Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Orijen Six Fish (Kedi)

Baggio

Öne çıkan mesajlar

Namessar said:

merhaba,

kedim baya alerjik. burda daha once yazmistim.

kasinarak kafasinda kulak ve goz cevresinde kanli yaralar aciyordu. bu nedenle sik sik tirnak kesiyorduk.

2 ihtimal vardi, ya autoimmune ya da asiri alerjik. bir yildan uzun sure baya bir tedavi yapildi. ancak kesin cozum elde edilemedi.

bu donemde hipoalerjenik mama yemeye baslamisti. kapsamli alerji panel testinde domuz eti ve tahillara (mamalardaki filler lar) alerjisi oldugunu ogrendikten sonra, hipoalerjenik mamalarda da tahil filler oldugu icin, veterinere sormadan orijen 6 fish e gectim. sadece balik protein, sifir filler, sifir domuz eti.

3 paket kadar ondan yedi.

dun yapilan son yillik check up inda ALT, albumin ve bir kac deger daha yuksek cikti. kedinizde dehydrasyon var dendi.

veteriner orijen verdigimi duyunca hemen kesiyorsunuz, yuksek protein bazli mama vermeyin dedi.

kedi disaridan sapasaglam gozukuyor.

yuksek protein bazli mamalar biraz saatli bomba arkadaslar. verecekseniz yilda en azindan bir kere kan sayimlarini bir yaptirin.

Hocam geçmiş olsun. O dediğin nasıl bir hastalık?
edit: corona neymiş baktım da, inş benim yavruda bundan yoktur ya çok fenaymış :(((

Kedilerimden bir tanesi de hemen hemen dediğin gibi, yaklaşık 3-4 aydır bu sıkıntıyı çekiyor, tırnaklayarak değil de ısırarak koltuk altı diye tabir edebileceğimiz yerleri yara yapıyor. Vücudunun oraları ateş gibi yanıyor. bi iki veteriner dolaştıktan sonra güvendiğim veterinerle devam ettik ve onun fikri autoimmune bir sıkıntı olduğuna dair.

Uyguladığı tedavi baya işe yaramıştı ilk seferinde, kızarıklıklar ve kaşıntı gitmişti, autoimmune bi hastalık olduğu için 3 ay 6 ay belki 1 sene sonra tekrar edebilir dedi ve 1 ay sonra tekrar etti =) tabii gittik aynı tedavi devam ettik, 3-4 gün orda kaldı daha düzgün takip edelim dediler, sonuç yine aynı.

Annemin teorisi de proplan yetişkin tavuklu&tahıllı mamaya geçtikten sonra olduğu, pek sanmasam da şimdi o mamayı kestim bi de öyle deniyoruz.

Vet. bi daha olursa herşeyine bi bakmamız lazım bu da baya masraflı olur(3-4k) hazırlan demişti, o kadar tutuyor mu cidden?
Sosyal ağlarda paylaş

Namessar said:

kedim corona positive cikti :( cok erken (8 haftalikken) almama ragmen gene de o 3 aylik surede diger kdilerden kapmis.

Hocam FIP'e çevirmediği sürece çok büyük sıkıntı olmuyormuş galiba.

wiki said:

Şu halde Corona virüsünü kapan kedilerin %92-%98'i basit belirtilerle hastalığı atlatırken geri kalanlarda hastalık öldürücü FIP'e çevirmektedir.
Sosyal ağlarda paylaş

DRaGoN_SLaYeR said:

tekrar geçmiş olsun :/

Bana ne önerirsin, tam panel testi yaptırdıktan sonra başka bi şey yaptırmaya gerek oluyor mu? corona virüsü tam panelde belli oluyor mu mesela?

o test alerjileri icin. corona ya ayri bir eliza testi lazim. kan sayimlari, enzimler vs ise (bizim checkup diye bildigimiz insanlar icin) ucuz. yilda bir yaptirabilirsin. benim veteriner onu kendisi yapiyor. lab e bile gitmiyor kan.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...