Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Rome Total War [Tartışma Alanı]

Alexi_Septimus

Öne çıkan mesajlar

o savaştan bir alıntı,

''persler buraya geldiğinde havadaki oklardan gökyüzü kararacak.''

Ha buarada saldıran Perslilerin Kralı Kserkes,
Ispartalıların başında geçitte bulunan Kral Leonidas
geçidin adı Thermopylia
zaman M.Ö 480

Malesef elimdeki kitabı scan edemeyeceğim için bir link yolluyorum
http://www.freeglossary.com/Battle_of_Thermopylae

[signature][hline][b]''Nindyn vel'uss malar xuil phindaren zhal'la lor ulu uk uktan 'udtila naut doera natha phindar. Ka dos l'inya verve wund l' rendan l' rendan mziln l'inyan wund dos.''

[Bu mesaj Ardeth tarafından 17 Ekim 2004 14:36 tarihinde değiştirilmiştir]
Sosyal ağlarda paylaş

O termapoli savaşını birebir yaşıyorum bne her şehir savunmasında sizede tavsiye ederim :p[signature][hline][b]''Nindyn vel'uss malar xuil phindaren zhal'la lor ulu uk uktan 'udtila naut doera natha phindar. Ka dos l'inya verve wund l' rendan l' rendan mziln l'inyan wund dos.''
Sosyal ağlarda paylaş

Ateş Geçitleri diye bi kitap çevrildi zaten Türkçeye merak eden okusun. Linkte 5 milyon üzeri ordu diyor zaten taa iskitlerden bile köle savaşçı eklemiş adam[signature][hline]"Kaybetmek ölmektir.Binlerce savaştan galip çıkabilirsin ama sadece bir savaşta malup olursun"
Zaknafein Do'Urden

[Bu mesaj Sparkcaster tarafından 17 Ekim 2004 14:43 tarihinde değiştirilmiştir]
Sosyal ağlarda paylaş

Şey yanlız o rakamların abartı olduğuda yazıyor linkte :p 5milyon fazla buarada ölümsüzlere ölümsüz denmesinin nedenin açıklayayım, bunlar normalde kralların özel saray muhafızları ve biri öldüğü an hemen yerine biri geçiyor adları o yüzden ölümsüz[signature][hline][b]''Nindyn vel'uss malar xuil phindaren zhal'la lor ulu uk uktan 'udtila naut doera natha phindar. Ka dos l'inya verve wund l' rendan l' rendan mziln l'inyan wund dos.''
Sosyal ağlarda paylaş

said:
Sam, 17 Ekim 2004 14:24 tarihinde demiş ki:
lol alexi de spark da ufak atmış da civcivler yemiş.. :-p pers ordusunun 250bin kişilik olduğu kabul edilir

Hoca milyon diyorlar işte.
Tarihçiler sittirin lan olmaz öyle şey diyor.[signature][hline]I'd like to try to live my life again.
I'd like to see where I was going wrong.
Sosyal ağlarda paylaş

said:
Ardeth, 17 Ekim 2004 14:31 tarihinde demiş ki:
''persler buraya geldiğinde havadaki oklardan gökyüzü kararacak.''

Kamp alanından geçen tüccar Spartalıların moralini bozmak için, "Perslerin okçuları saldırıya başladığı zaman güneşi göremezsiniz." demiş.
Dienekes'te buna cevap olarak "Öyleyse bizde gölgede savaşırız." demiştir.

Gayette öyle olmuştur, spartalıların zırhlarının üzerine parçalanmıştır pers okları.
Bi moka yaramamıştır.
Öte yandan ölümsüzlere değinmemiz gerekirse Saminay.
10.000 kişi onlar, ve hep 10.000 kişiler.
Yani savaşta verdikleri zahiyat'ı tamamlıyorlar sürekli.
Burdan yola çıkarak milyon oldukları söyleniyor zaten.
Ayrıca Ölümsüzlerde sadece soylular var.[signature][hline]I'd like to try to live my life again.
Sosyal ağlarda paylaş

Ayrıca birşey belirtmek isterim.
Iskender yunan seferindeyken Leonidas'ın anıtında durup saygı gösteriyor.
Sanırım şöyle birşey yazıyordu anıtta ;

Ey yoldan geçen yabancı, git spartalılara de ki burada onların özgürlükleri için savaşmış bizler yatıyoruz.[signature][hline]I'd like to try to live my life again.
Sosyal ağlarda paylaş

said:
Sam, 17 Ekim 2004 14:24 tarihinde demiş ki:
öyle bir yerdi ki phalanx formasyonun hiçbir dezavatajı kalmıyordu, ölümsüzler de başedemedi. üçüncü gün bir yunanlı hain başka bir dağ geçidi olduğunu perslilere söyleyip arkadan kuşatmalarını sağlamasaydı pers imparatoru geri çekilmek zorunda dahi

Spartalılar 300 kişi kaldıkları zaman Xerxes (your majesty =P) elçi yollayıp, silahlarınızı bırakın hayatınızı bağışlıyalım diyor.
Leonidas'ta cevap olarak "Silahlarımızı çok istiyorsa gelip kendi alabilir." diyor.
Ayrıca ölümsüzler zahiyet verdirtiyor spartalılar.
100'e yakın kaldıkları zaman, bu böyle olmayacak diyip yaklaşık 10 kişilik bir infaz timi kurup kampa sızmaya çalışıyorlar (İçlerinde Diekenes (+40 yaşında, hala yaşaması mucize olan bir savaşçı ki diekenes'in kalkan kolunu kullanamadığı ve kalkanı direkt olarak koluna bağladıkları rivayet edilir.Normal bir spartalı 30 yaşını göremez, savaşta ölür)
Ancak Xerxes suikastten şans eseri kurtuluyor.
10 kişiden birini yaralanıyor ve kaçıyorlar.
Xerxes'in kuşları sayesinde kurtulduğuda rivayet edilir.

Ardından dümdüz ediyorlar spartalıları hehe.[signature][hline]I'd like to try to live my life again.
Sosyal ağlarda paylaş

said:
Alexi_Septimus, 17 Ekim 2004 15:45 tarihinde demiş ki: Öte yandan ölümsüzlere değinmemiz gerekirse 10.000 kişi onlar, ve hep 10.000 kişiler. Yani savaşta verdikleri zahiyat'ı tamamlıyorlar sürekli.

kontenjan açığı gibi yani biri bekliyor biri olunce hemen giriyor o.[signature][hline]eger tek bir dilek dileme hakkım olsaydı, bu hakkımı kullanmamayı dilerdim...
Sosyal ağlarda paylaş

Sıcak Geçitlerin Anıtında öyle yazıyor.

"O xein angellein Lakedaimoniois tede
keimetha tois keinon rhemasi peithomenoi"

Yoldan geçen yabancı ,git spartalılara söyleki
burada onlara hep sağdık kalan bizler yatmaktayız
İ
skender oraya değil Aşilin mezarına gelir
O sözn orjinali şöyle
"Giunta Alessandro alla famosa tomba
del fero Achille ,sospirando disse:
o fortunato ,che si chiara tromba
trovasti,e chi di te si alto scrisse!"

"İskender haşmetli Achilles in mezarına geldiğinde içini çeker ve şöyle der.Ey mutlu insan adını ilan edecek ve hakkında spylu şeyler yazacak ,böylesine şanslı birini buldun"
not.evet artislik yapıyorum :P[signature][hline]"Kaybetmek ölmektir.Binlerce savaştan galip çıkabilirsin ama sadece bir savaşta malup olursun"
Zaknafein Do'Urden
Sosyal ağlarda paylaş

said:
Alexi_Septimus, 17 Ekim 2004 15:51 tarihinde demiş ki:
said:
BonePART, 17 Ekim 2004 15:49 tarihinde demiş ki:
Bide Sap olayı nedir?Alexiyye sordum acık bi yanıt yok Sam kesin cozmustur

Hoca siper işte.

Siper değil.Kuşatma sırasında surların dibini kazabilme yani oraya girebilme[signature][hline]"Kaybetmek ölmektir.Binlerce savaştan galip çıkabilirsin ama sadece bir savaşta malup olursun"
Zaknafein Do'Urden
Sosyal ağlarda paylaş

said:
BonePART, 17 Ekim 2004 15:49 tarihinde demiş ki:
Ya ben bi sey isterdim. Evlerin icine yada catısına archer yerlerştirebilmek. Mesela sehirde collesium var. Yada amphitheatre tam kapiya sırtını vermis. Onun ustune deli gibi okcu yıgmak iceride phalanx koyup ulasılamayan a4rcher yapmak isterdim.
Yane sey gibi C&C deki GI lar gibi eve asker sokabilmek olsaydı.

Bide Sap olayı nedir?Alexiyye sordum acık bi yanıt yok Sam kesin cozmustur

Ya ben bir yerde duymuştum ama nerde hatırlamıyorum binaların içine adam sokabiliyor olmamız lazım ama öyle birşey görmedim.

Amphitheatre üstü okçuda tam fantazi oldu be[signature][hline]"Kaybetmek ölmektir.Binlerce savaştan galip çıkabilirsin ama sadece bir savaşta malup olursun"
Zaknafein Do'Urden

[Bu mesaj Sparkcaster tarafından 17 Ekim 2004 16:20 tarihinde değiştirilmiştir]
Sosyal ağlarda paylaş

said:
BonePART, 17 Ekim 2004 16:04 tarihinde demiş ki:
Peki bundan yıllar sonra noluyo. Heavy Armoru bişi sanan avrupa Roma taktiklerini kullanmaya calsıyo hale. Daha uzun lance, daha kalın armor, daha buyuk at, daha buyuk kılıc.
Turkler napıyo Atillayla. Ata biniyolar. Ceketi hanıma bırakıyolar(Hanım ben ekmek almaya gidiyorum baltamı getir). 20 tane ok 1 yayla gidiyolar. "Debelee Debelee bülülülülülü" diye dalga gecerek ok atıp kacıyolar bunnara. Sona Atilla yaslıya saygısı oldugundan Papanın lafını dinniyıo Romayı yıkmıyo. Bole bi ırkız iste.

attan ok atmak cok zor bişi dalga geçerken yapilmaya kalkilirsa attan düşülebilir ciddi ciddi yapilmiştir +_+

[Bu mesaj OneWayStreet tarafından 17 Ekim 2004 16:39 tarihinde değiştirilmiştir]
Sosyal ağlarda paylaş

benim kalemi kuşattılar 7-8 okçu birliği vardı şehirde iki tane ayrı ordu hazırlığı içindeydim adamlardan bir tanesi bile duvarın dibine ulaşamadı =)[signature][hline][b]''Nindyn vel'uss malar xuil phindaren zhal'la lor ulu uk uktan 'udtila naut doera natha phindar. Ka dos l'inya verve wund l' rendan l' rendan mziln l'inyan wund dos.''
Sosyal ağlarda paylaş

izleniyorki şöyle, gladyatör eğitiyorsun orduna sonra onları kaçanların üstüne salıyorsun çok güzel gladyatör oyunu oluyor =)[signature][hline][b]''Nindyn vel'uss malar xuil phindaren zhal'la lor ulu uk uktan 'udtila naut doera natha phindar. Ka dos l'inya verve wund l' rendan l' rendan mziln l'inyan wund dos.''
Sosyal ağlarda paylaş

alexi o tarihlerde milyon ordu filan olmaz, 250bin bile akıl durduracak bir rakam zaten. (ege kıyısındaki en büyük şehirler 100bin değildi neredeyse) ikinci viyana kuşatmasına filan ancak o kadar adam gitti ki osmanlı'nın en büyük orduya sahip olduğu dönem, arada 2000 yıl var düşün yani..

ha bir de o söz şöyle: pers ordusundakiler diyormuş ki "hepimiz elimizi kaldırsak güneşi kapatırız", leonidas da (ben leonidas diye hatırlıyorum ama yanlış olabilir) demiş ki "biz de o zaman gölgede savaşırız". hatta myth 2'de bir gönderme vardır bu söze, imza yapmıştım geçen yıl.. :)

bone'cum sen de çok uçtun be, o devir gerilla savaşı devri değil. olsaydı iğrenç ve anlamsız olurdu.. generals ne devirde geçiyor bu ne devirde geçiyor.. :-p

evet sap lağımcılık olayı ama sıfır kayıp filan vermiyorsun, surlara koşup öbür tarafa geçip kulelere varıp düşman ateşini durdurana kadar deli gibi kayıp veriyorsun, düşman da embesil değilse (sap noktaları belli yapay zeka kesin oralarda adam bekletiyor) zaten o yarıklarda adam bekletiyor, katlanıyor kayıpların.. siege tower daha iyi çünkü nereye çıkacağını kendin seçiyorsun ve yapay zeka yetişemiyor..

bone'cum bir de heavy armor her zaman rulezdir de ateş gücü teknolojisi daha hızlı ilerleyince günümüzde böyle cıbıl savaşmak zorunda kaldı insanlar. şöyle bir power armor geliştirseler.. :-p

meth portakaldaki vitaminin molekülüydü.. :-p türklere en yakın iskitler var işte ama onlar da oynanabilir faction değil, sorun çıkıyormuş oynamaya çalışısınca ilgili dosyayı değiştirip.. ha bir de o önerilerime rağmen isyanlar devam ediyorsa diyecek birşeyim yok.. :-)[signature][hline]Elder Scrolls forumunda ES4'ü niye multiplayer özellikli istemediğini izah eden MutantPenguin demiş ki:
People suck, if I want to game I'll do it with/against circuit boards and lines of C++ that know how to RP, not people that don't know how to string a sentence together.
Sosyal ağlarda paylaş

said:
Ardeth, 17 Ekim 2004 02:17 tarihinde demiş ki:
phalanxı yenebilecek olan varsa daha uzun mızrakları olan bir phalanxtır =)

Iıy atlılar phalanxın ustune atlıyıp asıl charge carpmadan formatıonı bozuyor. olmuyo olmuyo demeyın acın bı custom game ctalarla dalın bakın gorun.

Bu arada bıraz exp gerekır atlılara yoksa sap gıbı dalıyorlar[signature][hline]Cuce iste bildigin cuce
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...