Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

MySQL hakkında soru

khazadum

Öne çıkan mesajlar

Selam,

Bir yerde takıldım kaldım sizlere sorayım dedim. Şimdi helpdesk gibi birşeyler yapmaya çalışıyorum. Herşey iyi güzel hoş ama şöyle bir sorunla cebelleşiyorum;

İlk önce tablo yapılarım şu şekilde;

Helpdesk tablosu;

helpdesk_id (int [PK - Auto])
helpdesk_title (varchar [70])
helpdesk_description (varchar [160])
helpdesk_text (text)
helpdesk_user (int)
helpdesk_assign (int)
helpdesk_category (int)
helpdesk_create (varchar [mktime])
helpdesk_update (varchar [mktime])
helpdesk_status (int)

users tablosu;

Users tablosu;
user_id (int [PK - Auto])
user_name (varchar [50])
user_email (varchar [50])
user_password (varchar [md5 - 255])
user_group (int)
user_jobtitle (varchar [255])
user_create (varchar [mktime])
user_update (varchar [mktime])
user_status (int)

şimdi ben helpdesk tablosundaki helpdesk_user ile helpdesk_assign 'i users tablosundan ekleticem. Yani helpdesk_user 'e çağrıyı açan kişinin id'sini, helpdesk_assign 'e de çağrıyı üstlenen kişinin id'sini users tablosundan yazdırmam lazım. Yani farklı bir tablodan iki adet isim almam gerek id'ye göre. Bunu geçici olarak el ile yaptım phpmyadmin üzerinden lakin yönetici panelindeki tabloda göstermek için nasıl bir SQL kodu kullanmam gerek? ve SQL'e yazdırırken nasıl bir kod kullanmam gerek?

Teşekkürler şimdiden,
Sosyal ağlarda paylaş

Mysql ile aynıdır heralde, benim kullandığım benzer bir şey var, doğru anladı isem kendine göre uyarlarsın,

sql

SELECT sayfatipi.sayfatipi_id, a1.paketsayfa_paketid AS tip1, a2.paketsayfa_paketid AS tip2 FROM sayfatipi LEFT JOIN paketsayfa a1 ON sayfatipi.sayfatipi_id=a1.paketsayfa_sayfatipi and a1.paketsayfa_id=311 LEFT JOIN paketsayfa a2 ON sayfatipi.sayfatipi_id=a2.paketsayfa_sayfatipi and a2.paketsayfa_id=312 where sayfatipi_id=2

paketsayfa_id 311 ve 312 id ' de kayıtlı olan paket numaralarını getiriyor.

Sosyal ağlarda paylaş

Cevabi verilmis diye bakmadim da ek bir iki bisey soyleyeyim;

Oturup da SQL dump ya da structure vermek yerine http://sqlfiddle.com/ kullanabilirsiniz.

Ek olarak adi helpdesk olan tablonun her sutununu helpdesk_ diye prefix'lemek oldukca gereksiz. Hic bir anlami yok.

Bir de iyi kotu bir framework + ORM kullanirsaniz ve relationship'lerin nasil calistigini anlarsaniz bu tip dertlerden kurtulursunuz. Tek yapmaniz gereken alakali model icinde relationship tanimlamak olur.

Donup

helpdesk/tickets belongs to user
user has many helpdesk/tickets

deyip, sonrasinda

$ticket->user

ya da

$user->tickets

diye birinden digerine erisirsiniz kolayca.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...