Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Ekonomi,Borsa,Piyasa

Halfmumi

Öne çıkan mesajlar

sayin dark-finans abim, bono, doviz ve mevduat faizi hakkinda yorumlarin nelerdir ?[hline]
referanslar :
www.mizzah.com
www.tokaci.com(oscommerce customization)
turkiye.bookturkey.com
aaa bunu unutmusum pek severim: www.bookturkey.com

- dark abi parasal sorunum var.

- sen kendini parasal soruna dusuruyosun olm al eline bi sarap, bi de kalem kagit acil sokaklara. yapicagin bu ekstra ordiner yolculuk, aslinda zihninde gerceklesek ve ic dunyani kesfetmende cok yardimci olacak.
Sosyal ağlarda paylaş

Söylediğim laf ister 1870lerde söylenmiş olsun ister 1450lerde hiç bir şey farketmez. Bu gün spekülatörlerin bile para kazandığı yöntem hala aynı söze dayanır. Aç Amrika' da Türkiye' de yayınlanmış büyük yatırım uzmanlarının portföy yöneticilerinin kitaplarına yüzde 90' ı aynı sözü söyler. Borsadaki büyük çöküşlerin hep nedenleri vardı ve hep de mantıklı nedenlerdi. Amerika borsasına göre mantıksız olabilir ama Türk borsasına göre mantıklıdır. Hiç bir borsayı hiç bir borsayla karşılaştırmayın herbirinin mantığını kendi içinde bulabilirsiniz. Spekülasyonlara gelince de bu sadece Türkiye' ye ait bir durum değildir. Dünya üzerindeki tüm borsalarda spekülasyon ile para kazanılır. Tabii ki büyük parası olanlar sistemde daha fazla avantajlı olacaklardır. Ama unutmayın ki bir kısım spekülasyon borsalar içinde gereklidir, yararlıdır.
Pamukbank olayına gelince de, batan bankanın hisse senetlerinin yükselmesini beklemiyordunuz herhalde. Ayrıca bugüne kadar Demirbank hariç hiç bir bankanın fona devrolması sürpriz olmamıştır. Zaten bir kaç hafta öncesinde belli olmaya başlamıştır. Ama zaten Demirbank' ın durumu ayrıdır. Banka ben fona gidiyorum diye bas bas bağırırken Pamukbanktan fayda beklemek anlamsız olur tabii.
Sosyal ağlarda paylaş

bunun tarihle vesaireyle alakasi yok. pamukbank olayi da batan banka meselesi degil, o bankanin batisiyla tum borsanin batmasi. ne oldu pamukbanka el kondu diye vestel iflas mi etti ? karliligi mi azaldi ? tam tersine o donemde daha fazla kar etmesine ragmen vestel bile kendini toparlayamadi borsada.

benim burda dedigim hodoleri, ben borsada bu maymunluklari birinci elden klaveye basip yapan guzide broker ve portfoy yoneticisi arkadaslardan dinledim. ve benim onlardan ogrendigim, turkiyede her medeni kurumun oldugu gibi borsa kavraminin da oturmadigi, ve bir tanesinin tam kelimeleriyle "brokerler bile birbirlerinin portfoylerini tirtiklayarak para kazanip para kazandirmaya calistigi" dir.

bu ortama kucuk yatirimcinin 50 - 100 milyariyla dahi girmesi buyuk risk. bu para turkiyede yarim saatte yari degerine dusebiliyor. girdigin tahtadaki ana oyuncu elinde tuttugu mallari aniden bosaltmaya karar versin yeter. diyceksin simdi dogal spekulasyon. degil. senin o oyuncunun mallarini bosaltmasina ne zaman gerek olduguna karar verdigini bilmene imkan yok. tek imkan o adami taniman. zaten o adami taniyabilecek cevresi olan bir adamsan, senin borsaya girip para kazanmaya calismana gerek yoktur. girersen de yolun acik olur. kac tahtanin "sahibinin" borsada tahtanin en kar getirdigi zamanlarda ya da potansiyel olarak satip kurtulmanin en mumkun oldugu zamanlarda mal bosaltmayip kendi kafasina gore hic bir trendle uyusmayan tahmin edilemeyecek bir zamanda ve noktada mallarini bosaltip tahtayi gomdugunu gorduk. tahtalarin arkasinda cok kirli ince isler donuyor. cikar iliskileri var. filanca kucuk aile holdinginin falanca kucuk aile holdingiyle bir anlasmazligi olur bir olaydan dunyanin haberi olmaz. biri digerini cezalandirmak icin mal ceker tahtadan zarari goze alarak dusukten verir ne oldugunu anlayamazsin bile. kar eden sirketin hisseleri surekli duser. boyle bi yer turk borsasi.[hline]referanslar :
www.mizzah.com
www.tokaci.com(oscommerce customization)
turkiye.bookturkey.com
aaa bunu unutmusum pek severim: www.bookturkey.com

- dark abi parasal sorunum var.

- sen kendini parasal soruna dusuruyosun olm al eline bi sarap, bi de kalem kagit acil sokaklara. yapicagin bu ekstra ordiner yolculuk, aslinda zihninde gerceklesek ve ic dunyani kesfetmende cok yardimci olacak.

[Bu mesaj unity100 tarafından 25 June 2003 00:01 tarihinde değiştirilmiştir]
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...