Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Ekonomi,Borsa,Piyasa

Halfmumi

Öne çıkan mesajlar

1*Dolara mı Euro ya mı yatırmalı?TL forever ama :P
Dolardan yüksek bir şey alırsam diye tırsıyorum..

2*Borsaya nasıl giriliyor?Ne yapmam gerek başlamak için?Tahminlerim oldukca iyi gidiyor.Ama bir borsa hesabım neyinim yok..

3*Banka hesabı nasıl açtırılır? Vergi numarası gerekli dediler..Birde kefil felan..Bir banka hesabı açtırmak zor mu bu kadar?

4*Hisse senedi yada Hisseden Pay alınca nasıl kar alınıyor?[hline]Dream as u never die,live as you can die tomorrow
Always remember;death is only a Begining

Only in My Dreams Now...Curse!
Sosyal ağlarda paylaş

1* su gunlerde dolar uada euro ya yatırman pek bi kazanc saglamaz.tl ile bank faizine yatırırsan en karlı iş olur borsa bono vs haric..
2*borsa ya girmen için borsanın adresini bilmen lazım. hehue
paran varsa netten bile girebilirsin.
3*Banka hesabı actırmak icin once bankaya gitmen lazım.
ben hesap actırmak istiyorum diceksin.18 yaşından buyuksen tabi.sona sana 3-4 sayfa bi sozlesme verecekler vadesiz hesap actırcaksan kefil mefil istemezler işlem gideri için 2-3 milyon alırlar sonra hesabın acıkmıl olur.
iş bankasından actırırsan iş bankası hisselerini kolayca alıp satabilirsin.sadece elinde parayla gidip ben is c hissesi alacam de gerisini onlar halleder.

4*bu soru yanlış[hline]i love this game!

Biz AntiPatik'iz.UltimaTR
Sosyal ağlarda paylaş

eğer piyasa hakkında pek bilgin yoksa faize yatır
ayda %3 falan getiriyo fena sayılmaz[hline]Bana kanka diyen insana aşığım! Rezalet bi duygu!
---
[Dagger v0.15b - Forum Auto Answering Program]
New Features:
- Anti-Chemical pack removed.
- Sphere knowledge removed.
- More being online time.
Sosyal ağlarda paylaş

şirketin ne kadar kar ettiğine bakar ve yılda bir dağıtılıyo kar payı
tabi kar etmeme gibi bi durum da var[hline]Bana kanka diyen insana aşığım! Rezalet bi duygu!
---
[Dagger v0.15b - Forum Auto Answering Program]
New Features:
- Anti-Chemical pack removed.
- Sphere knowledge removed.
- More being online time.
Sosyal ağlarda paylaş

hayir. borsaya hicbir sekil ve sart altinda girme. turkiyede borsa cok spekule ediliyor. ben vaktiyle tek basina 10 trilyonluk portfoye bakan adamlar tanidim. adam su bu tahta benim diyor yeri geldi mi kaldiriyor yeri geldi mi indiriyor. turkiyede oyle yatirim muhabbetine bakamazsin borsaya.

uzun vadeli takilcam desen bile, senin yatiriminin getiri vermesini bugun tahmin ettigin zamanda biseyler olur, zort diye cakilir borsa. al mesela iyi gitsin onumzdeki bir yil, sen dusunursun ki iyi bir yildir artiyo enflasyondan yuksek getirdi dur kar realize ediyim ya da artik cikiyim diyemeden biri birine oksurur, biri birine ucar, zort diye cakilir.

ver parani bonoya, mevduat faizine ya da euroya.[hline]referanslar :
www.mizzah.com
www.tokaci.com(oscommerce customization)
turkiye.bookturkey.com
aaa bunu unutmusum pek severim: www.bookturkey.com

- dark abi parasal sorunum var.

- sen kendini parasal soruna dusuruyosun olm al eline bi sarap, bi de kalem kagit acil sokaklara. yapicagin bu ekstra ordiner yolculuk, aslinda zihninde gerceklesek ve ic dunyani kesfetmende cok yardimci olacak.
Sosyal ağlarda paylaş

1*Dolara mı Euro ya mı yatırmalı?TL forever ama :P
Dolardan yüksek bir şey alırsam diye tırsıyorum..

Şimdi Half şöyle bir durum var. Piyasa biraz sallantılı gidiyor. Olması gereken durumlar var ama olmuyor. Zaten geçmişe bakarsan da olması gerekenlerin Türkiye' de tersine çok işlediğini görürsün. Ama sonuçta para kazanmak için tek bir faktör söz konusu o da risk. Ne kadar riske girersen o kadar çok kazanırsın tabii ki o kadar çabuk veya o kadar da çok kaybedersin. Bugun için piyasaya bakıldığında ülke ekonomisinin dengeye ulaşması için ihracatın artma gerekliliği bunun içinde bizim ihracatçımızın yabancı pazarlarda fiyat yönünden rekabet edebilme şansı söz konusu olmalı. Bu dolar fiyatıyla o mümkün değil. Tamam belki halk bir nebze memnun ama neden menun onu da pek bildiği söylenemez. Dolar düştü diye memnun olan bir kesim var diğer yandan ise aldığı ufak tefek dolarları elinde patlayanlar ve rahatsız olanlar var ki onlar neden aldıklarını bilmedikleri gibi neden üzüldüklerini zaten bilmiyolar. Dolarla halkın az oynaması bir gereksinim olduğundan bunlar yabancı pğaradan caydırma politikası olabileceği gibi bazı sağlam spekülatorlerin fırsat beklediği sessiz anlar da olabilir. Bunların ne olduğunu görmen gerek. Bunun içinde benden sana tavsiye kimseden tavsiye alma. Hele bir forumdan hiç tavsiye alma. Şu an yabancı bir paraya yatırım yapman çok riskli tabii kazanırsan da kazanç büyük olur. Ama buna karar verecek olan sensin. Elindeki para miktarını ve senin için önemini bilmiyorum ama bana sorarsan A tipi veya B tipi fon da alabilirsin bunu da bir gözden geçir.

2*Borsaya nasıl giriliyor?Ne yapmam gerek başlamak için?Tahminlerim oldukca iyi gidiyor.Ama bir borsa hesabım neyinim yok..

Borsada işlem yapabilmek için Borsada işlem yapmaya yetkili bir aracı kurumda hesap açtırman gerek. Herhangi bir aracı kuruma girip ben hesap açtırmak istiyorum demen yeterli. Eğer ciddi şekilde bu işe kafa yormak istiyorsan internet üzerinden de yapan bir şirket ile de anlaşmanı öneririm. Mesela Ata Menkul Değerler' i tavsiye ederim. Fakat çoğu şirket belirli bir para miktarı limiti veya işlem limiti koyar. Ata' nın böyle bir şeyi var mı bilmiyorum ama güvenilir şirkettir. İş bankası gibi bankalardan da işlem yapabilirsin ama eğer çok ufak bir hesap açtıracaksan bunu düşün Ya da çok büyük bir hesap. Eğer çok ufak ve amatörce oynuyacağım diyorsan o zman bankamatik kartıyla da oynarsın ama sadece bir lot bir lot (bir lot=bin adet=minimum işlem adedi gibi bir şey diyim) işlem yapabilirsin. Çok uzun iş yani. Pek anlamıyorsan da bulaşma önce biraz öğren öyle girersin ama bu arada A tipi fonlar da senin için para kazandırabilir diye tekrar ediyorum.

3*Banka hesabı nasıl açtırılır? Vergi numarası gerekli dediler..Birde kefil felan..Bir banka hesabı açtırmak zor mu bu kadar?

Vergi numaran olmadan parasal nerdeyse hiç bir işlem yapamazsın Türkiye' de o yüzden öncelikle onu al. Çok basit bir şey bu. Bankada hesapta kefil istenmesi gibi bir durum yok. Ama eğer 18 yaşından küçüksen velin olması söz konusu. Artık kredi karında bile kefil istemiyorlar nerden duydun bilmiyorum.

4*Hisse senedi yada Hisseden Pay alınca nasıl kar alınıyor?

Hisse senedi aldığında o şirketin ortağı olursun. O yüzden de tabii ki bir şirket ortağının yararlandığı tüm haklardan yararlanırsın. Bunlar yönetime katılma hakkı ve kardan pay alma hakkıdır. Şirket o sene içinde kar ettiğinde bu karı nasıl kullanacağına dair verdiği kararı açıklar. Bu ya temettü vermektir ( yani kar payını şirket ortaklarına yani sana ve diğerlerine dağıtmak) sermayeye eklemek (bedelsiz sermaye arttırımı) ya da karı dağıtmadığı gibi ayrıca sizden para alarak bunu sermayeye eklmek (bedelli sermaye arttırımı). Bunların hepsi senin hisse senedi sayın ile alakalıdır. Ama öncelikle tabii ki şirketin kar etmesi ve bunu dağıtmaya karar vermesi durumu olması gerek. Bunu da senin aracı kurumun hallediyoır zaten yani sen şiretin kapısında beklemiyorsun bana para verin diye.
Sosyal ağlarda paylaş

Şimdi diyelim ki bir şirketin sermayesi 1 trilyon ve 1 trilyon da kar etmiş. Yani yüzde yüz kar etmiş demektir. O zman sen yüzde yüz kar payı alacaksın demektir bu da. Senin elinde de 1 milyarlık hisse senedi var ve bu hisse senedinin fiyatı 10000 lira yani elinde 100 lot(100,000 adet) var. Bu hisse senedinin de nominal değeri 1000 TL (genelde öyledir). Sen yüzde yüz kar ettiğin için ve tamamını kar payı olarak dağıtacağına karar verirse şirket [100,000 adet x 1000 TL =100,000,000 TL] kar payı alırsın. Anlamadığın varsa sor.
Sosyal ağlarda paylaş

Bak yine de özellikle tekrarlıyorum. Kesinlikle ve kesinlikle forumdan yatırım ile ilgili fikir alma. Sonuçta sen zararlı çıkarsın. Sonuç olarak yukarıda Sharky' nin de dediği gibi herkes ekonomist olur bu gibi durumlarda, konuşmak kolaydır ama parası giden sen olursun. Kendin araştır bak kendin karar ver. Sonuçta her zaman bir şey söylerim "kendin kaybedersen kaybettim dersin ama baskaşının fikriyle kaybedersen kafanı çok vurursun". Senin paran sen kazan sen kaybet. Hele olay borsa ise kimse bunu çok iyi bilemez bilen de sana söylemez. Sen kendin araştır kendi tüyonu kendin yarat.
Sosyal ağlarda paylaş

hmm
anlamadım ben bu yazdıklarını eheh :)
gerçi sabahın bu saatine kafa kalmaması normal

freelancer alpha 1/1 I'm scanning your cargo hold for contraband
you've got nothing here that I'm looking for

bıdı bıdıııı gözümün önünden oyunlar geçiyor[hline]Prawler, 19 June 2003 14:23 tarihinde demiş ki:
yazık olmuş
daha gencecik adamsın
Sosyal ağlarda paylaş

aslında küçük yatırımcı da borsa da cok rahat para kazanabilir ancak epey deneyimli olması ve şirketlerin ve borsanın tekniz analizini iyi yapabilmesi gerekiyor.
parası büyük olan kazancak die de bişi yok, geçtigimiz yıllarda kaç büyük banka borsa yüzünden batma aşamasına gelmişti.
Sosyal ağlarda paylaş

teknik analiz filan fasarya. teknik analiz sanayinin ekonominin ve o sirketin icinde bulundugu durumlar goz onune alindiginda belli bir zaman periyodu sonrasinda hissenin gelmesi gereken durumu ifade eder.

ama turkiyede borsayi ekonomi, sanayii sirketin durumlari degil, spekulasyon yonlendirir. hatta bunun icin oyle 10-20 tane hisseleri oynayan adami da suclayamazsin herkes yapar bunu. yok efendim amerika guatemalayi sert bir sekilde uyarir vs hede diye, guney amerikan borsalari duser, o vakitlerde de borsa yukselmistir bi sure, allah der millet dusurup toplamak icin firsat. satar dusururler. haaa dersin sen demek boyle oluyor bu isler, bahane ile yukseliyor bahane ile dusuyor. sonraki bahaneyi beklemeye baslarsin. amerika der irakta yatirim herkese acik olcak, horaaa dalarsin sen de herkes gibi, borsa yukselir bi yuzde 10 kar edersin 2 gunde, sonra dusurcek bahaneyi beklemeye baslarsin. aha birden bi hede olur yine daha onceki olaylar gibi, amerika bu sefer venezuellayi uyarir, hoba sen dalarsin kek gibi satarsin, bu sefer dusmez borsa. alin bakin gecen gun bir bakan kriz sinyalleri geliyor dedi. borsa neden takmadi ? herkes uzman, ekonominin iyi durumda oldugunu vs bildigi icin mi ? hayir. borsa zaten epey dusmustu bir suredir simdi yukseltip parsayi toplama zamaniydi da ondan. ama azcik normal olsa gomerlerdi.

dolayisiyla ozetleyeyim, gercekten borsa kucuk yatirimciyi yutar. benim tanidigim broker arkadaslardan birinin bana dedigi gibi. sen bankamatikle, internetle, araci kurumla bana yetisemezsin ki ? sen biseyden haberdar olana kadar ben senden cok once alirim, karsimdan anadolu ajansi, reuters surekli geciyor. sen telefonu acip ya da internetten baglanip hatta bagli isen islem icin bilgi girip tiklayip emri verinceye kadar, benim onumde 1 tus var. bir basarim 1 trilyonluk hisseyi satarim.

aynen oyle. borsada para oynayacaksaniz, en az 50 milyar civari bir paraniz olacak, ve bunu bir portfoy yonetimine vereceksiniz. bu is b ankasinin portfoy yonetimi icin alt limiti. diger araci kurumlarin limitleri daha az olabilir.

borsadan uzak durun. turk halki medeni cogu see alisamadigi gibi borsayi da daha sindiremedi icine.[hline]referanslar :
www.mizzah.com
turkiye.bookturkey.com

- sen kendini parasal soruna dusuruyosun olm al eline bi sarap, bi de kalem kagit acil sokaklara. yapicagin bu ekstra ordiner yolculuk, aslinda zihninde gerceklesek ve ic dunyani kesfetmende cok yardimci olacak.
Sosyal ağlarda paylaş

hayir abi burda oyle yok borsa analiz diye hede hodo ediyosun icqdan para sorunumuz var diyoz al sarabi eline kalem kagitla sokaklara cik diyosun. nasi bi potada eriticez bu bilgisel durumlari, bu biri hanyaya biri konyaya bakan tavsiyeleri onu anlat bana.[hline]referanslar :
www.mizzah.com
turkiye.bookturkey.com

Sosyal ağlarda paylaş

hoca hissenin olmasa bile borsanın tekniz analizine kesin bakıyor. bu asırı dalgalanma sırasında dahi borsanın sıkıstıgı aralıklar vardır. o aralıgın alt tarafında alıp üstünde satarsanız kazanırsınız. ayrıca suandaki spekülasyonlar üç beş elden deil, daha cok medyanın da katkısıyla yapılıyor. günlük olayları iyi yorumlarsanız siz de önleminizi alabilirsiniz. ki zaten fazlasıyla daralan işlem hacminde o büyük para babaları fazla bi spekülasyon yapamıyor, yapamaz da. herkes 3-5 kar edince realize etmeye calısıyor su dönemde olay bu sadece.
borsaya ciddi bir para girişi olana kadar bu böyle devam eder sanırım.

bir de en azından hisse ve sektör bazında ii analizler yapabilseniz yine kazanırsınız. bilancoların acıklama dönemlerinde dogru sektörlere oynarsanız, o anda borsada ciddi bir sallantı yoksa büyük ihtimalle kar edersiniz. aıtoyrum mesela yazın bira sektötü, kışın inşaat vs gibi..
Sosyal ağlarda paylaş

Borsanın bilinen tek kuralı vardır. Gerisi de fasa fisodur. Tabii bu kuralın Yanında. Bugun borsa ile ilgili hangi kitabı açarsanız açın ilk karşılaşacağınız söz budur. Ama bu sözü öğrenmek kolay değildir. Yıllardır borsaya yatırım yapıp hala bu sözü anlamamış bir çok insan var. Bunu nasıl kullanıcağını öğrenirsen para kazanırsın. Ama öğrenene kadar da çok para kaybedebilirsin.
Herkes alırken sat, herkes satarken al.
Sosyal ağlarda paylaş

abicim iste herkes diye bi kavram kalkmis, o lafi eden adamlar 1780 lerde new york borsasinda oynayan adamlar, biri de george washington yanlis hatirlamiyorsam. hatta o ne demis, borsadaki temizlik gorevlisinin dahi borsaya girdigini gordugumde satar cikarim, o ciktiginda tekrar girerim mi ne demis. baskasi da olabilir.

o devirler gecti artik, herkes diye bi olay yok. 40 milyar para yatiran 100 kucuk yatirimci varsa, 1 trilyon uzerinde para yatiran 3-5 yatirimci bir tahtanin halini belli ediyor. hersey normal hersey duzenli olup spekulatif bi hareket olmasa dahi adam bir vermeye basliyor bilmem kac bin hisseyi tamam.

bu bir sene once ecevitin vs hasta oldugu ve pamukbanka el koyma olayinin oldugu zamanlarda yasanan dususlerde dehset verici miktarlarda satislar gordum inanilmaz birsey. cit...bir saniyede milyonlarca lotu basiyor adam piyasaya. sen satayim cikayim desen yetisemiyosun.

al mesela pamukbank ornegi. hede hodo gidiyordu cok uzun suredir. el koyuverdiler borsa gomuldu. baska bir sey de yapabilirlerdi bir gecelik is. konussalar formul bulsalar gece el koymasalar bu sefer de baska sey olacak. tahmin etmenin imkani yok neyin ne olacagina baskasi karar verirken ve yerine gore kanunlar, yonetmelikler uygulanmayiverirken adamlarin bir olaydan diger olaya davranisini tespit edemiyosun.[hline]
referanslar :
www.mizzah.com
turkiye.bookturkey.com

Sosyal ağlarda paylaş

ceday zaten sirket haberlerini takip etmek, grafik okumak, siyaseti takip etmek vs. bunlarla bir sure ilgilendikten sonra borsayi bi yere kadar okuyabiliyorsun, karini baya yukseltebiliyosun da, borsa bi indigi zaman kotu iniyo. ve o inisleri onceden bilemiyosun cunku spekulasyon destekli inisler bunlar. ve sen daha karini realize edemeden elinde patliyo hisseler, kisa vadede stoploss falan da sokmuyor istedigin kadar ustasi ol, bi anda iniyo cunku yetisemiyosun. hele bir de borsadan cikarman gerekiyorsa parayi, satmak zorunda kaliyorsun tam rezillik oluyor.

istedigin kadar takip et, ustasi ol, 3-5 elden spekulasyon yapilan durumlar sik sik oluyo, hele belli kagitlarda. ve zaten asil paralarda bundan kazaniliyo ama gote de gelebiliyosun.

bi de yani benim zaten `kucuk yatirimci asla borsada kar edemez` diye bi iddiam yok, ama kucuk yatirimcinin borsaya girmesini mantikli bulmuyorum, cunku dedigim gibi borsayi okuyabilmek icin borsaya ise gider gibi vakit ayirman gerekiyor. e zaten kucuk yatirimci diyoruz, azicik paranla bu kadar kasmak, hele bu kadar buyuk bir risk orani varken mantiksiz. bir de zaten turkiye borsasindan bahsediyoruz, stresten saci agarir insanin 2 ayda. geceleyin `kardemir c leri ver, aahh` diye sayiklamaya basliyosun, gunluk hayattaki mutlulugun borsanin inis/cikisina bagli oluyo.
cok sagliksiz buluyorum cidden her turlu.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...