Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Matrix 'i anlayanlar Kurulu [fan thread]

Nebuch

Öne çıkan mesajlar

• 2 hafta sonra ...
birşeyler sorayım bari. hm

neo - arkitekt konuşmasında insanlar yok olacak hede hodo dedikten sonra mimar, neo imkansız yaşamak için insanlara ihtiyacınız var demişti. mimar da kabul etmeye hazır olduğumuz varoluş seviyeleri var tarzı bir laf etmişti. bunlar nedir? uzaylılar mı?[signature][hline]Neden feminist olayım ki? Ben güzel bir kadınım. - Courtney Love
Sosyal ağlarda paylaş

aquila senin Warner Bros şirketinin bir avukatı olduğunu unutmustuk pardon. burada senaryoya ekleme yapmıyoruz. ayrıca teknoloji o kadar gelişmiş de değil. sadece nükleer enerji geri kazanılmnası imkansız bir tepkimedir ve uzun vadede hiç de verimli değildir. İnsanlar kullanılıyor çünkü nükleer enerji için bile güneş gereklidir. insan yeniden kazanılabilir bir kaynaktır. güneşlin onunu açılmasın dişye kondu o perde. yoksa insanlar o kadar salak mı kaldırabilme ihtimali olan bir tepkime yapsın. Bu filmi yaparlarken andy wachowski nin bir sözü var: doğduğumdan bu yana oluşturduğum bütün fikirler bu filmde....
biraz anlamaya çalışırsak filkmin ne kadar derin olduğunu gerisi gelecektir.

Hayvan yetişir mi? sorusunun cevabı... Matriculated ta Babe isimli bir primatın gözleri uzağı görmek için kullanılıyordu....
Sosyal ağlarda paylaş

• 5 hafta sonra ...
  • 2 hafta sonra ...
Saat 4e geldiği halde bütün topiği baştan sona okudum, güzel tartışmalar olmuş gerçekten. Özellikle Strencher ve Nebuch çok güzel açıklamalar yazmışsınız tebrikler. Çok alakasız bi konuda bu topiğin linkini gördüm, matrix online oynamadığım için buralara hiç bakmıyordum çünkü. Yazık olmuş. Neyse, gelelim benim sorularıma

Neo üçüncü filmde kör olduğu halde görüyor, internetten okuduğum kadarıyla source la bağlantısını kullanarak sentinelleri durduruyor, patlatıyor hatta ateşten (hmm ideası mı desek acaba..) smith i görüyor. Ne bağlantısı, hangi bağlantı? Burayı biraz açabilir misiniz?

İlk filmin başında ve sonunda 18 aylık bi süre var, filmin başında 18.02.1998 ve sonunda 18.18.1999 (tarihler hatalı olabilir, tam hatırlayamadım) diye transmissionlar geçiyor. Sonundaki transmissiondan önce Neonun uçoyor insanları kurtaracağız vs. diyor. Burası anladığım kadarıyla 01da yaptığı anlaşmanın bir sonucu. Bu durumda 3. filmin sonunda neo ölmemiş. E ölmüştü ama?? Ben mi yanlış biliyorum burdaki olay nedir?[signature][hline]There is a void in my chest where I once had a heart, and from this emptiness springs all the sufferings in the Multiverse . . .
Sosyal ağlarda paylaş

neo neden körken görüyor......

aslında görmüyor. hatırlıyor ve hissediyor. hatırlayın. ikinci rönesans bölüm 2 de sonda bir çocuk gösteriyorlar.annesi onu çağırıyor ve çocuk aslında onun annesi değil ajan olduğunu görüyor. burada dikkat çekmek istediğim şey mekan. mekanı hatırlarsanız oranın savaştan sonraki gerçek dünya olduğunu görüyoruz. burası gerçek dünyanın bir yansıması çünkü ajanlar var. burası tek (The One) doğmadan önce ona gösterilen ve sonra hatırlanması planlanan yerler.[signature][hline]Kolay olacağını söylemedim, Neo. Yalnızca gerçek olcağını söyledim.
Sosyal ağlarda paylaş

Peki ya tarih hedesi ve Neo'nun canlanması? Yoksa ilk film 18 aylık bir dönemde mi geçti? Aklıma gelen bir başka açıklama aslında Neo olmayan bir Neo'nun anlaşmaya göre insanları çıkarmak için Matrix e architect tarafından konulması.[signature][hline]There is a void in my chest where I once had a heart, and from this emptiness springs all the sufferings in the Multiverse . . .
Sosyal ağlarda paylaş

Valla çok güzel tartışmalar geçmiş,bir matrix fanı olarak çok hoşuma gitti.
Nebuch seni de tebrik ederim oldukça zekisin.Diger arkadaslar da güzel acıklamalarda bulunmuslar.Ben şu Smith'in neden yokolduğu konusunda biraz konuşcam.Bi felsefe var adını tam olarak hatırlayamadım ama özü zıtlığa dayanıyor.Yani Siyah olmazsa Beyaz ın olmasının bi anlamı olmaz.İyilik olmazsa Kötülük bir işe yaramaz.Yani bir olgu yaratılırken bir de tam zıttı yaratılmıştır tanrı tarafından.Matrix'in tanrısı da Mimar'dır.Mimar herşeyi matematiksel olarak tasarlamıştır,yani denklemler olarak.Bir bilgisayar programı gibi düşünün,bir hata olursa o program açılmaz,denklemin bi tarafı bozulursa diğer tarafı da bozulur.Bu yüzden olay tamamiyle matematiksel denklemlere bağlanmıştır.Hatırlarsanız bi yerde Kahinle Neonun su sekilde bi konusması vardı:
-Onun amacı ne?
-Denklemi dengelemek
-Seninki?
-Dengeyi bozmak

Neden Kahin dengeyi bozmaya çalışıyor?Çünkü kahin insanların tarafında ve olayın kurallara dayanmasını sevmiyor.Yani insanların özgürlüğünü,hareketlerinin matematiksel denklemlerce yönetilmesinin son bulmasını istiyor.
Smith'e dönelim,neonun ölüp dirildiği sahnede o yokoluyor,yani öyle gözüküyor.Oysa Neo'nun böyle acaip bi durum almasından dolayı,sistem ona karşı bir güç yaratıyor,onun kadar acayip özelliklere sahip olan,onla eşit güçte bir güç.Smithin varlıgının sebebi tamamiyle Neo.
Filmin sonunda ise Smith,Neo'yu kendisinden yapıyor,yani yokediyor.Denklemin bir tarafı silinince diğer tarafı da siliniyor.(+) yok olunca (-) de yok oluyor.Böylece denklem dengeleniyor 0 = 0 şeklinde.Smithi yoketmenin tek yolu buydu ve Neo da o yüzden kendini fena ediyor.Benim düşüncem bu,diğer düşüncelere de açığım.
Aslında bu kadar Matrix'i sevmemin nedeni Keanu Reeves.Adamın film arşivi var ve gerçekten kötü filmi yok adamın,bence çok başarılı bir aktör.Onun yerine başkası olsa film bu kadar ilgimi çekmezdi.Neyse çok geç oldu ben yatıyorum ve cevaplarınızı bekliyorum...
Sosyal ağlarda paylaş

said:
axedice, 31 Aralık 2004 00:10 tarihinde demiş ki:
Peki ya tarih hedesi ve Neo'nun canlanması? Yoksa ilk film 18 aylık bir dönemde mi geçti? Aklıma gelen bir başka açıklama aslında Neo olmayan bir Neo'nun anlaşmaya göre insanları çıkarmak için Matrix e architect tarafından konulması.

orası biraz dinsel temalı.
ilk film yaklaşık 1 ay sürüyor tahminen. taş çatlasa 2 ay.
2. ve 3. film 72 saatlik yani 3 günlük bir süre içinde geçiyor. 1. ve 2. filmler arasında da (animatrix) 6 aylık bir süreç var, bunu morpheus'un "son 6 ayda 6 yıldan daha fazla insan kurtardığımızı düşünün" demesiyle anlıyoruz.

e nerden çıktı bu 18 ay? söyleyeyim.

barış'tan yaklaşık 11-12 ay sonra makineler barışı bozuyor. bunun üzerine neo tekrar diriliyor ve 1. filmde transmission sonrası sahneler gerçekleşiyor. yani aslında 1. filmin son sahnesi, bütün matrix üçlemesinin sonu! birinci filmin de gerçek sonu, trinity ile neo'nun EMP patladıktan sonra öpüşerek fade out olan sahnesidir.

ilk ve son defa olmak üzere matrix'te system failure verip, yani sistemi çökertip, bütün insanları kurtarıyor neo ve son sahne olarak göğe (yani tanrı katına) yükseliyor. zaten 3. filmde oracle-sati diyaloğunu hatırlarsan, "will we ever see him again?" sorusuna "i hope so.. someday." diye yanıt veriyor oracle.

ilginç değil mi? bana göre gayet mantıklı bir açıklama. yabancı bir sitede görmüştüm.[signature][hline]Neden feminist olayım ki? Ben güzel bir kadınım. - Courtney Love

[Bu mesaj -coLdwind- tarafından 02 Ocak 2005 15:20 tarihinde değiştirilmiştir]
Sosyal ağlarda paylaş

• 2 hafta sonra ...
ehe, keşke katılım biraz daha fazla olsaydı :)
neyse. eğer yanlış hatırlamıyorsam 2 sahnedeydi.

1. filmde ajanlar neo'yu yakaladıklarında ve 2. filmde başlarda kapıyı çalıp "i am looking for neo" dediğinde.[signature][hline][b]Neden feminist olayım ki? Ben güzel bir kadınım. - Courtney Love
<Anatolian Sunrise>
Sosyal ağlarda paylaş

• 2 hafta sonra ...

Merv'in Lobi' sini inceleyenminiz olmuş muydu? hani orada Merdivenlerin altında bir fresk vardı. ona dikkatli bakınca birçok ayrıntıyı farkediyoruz....

[signature][hline]Kolay olacağını söylemedim, Neo. Yalnızca gerçek olcağını söyledim.

Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...