Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Kedim Yemek Yemiyor

sunthewhich

Öne çıkan mesajlar

Yaş mamayı mikimsonik markalardan almazsanız bir zararı yok, aksine kedinizin su içme alışkanlığı az olma riskine karşı yemeğinin içinde suyu da dayamış oluyorsunuz, taş maş çıkmıyor hayvancağızda ileride.

Alışkanlık olarak kötü ama evet, genelde kuru mamayı default tutup haftada 1-2 kere (mesela hayvanın karşısında kütür kütür balık yerken onun da canı çekince, ya da hastayken/keyfi yokken vs.) yaş mama vermek ideal. O zaman çok da alışmıyor.
Sosyal ağlarda paylaş

Bizim kız çok az yiyor, kilo almak bir yana zayıfladı. Veteriner 800 gr. - 1 kg. civarı olması lazım diyor ama son 3-4 haftadır 620 gramdan 560 grama düştü. Hipertiroid için test yapıldı, kan sayımı yapıldı, kakası tahlil edildi. Tek bulabildikleri anormallik kakasının biraz fazla oluşu ve içinde olması gereken bakterilerin eksik oluşuymuş. Gerekli emilimi sağlayamadan sıçıyor olabilir diye bir takım vitaminler ve prebiyotik destekler verdiler, bağırsak dengesini tekrar bulsun diye. Bu haftayı da böyle geçirip tekrar kontrole gideceğiz.

Günde 50-80 gram arası yemesi lazım diyip bir ölçü kabı verdi kadın, bizimki olsa olsa 30-40 gram yiyordur, moralimiz bozuldu resmen. Var mı fikri olan?
Sosyal ağlarda paylaş

çok daha basit düşünüp, uzun tüylü olmasına bağlı olabilir diyeceğim. iştahsızlığın başladığı dönem aşağı yukarı tüy değişim dönemlerine denk geliyor, o dönemde de kendilerini aşırı yalayıp aşırı tüy yutuyorlar.
benim kız da her sene yaza girerken iştah kesilir, haftada bir tüy kusmaya başlar, tüyleri traş ettirince rahatlar, iştahı yerine gelir.
kakasında tüy var mı, kusuyor mu, tüyü çok mu dökülüyor bi dikkat et istersen
Sosyal ağlarda paylaş

• 2 hafta sonra ...
Kusmuştu ama kustuğu için ense damlası olarak uygulamışlardı, belki ense damlası yeterince emilmemiştir ya da sağa sola sürtüp çıkarmıştır dediler. Sonradan kaka tahlili de yapılmıştı gerçi, parazit olsa görünmez miydi bilemedim.

Neyse toparladı sonuç olarak, mutluyuz bakalım :) Ufak bir parça tüy dökme problemi oldu, cildinde tırnak kadar bir yüzey saçkıran gibi topak topak söküldü. Mantar fısfısı verdi veteriner, şimdilik durdu gibi görünüyor. Kilo alsın diye de market maması dahil sevdiği her şeyi veriyordum, bir şey alerji yaptı belki de. Toparlarız bundan sonra.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...