Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Matrix 'i anlayanlar Kurulu [fan thread]

Nebuch

Öne çıkan mesajlar

sence versatren bobini nasıl elektrik yardımı ile cisimleri havada tutmayı ve muaazzam hızalarda hareket etmeyi sağlıyor? sence bunu yapabilecek bir teknoloji şu anda var mı? yok. o zaman mantık aramayı bırakmalıyız. çünkü daha keşfedilmemiş bir teknoloji kullanılmaktadır. aynı şekilde enerji kaynaklarında da durum böyledir sanırım. o sahneye daha yakından baktım. Pek cevap yok hava kullanıldığı belli fizyonlarda...[signature][hline]Size vaad ettiğim tek şey gerçek. Fazlası değil.
Sosyal ağlarda paylaş

Dünyanın üzeri tamamen çöplük değil. Yeryüzü insanlardan temizlendikten sonra dünyanın bazı bölgelerini yeşillik kaplamaya başlıyor. Şimdi diyeceksiniz ki "Güneş enerjisi yoksa nasıl oluyor?". Bunu şu şekilde anlatmak istiyorum; aynı zamanda gelicekte sorulacak bir çok sorunun da cevabını vermiş olurum zannedersem:

Zion halkı elektrik için robotlar gibi insanları kullanıyor. İnsanların enerji ürettiği yerden kaçak hatla enerji çekiyorlar. Elektirkleri var ama yaşamaları için bir şey eksik; yemek. Neo'nun olduğu çağdakinden çok daha kötü bir protein karışımı ile ayakta durmaya çalışan insanlar yeryüzünden topladıkları cd adı verilen data depoları ile çok eski günler hakkında yeni şeyler öğrenmeye başlıyorlar. Ve bir gün bu cd'lerden birinde bulunan bir film aracılığı ile başak tarlaları ile tanışıyorlar. Bunları yetiştirebilirlerse çok daha sağlıklı olacaklarını kararına varan biri*, daha yeni yeni kurulmakta olan Zion'un önde gelenleriyle bunu konuşup yeryüzüne çıkıp bitki aramak için izin istiyor. Yeryüzüne çıkıp ayakta kalmayı başarmış bir üniversiteye vardıklarında bu üniversitenin ve çevresindeki millerce alanın yemyeşil olduğunu görüyorlar. Tıpkı filimlerdeki gibi... Üniversitenin içinde kavanozlarda bozulmamış şekilde duran tohumları buluyorlar ve alıp bunları Zion'a götürüyorlar. Bunları nasıl yetiştirebileceklerini düşünürken Üniversiteyi anımsıyorlar ve bu bitkilerin yakınından enerji hatları geçtiğini fark ediyorlar.
İşte insanlardan üretilen bu enerjiden açığa çıkan ultraviole ışınları tohumların yeşermesini sağlıyordu. Hemen onlarda başka bir enerji hattının yanında yeryüzünde bir tarla oluşturup buğday yetiştirmeye başlıyorlar.
Ve böylece Zion insanlığın temel yiyeceklerinden birine ulaşıyor; ekmek!
Cd'den gördüğü ve hayata geçirmeyi başardığı bu projenin sahibinin adı ise Geoffrey'dir. Adı daima saygı ile anılacak kişi...
Bu işi yeraltında yapmayı o zamanlar başaramadıkları için bir süre sonra Sentineller yerlerini keşfediyor ve tarlada çalışan Geoffrey dahil herkesi katlediyorlar. O günden sonra tarlalardaki bitkiler tıpkı üniversitedeki gibi enerji hatlarının olduğu her yere yayılmaya başlıyor. Böylece Oksijen silkülasyonu sağlanmış oluyor.

O günden sonra Zion halkı biraz daha geliştirdikleri protein karışımını yemeye devam ediyor. Yerın altında da sınırlı sayıda bitki üretimine devam ediyorlar. Güneş olmadığı için Alamadıkları B vitaminini de yine yapay yollarla üretiyorlar.

O gün bu gündür; Yılda iki kere dikkatlice buğday öğütülüp ekmek yapılıyor ve Değirmencinin Hikayesi anlatılıp Geoffrey ve Yoldaşlarını anılıyor....[signature][hline]
Reality Isn't What You See
Reality Is What You Feel
Sosyal ağlarda paylaş

said:
Nebuch, 28 Ağustos 2004 18:01 tarihinde demiş ki:
sence versatren bobini nasıl elektrik yardımı ile cisimleri havada tutmayı ve muaazzam hızalarda hareket etmeyi sağlıyor? sence bunu yapabilecek bir teknoloji şu anda var mı? yok. o zaman mantık aramayı bırakmalıyız. çünkü daha keşfedilmemiş bir teknoloji kullanılmaktadır. aynı şekilde enerji kaynaklarında da durum böyledir sanırım. o sahneye daha yakından baktım. Pek cevap yok hava kullanıldığı belli fizyonlarda...

bu 300 kusur msgli threadi ve senin yazilarini aklimdan gecirdikten sonra ve senin bu yazindan sonra baska hic bir msg atasim yok ama yine de yorum yapmak istiorum.onca msg atmissin ve sana karsilik verilmis buna karsilik mantikli olunmasini istemissin ve mantik aramiosan neden bu kadar icine girdin matrixin o kadar arastirma yaptin? yorumlar uretmeye calistin? mantik olmadan bunlar nasi oluor ?
hepsini bir kenara birakiorum, bana ole geldi ki sen bu yapimi gozunde en ust seviyeye getirmissin sanirim hata olabilecegini dusunmuorsun, evet bu gunes meselesi bir hatadir bana gore, burada size sormamin sebebi bu konuyu cok arastirmis vb seyler yapmis gibi gorundugunuzden benim bilmedigim bi aciklama yapilmistir belki ya da bi aciklamasi elbet vardir die geldim cunku bana gore cok buyuk bir hata. ve bunun hata olmadigini aciklayacak bir dusunce alamadim hic kimseden kusura bakmayin.
Sosyal ağlarda paylaş

ben "mantık" derken "bilimsel olarak açıklanmaktan çok uzak çünkü anlaşılamayacak bir bilim" demek idtedim. Anlaşılacağını düşünmüştüm. Demekki durum bu değil. özür dilemiyorum. Öyle bir durum da yok. Eğer elektrik akımı ile uçmanın yolunu bana fiziksel olarak açıkladığında mantık aramaya başlayabiliriz. ozamana kadar mesaj atmayacaksan da ne yapim... bye bye...

not: "mantık" sözcüğü "o anki şartlarda akılla çözülecek şey demektir." mesela, bir homo erectus bir homo saphien in biliminde mantık aramaz çünkü kendi zamanında bu şey mantıklı değildir. eğer biz de 2199 yılındaki teknolojilerde mantık ararsak bulamayız. 20 küsür sayfa yazı yaszak bile :)[signature][hline]Size vaad ettiğim tek şey gerçek. Fazlası değil.
Sosyal ağlarda paylaş

dediğin "hata" yı düşünmeden önce Matrix in ana bilgisayarının nasıl bu kadar bilgiyi analiz ettiğini düşündün mü? bence bu da bir "hata" çünkü o bilgiyi hesaplayacak bilgisayar dünya kadar bir işlemciye sahip olmalı ama dünya işlemciden oluşmuyordu sanırım. hmm... sanırım güneşin neden gözükmediğini buldum! işlemci güneşin önünü kapamış!!! :horace: geyik bir yana Patos bu kadar ciddi olmana gerek yok. bak bana ne zaman bir söz için forum terkettim? ya da bir görüş kaldı ki bu dediğim mantık aramak felsefe yapmak demek değildi biliyorsun. burada herkesin görüşüne ihtiyaç var. keşke tüm forum gelse de tartışsak. yapmayalım böyle... herşeyi silmek bu kadar kolay olmamalı. 300 msg bir topic hiç olmamalı. eğer şahsına bi hareket varsa pardon. fakat tartışmaksa amaç bazılarımızın (bir taş uçar soğuk rüzgarda, gider swg bölümüne çarpar.)yaptığı gibi kalkıp gitmek yanlış.[signature][hline]Size vaad ettiğim tek şey gerçek. Fazlası değil.

[Bu mesaj Nebuch tarafından 28 Ağustos 2004 23:39 tarihinde değiştirilmiştir]
Sosyal ağlarda paylaş

zaten benim de konum mantik degil mantik aradigimi da solemiorum, nasi herhangi bi olayin aciklamasi karsimiza cikiosa(ornek: neonun nasi ucabilecegi vs) bununda bi aciklamasi olabilir su anki sartlarda ben gunes olmadan oksijen yani yasam olmaz diorum, ve filmde de gunes olmamasina ragmen insanlar yasio, bununda aciklamasini goremedim filmde ya da herhangi bi yerde, siz daha cok icinde oldugunuz icin size sordum ve biraz once google dan arattigim bazi forumlarda aradim(cok az ingilizcemle) sadece bi kisi gunes olmadan hic bi turlu yeterli yasam energysini ve robotlarin calismasi icin gerekli energyi saglayamazsiniz gibi bisileri(sanirim bazi bilimsel yollarla anlatmis) ve ona da dogru durust cevap veren olmamis.
daha kapsamli yerler olabilir ya da direk yapimcilarin yaptigi aciklamalar olabilir..
bi de matrix in icinde de sanirim gunes yok ? 3. filmde yeniden kurulan matrixde tren garindaki kiz yapiodu galiba gunes programini.. bu yuzden derin bi anlam aramak lazim aslinda ..
Sosyal ağlarda paylaş

E Patos ben senin sorunu cevapladım... Oksijenin nereden geldiğini cevapladım. 20 küsür sayfayı okudum diyorsun ama sorması ayıp nasıl okudun?????? Bundan önceki mesajımda sorunun cevabı detayları ile birlikte mevcut. O mesaj hiç atılmamış gibi davranıyorsun. 20 küsür sayfalık topikte sadece istediğin yerleri mi okudun?
Burada daha Nebuch'a ve diğerlerine söz söylemenin laf atmanın ne alemi var anlayamadım?[signature][hline]
Reality Isn't What You See
Reality Is What You Feel
Sosyal ağlarda paylaş

"ve bunun hata olmadigini aciklayacak bir dusunce alamadim hic kimseden kusura bakmayin." dedim ama
aslinda direk senin nickini yazarak yazicaktim sonra vazgectim sadece ustteki cumleyi yazdim ve senin bole dusunecegini de dusunmustum neyse simdi soliim gercekten tatmin olamamistim ama tekrar okuorum, direk agresif girmeni de anlamadim?
Sosyal ağlarda paylaş

zion a enerjiyi makineler veroidur. (gece yatarken gibi düşündüm... :) ) çünkü Zion gibi bir kentin olması gerektiği inancındalar. Yoksa Seçilmişin görevi anlam kazanmaz. Zion olmalı ve aynı zamanda yok olmalı. fakat bunu yeni versiyondan hemen önce yapmalı. Zion u kurulmasına izin veren architech aynı zaman zion un ihtiyaçlarının bir bölümünü de karşılayacaktır. Makine odasındaki Neo- Haman konuşmasını hatırlayın. Kontrol etmekten bahsediyorlardı... Haman makineler üzerinde kontrolumuz olmadığını. Eğer Neo nun dediği gibi ,onları kapatırsak kendimize zarar verdiğimizi söylüyordu. Kontrol nedir ? diyordu. 01 zion u öyle bir duruma getirmiştir ki Zion kendini bile yok edememektedir. Zayen bir makinenin düşünce yapısına uygun hareket budur. Şimdi güneşsiz füzyona gelelim. Morph "insanların bio ve ısı enerjilerini füzyonun bir türü ile birleştiren makineler...." der. Füzyondan bahsetmez. Yani daha keşfedilmemiş bir kimyasal olaydır. Bunu bir türlü anlatamadım. Yıl 2199... orada şu anda olmayan teknolojiden birçok var. Eğer şu an yoksa teknolojiler onları nasıl anlayabiliriz ki?[signature][hline]Size vaad ettiğim tek şey gerçek. Fazlası değil.

[Bu mesaj Nebuch tarafından 29 Ağustos 2004 10:11 tarihinde değiştirilmiştir]
Sosyal ağlarda paylaş

mesaj atmaya devam etmen sevindirici... Bide objektif olmayan ve kişiler hakkında oluşmuş düşüncelerini (kısaca hakaretleri) en aza indirirsen herkes burada rahatça tartışabilir. belki hakaret bağabında söylemedin ama yazıyı okuyan öyle anlıyor. yazıyı ben de okuyorum... artık dediğini düşünmediğine göre sorun yok. (aynı olay yakın arkadaşlarınmdan Bishop ve benim aramda olduğunda Foxx dan birçok şey öğrendim. Saol akıl hocam... :) )[signature][hline]Size vaad ettiğim tek şey gerçek. Fazlası değil.

[Bu mesaj Nebuch tarafından 29 Ağustos 2004 10:13 tarihinde değiştirilmiştir]
Sosyal ağlarda paylaş

said:
-coLdwind-, 29 Ağustos 2004 13:34 tarihinde demiş ki:
yıl 2199 değil. öyle sanıyorlar sadece. çünkü daha önce 5 tane seçilmişin olduğunu bilmiyorlar. tarih olarak 3000 li yıllar olabilir.

hesaplar 2199 un doğru olduğunu söylüyor... Neo altı ay Matrix te aktif olarak bulunduğuna göre diğer seçilmişler de o civarlarda olacaktır. Buna savaş ve Tutmamış Matrix versiyonlarını da katarsak 2199 gibi bir asırlık zaman buluyoruz. (göndermem yerini bulmuş galiba. seni yeniden burada görmek sevindirici, coldwind. welcome to the desert of Philosopy...)[signature][hline]Size vaad ettiğim tek şey gerçek. Fazlası değil.
Sosyal ağlarda paylaş

simdi Nebuch, su an olmayan bir teknoloji olucagini zaten dusunuorum ama bu konuda bi aciklama eksikligi var die dusunuorum, yapimcilarin gozunden kacmiacak bisi oldugunu saniorum omrunu bu projeye adadiklari icin.
StRencher in aciklamalari da su an olmayan bi teknoloji ile alakasi yok bence, degisik olan sadece enerji kanallarinin yaydigi isinlarin gunes gorevi yapmasi, onda da yanlis bisiler var sanki; gunduz gunes varken karbondioksit alip oksijen veren bitkiler omurleri surdurmek icin gece de oksijen alip karbondioksit veriorlar(bizim gibi) StRencher in anlattiklarinda gece kosullari hic olusmuo sanki? ne bilim, ya ben az bilmek hic bilmemekten daha iyidir olayi yasiorum(az bilen benim:p) bilmiorum iste anlamadim gitti.
Sosyal ağlarda paylaş

suan bile yapılmaya çalışılan yapay gunes ısıkları avr ve unes kadar olmasada bitkileri buyutebiliyorlar eger matrix in gercek oldugunu varsayarsak gelecekte bunun kat kat daha gelişmiş halini bulabilmemiz mumkundur (heleki teknolojinin son 20 yılda %670 geliştigini bilgimizie gore yaklasık2 asırlık bir surede ne kadar gelişebilecegini siz düşünün)
Sosyal ağlarda paylaş

bir sorunun saçmalığının bilinmemezlikle ölçülemediğine inanıyorum Patos bence sen en iyisini yaptın ve burada soruna cevap aradın. bu benim için önemliydi. çünkü beni düşünmeye zorladın. bunu seviyorum. bazen paslandığımı düşünüyorum ve bu gibi sorular sayesinde tekrar kendimi o dünyada buluyorum. saol ilgin için aklına bir şey takıldığında sormaktan çekinme. bu tabii ki bu toıpicle ilgilenen herkes için geçerli.[signature][hline]Kolay olacağını söylemedim, Neo. Yalnızca gerçek olcağını söyledim.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...