizm işte herkesi fukara bırakıp böyle herşeye yaptırım uygulamak milletin anasını ağlatmaktır" ya da kapitalizm "kakadır büyük patron milletin anasını beller" kadar basit ve yüzeysiz değil. Binlerce insanın ömürlerini harcayarak, sabah akşam düşünerek yarattıkları siyasi hareket/fikirler bunlar. Bu nedenle hepsine ilk olarak saygı duymalı,
ikinci olarak konu çok uzun ve yazamayacağım :) Yani sadece sosyalizmi boyutlu olarak anlamak için, sosyal demokrasinin "nereye çekersen oraya gider" olmadığını çok açık görmek için uzun birer yazı yazmak gerekir.
Dip not: Komünizm sovyet rusyada ilan edilen model değildir, bolşevikler iktidardan tamamen kovulup, stalin diktatoryası ilan olunca , fukara sınıf düzeni, ya da "devlet emperyalizmi" devreye girmiştir.
Her neyse güzel mevzu ama ohoeh saat 2 buçukta olmaz :)[signature][hline]Yaşamın ALTIN kuralı: Altını Olan,Kuralı Koyar.
Pyotr .Infernal Affairs.
Punch the gnomes!
Sosyal ağlarda paylaş

Gahrolsun Gominzim.Allah Yolunda hareket Edin Len !
Dünya Türk Olsun.
*!Elleriyle Kurt işareti yapar*[signature][hline]henüz çocukluğumuzu bile yaşamamıştık. bir kadın eli değmemişti ellerimiz. bir sevgiliden mektup bile almamıştık daha. bir gece sabaha karşı, pranga vurulmuş ellerimiz ve ayaklarımızla çıkarıldık idam sehpalarına. herkes tanıktır ki korkmadık. içimiz titremedi hiç. mezar toprağı gibi taptaze, mezar taşı gibi dimdik boynumuzu uzattık yağlı kementlere.
asıldık ey halkım, unutma bizi...
Deniz Gezmiş
Sosyal ağlarda paylaş

Gomunistler köpektir! Biz Bu vatanı böldürmeyiz hüleayn ..[signature][hline]henüz çocukluğumuzu bile yaşamamıştık. bir kadın eli değmemişti ellerimiz. bir sevgiliden mektup bile almamıştık daha. bir gece sabaha karşı, pranga vurulmuş ellerimiz ve ayaklarımızla çıkarıldık idam sehpalarına. herkes tanıktır ki korkmadık. içimiz titremedi hiç. mezar toprağı gibi taptaze, mezar taşı gibi dimdik boynumuzu uzattık yağlı kementlere.
asıldık ey halkım, unutma bizi...
Deniz Gezmiş
Sosyal ağlarda paylaş

dalga geçtiğiniz şey bu:

Bozkurt Türk milletinin sembolüdür. Birbirini takip etmis olan Türk nesillerinin ortak malı olan millî destan parçalarimizda, Türklere yol göstericilik yapan, Türkleri zaferlere götüren bir sembol...

Artik Bozkurt bir güç, orduya yol gösteren bir kılavuz, darda kalanlarin yardimina kosan bir Hizir, Hakan'a ve orduya ihtiyat, ihtimam ve temkin dersi veren bir hoca sembolüdür... Oğuz Han'la ve ordusu ile beraber savasan, orduya moral veren ve onu zaferden zafere kosturan bir faktördür. Savasçiligin, cesaretin, bir sembolüdür. O kurt olmaktan ziyade, kurda benzetilen bir kurtarici ve bir kahramandir. Bilgin ve akıllı bir Hakan'dır.

Neden Bozkurt?

Bu sualin cevabı herhalde Bozkurta ait özelliklerin, Türklerde bulunan özelliklerle örtüşmesi olabilir diye düşünülmektedir. Cesareti, esarete tahammül edemeyişi, kıvraklığı,tek eşli oluşu, Aile düzenine sadakati v.b gibi özellikler onun, atalarımız tarafından sembol seçilme nedenleridir. Her milletin tarihinde destanlar önemli yer tutar. Bilindiği gibi halk hikayeleri ve menkıbeler ağızdan ağıza söylenerek, nesilden nesile geçiyordu. Zamanla bu hikayeler yazıya dökülerek en sonunda zamanımıza kadar ulaşan destanları meydana getirdiler. Bu destanlar da Bozkurtun çok önemli yeri vardı. Íngilizler için Aslan, Ruslar için ayı, Fransızlar için horoz, Íranlilar için Pars, yahut kaplan, Japonlar için ejder ne ise, Türkler için de Bozkurt odur

isterseniz bozkurt destanınıda yazarım ahni bilmeyenler varsa.

ayrıca;

Lütfen okuyun. Ülkü ocaklarıyla veya mhp ile bağlantılı bir site değil...[signature][hline]Bunu yazan tosun, FORCE sizinle olsun...

Biliyorsan konuş ki sözünden ibret alsınlar, bilmiyorsan sus ki seni bir adam sansınlar...

[Bu mesaj khas tarafından 31 Temmuz 2005 17:27 tarihinde değiştirilmiştir]
Sosyal ağlarda paylaş

said:
sir, 31 Temmuz 2005 17:22 tarihinde demiş ki:
eh buna dönüşeceği belliydi zaten bu topiğin, koruyabilseydiniz keşke seviyeyi..

Eskidende böyleydi sir ;
Bi ara girmemeye yemin ettim tarih bölümüne..
Yine aynı bok.

Adam akıllı kimse duramıyomu şurda ya?[signature][hline]| Mail | | Msn | | Ultima Online | | icQ | | ForuM |
Ölüm Ölüm Dediğin Nedir ki Gülüm ; War'a Geç Resliyim.
Surda bir gedik açtık; mukaddes mi mukaddes!
Ey kahbe rüzgâr, artık ne yandan esersen es!..Ûstad Necip Fâzıl.
Sosyal ağlarda paylaş

eskiden pek böyle değildi de, son günlerde girilmez olmaya başladı gene bu bölüm. eskiden gene ortaya dökülen bi birikim vardı, şimdi iyice ağızlara sakız olmuş laflara bıraktı yerlerini.

ehh ben de son zamanlarda kimlik tartışmalarının yer aldığı, ve çoğu türkçü propagandanın yapıldığı başlığa girmemeye yeminliyim, bunlardan soyut kalmak en iyisi.
Sosyal ağlarda paylaş

Khas;
Epey bir laf etmişsin bozkurt hakkında ve link verdiğin sitede de bozkurtu Atatürk ve Türk tarihi ile ilişkisini göstermeye çalışmışsın. Ne var ki 'marksit olmayan(!)' Atatürk marksizm hakkında bile onlarca yorumda bulunmuşken neden bozkurt hakkında tek cümle laf etmemiş kafamda bir soru işareti. Kaldı ki bozkurt soyadı vermesi veya bozkurt heykeli armağan edilmesi gibi spesifik olaylar tam olarak gerçeği yansıtmayabilir.
Gelelim siteye. En başta oradaki banknotların gerçek olup olmadığı kafama takıldı fakat merkez bankasının sitesini kontrol edince doğru olduğunu gördüm. Beni en çok şaşırtan da '27 Mayıs' damgalı bir pulun yer alması; tüm bunları araştırmam lazım.
Mesajımdan haklılığını öne çıkaran bir hava şu ana kadar çıkabilirdi, ta ki kitaplar bölümündeki yazarın adını görene kadar. Her olayda soytarılığa ve bilgi hatalarına başvuran Harun Yahya burada da karşıma çıktı.
Bu siteyi ve içindekileri Harun Yahya'dan bağımsız değerlendiremeyiz, kısa bir süreye kadar bu şarlatanın gerçek yüzünü anlatan bir yazıyı foruma yollayacağım.
Son olarak yolladğını resim emeği singelediği için 'siz buna layıksınız' ithamını gururla sahipleniyorum...
Sosyal ağlarda paylaş

Ya benim anlamadığım nokta şu; başlığı açan herkes ideolojiler üzerine anladığını yazsın demiş. Kişisel, suje!
Bunlar kişisel görüşler sadece. Okuyan bu başlıklardan birinde veya birden fazla başlıkta "hakaret", "kutsal değerlere dil uzatma" olduğunu düşünüyorsa "Şikayet" tuşunu kullanma hakkına sahiptir.

İşte bunun adı da-->Demokrasidir.

Ayrıca kendi görüşüne saldırılınca "değer" olan şeyler başkaları için geçerli değil sanırım. Başka bir görüşü (işte sen buna layıksın) diye çıkarmak pek hoş durmamış...Yapmayalım böyle hatalar. Sonra "Ulan bak ne saldırgan adam bunlar" der millet. Hoş olmaz. Yakışmaz yani...

Sukunet iyidir. Dinginliği korumak gereklidir... :)[signature][hline]Yazdıklarımla ilgili bir soru(/n) olması durumunda "özel mesaj" atarsanız daha hızlı yanıt alırsınız. mono-blog
Sosyal ağlarda paylaş

lafa gelince fikirlere saygı, demokrasi; uygulamaya gelince dalga geçsinler, gösteriyor herkes kişiliğini böylece..

not:yanlış anlaşılmasın, dasaa'ya demedim, konuyu baştan okuyanlar anlar kime dediğimi.[signature][hline];;suitfly

[Bu mesaj metboy tarafından 31 Temmuz 2005 21:37 tarihinde değiştirilmiştir]
Sosyal ağlarda paylaş

öncelikle yukarıda verdiğim tepkiyi bir ülkücü olarak değil bir TÜRK olarak verdim bunu bilesiniz. Çünkü bozkurt Türk milletinin simgesidir. Bunu cümle alem bilir.

said:
pekaziz, 31 Temmuz 2005 19:55 tarihinde demiş ki:
Ne var ki 'marksit olmayan(!)' Atatürk marksizm hakkında bile onlarca yorumda bulunmuşken neden bozkurt hakkında tek cümle laf etmemiş kafamda bir soru işareti.

marksizm hakkında bu ülkenin en büyük düşmanıdır demesini laftan sayıyorsan devam. Ayrıca Nazım Hikmet(kuvay-i milliye destanı adlı şiirinde bulursam yollayacağım) ve daha bir çok şair Atatürk'ten bahsederken ne kdr çok kurda benzediğini dile getirmişler hata bazı mısralarında kurt diye de bahsetmişlerdir.

said:
Mesajımdan haklılığını öne çıkaran bir hava şu ana kadar çıkabilirdi, ta ki kitaplar bölümündeki yazarın adını görene kadar. Her olayda soytarılığa ve bilgi hatalarına başvuran Harun Yahya burada da karşıma çıktı.

Bence de harun yahya adlı adam tam bir şarlatandır. ve bence onun kitaplarının önerilmesinin nedenini ancak site sahibi açıklayabilir. ayrıca o kitapları görmediğimide söyleyebilirim. daha sonra gördüm. fakat sitedeki bilgilerin tamamiyle doğru olduğunu söyleyebilirim. bence o bilgilerde başka bir yerden k/y edilmiş. başka kaynaklardan da araştıracağım.

said:
.Kaldı ki bozkurt soyadı vermesi veya bozkurt heykeli armağan edilmesi gibi spesifik olaylar tam olarak gerçeği yansıtmayabilir.
Gelelim siteye. En başta oradaki banknotların gerçek olup olmadığı kafama takıldı fakat merkez bankasının sitesini kontrol edince doğru olduğunu gördüm. Beni en çok şaşırtan da '27 Mayıs' damgalı bir pulun yer alması; tüm bunları araştırmam lazım.

Atatürk'e 2 tane bozkurt heykeli hediye edilmiştir. Bunlardan büyük olanı daha önceden Anıtkabirde'de sergileniyordu(galiba Atatürk'ün masasında olan). daha sonra çeşitli sol hükümetler tarafından bu heykeller "nedense" samsun'da ki bir müzenin mahzenine kilitlendi. bankonotlarda zaten bahsettiğin gibi gerçektir.

said:
Son olarak yolladğını resim emeği singelediği için 'siz buna layıksınız' ithamını gururla sahipleniyorum...

yani sahipleniyorsan onun dalgalandığı bir yere -ki bulabilirsen- gitmelisin diyeceğim. ama tekrar ediyorum verdiğim tepkiyi kesinlikle bir ülkücü olarak vermedim. zaten farkındaysanız işin kakası çıktığı zaman şalterlerim attı. saygılar...[signature][hline]Bunu yazan tosun, FORCE sizinle olsun...

Biliyorsan konuş ki sözünden ibret alsınlar, bilmiyorsan sus ki seni bir adam sansınlar...

[Bu mesaj khas tarafından 31 Temmuz 2005 21:55 tarihinde değiştirilmiştir]
Sosyal ağlarda paylaş

Nazım Hikmet'in Kuvay-ı Milliye destanı adlı şiirinden bir alıntı...

Sarışın bir kurda benziyordu,
Ve mavi gözleri çakmak çakmaktı.
Yürüdü uçurumun başına kadar,
Eğildi, durdu.
Bıraksalar
İnce, uzun bacakları üstünde yaylanarak
Ve karanlıkta akan bir yıldız gibi kayarak
Kocatepe'den Afyon Ovası'na atlayacaktı.[signature][hline]Bunu yazan tosun, FORCE sizinle olsun...

Sosyal ağlarda paylaş

böyle bişey yapmaya gerek yok adam zaten yazmış

Harun yahya adlı şarlatanın kitapları diğer linkte önerildiği için bu linki veriyorum

edit: pekaziz bu linkte 27 mayıs pulu da var bi incele...

2. edit:Bu site daha bi tarafsiz geldi adindan ötürü...[signature][hline]Bunu yazan tosun, FORCE sizinle olsun...

[Bu mesaj khas tarafından 31 Temmuz 2005 22:00 tarihinde değiştirilmiştir]

[Bu mesaj khas tarafından 31 Temmuz 2005 22:04 tarihinde değiştirilmiştir]
Sosyal ağlarda paylaş

ben nazım hikmet'in bu dizelerinden; "Atatürk bozkurttu, kurt, türklerin ezelden beri sembolüdür" gibi bi anlam çıkaramadım nedense..[signature][hline]parce que moi je rêve, moi je ne le suis pas..

[Bu mesaj sir tarafından 31 Temmuz 2005 22:05 tarihinde değiştirilmiştir]
Sosyal ağlarda paylaş

İlginç gerçekten.Ancak bunları topla biriktir sen.Hazırlığını yap. Sonra başka bir başlık aç koy hepsini bir araya. Derli toplu bulunsun bir başlık altında.Demokrasi kavramını anlamamış olanlar tepki vericektir tabi... Onun için hepsinin bir başlık altında olması, araya birilerinin girmemesi konu bütünlüğü açısından önemlidir.Budur görüşüm

[spo1=Alakasız ve Utanç verici spoiler]Konuyla hiçbir alakası olmaması utanç verici tabi.Heykeller çok hoşmuş ben de isterim dedim görünce! Zevkli bir işçilik.[/spo][signature][hline]Yazdıklarımla ilgili bir soru(/n) olması durumunda "özel mesaj" atarsanız daha hızlı yanıt alırsınız. mono-blog
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...