Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Sid Meier's Alpha Centauri

Underpants

Öne çıkan mesajlar

Jadelith said:
ha bak aklima geldi.

her tech in altinda yazan filozof veya faction lideri konusmasi acayip hosuma gidiyodu.

civ4 te de var ama AC kadar ii diil.

bide free market economiyi acinca cosan ekonominin verdigi mutlulugu az sey veriyor AC'de :) veya %40 growth bonusu koydugun zaman.

dedigim gibi AC de social engineering ile cok sey degistirebiliyodun. civ4 te daha cok "free market/suffrage/free religion/emancipation u bul, onlara gec" gibi gordum ben.

Civ4'de sadece ata sözü okuyor. O da güzel de AC'deki kadar güzel değil tabii. Liderler konuşmuyor zaten, o büyük eksiklik bence. Mimikler hareketler süper ama ses lazım ses.

Civ4'de social engineering'e kıyasla ne kadar önem arzeden bir yapı var bilemem ancak kesinlikle "free market/suffrage/free religion/emancipation u bul, onlara gec" değil. mesela ben bu saydıklarından emancipation dışındakileri kullanmıyorum çoğu zaman. Emancipation'ı da bir yerde zorunda kalıyorsun o sebeple alıyorum malum almayana negatif bonusu var.
Sosyal ağlarda paylaş

yani organized religion da guzel, eger dinini iyi yayabilmissen baya iyi. state property de guzel.

var kullanilan digerleri dogrudur. ama AC deki ile bunun farki var, su anlamda, +2 economy nin verdigi bonusun, veya +4 probenin verdigi bonusun yanina yaklasmiyor hicbirsey civ4te.

ayni seyi +4 growth icin filan da soyleyebiliriz. vsvs
Sosyal ağlarda paylaş

Kendi şehirlerine din yaymak çok kolay. Hatta open borders anlaşman varsa başkasına da yaymak kolay. AI bazen cinlik yapıp farklı din mensubuysan open borders vermeyebiliyor. Veya Theocracy'e geçiyor ortada kalıyorsun eheh.

Şimdi +2 economy dediğin nedir onu bir aç istersen. Şöyle bir örnek vereyim: Civilerden Burocracy var, benim favori civicimdir. Capitalda +50% para ve +50% production veriyor. Bu bonusları gözle görüyorsun, o derece yüksek bonuslar. Aynı şekilde Free Market'da da sağlam gelir geliyor. Growth'a dayalı Environmentalism var mesela, o da oyunun o aşamasında sağlam bonus veriyor.

Civilization 4 kesinlikle ama kesinlikle tek taktik anlayışının hükum sürdüğü bir oyun değil. AC'ye kıyasla sığ hiiiiç değil. Şimdi burada AC'ye olan saygımdan x senelik oyunla geçen senenin oyununu yan yana koyup kıyaslamak istemiyorum ama objektif olduğumuz sürece çoğu açıdan Civ'in ağır basacağını söyleyebilirim.
Sosyal ağlarda paylaş

ya ben sig filan demedim zaten. social engineeringle ugrasmayi seviyordum cunku acayip bonuslar veriyordu, burdakiler cok daha az etki eder olmus. (economy +2 = her tile +1 energy veriyo, financial bonusu gibi ama 2 commerce uretmesine gerek olmadan her provincede dusun. veya +4 probe cok ucuza cok yuksek ihtimal veriyodu probe teamlara. veya +4 growth nerdeyse ikiye katliyodu sehir buyume hizini. eet civ4 burokrasi guzel, ama +4 industry ile her sehirde yapabiliyodun production bonusunu. vs gibi.)

GP mesela cok guzel bir ek. veya cottage geyigi. veya yeni windmill/workshop etc. civ4 kotu demedim. ben daha cok egleniyorum social engineeringle filan, onu dedim sadece :)
Sosyal ağlarda paylaş

• 7 yıl sonra ...
  • Yeni Oluştur...