Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Sabanci Universitesi hakkinda iyi kotu dusunceleriniz.

gellidus

Öne çıkan mesajlar

said:
aquila, 22 Şubat 2005 05:26 tarihinde demiş ki:
PSU hukmeder,dunyanin en iyi okuluyuz biz =P...

hmm..aklıma bi an harvard, princeton, yale, cambridge fln geldi..sahi sabancının kaçıncı yılı bu?

sabancı benim de takdir ettiğim ve türkiyenin en iyilerinden biri olduğunu düşündüğüm bi üniversitedir ama abartmamak lazım XD[signature][hline]acı çekenler ile acı çektirenler aynıdır
Sosyal ağlarda paylaş

said:
Infeqted, 22 Şubat 2005 20:06 tarihinde demiş ki:
arkadaslar sabanci nin ne kadar iyi bir universite oldugu tartisilabilir, benim iddia ettigim sey sabanci nin turkiyenin en iyi universitesi oldugu

gelin okula her yonuyle tartisirim size hemde misafirimiz olur kavemizi icersiniz

yahu boş konuşmasanız olmuyo di mi. hey allahım.
Sosyal ağlarda paylaş

herkesin ölçütleri farklıdır, ayrıca hiç kimse laflarının "saçma" olup olmadığını kimseye onaylatmak zorunda değil.
dolayısıyla, "hiç kimse"nin de "ne saçma" demeye hakkı yok.
[signature][hline]yargılamayın, henüz siz de yargılanmadınız

[Bu mesaj faint tarafından 22 Şubat 2005 22:06 tarihinde değiştirilmiştir]
Sosyal ağlarda paylaş

said:
faint, 22 Şubat 2005 22:05 tarihinde demiş ki:
herkesin ölçütleri farklıdır, ayrıca hiç kimse laflarının "saçma" olup olmadığını kimseye onaylatmak zorunda değil.
dolayısıyla, "hiç kimse"nin de "ne saçma" demeye hakkı yok.

bu bir zorunluluk degilde senin belirttigin gibi gorush beyan etme hakkı aslında.birseyi sacma bulmak kisinin mantıgıyla ters dusen birseyi belirtmesidir. hic kimsenin ne sacma deme hakkını boyle bir hak yok diyerek elinden alman cok sacma birsey.
Sabancı hakkında ayrıca birkac sey daha soylemek isterim:
sosyal aktivite olarak da arastırmak gerekir okulu.Bu kısmı hakkında bir bilgim yok eger okuyan arkadaslar bilgi verirse sevinirim.Benim de bir kuzenim var uniersite secimi yapacak ve bu kısımlarını da merak ediyorum. Klupler festivaller,spor etkinlikleri ne durumda?
Sosyal ağlarda paylaş

said:
wanderer1985, 22 Şubat 2005 22:01 tarihinde demiş ki:
said:
arkadaslar sabanci nin ne kadar iyi bir universite oldugu tartisilabilir, benim iddia ettigim sey sabanci nin turkiyenin en iyi universitesi oldugu

gelin okula her yonuyle tartisirim size hemde misafirimiz olur kavemizi icersiniz

açıklamasız bok atma mevzuları dönüyo bakıyorum?

[signature][hline] ÜÇ Ayarcılar
Sosyal ağlarda paylaş

mesajını doğru düzgün atamadığın için bana mı cevap vermeye çalıştığını anlayamadım, ama bunu varsayarak kısa bir cevap yazayım:

anladığım kadarıyla, benim; yine benim eleştirisini yaptığım şeyi yaptığımı söylüyorsun. yalnız kaçırdığın bir nokta var ki, ben S.Ü. hakkında pozitif/negatif herhangi bir görüş belirtmedim. eğer belirtirsem, zaten görüşümü destekleyen argümanları da (infeqted gibi arkadaşlar gibi yapmayarak) sıralarım.

sonuç: temelsiz "S.Ü. r0xx0r da @l3m" veya "o ne lan siktirik okul" gibi söylemler yapmayı boş konuşma olarak niteledim, ısrarla da niteliyorum.[signature][hline]hold the line
does anybody want to take it anymore?
Sosyal ağlarda paylaş

said:
Infeqted, 23 Şubat 2005 23:10 tarihinde demiş ki:
arkadasim buradami tartisacagiz kiyasliyacagiz

artik cogu insanin vardigi sonuc sabanci karsisinda diger universitelerin zayif kaldigi

evet. eğer böyle bir iddiada bulunuyorsan, burada tartışıp kıyaslayacaksın. yoksa insanların arkası olmayan iddialarına "boş" demeleri gayet normal olur.

(not: bakın ısrarla belirtiyorum ki, ben S.Ü. hakkında bir görüş belirtmedim. zaten belirtecek bilgim / araştırmışlığım yok. benim lafım nasıl tartışılacağını bilmeyenlere.)[signature][hline]hold the line
Sosyal ağlarda paylaş

Fizban demişti yanılmıyorsam:

"Bir okulun kalitesi verdiği mezunların kalitesine bakar."

Sabancı'nın kaç mezun verdiğini tam bilmiyorum 1-2-3 ?

Yoksa bu işler, her üniversiteliye lap top sağlamakla, kampüste wirelessla olacak işler değil.
Bir üniversiteye Türkiye'nin en iyi üniversitesi demek için bu kadar zaman çok kısa bir süre. Ayrıca bakılacak bir sürü de kıstas var, kütüphaneden tutun, lablarına, hocaların makale sayılarına ki - sidik yarıştırma olarak alıglamayın - Türkiyede en fazla makale yayınlayan üniversite Bilkenttir.

Ayrıca Sabancı'nın radikal bir şekilde aldığı 2+2 olayı ne kadar sağlıklı bilemiyoruz. Sabancıyı seçmemdeki temel neden de buydu, 2 senelik mühendislik eğitiminin ne kadar yeterli olacağını şüpheyle bakıyorum.[signature][hline]With each kill I grow wiser
With added wisdom I grow stronger / A.E.
Sosyal ağlarda paylaş

bu iş iyice sidik yarısına döndü.

benim sabancı en iyi üniversitedir gibi bir iddiam yok, önceden de dedigim gibi daha bunu söyleyebilmek icin cok erken..

ama sizler de olan seyler saptırmayın iki de bir..

iki yıllık bir mühendislik egitimi verilmiyor, 2. yıl sonunda bölüm seciyorsunuz sadece. bölüm secme olayı cocuk oyuncagı gibi olmasın die ve aynı zamanda akademik danısmanlar tarafından yönlendirilme/bilgilendirilme olayı icin bu durum var..

ders secimi serbest sonucta, sizin elinizi kolunuzu baglayan yok ki. zaten 2. sınıfta bi ögrenci atıyorum bilgisayar okumaya niyetliyse ilk döneminde CS201 (introdoction), ikinci dönem ise CS202 (Data structures), CS204 (Advanced Programming) gibi dersleri almak zorunda..

Ama mesela bu dersleri elektrik/elektronik okuyan birisinin de alması cok muhtemeldir hatta cogu da alır..(Zaten 201 i bütün mühendisler almak zorunda, digerleri icin diyorum)
Mesela o adam, fikrini değiştirip ikinci dönem belki de bilgisayara gecebilir rahatlıkla dolayısıyla.

Ya da bu illa bu sekilde olması da gerekmiyor. Direk baska bir fakültedeki bölüme de gecebilirsiniz. Ancak mezniyet icin belirli koşullar var sonucta. Bu kararı cok gec verirseniz baya bi overload yapmanız gerekebilir..Ama istemediginiz bir bölümde okumaktan cok daha iyi sonucta..

Kısaca "Bölüm Dersleri" 2. sınıfta baslıyor ama bölüm secimi 2. sınıf sonunda..

[Bu mesaj CEDAY tarafından 24 Şubat 2005 17:41 tarihinde değiştirilmiştir]
Sosyal ağlarda paylaş

Ben zaten sana karşı bir şey demedim CEDAY. Sabancıyı seçmememin nedeni o 2+2 durumuydu. Daha mı iyi daha mı kötü öyle olması tartışılır, ben eğitim konusunda biraz da muhafazakar biriyim. 4 sene full mühendislik veren bir okulu seçmemin nedeni buydu.

Diyorum ki, Sabancı Türkiye'nin en iyilerinden olabilir, ama en iyisi midir tartışılır işte. Infeqted tutturmuş en iyi de en iyi diye, ben ona cevaben söyledim bunları[signature][hline]With each kill I grow wiser
With added wisdom I grow stronger / A.E.
Sosyal ağlarda paylaş

wispy toplam yayinlanan makale sayisini ogretim uyesi sayisina bolup hesapla istersen 5 kati ogrencisi ve ogretim gorevlisi olan bi okulun ayni seyi yapmasinida bekleme

bana kistaslari soylermisiniz?
en iyi ogretim gorevlilerini barindiran okul burasi
en zengin kampus imkanlarini barindiran burasi
en cok sermaye ile donen universite burasi
ve bence en onemlisi ogrenci kalitesi bakimindan en iyi universite burasi
universite yeni?
daha ilk senesinden 2 mit 1 stanford 2 yale 1 oxford a lisansustu dereceye gonderdi
bogazici gonderdimi? odtu gonderdimi? gonderdi isede ogrenci sayisina oranlarmısınız gulunc rakamlar cikar karsiniza
bi harvard school of business yok goze carpacak oda ilk sene ekonomi mezunu vermemis olmasindan okulun

hic tanimadan konusuyorsunuz okulu[signature][hline]pantolonum diesel den clubber im ezelden
Sosyal ağlarda paylaş

ceday sanki diger universitedeki insanlar almiyormus gibi konusma ns haric her dersi eng tll sps hist math her sosyolojhi okuyan her isletme okiyan her ekonomi okuyan aliyor zaten

bisey bilmeden konusmayin yani "siz 2 senede nasil diger universitenin 4 sene verdigi verebiliyorsunuz" lan bi baksana 1. senede ne ogrenimi goruyosun? senin gorudgun ne farkli bizde? baksana bi anla sen 15 saat okurken biz 20 saatten fazla okuyoruz? sen psikoloji gibi dahada gereksiz bisey alirken biz onun yerine sosyal ve politik bilimler aliyoruz?

sabanci bir butik universite. 2750-3000 ogrenci icin tasarlanmis ve 30000 ogrencisi olan universiteler kadar sermaye ile donuyor. egitim mufredati cok daha agir ve cok daha iyi kurgulanmis. sonuc olarak sabanci universitesinin rakibi olabilecek karakteristige sahip bir universite suan yok[signature][hline]pantolonum diesel den clubber im ezelden

[Bu mesaj Infeqted tarafından 24 Şubat 2005 20:37 tarihinde değiştirilmiştir]
Sosyal ağlarda paylaş

fizban buna avantaj denmez bu universite olusturulacakken dusunulen seyler universite kampusu ve ogrenci sayisi
ayrica okul ilk senesinde 250 civari mezun verdi ve bu elemanlarin giridkleri 4 okulu kolej katalogunda dunyanin en iyi 5 universitesi aralarinda olduklari icin saydim. yani upenn london school of econ brown gibi bir alt tabaka yerlere gitmis insan listesinde 45-50 insan var

ayrica ben burda okuyorum oldugunden degil, etraftaki insanlara sor ben lise 1 in basindan beri okul hakkinda bilgi sahibi olmaya tv tartismalari gazete yazilari okumaya basladim ve lise 2 basindan beri insanlari sabanciya yonlendiriyorum

ben size soyliyeyim rakip klasmanina koyabileceginiz 4 universite var
bilkent bogazici itu ve odtu zaten galiba milliyet arastirmasindada en bunlar on plana cikmisti

bir kere devlet universiteleri imkansizliktan surunuyor itude bilmemne induksyon motour icin 3 ay beklemisler deney yapmak icin. labratuvarlar yazin kapaliymis. projeksyon cihazinin ampulu 2 ayda degisiyormus. ben bunlari duyuyorum, gezdigin kadariyla ise bence en buyuk sorun ogrencilerinizin bir dunya gorusu yok, okumayi benimsemisligi yok. kisacasi onunu goren ogrenci yok. yahu insanin derse girmedigi kantine gittigi universite olur ama universitenin %50-60 nin derslere girdigi universite olurmu?

sonra olusturulmus bir ogrenci gelistirme plani yok? meslek liseis gibi %50 sinin aklinda mba yapmak olan makine muhendislerine bir sps dersi vermiyorsun adam 500 koduyla 4 sene sonra almak zorunda kaliyor. ogrencinin zorda kaldigi durumda danisacagi bir destek sagliyacak insan yok. hele hele kapisii calip konusabileceginiz bir profesorunuz hic yok.

bogazici odtu nun olayi neydi? 70-80 ler de bu robertin devamiydi, tip okumayan bogazicine gidiyordu. bilkentin acilmasi ile zaten kadrolasma curudu 2000 e geldikce zaten bitti artik yok. ogretim gorevlisi kalmadi okulunuzda. bogazicinin namini yazan (ki zamanindada standartlarinin yuksek oldugunu dusunmuyorum) fakulte uyeleri dagilmis birakmis durumda.

sabanciya girmis tanidiklarin muhtemelen gecen sene yada ondan once girdiler okulun muhendislikten kabul puani 288-301-320 ve 332 olarak yukseldi sonra 4 yilda ki alinan ogrenci sayisini 300 den 700 e cikardi (ki bence hicbir onemi yok su oss denen bokun)[signature][hline]pantolonum diesel den clubber im ezelden

[Bu mesaj Infeqted tarafından 24 Şubat 2005 21:13 tarihinde değiştirilmiştir]
Sosyal ağlarda paylaş

said:
Infeqted, 24 Şubat 2005 20:30 tarihinde demiş ki:
bana kistaslari soylermisiniz?
en iyi ogretim gorevlilerini barindiran okul burasi
en zengin kampus imkanlarini barindiran burasi
en cok sermaye ile donen universite burasi
ve bence en onemlisi ogrenci kalitesi bakimindan en iyi universite burasi
universite yeni?
daha ilk senesinden 2 mit 1 stanford 2 yale 1 oxford a lisansustu dereceye gonderdi
bogazici gonderdimi? odtu gonderdimi? gonderdi isede ogrenci sayisina oranlarmısınız gulunc rakamlar cikar karsiniza

Madem bu kadar iddialısın okulun konusunda bi istatistik yayınla bari de aydınlat bizi. ODTU kac kisi yollamıs bogazici kac kisi yollamıs sabancı napmıs bilkent napmıs bi gorelim, sabancının ogretim gorevlileri neye gore en iyiymis ve neye gore en iyi ogrenci kalitesi varmıs sabancıda. Bu kadar iddialıysan fikirlerini de yarım donemlik bi tecrubenin otesinde desteklemen lazım.[signature][hline]Delanoresse, 08 Kasım 2004 20:08 tarihinde demiş ki:
hmm o zaman gorillere epilasyon yaparsak dunyayi domine edebiliriz

fizban, 08 Kasım 2004 20:52 tarihinde demiş ki:
ideal kız arkadaş ideal gaz gibin bişeydir. Z = 1 dir ideal kız arkadaş için. 1 atm de oda sıcaklığında muhteşem bir insandır o kız arkadaş.
Member of AAL'05
Sosyal ağlarda paylaş

said:
fizban, 24 Şubat 2005 20:54 tarihinde demiş ki:
evet infeqted sen girdiğin için muhteşem bi üniversite orası :) ehuheuhu yuh be yaw. üniversite siyah ile beyaz değil. o üniversitede daha yarım sene geçirmişken üniversitenin en iyi üniversite olduğunu ANLAYAMAZSIN. diğer üniversiteleri görmeden ANLAYAMAZSIN. dersin ki şunları şunları iyi, şunlar da kötü. objektiviteden uzaksın, bak mesela ceday diyor ki efenim bunlar var ama bunlar yok bunlar da avantajları ha dezavantajları yok mu şunlar var diyor.

okul milliyetçiliği denen şey bu olsa gerek, ehuehu yuh.

ha bi de bi nokta daha belirtiyim, sabancıya girmiş çooooook tanıdığım var. kaliteden baya yoksun olanlar da var.

en iyi öğretim görevlileri diyosun mesela, aha en basidinden türkiyenin en iyisi yorgo istefanopulos (?) boğaziçinde.

5 kişi göndermiş koca (!) üniversite, bunda övünülecek pek birşey yok. boğaziçinin bundan kat kat fazlasını gönderdiğini pekala iyi biliyosun. yok efenim boğaziçinde 10.000 kişi var da ondan diyeceksin. sabancının zaten avantajı az kişiye eğitim vermesi. bilmem anlatabiliyor muyum.

sayın infeqted kardeş şu yazıyı iyi oku anla.[signature][hline]hold the line
Sosyal ağlarda paylaş

mit ve stanford a benm fakultemden de giden oldu benm ustten iki donemden gidenler oldu hatta.Birilerini oraya gondermesi ya da butun okulun icinden bir iki kisi cıkarması yurt dısı universitelerine birilerini gondermesi mi kıstaslar.Para bu kadar buyuk kıstas mı ki madde madde dokulmus.Turkiyenin alanın da en iyi hocaları kimler olmakta ki sabancı da?
isimleri merak ettim gercekten.Ben elektronik alanındaki hocaların odtu ye itu ye ve yıldıza dagıldıgnı biliyorum hani diger branslarsa kasıt lutfen isimleri de bilmek istiyorum.Hatta sen kim senin en iyi dediklerin diye sorarsın belki bir iki ornek wereyim:
cevdet acar-itu devre analizi
atilla ataman-ytu yarı iletkenler

[Bu mesaj mrproblem tarafından 25 Şubat 2005 10:45 tarihinde değiştirilmiştir]
Sosyal ağlarda paylaş

said:
wanderer1985, 22 Şubat 2005 22:01 tarihinde demiş ki:
said:

ok[signature][hline]SWG - Ealos Tsaark, Bounty Hunter of Bounty Hunter Association
WoW - Penthesilea, Night Elf Huntress of Anatolian Sunrise

Aşk, şekerli sakız gibidir. Önceleri çok tatlıdır. Sonra tadı gider, yavanlaşır ve yormaya başlar. En sonunda bir kenara atılır. Bu sefer de insanın canı yeni bir tane ister. Bulamayınca kenarda sertleşen eskisine bile razı olunur.
Sosyal ağlarda paylaş

Sadece sosyal bolumlerde degil ki iyi hocalar muhendislikte de en iyi hocalar bizde onun tartismasina hic girmem. Basit bir ornek Sabanci'da bu sene NS 101 dersinin bir kismini (elektrik vs.) Feryal Ozel'den aldik. Kendisi su an dunyanin gelmis gecmis en ustun 20 dusunurunden birisidir. Buna Einstein da dahil.
http://www.thirteen.org/bigideas/thinkers.html[signature][hline]With his holy cross raised high, he shouts a warcry against evil.
Sosyal ağlarda paylaş

feryal özel yanlıs hatırlamıyorsam sizim okulla ortak calısma icin turkiyeye gelmisti.Normalde kendisi nasa da calısmakta.
Sosyal bilimleri bilemeyecegim fakat elektronik mekatronik ve telekominikasyon hocalarınızın cogu doktorasını yeni vermis hocalardan ve asistan profosorlerden olusmakta.zaten diger kadro da bulunan profosor doktorlar bogazici bilkent itu de hocalık yapmıs ve hala da yapmakta olan hocalar.hatta benm eski hocalarımdan da sabancıya ders vermekte olanlar var.
Sosyal ağlarda paylaş

Valla benim derslere giren hocalarin hepsi yasli basli adamlar, aklima gelen turkce hocasi genc olabilir bir tek o da 35 vardir. Ona bakarsan Feryal Ozel de 29 yasinda daha doktorasini birkac yil once vermis. Hocalarin hepsi diger universitelerden transfer o konuda haklisin kendi hocamiz yok daha ne de olsa 6 yillik universite.[signature][hline]With his holy cross raised high, he shouts a warcry against evil.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...