Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Matrix 'i anlayanlar Kurulu [fan thread]

Nebuch

Öne çıkan mesajlar

Revolutions dan bir dialog;

Sati'nin babası: Benim gibi birinin duyguları olması seni şaşırttı mı?
Neo: Evet bu bir insan davranışı.
Sati'nin babası: "Sevgi" bir kelimedir. Önemli olan onun çağırdığı bağlantı. Ben kızımı seviyorum ve onun gördüğüm en güzel sey olduğunu düşünüyorum.

Bu yüzden makineler sevebiliyorlar çünkü sevmeyi matematiksel olarak tanımlıyorlar.[signature][hline]Sizin sayenizde Bay Anderson, ben hayatın anlamını bulmuş bulunuyorum. Hayatın anlamı "sona ermektir".
Sosyal ağlarda paylaş

said:
-coLdwind-, 15 Haziran 2004 14:26 tarihinde demiş ki:
makineler hormon salgılamıyor.

uzun yıllar insanların psikolojisi, dinamik yapısı sosyal yaşantıları ve hormanları üzerine araştırma yapıyor robotlar.insanları keşvediyorlar.sevgiye duygulara tanımlar getiriyorlar.

insanların soyunu kurutmuyorlar cünki robotları yaratan insan.bu yüzden makinaların ulaşmak istedigi nokta aslında insanların özü insanlara özeniyorlar.

sevgi teması A.İ dede vardı hatırlarsanız.[signature][hline]"All those moments will be lost in time, like tears in rain..."
Bish'in akıllara durgunlık vericek görüntüsü !
Sosyal ağlarda paylaş

sevmek gibi hormonel bir durumun makinelere gelmesi aynı zamanda kahin yuzunden de olabilir. cunku Mimar matrix' i matematiksel duzende yapmıstır ama bunun bozulması için kahini de yaratmıstır cunku insan beyni dengeli değildir ve matematiksel bir evrende hemen uyanır makineler ve programlar duygulara sahip olmasaydı insanlar birseylerin yanlıs girttiğini anlayacaktı.[signature][hline]Sizin sayenizde Bay Anderson, ben hayatın anlamını bulmuş bulunuyorum. Hayatın anlamı "sona ermektir".
Sosyal ağlarda paylaş

• 3 hafta sonra ...
Duyguların matematiksel olarak tanımlama şeysi son derece yanlış ve saçma geliyor. neyse o sorun değil

biri bane in içine smith girdiğini neden operator farketmedi diye sormuştu o iyi bir soruuydu :) onun gibi benim kestiremediğim bir sürü nokta vardır herhalde, yardımcı olun bana da nedir ne değildir puzzle parçalarını birleştireyim :)

edit: ha bi de, reloaded da ilk ajanlarla dövüş sahnesi de bi garip nerden geldikleri bile belli değil. ayrıca smith nereye gidiyor arabasıyla anında..[signature][hline]Çirkin kadın yoktur, az vodka vardır.
Azmodai, 09 Haziran 2004 20:21 tarihinde demiş ki:
yalakalik yapmak isteyenler ozelime pls

[Bu mesaj -coLdwind- tarafından 02 Temmuz 2004 01:36 tarihinde değiştirilmiştir]
Sosyal ağlarda paylaş

bane sorusunun cevabı:
Neo nun Seraph la dövüştüğü sahneyi hatırlıyor musunuz. çay evinde masaların üstünde dövüşmüşlerdi. orada neo dövüşün sonunda "bunu neden yaptın?" biçiminde bir soru soruyor. Seraph da "O olduğunu anlamak için diyor." sonra neo; "sorabilirdin" diyor. bundan sonra seraph sorumuzun cevabını veriyor: "Hayır, birini tanıman için onunla savaşman lazım.". şimdi açıklanamayan noktaya gelelim: neden operatör bir ajanı tanıyamıyor ve bane in içine girmesine izin veriyor? çünkü tanıyamadığı ajan değil Smith. Smith orada bir ajan değil bir program. tanımlanayabilir. çünkü birinci filmde Cypher: "matrix de çeviremeyeceğimiz kadar çok bilgi var." diyor yani operatör sadece işine yarayan kısmını çeviriyor ve sonrasını bırakıyor. Smith o sonrası kısmında. fakat morpheus ekrana baktığında smith i tanıyor. çünkü birinci filmde Smith ve Morph dövüşmüştü hatırlarsanız. şimdi aklınıza takılan noktaları sorun da yazmayı unuttukalrımı yazayım
sevgiler...[signature][hline]Sizin sayenizde Bay Anderson, ben hayatın anlamını bulmuş bulunuyorum. Hayatın anlamı "sona ermektir".
Sosyal ağlarda paylaş

edit olarak sorulan sorunun cevabı:
o sahnede bir gemi pilotu "tüm iyi çıkışları aldılar." diyor. bunun anlmı yayın yapılan noktaya ajanların sabote etmesi. toplantının olduğu salon büyük ihtimalle yayın noktası çünkü kacmaları için yakınında toplantı yapmak isterler. orada ajanlar baska bir yayın noktası sabote etmek için geliyor. ve neo ile karsılasıyor. araba ile gelen smith ile kulaklığı veren smith farklıdır. zaten smith araba kullanma gereği duymaz sanırım. sadece arabalı bir vatandaşı kendine kopya etmiştir.
saygılar...[signature][hline]Sizin sayenizde Bay Anderson, ben hayatın anlamını bulmuş bulunuyorum. Hayatın anlamı "sona ermektir".
Sosyal ağlarda paylaş

Makineler matrix dışındaki insanları tam olarak yok etselerdi uğraşıcak bişeyleri olmazdı. İnsanın sürekli kendisine düşman araması gibi makineler de savaşmak ve bu yüzden de gelişmek zorunda oldukları insanları serbest bıraktılar. Sentineller eskiden sadece lazer kullanırken buna karşılık bulan insanlara karşılık olarak merkezkaç kuvvetinden faydalanarak atılan bir bomba geliştirdiler. Bu yüzden sürekli Zion'a saldırılmalı ama asla yok edilmemeliydi.

Bana saçma gelen ilk yer seçilmişin güçlerinin Matrix dışında da varlığıydı. Yani Neo elleriyle sentinelleri patlattığı ilk sahnede aha dedim film saçmalamaya başladı..[signature][hline]Unique|MF (eski) >> CS ---- Wololo (yeni) >> CS ---- Padaone >> Sanane (JK2)
Celeis >> Elan Realms (UO) ---- Celeis Sirion >> Dark Venue (UO)
Webmaster >> www.FAOTO.com
Sosyal ağlarda paylaş

bir kez şu konuyu açıklığa kavuşturalım. zion tamamen yok ediliyor. hem de 5 kez. bunu mimar şöyle anlatır:

neo: bu zion la ilgili
Mimar: evet, zion yok edileceği için buradasın. içindeki canlılar oldurulecek ve varlığı tamamen silinecek. sen de 7 erkek 16 kadın, yani toplam 23 kişi seçip zionu yeniden kuracaksın.

buradaki 23 kişi matrix den gelmektedir. bunu da morpheus şöyle anlatır.

morph: içeride (matrix de) doğmuş bir adam vardı... herşeyi değiştirebilen bir adam. ilk kişiyi kurtaran da o olmuştu (23 kişiden bahsediyor) bize gerçeği ögretti...

şimdi neden zion var sorusuna gelelim. zion insanların uyanmaması için var. ne alaka diyeceksiniz ama öyle hemen anlatayım:

Smith: ilk matrix harikaydı. fakat sizler bu matrixin sizin gercek dünyanızı oluşturamadığını buna yeterli olamadığını farkedip uyanmaya basladınız. bütün hasadı kaybediyorduk. bana kalırsa sizlerin ilkel beyinleri gerçeklik denilen şeyi acı ve umutsuzluk üzerine kurmuş....

yani bu konuşma şu demek ilk matrix de acı yoktu insanlar tamamen mukemmel bir yerde yaşıyordu. cennet denilebilecek bir yerde. fakat insan beyni bu kadar mukkemmelliyetin olamayacağını dusunup uyudukları sonsuz uykudan uynmaya calıştılar. mimar da bunun üzerine matematiksel (mimar için mukkemmel demek matematik demektir.)matrix in yanlış olduğunu anlayıp rastgele yani matematik dışı calışan bir program yaptı. kahin di bu program. insanların uyanmaması için yazılmıştı. kahinin varlığı için bir amaç olması gerekliydi ve zion un varlığı bu amacı oluşturuyordu. evet sorularınız?[signature][hline]Sizin sayenizde Bay Anderson, ben hayatın anlamını bulmuş bulunuyorum. Hayatın anlamı "sona ermektir".
Sosyal ağlarda paylaş

İlk kişiyi kurtaran 24.yü kurtarıyor. 23 kişi Zion'dan geliyor ve yavaş yavaş kurtarmaya başlıyorlar. Yani o 23 Zion'dan seçilmiş 23 kişi, Matrix'ten değil. Mükemmeliyeti bozan kahin değil, kahinin özelliği tüm olasılıkları hesaplayarak muhtemel cevabı algılayabilmesi. Mimarın odasındaki televizyonlarda tüm olasılıklar gösteriliyor ama sadece Neo'nun ekranlara baktığı olasılık gerçekleşiyor. İşte kahin bu olasılığın gerçekleşeceğini önceki bilgilerine dayanarak tahmin edebiliyor.
Hem mutluluk hem de acının olduğu Matrix'i de mimar tasarlıyor..[signature][hline]Unique|MF (eski) >> CS ---- Wololo (yeni) >> CS ---- Padaone >> Sanane (JK2)
Sosyal ağlarda paylaş

mutluluk ve acının olduğu matrix i mimar tasarlıyor bu doğru. ama 24. kişi olayı yanlış . çünkü morph a bu hikayeyi anlatan kahin ve kahinin gerektiğinde yalan soylediğini 1. filmde de gorduk. hem kahinin gorevini nasıl matematikselleştirirsin? neo nun mimar la konuştuğu sahneyi biliyorsun. orayı bir daha izle. mimar şunları diyor.

-sonra matrix i sizin tarihinize dayandırarak bir daha yaptım. fakat yine aynı üzücü sonuca ulastım. sonra bir şey anladım. insan beyni bu matematiksel mükemmelliyeti kabul etmiyordu. ben de tamamen onların isytediğini verdim. ben matrix in babası isem o annesidir.
- kahin
-lütfen. deneklerin 100 de 90 ı bu programı(denekler uyanmaya eğilimli insanlar bu arada) kabul ediyordu. hatta seçimin bilinç altı olması da bunu etkilemiyordu. bu matematiksel bütünlük içindeki kontrolsuzluk küçük olmasına rağmen kontrol altına alınmaz ise tehlikeli olabilirdi.(neo dan bahsediyor.) senin varlığın bu kontrolsuzluğun cağresiz amacına hizmet etmektedir. biz de bu kontrolsuzluğu yok edicez.
-bu zionla ilgili...

bundan sonrasını da yazmıştım sanırım.[signature][hline]Sizin sayenizde Bay Anderson, ben hayatın anlamını bulmuş bulunuyorum. Hayatın anlamı "sona ermektir".
Sosyal ağlarda paylaş

Neo'ya Mimar diodu bu kapıdan geçersen 23 kişi seçeceksin ve onlarla yeni bir Zion kurucaksın diye. Senin yanlışın bu 23 kişinin Matrix'in içinden seçildiği hakkında. Benim demek istediğim aslında bu 23 kişi Zion'dakilerden seçiliyor normalde..[signature][hline]Unique|MF (eski) >> CS ---- Wololo (yeni) >> CS ---- Padaone >> Sanane (JK2)
Sosyal ağlarda paylaş

world record ı geçen gün ilk kez izledim
bence animatrix deki en iyi video.

hemşirenin sözünde birşey aramak bence saçma çünkü o sahne tamamen adamın kadını dinlemediğini, kafasının başka yerde olduğunu göstermek için var.zaten kadının sesi zor duyuluyor, hızlı konuşuyor.[signature][hline]We pull when we're pushed too far.
Sosyal ağlarda paylaş

23 kişi matrix den. bundan eminim. yoksa mimar zion içinde canlı kalmayacak demezdi. felsefeye pazarlama tekniği diyenler, hayatlarının 100 de 1 ini dusunerek gecirirler bence. ben diorum ki bu 23 kişinin matrix den olması daha mantıklı.[signature][hline]Sizin sayenizde Bay Anderson, ben hayatın anlamını bulmuş bulunuyorum. Hayatın anlamı "sona ermektir".
Sosyal ağlarda paylaş

Bu arada Matrix felsefesi ne kadar güzel olursa olsun, zaten The Matrix filminden önce bu tar düşünceler vardı. Hatta hangi film hatırlamıyorum ama izledikten sonra "Bu film de matrix özentisi." demiştim ama daha sonra fark ettim ki filmin yapım yılı The Matrix'ten önceymiş.
"Bakalım kuru aksiyon değil de felsefe de içeren bir film yaparsak daha çok satabilir miyiz?" sorusunun cevabıdır The Matrix. Aynen The Last Samurai filminin bıraktığı gibi bir etkiyi bırakmıştır. Ama bir James Bond filmi izlediğinizde sadece eğlenirsiniz..[signature][hline]Unique|MF (eski) >> CS ---- Wololo (yeni) >> CS ---- Padaone >> Sanane (JK2)
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...