Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Elektrogitar teli nasıl takılır ? Bi alet malet lazımmıdır ?

Bleeding

Öne çıkan mesajlar

Bugün çılgın bi bend deniyodum teli kopardım şimdi kompil seti yenileyecem zaten 2 ay falan olmuştu deniştirme zamanı gelmişti ..
Nasıl değiştiririm bu telleri , çıkarmak kolay da nasıl takarım ?
Teşekkür[signature][hline]a.k.a. Heren Istiaron
That makes me Bleed - Angel Dust
This is our little secret
Tornado Of Souls
Sosyal ağlarda paylaş

gitarın arkasını çevir , telin ucunu al ve doğru delikten sok , çıktığı yerden çek , telin diğer ucundaki o topçuk en dibe gelsin.sonra çektiğin ucu o mandallardaki deliğin içinde geçir(ince telleri 2-3 defa arka arkaya geçirebilirsin).sonra da sık , bu kadar.bu arada yukarıdan değil , aşağıdan geçireceksin sanırım , yanılmıyorsam , galiba , evet.[signature][hline]peace!
Sosyal ağlarda paylaş

Fender stratlar gibi sabit köprü bir gitar mı var? Yoksa floyd rose gibi oynak tremolo sistemin mi var (oynak tremolo nasıl oluyorsa artık :p). Ya da gitar ne?

Arkadaşın dediği gitar rehberi BU ama floyd rose'lar için. Bir sorun olursa msn'e gel anlatırım.[signature][hline]Icq: 50896214 / Msn & E-Mail: [email protected]
Homer to aliens: "Don't eat me, I have a wife and children! Eat them!"
Sosyal ağlarda paylaş

Zaten floyd rose yoksa, daha doğrusu sabit köprüyse hiç bir riski yok. Vidaları falan sökmediği sürece gitara zarar veremez kolay kolay, ayarlar da bozulmaz. Floyd rose ise tellerin hepsini çıkarmaması lazım püf noktası o. Tek teli çıkarıp çıkardığı telin yerine yerisini takacak, 6 tel için de böyle yapacak, o zaman pek sorun olmaz.

Ama bence de floyd rose sistem varsa önce bir bilenin yanında izlemen öğrenmen daha sağlam olur. Ayarları çabuk kaçıyor bilmeyen birinin elinde.

edit: Tremolo zaten o köprüdeki sistemin adı benim bildiğim. Floyd rose da olsa, wilkinson da olsa, vintage da olsa hepsi tremolo. Sallıyor da olabilirim. :p
[signature][hline]Icq: 50896214 / Msn & E-Mail: [email protected]

[Bu mesaj Mirage tarafından 24 Temmuz 2005 15:19 tarihinde değiştirilmiştir]
Sosyal ağlarda paylaş

Evet ayrıca teller uzun gelicek kesmen gerekebilir yoksa uç kısımda çok sarım yapınca biçimsiz duruyo bide evet telleri sakın ama sakın toptan çıkarma...
Up! 2 üstteki soruya cevap vericek yokmu??[signature][hline]Hope Is The Denial Of Reality...

[Bu mesaj glamdring_S tarafından 24 Temmuz 2005 15:20 tarihinde değiştirilmiştir]
Sosyal ağlarda paylaş

Çok önemli başka bir nokta daha. Eski telleri çıkartırken telleri sakın gevşetmeden kesmeye kalkma. Dehşet bir şekilde gergindir teller, kerpeten ya da herhangi bir aletle o haliyle kesersen fırlayan tel ciddi yaralanmalara yol açabilir, gözüne bile girebilir. Teli kesmeden önce iyice gevşetmeyi sakın unutma.[signature][hline]Icq: 50896214 / Msn & E-Mail: [email protected]

[Bu mesaj Mirage tarafından 24 Temmuz 2005 15:37 tarihinde değiştirilmiştir]
Sosyal ağlarda paylaş

said:
Mirage, 24 Temmuz 2005 15:23 tarihinde demiş ki:
Çok önemli başka bir nokta daha. Telleri sakın gevşetmeden kesmeye kalkma. Dehşet bir şekilde gergindir teller, kerpeten ya da herhangi bir aletle o haliyle kesersen fırlayan tel ciddi yaralanmalara yol açabilir, gözüne bile girebilir. Teli kesmeden önce iyice gevşetmeyi sakın unutma.

Telleri gerginken kesmesinin sebebi ne ki?[signature][hline]Hope Is The Denial Of Reality...
Sosyal ağlarda paylaş

O dediğin pena tekniği "tremolo picking" olarak geçiyor.

Parça olan tremolo ise dediğim gibi köprüdeki o metal parça. Hatta bakınız floydrose.com

Tremolo efekti de ayrı. Pedalları var mesela, bu da tremolo koluyla yaptığınız efekte benzer bir ses veriyor.

Mesela Boss Tremolo Pedalı

[signature][hline]Icq: 50896214 / Msn & E-Mail: [email protected]

Sosyal ağlarda paylaş

said:
glamdring_S, 24 Temmuz 2005 15:25 tarihinde demiş ki:
Telleri gerginken kesmesinin sebebi ne ki?

Ya floyd rose'lar için teli kesmek gerekiyor mu bilmiyorum. Bende sabit köprü var. Teli gitarın arkasından sokup, neck'teki akord zımbırtılarına bağlıyorsunuz. Teli çıkartmak isteyince de teli kesmek gerekiyor. Çünkü telin akord aletlerindeki (kafa mı deniyor bunlara, neyse) kısmı kıvrılıp o şekilde kalıyor ve kesmeden arka taraftan çıkartmaya çalışınca tel oraya sıkışabiliyor, hem çıkarması zor oluyor hem de o kısma zarar verebiliyor diye okumuştum.

Yani sonuçta teli keserek çıkartıyorum, o yüzden de gevşetmeden çıkarmayın diye uyarayım dedim.[signature][hline]Icq: 50896214 / Msn & E-Mail: [email protected]
Sosyal ağlarda paylaş

Hm haır floyd roselarda kesmiosn ama tabiki telin köprüd bağlı olduğu yeri açmadan önce gevşetmeli, benim bahsetttiğim kesmek ise teli takarken geçerli bi ucu o saptaki yerden geçicek ve köprüdeki yerine sıkıştırılıcak ama teli kesip kısaltmazsa saptaki akort edilen yerlerdeki(bunun bi adı varmı?) boğum çok kalın olur hem sarması zor, hemde görüntüsü çok kaba olur..[signature][hline]Hope Is The Denial Of Reality...
Sosyal ağlarda paylaş

İtalyanca da titreme ve sallanma demekmiş. İsmi de ordan geliyor herhalde.

Aletin yaptığı şey ise teknik olarak teli sıkıp gevşeterek sanki akord aletlerini döndürüyormuşcasına ses yaratmak.[signature][hline]Icq: 50896214 / Msn & E-Mail: [email protected]
Sosyal ağlarda paylaş

Şunlardan mı? Tune-o-matic köprü bunlar, biraz farklı. Süper sustain verirler, güzel gitar valla. Teller o köprüdeki metal çubuğa nasıl sabitleniyor bilmiyorum ama hiç değiştirmedim bu tip gitarlarda tel. Akustik gitar gibi vidayla falan olabilir belki.[signature][hline]Icq: 50896214 / Msn & E-Mail: [email protected]
Sosyal ağlarda paylaş

Ayrıca başlayıp telleri söküp takamayıp yarıda bırakma. Yapamıycaksan başlama. Uzun süre telsiz kalırsa sap ayarı kaçar telleri taktığında perdelere çarpıp cızlama falan yapar. Gidip para verip sap ayarı yaptırman gerekir. (bknz. kendimden biliyorum)

En güzeli tel aldığın yerdeki adama söyle takarken izle .[signature][hline]oh yeaa
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...